کویتیشن

چاقی و اضافه وزن یکی از دغدغه‌های رایج زندگی امروزه محسوب می‌شود و مستقیماً زیبایی و سلامت افراد را به خطر انداخته است. فناوری و پزشکی با ارائه دستگاه‌های لاغری غیرتهاجمی امکان کاهش وزن در کوتاه‌مدت را فراهم کرده  است. زیباجویان بدون عوارض جانبی شدید به سادگی به وزن ایدئال خود می‌رسند. یکی از فناوری‌های بسیار کاربردی و پراستفاده برای لاغری غیرتهاجمی، استفاده از تکنولوی کویتیشن است.

کویتیشن (لیپولکس)

کویتیشن چیست؟ تکنولوژی لاغری غیرتهاجمی

فناوری كويتيشن مبتنی بر اولتراسونیک است. در فناوری کویتیشن از امواج فراصوت برای از بین بردن چربی‌های انباشته‌شده استفاده می‌شود. این امواج به عمق لایه‌های پوستی نفوذ می‌کنند و با شکستن چربی‌ها، از پوست خارج می‌شوند. چربی‌های شکسته‌شده توسط غدد لنفاوی جذب و به‌عنوان مواد زائد از بدن دفع می‌شوند. در بین شیوه‌های مختلف درمان چاقی مفرط، استفاده از کویتیشن به نسبت سایر روش‌ها اثر طولانی‌‌تری دارد.

چگونگی عملکرد تکنولوژی کویتیشن؛ استفاده از امواج Ultrasound

امواج اولتراسوند در پزشکی از دستگاه‌های تصویربرداری باانرژی پایین تا دستگاه‌های انرژی بالا و فرکانس‌های بالاتر از محدوده شنوایی 20 هرتز تا 20 کیلوهرتز مورداستفاده قرار می‌گیرد. این امواج را می‌توان در فرکانس‌های بسیار بالا مانند 2 گیگاهرتز تولید کرد؛ اما بالاترین دامنه مجاز در پزشکی 10 مگاهرتز است.

بالاتر از این محدوده، امواج Ultrasound ویژگی‌های خاصی از خود نشان می‌دهند. اندازه اکثر ارگان‌های بدن با‌توجه‌ به امواج متمرکز و فرکانس بالا، باعث وقوع پدیده تداخل امواج می‌شوند؛ از سوی دیگر امواج در سطح مولکولی در اثر پدیده رزونانس جذب می‌شوند. مقادیر مختلف ضریب جذب در بافت‌های گوناگون اندازه‌گیری‌ شده که بیش‌ترین میزان آن در ریه‌ها و کم‌ترین آن در بافت چربی است.

انرژی اولتراسوند از سه طریق بر بافت‌های زنده اثر می‌گذارد:

  • اثر گرمایی یا thermal effect
  • پدیده  cavitation
  • اثر میکرو مکانیکال

باتوجه‌ به این مسئله که امواج صوتی و اولتراسوند توسط موارد مختلف جذب می‌شوند، میزان گرمای تولید شده در محیط پیچیده بیولوژیک بدن به‌طوردقیق قابل‌پیش‌بینی نیست. اثر گرمایی و افزایش دمای ناشی از آن، به ویژگی‌های زمانی و مکانی موج، خصوصیات جذبی بافت و جابه‌جایی گرما توسط مایع درون سیستم عروقی بستگی دارد. از اثر گرمایی معمولا در فیزیوتراپی استفاده می‌شود. در محیط جامد، امواج اولتراسوند به هر دو صورت طولی و عرضی منتشر می‌شوند؛ درحالی‌که انتشار در محیط‌های مایع و شبه مایع مثل بافت نرم، فقط به‌صورت عرضی صورت می‌گیرد. فرآیند جذب امواج عرضی در ناحیه اتصال بافت نرم و استخوان باعث ایجاد گرما و آسیب به پریوست استخوان می‌شود.

