کویتیشن

چاقی و اضافه وزن یکی از مشکلات رایج زندگی امروزه است. چاقی مستقیماً زیبایی و سلامت افراد را به خطر انداخته است. فناوری و پزشکی با ارائه دستگاه‌های لاغری غیرتهاجمی امکان کاهش وزن در کوتاه‌مدت را فراهم کرده و به افراد این امکان را می‌دهد که بدون عوارض جانبی شدید، به وزن ایده‌آل خود برسند. یکی از فناوری‌های بسیار کاربردی و پراستفاده برای لاغری غیرتهاجمی، استفاده از تکنولوی کویتیشن است. در این مقاله به صورت صفر تا صد با کویتیشن، نحوه عملکرد، مزایا و عوارض استفاده از این شیوه آشنا می‌شویم.

کویتیشن (لیپولکس)

کویتیشن چیست؟

فناوری کویتیشن مبتنی بر اولتراسونیک است. در فناوری کویتیشن از امواج فراصوت برای از بین بردن چربی‌های انباشته‌شده استفاده می‌شود. در این فناوری، امواج اولتراسونیک به عمق لایه‌های پوستی نفوذ می‌کنند و با شکستن چربی‌ها از لایه‌ها پوستی خارج می‌شوند. چربی‌های شکسته‌شده توسط غدد لنفاوی جذب و به عنوان مواد زائد خون از بدن دفع می‌شود. در بین شیوه‌های مختلف درمان چاقی مفرط، استفاده از کویتیشن به نسبت سایر روش‌ها، اثر موثرتر و طولانی‌ مدت‌تری دارد.

کویتیشن چگونه کار می‌کند؟

امواج اولتراسوند در پزشکی از دستگاه‌های تصویربرداری با انرژی پایین تا دستگاه‌های با انرژی بالا و فرکانس‌های بالاتر از محدوده شنوایی 20hz تا 20Khz مورد استفاده قرار می‌گیرد. این امواج را می‌توان در فرکانس‌های بسیار بالا مانند 2Ghz  تولید کرد اما بالاترین دامنه مجاز در پزشکی 10Mhz می باشد.

بالاتر از این محدوده، امواج اولتراسوند ویژگی‌های خاصی از خود نشان می‌دهند. با توجه به اندازه اکثر ارگان‌های بدن با امواج با فرکانس بالا و به‌صورت متمرکز معمولاً پدیده تداخل امواج رخ می‌دهد. از سوی دیگر در سطح ملکولی امواج در اثر پدیده رزونانس جذب می‌شوند. مقادیر مختلف ضریب جذب در بافت‌های مختلف اندازه‌گیری‌شده که بیش‌ترین میزان آن در ریه‌ها و کم‌ترین آن در بافت چربی است.

انرژی اولتراسوند از سه طریق بر بافت های زنده اثر می‌گذارد:

  • اثر گرمایی یا thermal effect
  • پدیده cavitation
  • اثر میکرومکانیکال

با توجه به این مسئله که امواج صوتی و اولتراسوند توسط موارد مختلف جذب می‌شوند، میزان گرمای تولیدشده در محیط پیچیده بیولوژیک بدن به طور دقیق قابل‌پیش‌بینی نیست. اثر گرمایی و افزایش دمای ناشی از آن، به ویژگی‌های زمانی و مکانی موج، خصوصیات جذبی  بافت و جابه‌جایی گرما توسط مایع درون سیستم عروقی بستگی دارد. از اثر گرمایی معمولا در فیزیوتراپی استفاده می‌شود. در محیط جامد امواج اولتراسوند به هر دو صورت طولی و عرضی منتشر می‌شوند، درحالی‌که انتشار در محیط‌های مایع و شبه مایع مثل بافت نرم، فقط به صورت عرضی صورت می‌گیرد. فرآیند جذب امواج عرضی در ناحیه اتصال بافت نرم و استخوان باعث ایجاد گرما و آسیب به پریوست استخوان می‌شود.

Cavitation پدیده‌ای است که در محدوده فرکانسی 30 تا 70 کیلو هرتز اتفاق می‌افتد. اکثر مایعات و بافت‌های بدن حاوی میکروبول‌هایی هستند که با فشار منفی امواج اولتراسوند بزرگ می‌شوند. پس از رسیدن به یک اندازه خاص با افزایش دامنه ارتعاش و جریان مایع، حباب‌ها دچار نوسانات مکانیکی می‌شوند. پس از آن  نیروهای برشی ایجاد شده در حدی هستند که باعث تخریب موضعی ساختار سلولی مثل غشا می‌شوند. این پدیده stable cavitation نامیده می‌شود. نوع شدیدتری از پدیده cavitation به نام transient یا collaps نیز وجود دارد که با توان بالای انرژی اولتراسوند به صورت تخریب کامل حباب‌های ایجادشده در فاز نوسان است (توان بالاتر از 30 w/cm2).

