کویتیشن

چاقی و اضافه وزن یکی از مشکلات رایج زندگی امروزه است و مستقیماً زیبایی و سلامت افراد را به خطر انداخته است. فناوری و پزشکی با ارائه دستگاه‌های لاغری غیرتهاجمی امکان کاهش وزن در کوتاه‌مدت را فراهم کرده و به افراد این امکان رسیدن به وزن ایدئال خود را بدون عوارض جانبی شدید می‌دهد. یکی از فناوری‌های بسیار کاربردی و پراستفاده برای لاغری غیرتهاجمی، استفاده از تکنولوی کویتیشن است. در این صفحه قصد داریم به توضیح همه چیز در مورد این دستگاه بپردازیم، مزایا و عوارض لاغری با دستگاه کویتیشن را بررسی کنیم و به سوال اکثر زیباجویان تحت عنوان «کویتیشن چیست» پاسخ دهیم.

کویتیشن (لیپولکس)

کویتیشن چیست؟ تکنولوژی لاغری غیرتهاجمی

فناوری كويتيشن مبتنی بر اولتراسونیک است. در فناوری کویتیشن از امواج فراصوت برای از بین بردن چربی‌های انباشته‌شده استفاده می‌شود. این امواج به عمق لایه‌های پوستی نفوذ می‌کنند و با شکستن چربی‌ها، از پوست خارج می‌شوند. چربی‌های شکسته‌شده توسط غدد لنفاوی جذب و به‌عنوان مواد زائد از بدن دفع می‌شوند. در بین شیوه‌های مختلف درمان چاقی مفرط، استفاده از کویتیشن به نسبت سایر روش‌ها، اثر طولانی‌‌تری دارد.

چگونگی عملکرد دستگاه کویتیشن؛ استفاده از امواج Ultrasound

امواج اولتراسوند در پزشکی از دستگاه‌های تصویربرداری باانرژی پایین تا دستگاه‌های انرژی بالا و فرکانس‌های بالاتر از محدوده شنوایی 20 هرتز تا 20 کیلوهرتز مورداستفاده قرار می‌گیرد. این امواج را می‌توان در فرکانس‌های بسیار بالا مانند 2 گیگاهرتز تولید کرد اما بالاترین دامنه مجاز در پزشکی 10 مگاهرتز است.

بالاتر از این محدوده، امواج Ultrasound ویژگی‌های خاصی از خود نشان می‌دهند. با‌توجه‌ به اندازه اکثر ارگان‌های بدن با امواج با فرکانس بالا و به‌صورت متمرکز، معمولاً پدیده تداخل امواج رخ می‌دهد؛ از سوی دیگر در سطح مولکولی امواج در اثر پدیده رزونانس جذب می‌شوند. مقادیر مختلف ضریب جذب در بافت‌های مختلف اندازه‌گیری‌ شده که بیش‌ترین میزان آن در ریه‌ها و کم‌ترین آن در بافت چربی است.

انرژی اولتراسوند از سه طریق بر بافت‌های زنده اثر می‌گذارد:

  • اثر گرمایی یا thermal effect
  • پدیده  cavitation
  • اثر میکرو مکانیکال

باتوجه‌ به این مسئله که امواج صوتی و اولتراسوند توسط موارد مختلف جذب می‌شوند، میزان گرمای تولید شده در محیط پیچیده بیولوژیک بدن به طور دقیق قابل‌پیش‌بینی نیست. اثر گرمایی و افزایش دمای ناشی از آن، به ویژگی‌های زمانی و مکانی موج، خصوصیات جذبی بافت و جابه‌جایی گرما توسط مایع درون سیستم عروقی بستگی دارد. از اثر گرمایی معمولا در فیزیوتراپی استفاده می‌شود. در محیط جامد امواج اولتراسوند به هر دو صورت طولی و عرضی منتشر می‌شوند، درحالی‌که انتشار در محیط‌های مایع و شبه مایع مثل بافت نرم، فقط به‌صورت عرضی صورت می‌گیرد. فرایند جذب امواج عرضی در ناحیه اتصال بافت نرم و استخوان باعث ایجاد گرما و آسیب به پریوست استخوان می‌شود.

