لیرز الکساندرایت (ALEX)

لیزر الکسانداریت یکی از بهترین و تاثیرگذارترین فناوری‌های لیزر موهای زائد در دنیا است. این فناوری با عوارض بسیار کم و کوتاه مدت تاثیر زیادی بر زیبایی و سلامت پوست افراد دارد. در این مقاله به صورت کامل با لیزر الکسانداریت که در ایران به لیزر الکس هم معروف است، آشنا می‌شویم.

لیزر الکسانداریت

لیزر الکس یا الکسانداریت چیست؟

واژه لیزر مخفف عبارت «Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation» به معنی «تقویت نور به روش گسیل القایی تابش» است. طول موج لیزر ها بر حسب نانومتر بیان می‌شود. در لیزرها با ارسال پرتو لیزر به قسمت‌ها و بافت‌های پوست مانع رشد موهای زائد می‌شوند. لیزر الکساندرایت یا الکس نیز از همین فناوری استفاده کرده و با ارسال پرتوهای خاص که از یک کریستال ناشی می‌شود، امکان از بین بردن موهای زائد را برای همیشه فراهم می‌کند.

 لیزر الکسانداریت چگونه کار می‌کند؟

در لیزر الکسانداریت از یک کریستال به نام الکسانداریت به عنوان منبع لیزر استفاده می‌شود. در واقع الکسانداریت نام کریستالی شبیه به یاقوت است که ابتدا از آن فقط در جواهرات استفاده می‌شده اما امروزه به‌طورعمده از آن به‌عنوان منبع لیزر استفاده می‌شود. از نور در طیف مادون‌قرمز با طول موج 755 نانومتر است که کاربردهای متفاوتی نظیرhair removal،  vascular lesion ، tattoo removal دارد. لیزرالکسانداریت با توجه به نوع کاربردی که دارند، می‌توانند به صورت پالسی و یاcountinious  انرژی را تولید کنند.

این نوع لیزربرای کاربرد hair removal درسال 1997 توسط سازمان استاندارد غذا وداروی امریکا تایید شد. مکانیزم لیزر رفع موهای زائد توسط لیزرالکسانداریت به‌این‌صورت است که طول موج منتشرشده توسط لیزر به گرما تبدیل شده واین گرما باعث تخریب مراکز زوایای فولیکول مو می‌شود.  لیزرالکساندرایت طی فرایند فوتوترمولیزعمل می‌کند. به‌این‌معنی که با استفاده از نور و با گرم‌کردن منطقه خاصی که مورد هدف ماست باعث منهدم شدن فولیکول مو می‌شود. درواقع پالس‌های نورفولیکول مو را مورد هدف قرار می‌دهند و باعث ریزش مو وبه حداقل رساندن رشد مجدد آن می‌شود. پس در فرآیند فوتوترمولیز با تبدیل نوربه گرما باعث تخریب فولیکول مو می‌شود. پرتو لیزر الکس، طول موجی برابر با 755 نانومتر دارد. این طول موج بخش زیادی از بافت مد نظر را به صورت دقیق مورد هدف قرار داده و بدون آسیب به دیگر نواحی اطراف، نقش مهمی در از بین بردن موهای زائد پوستی دارد.

آشنایی با انواع کاربردهای لیزر الکسانداریت:

از لیزر الکسانداریت برای حذف و از بین بردن موهای زائد استفاده می‌شود. اما حذف موهای زائد تنها کاربرد این فناوری پیشرفته نیست. بسیاری از بیماری‌ها و موارد پوستی به کمک لیزر الکسانداریت برطرف می‌شود. مهم‌ترین کاربردهای استفاده از لیزر الکسانداریت به شرح زیر است:

 • پاک‌کردن لکه‌هایی که با افزایش سن پدیدار می‌شوند
 • درمان ماه‌گرفتگی
 • رفع موهای زائد
رفع موهای زائد با لیزر الکساندرایت

قبل از استفاده از لیزر الکسانداریت چه کنیم؟

قبل از استفاده از الکساندرایت از قرار گرفتن در زیر تابش مستقیم و شدید نور خورشید جلوگیری کنید. با مراجعه به مراکز درمانی معتبر و بنا به نوع درمان، پزشکان توصیه‌هایی برای درمان موثرتر دارند که پیشنهاد می‌کنیم حتماً به توصیه متخصصان عمل کنید.

