لیزر اندیاگ و KTP

اگر از مشکلاتی مانند قرمزی پوست خود رنج می‌برید یا قصد دارید از لک‌ها و کک‌ومک‌هایی که بر روی بدن شما ایجاد شده خلاص شوید، دستگاه‌های لیزر اندیاگ و KTP می‌توانند سلامتی و زیبایی را خیلی راحت به پوست شما برگردانند.

تقریباً بیش از 50 درصد از خانم‌های بالای 18 سال از مشکلات پوستی مانند تیرگی، ترک، کک‌ومک، لک و دیگر موارد رنج می‌برند. بسیاری از این افراد به‌دلیل ترس از تیغ‌های جراحی به سراغ رفع مشکلات پوست خود نرفته و یا حتی تا آخر عمر با این لکه‌ها زندگی می‌کنند.

امروزه باوجود دستگاه‌هایی مانند لیزر اندیاگ و KTP درمان مشکلات پوستی کار چندان سختی نبوده و بدون درد و عوارض جانبی خاصی، انجام می‌شوند. در ادامه مقاله به معرفی دستگاه‌ Nd-YAG و لیزر KTP خواهیم پرداخت و کاربردها و عوارض این تجهیزات را بررسی خواهیم کرد. تا آخر مقاله همراه آفا بمانید تا با جدیدترین لیزرهای درمانی آشنا شوید.

لیزرهای اندیاگ و KTP چه دستگاه‌هایی هستند؟

لیزرهای اندیاگ ازجمله دستگاه‌های پرطرفداری به‌حساب می‌آیند که می‌توانند بسیاری از مشکلات پوستی را درمان کنند. این دستگاه‌ها در دسته‌ی لیزرهای جامد قرارگرفته و طول‌موجی برابر با 1064 نانومتر دارند. لیزر اندیاگ می‌تواند به لایه‌های  پوست نفوذ کرده و باعث تخریب سطح کنترل‌شده‌ای از پوست شود و مشکلاتی مانند موهای زائد، ضایعات عروقی و دیگر موارد را حل کند. همچنین طول‌موج این دستگاه نزدیک به مادون‌قرمز است و می‌تواند به‌صورت عمقی به پوست نفوذ کند.

انجام لیزر اندیاگ توسط یک خانم میان‌سال با چشمانی بسته

در مقابل، کریستال KTP (پتاسیم تیتانیل فسفات) قرار دارد که برخی از افراد به اشتباه به این کریستالِ فیلتر کننده، لیزر KTP نیز می‌گویند. این کریستال طول‌موج خودش را از لیزر اندیاگ گرفته و فرکانس این اشعه را تبدیل به 532 نانومتر می‌کند. درواقع بلور یا لیزر KTP به‌عنوان یک فیلتر عمل کرده و می‌تواند طول‌موج‌ کوتاه‌تری را ارائه دهد.

درمان توسط لیزر KTP برای رفع مشکل تکثیر رگ‌های خونی قرمز

اشعه بلور KTP به رنگ سبز است و توسط هموگلوبین و ملانین‌ها به‌خوبی جذب می‌شود. فرکانس تولید شده توسط KTP قادر است تا در کنار درمان رگ‌های خونی، مشکلات مربوط به رنگ‌دانه‌های پوست را نیز حل می‌کند.

 لیزر اندیاگ و لیزر KTP چه کاربردی دارند؟

 کاربرد اصلی این دستگاه نفوذ به  پوست بوده و می‌تواند با تخریب بخش‌های کنترل‌شده‌ای از لایه‌ها باعث شود تا خود پوست نسبت به بازسازی سطوح تخریب شده اقدام کند.

پاک شدن لک‌های پوست با استفاده از دستگاه اندیاگ

تخریب و بازسازی پوست به شادابی و رفع لک، کک‌ومک، تیرگی‌ها و ضایعات عروقی یا پوستی کمک زیادی می‌کند. همچنین می‌توان توسط این دستگاه آثار خال‌کوبی، قارچ‌های ناخن و تومورهای عروقی روی صورت را نیز حذف کرد.