سوال بیشتر زیباجویان این است که «cavitation چیست؟»؛ در پاسخ لازم است توضیح دهیم Cavitation پدیده‌ای است که در محدوده فرکانسی 30 تا 70 کیلوهرتز اتفاق می‌افتد. اکثر مایعات و بافت‌های بدن حاوی میکروبول‌ها، با فشار منفی امواج اولتراسوند بزرگ می‌شوند. پس از رسیدن به یک اندازه خاص با افزایش دامنه ارتعاش و جریان مایع، حباب‌ها دچار نوسانات مکانیکی می‌شوند. پس از آن  نیروهای برشی ایجاد شده در حدی هستند که باعث تخریب موضعی ساختار سلولی مثل غشا می‌شوند. این پدیده stable cavitation نامیده می‌شود. نوع شدیدتری از پدیده cavitation به نام transient یا collaps نیز وجود دارد که با توان بالای انرژی اولتراسوند به‌صورت تخریب کامل حباب‌های ایجادشده در فاز نوسان است (توان بالاتر از 30 w/cm2).

استفاده دقیق از انرژی اولتراسوند بر پایه اثر cavitation می‌تواند به‌صورت انتخابی، باعث تخریب سلول‌ها و ماکروملکول‌ها شود. اکثر تغییرات ایجادشده توسط اولتراسوند در سیستم‌های بیولوژیک، بر اساس اثر گرمایی و کویتیشن قابل‌توجیه است؛ بااین‌حال ممکن است مکانیسم سومی هم در ایجاد اثرات موثر باشد که به علت شناخت ناکافی ماهیت واکنش‌های حد واسط بین ارتعاشات مکانیکی و پاسخ‌ها مشاهده‌شده در اثر گرما، اثر میکرومکانیکال می‌شود. آر اف رافوس یکی از انواع دستگاه‌های تکنولوژی کویتیشن است که بسیار موفق عمل کرده و در سراسر دنیا طرفداران بسیاری دارد. برای آشنایی با این محصول وارد صفحه دستگاه آر اف رافوس (RAFOS) شوید و مطالب آن را با دقت بخوانید.

کویتیشن

تجربه لاغری با تکنولوژی کویتیشن؛ نکات مراقبتی قبل و بعد استفاده از دستگاه

پیش از استفاده از Cavitation حتماً باید با پزشک متخصص خود مشورت کنید. عموماً توصیه می‌شود داروهایی مخصوص درمان چاقی به‌صورت‌کامل قطع شوند و از مصرف نوشیدنی‌های الکلی حداقل 48 ساعت پیش از درمان خودداری شود. فراموش نکنید که پیش از درمان کوییتیشن آب فراوانی بنوشید و بدن خود را هیدراته نگه دارید.

كويتيشن حتماً بایستی تحت‌نظر یک پزشک متخصص انجام پذیرد. عموماً پزشکان توصیه‌های مثل نوشیدن آب فراوان، ورزش‌کردن، خودداری از مصرف غذاهای چرب و الکل را به بیماران خود ارائه می‌دهند. کویتیشن لیپولکس یکی از دستگاه‌هایی است که ساخت کمپانی معتبر چونگ وو کرده جنوبی بوده و از تکنولوژی Cavitation در آن استفاده شده است. برای کسب اطلاعات مفید درباره این محصول، وارد صفحه دستگاه کویتیشن لیپولکس (LIPOLEX) شوید.

تعداد جلسات استفاده از کویتشن چقدر است؟

درمان‌ با دستگاه‌هایی که در آن‌ها از فناوری کویتیشن استفاده می‌شود به 3 تا 10 جلسه نیاز دارد. مدت‌زمان معمول هر جلسه کویتشن تقریباً 30 دقیقه است. از جلسه دوم به بعد می‌توان اثرات درمانی این فناوری را روی بدن مشاهده کرد.