استفاده دقیق از انرژی اولتراسوند بر پایه اثر cavitation می‌تواند به صورت انتخابی، تخریب سلول‌ها و ماکروملکول‌ها را ایجاد کند. اکثر تغییرات ایجادشده توسط اولتراسوند در سیستم‌های بیولوژیک، بر اساس اثر گرمایی و کویتیشن قابل توجیه است با این حال ممکن است مکانیسم سومی هم در ایجاد اثرات موثر باشد که به علت شناخت ناکافی ماهیت واکنش‌های حد واسط بین ارتعاشات مکانیکی و پاسخ‌ها مشاهده‌شده در اثر گرما، اثر میکرومکانیکال می‌شود.

درمان چاقی با استفاده از کویتیشن

قبل از استفاده از کویتیشن چه کنیم؟

پیش از استفاده از کویتیشن حتماً باید با پزشک متخصص خود مشورت کنید. عموماً توصیه می‌شود داروهایی که برای درمان چاقی استفاده می‌شود، به صورت کامل قطع شده و از مصرف نوشیدنی‌های الکلی حداقل 48 ساعت پیش از درمان خودداری کنید. همچنین توصیه می‌شود پیش از درمان آب زیادی بنوشید.

بعد از استفاده از کویتیشن چه مواردی را باید رعایت کنیم؟

کویتیشن حتماً بایستی تحت نظر یک پزشک متخصص انجام پذیرد. عموماً پزشکان توصیه‌های مثل نوشیدن آب فراوان، ورزش کردن، خودداری از مصرف غذاهای چرب و الکل را به بیماران خود ارائه می‌دهند.

تعداد جلسات استفاده از کویتیشن چقدر است؟

در درمان‌ها و دستگاه‌هایی که از فناوری کویتیشن استفاده می‌شود بین 3 تا 10 جلسه نیاز داریم. مدت زمان معمول هر جلسه تقریباً 30 دقیقه است. از جلسه دوم به بعد می‌توان اثرات درمانی کویتیشن را بر روی بدن مشاهده کرد.

کویتیشن چه مزایایی دارد؟

از مهم‌ترین مزایای استفاده از کویتیشن می‌توان به مشاهده کوتاه‌مدت اثرات، درد و عوارض کم اشاره کرد. بد نیست به این نکته اشاره کنیم که همه دستگاه‌های پزشکی و زیبایی عوارضی دارند و باید عوارض را در مقایسه با یکدیگر بررسی کرد.

عوارض استفاده از کویتیشن

قرمز شدن محل درمان، کبودی و سردرد از عوارض کویتیشن است. البته هیچ کدام از این عوارض طولانی‌مدت نیستند. با گذشت چند روز از انجام لاغری موضعی بسیاری از عوارض و علائم برطرف شده و فرد می‌تواند بدون هیچ مشکلی فعالیت عادی خود را دنبال کند.

لاغری موضعی با کویتیشن

بهترین دستگاه کویتیشن چیست؟

در بین دستگاه‌هایی که از فناوری کویتیشن استفاده می‌کنند، دو دستگاه شهرت بیشتری دارند. دستگاه ساکشن چربی لیپومتیک  (lipomatic) و دستگاه لیپوساکشن با نام ایوامتیک  (Evamatic) دو مورد از دستگاه‌هایی هستند که بسیار مدرن و کم عوارض هستند. پیشنهاد می‌کنیم با مراجعه به صفحه این دو محصول در سایت آفا به صورت کامل‌تر با این دستگاه‌ها آشنا شوید.

کویتیشن؛ بهترین فناوری لاغری غیرتهاجمی

در این مقاله به صورت کامل با فناوری کویتیشن آشنا شدیم. کویتیشن یکی از بهترین فناوری‌های مناسب برای لاغری غیرتهاجمی است. افرادی که از چاقی رنج می‌برند، به کمک کویتیشن می‌توانند به اندام ایده‌آل خود دست پیدا کنند. در انتها پیشنهاد می‌کنیم اگر سوال یا ابهامی در خصوص کویتیشن دارید، در زیر همین صفحه برای ما بنویسید. متخصصان آفا، به سوالات و ابهامات شما پاسخ می‌دهند.