با تبدیل انرژی اندیاگ به KTP می‌توان یک نور مرئی به رنگ سبز با طول‌موج 532 نانومتر ایجاد کرد که رگ‌های خونی را هدف قرار می‌دهد. این فرکانس برای رفع مشکلاتی مانند ضایعات عروقی مثل رگ‌های عنکبوتی یا ملاسما کاربردهای زیادی دارد. همچنین می‌تواند در سریع‌ترین زمان و بدون آسیب رساندن به بافت پوست، نسبت به حل ضایعات پوستی اقدام کند.

از اصلی‌ترین کاربردهای بلور KTP منعقد کردن رگ‌های خونی است که باعث قرمزی پوست می‌شوند. همچنین بیمارانی که مشکل روزاسه دارند نیز می‌توانند برای کاهش لک‌های قرمز سطح پوست خود از لیزر KTP استفاده کنند.

عوارض جانبی لیزر اندیاگ و KTP چیست؟

به‌صورت کلی دستگاه‌ اندیاگ و لیزر KTP تفاوتی با یکدیگر ازنظر عوارض‌های جانبی ندارند. هر دو روش درمانی کمی دارای درد بوده که در این‌جور مواقع از بی‌حسی‌های موضعی در هنگام درمان استفاده می‌شود. همچنین ممکن است که پس از انجام لیزر، پوست دچار تورم، التهاب، قرمزی و خارش شود که کاملاً طبیعی بوده و باگذشت چند روز تماماً برطرف خواهند شد.

البته در برخی بیماران گزارش شده که محل لیزر دچار عفونت یا کبودی شده است که می‌توان این مشکلات را با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها حل کرد.

مراقبت‌های پس از لیزر اندیاگ و KTP چه مواردی هستند؟

پس از انجام لیزرهای اندیاگ و KTP بایستی سعی کنید تا در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید. همچنین خنک نگه‌داشتن پوست یکی از الزامات مراقبتی پس از انجام لیزر است. شما می‌توانید با قرار گرفتن جلوی وسایل سرمایشی یا قرار دادن کمپرس‌های یخ بر روی ناحیه درمان، پوست خود را خنک نگه‌دارید.

استفاده از کرم ترمیم‌کننده پوست توسط یک خانم جوان پس از انجام لیزر

با مشورت پزشک خود نیز می‌توانید از کرم‌های ترمیم کننده پوست استفاده کنید تا خیلی سریع‌تر نتیجه درمان را مشاهده کنید.

آیا درمان پوست با استفاده از لیزر اندیاگ و KTP تأثیرگذار است؟

لیزرهای مختلفی برای رفع مشکلات پوستی وجود دارند ولی دستگاه‌های اندیاگ جزو تجهیزات پرطرفدار برای رفع آکنه، ملاسما، تیرگی، ضایعات عروقی و دیگر موارد هستند. همچنین با استفاده از بلور یا لیزر KTP که فرکانس اصلی خود را از Nd-YAG می‌گیرد نیز می‌توان مشکلات مربوط به رگ‌های خونی را در سریع‌ترین زمان رفع کرد.

البته KTP یک بلور فیلتر کننده برای اندیاگ به‌حساب می‌آید و می‌تواند طول‌موج دستگاه را از 1064 نانومتر به 532 نانومتر برساند. همچنین رنگ اشعه KTP از نوع مرئی و سبز بوده که می‌تواند به‌راحتی جذب هموگلوبین‌ و ملانین‌ها شود.

اگر نتیجه افرادی که از این دو لیزر استفاده کردند را مشاهده کنید قطعاً متوجه خواهید شد که چگونه توانستند بدون عوارض جانبی خاصی، مشکلات پوستی خود را برطرف کنند.

شما همراهان گرامی در صورتی که ابهام یا سؤالی در رابطه با لیزر اندیاگ و KTP دارید می‌توانید با شماره 02188107070 تماس گرفته و از مشاوره تخصصی کارشناسان آفا بهره ببرید. همچنین در صورتی که نیازمند به خرید لیزرهای اندیگ هستید، شرکت آفا می‌توانید بهترین مدل‌های این دستگاه را برای شما فراهم کند.