بعد از استفاده از لیزر الکسانداریت چه مواردی را باید رعایت کنیم؟

لیزر الکسانداریت عوارض کمی به همراه دارد. اما بهتر است تا چند روز پس از استفاده از لیزر الکسانداریت از حضور در فضای باز و آفتاب شدید خودداری کرده و مراقبت‌های ویژه از محل لیزرشده را انجام دهید. دقت داشته باشید که مراقبت‌های پس از لیزر نیز به درمان موثرتر و طولانی‌تر کمک زیادی می‌کند.

تعداد جلسات استفاده از لیزر الکسانداریت چقدر است؟

برای درمان موهای زائد بسته به ضخامت و جنس پوست، بین 3 تا 10 جلسه معمولاً پیشنهاد می‌شود. در باقی موارد درمانی، تعداد جلسات کاملاً وابسته به نظر متخصص خواهد بود.

لیزر الکسانداریت چه مزایایی دارد؟

بهترین مزیت لیزر الکسانداریت تاثیر بالا در زمان کوتاه است. از دیگر مزایای استفاده از لیزر الکسانداریت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زمان کوتاه بهبودی پس از لیزر
 • مناسب تمامی نواحی پوست از صورت تا پا
 • مناسب تایپ های پوستی 1 تا 3
 • اثرگذاری بالا در زمانی کوتاه
 • درد بسیار کم و قابل تحمل
قبل و بعد از استفاده لیزر اکساندرایت برای درمان موهای زائد

عوارض استفاده از لیزر الکسانداریت:

لیزر الکسانداریت مانند سایر لیزرها حساسیت‌هایی کوتاه مدت ایجاد می‌کند. تغییر رنگ پوست یکی از شایع‌ترین عوارض استفاده از این لیزر است. اما باید توجه داشت که در فاصله چند ساعت تا چند روز این مورد کاملاً برطرف می‌شود. از طرف دیگر مواردی مثل درد خفیف یا قرمزشدن محل لیزر به سادگی و پس از گذشت مدت زمانی کوتاه از بین می‌رود.

بهترین دستگاه لیزر الکسانداریت چیست؟

شرکت آفتاب فروزان آریا، ارائه‌کننده انواع دستگاه های لیزر موهای زائد در ایران است. برای آشنایی با بهترین دستگاه لیزر موهای زائد که از فناوری الکسانداریت استفاده می‌کند، به صفحه دستگاه لیزر الکس اکسنتو مراجعه بفرمایید.

بررسی تاثیر شگفت انگیز لیزر اکساندار در درمان موهای زائد

پوستی شفاف و عالی با استفاده از لیزر الکسانداریت.

در این مقاله به صورت کامل فناوری لیزر الکسانداریت را بررسی کردیم. لیزر الکسانداریت هدیه‌ی مهندسی پزشکی برای دستیابی به پوستی عالی و شفاف است. در صورتی که درباره لیزر الکسانداریت سوال یا ابهامی دارید، در قسمت کامنت‌ها برای ما بنویسید. همکاران متخصص ما در آفتاب فروزان آریا به سوالات و ابهامات شما پاسخ می‌دهند.

سوالات متداول

به مهم‌ترین سوالات درباره این تکنولوژی پاسخ داده‌ایم!

01لیزر الکسانداریت چیست؟

لیزر الکسانداریت یکی از بهترین و تاثیرگذارترین فناوری‌های لیزر موهای زائد در دنیا است. این فناوری با عوارض بسیار کم و کوتاه مدت تاثیر زیادی بر زیبایی و سلامت پوست افراد دارد.

02لیزر الکسانداریت برای چه درمان‌هایی مناسب است؟
 • پاک‌کردن لکه‌هایی که با افزایش سن پدیدار می‌شوند
 • رفع موهای زائد
 • درمان ماه‌گرفتگی
03عوارض استفاده از لیزر الکسانداریت چیست؟

لیزر الکسانداریت مانند سایر لیزرها حساسیت‌هایی کوتاه مدت ایجاد می‌کند. تغییر رنگ پوست یکی از شایع‌ترین عوارض استفاده از این لیزر است. اما باید توجه داشت که در فاصله چند ساعت تا چند روز این مورد کاملاً برطرف می‌شود. از طرف دیگر مواردی مثل درد خفیف یا قرمزشدن محل لیزر به سادگی و پس از گذشت مدت زمانی کوتاه از بین می‌رود.