مزایای استفاده از فناوری کویتشن

از مهم‌ترین مزایای استفاده از Cavitation می‌توان به مشاهده کوتاه‌مدت اثرات، درد و عوارض کم اشاره کرد. همه دستگاه‌های پزشکی و زیبایی عوارضی دارند و باید عوارض را در مقایسه با یکدیگر بررسی کرد. قیمت دستگاه کویتیشن در مقایسه با عمل‌های جراحی پرخطر، قیمتی بسیار پایین‌تر دارد. زیباجویان لازم نیست که هزینه بستری در بیمارستان، داروهای بیهوشی و سایر تمهیدات جراحی را بپردازند. همچنین دوره نقاهتی که در عمل‌های خطرناک وجود دارد، پس از استفاده از فناوری کویتیشن دیده نمی‌شود.

عوارض لاغری با فناوری کویتیشن؛ قرمزی و کبودی‌های موقتی

بسیاری از افراد متقاضی درمان با این دستگاه‌ها‌، معمولا با پرسش «عوارض لاغری با cavitation چیست؟» مواجه می‌شوند. در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که قرمز شدن محل درمان، کبودی و سردرد از عوارض دستگاه کویتیشن است؛ البته هیچ کدام از این عوارض طولانی‌مدت نیستند. با گذشت چند روز از انجام لاغری موضعی بسیاری از عوارض و علائم كويتيشن برطرف می‌شوند و زیباجویان بدون هیچ مشکلی فعالیت عادی و روزمره خود را سر می‌گیرند.

عوارض کویتیشن

معرفی انواع دستگاه‌های تکنولوژی کویتیشن؛ آشنایی با بهترین محصولات

در بین دستگاه‌هایی که از فناوری کوییتیشن استفاده می‌کنند، دو دستگاه شهرت بیشتری دارند. دستگاه ساکشن چربی لیپومتیک (lipomatic) و دستگاه لیپوساکشن با نام ایوامتیک (Evamatic) دو مورد از مدرن‌ترین محصولات مبتنی بر فناوری کویتیشن هستند. پیشنهاد می‌کنیم با مراجعه به صفحه این دو محصول در سایت آفا به‌صورت کامل‌تر با این دستگاه‌ها آشنا شوید.

در این صفحه به‌طورکامل با مزایا و عوارض کویتیشن شکم و سایر قسمت‌های بدن آشنا شدیم. تکنولوژی کویتیشن یکی از بهترین فناوری‌های مناسب برای لاغری غیرتهاجمی است. افرادی که از اضافه‌وزن رنج می‌برند، به کمک این فناوری به اندام ایدئال خود خواهند رسید. کلینیک‌های زیبایی برای مجهزتر کردن مطب‌های خود، بهتر است کلیه دستگاه‌ها و لیزرهای لاغری را از مجموعه آفتاب فروزان آریا تهیه کنند. در صورت بروز هرگونه سوال یا ابهام در خصوص Cavitation، آن‌ها را در قسمت نظرات مطرح کنید. متخصصان آفا، به سوالات و ابهامات شما پاسخ می‌دهند.

سوالات متداول

به مهم‌ترین سوالات درباره این تکنولوژی پاسخ داده‌ایم!

01فناوری کویتیشن چیست و چکونه انجام می‌شود؟

تکنولوژی کویتیشن (Cavitation) مدرن‌ترین راه لاغری بدون عوارض جانبی شدید است. در این فناوری از طریق نفوذ امواج اولتراسونیک به عمق لایه‌های پوستی، چربی‌های بدن شکسته می‌شوند.

02عوارض لاغری با فناوری کویتیشن کدام است؟

قرمز شدن محل درمان، کبودی و سردرد از عوارض کویتیشن شکم و سایر قسمت‌های بدن محسوب می‌شوند. این موارد موقتی هستند و بعد از ۳ روز به‌کلی از بین می‌رود.

03عوارض دستگاه آر اف برای لاغری چیست؟

دستگاه آر اف رافوس (RAFOS) یکی از برترین انواع فناوری کویتیشن است که با اثر فوق‌العاده خود روی لاغری، طرفداران بسیاری در سراسر دنیا پیدا کرده است.