سوال بیشتر زیباجویان این است که «کویتیشن چیست؟»؛ در پاسخ لازم است توضیح دهیم Cavitation پدیده‌ای است که در محدوده فرکانسی 30 تا 70 کیلوهرتز اتفاق می‌افتد. اکثر مایعات و بافت‌های بدن حاوی میکروبول‌هایی هستند که با فشار منفی امواج اولتراسوند بزرگ می‌شوند. پس از رسیدن به یک اندازه خاص با افزایش دامنه ارتعاش و جریان مایع، حباب‌ها دچار نوسانات مکانیکی می‌شوند. پس از آن  نیروهای برشی ایجاد شده در حدی هستند که باعث تخریب موضعی ساختار سلولی مثل غشا می‌شوند. این پدیده stable cavitation نامیده می‌شود. نوع شدیدتری از پدیده cavitation به نام transient یا collaps نیز وجود دارد که با توان بالای انرژی اولتراسوند به‌صورت تخریب کامل حباب‌های ایجادشده در فاز نوسان است (توان بالاتر از 30 w/cm2).

استفاده دقیق از انرژی اولتراسوند بر پایه اثر cavitation می‌تواند به‌صورت انتخابی، باعث تخریب سلول‌ها و ماکروملکول‌ها شود. اکثر تغییرات ایجادشده توسط اولتراسوند در سیستم‌های بیولوژیک، بر اساس اثر گرمایی و کویتیشن قابل‌توجیه است؛ بااین‌حال ممکن است مکانیسم سومی هم در ایجاد اثرات موثر باشد که به علت شناخت ناکافی ماهیت واکنش‌های حد واسط بین ارتعاشات مکانیکی و پاسخ‌ها مشاهده‌شده در اثر گرما، اثر میکرومکانیکال می‌شود. آر اف رافوس یکی از انواع دستگاه کویتیشن است که بسیار موفق عمل کرده و در سراسر دنیا طرفداران بسیاری دارد. برای آشنایی با این محصول وارد صفحه دستگاه آر اف رافوس (RAFOS) شوید و مطالب آن را با دقت بخوانید.

کویتیشن

تجربه لاغری با کویتیشن؛ نکات مراقبتی قبل و بعد استفاده از دستگاه

پیش از استفاده از Cavitation حتماً باید با پزشک متخصص خود مشورت کنید. عموماً توصیه می‌شود داروهایی که برای درمان چاقی استفاده می‌شود، به‌صورت کامل قطع شده و از مصرف نوشیدنی‌های الکلی حداقل 48 ساعت پیش از درمان خودداری کنید. همچنین توصیه می‌شود پیش از درمان کوییتیشن آب زیادی بنوشید و بدن خود را هیدراته نگه دارید.

كويتيشن حتماً بایستی تحت‌نظر یک پزشک متخصص انجام پذیرد. عموماً پزشکان توصیه‌های مثل نوشیدن آب فراوان، ورزش‌کردن، خودداری از مصرف غذاهای چرب و الکل را به بیماران خود ارائه می‌دهند. کویتیشن لیپولکس یکی از دستگاه‌هایی است که ساخت کمپانی معتبر چونگ وو کرده جنوبی است و از تکنولوژی Cavitation در آن استفاده شده است. برای کسب اطلاعات مفید درباره این محصول، وارد صفحه دستگاه کویتیشن لیپولکس (LIPOLEX) شوید.

تعداد جلسات استفاده از کویتشن چقدر است؟

درمان‌ با دستگاه‌هایی که در آن‌ها از فناوری کویتیشن استفاده می‌شود به 3 تا 10 جلسه نیاز دارد. مدت‌زمان معمول هر جلسه کویتشن تقریباً 30 دقیقه است. از جلسه دوم به بعد می‌توان اثرات درمانی این فناوری را روی بدن مشاهده کرد.

قیمت دستگاه کویتیشن و مزایای این دستگاه

از مهم‌ترین مزایای استفاده از Cavitation می‌توان به مشاهده کوتاه‌مدت اثرات، درد و عوارض کم اشاره کرد. بد نیست به این نکته اشاره کنیم که همه دستگاه‌های پزشکی و زیبایی عوارضی دارند و باید عوارض را در مقایسه با یکدیگر بررسی کرد. قیمت دستگاه کویتیشن در مقایسه با عمل‌های جراحی پرخطر، قیمتی بسیار پایین‌تر دارد. زیباجویان لازم نیست که هزینه بستری در بیمارستان، داروهای بیهوشی و سایر تمهیدات جراحی را بپردازند. همچنین دوره نقاهتی که در عمل‌های خطرناک وجود دارد، پس از استفاده از دستگاه کویتیشن دیده نمی‌شود.

مضرات و عوارض لاغری با دستگاه کویتیشن

بسیاری از افراد متقاضی درمان با این دستگاه‌ها‌، معمولا با پرسش «عوارض لاغری با کویتیشن چیست؟» مواجه می‌شوند. در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که قرمز شدن محل درمان، کبودی و سردرد از عوارض کویتیشن است. البته هیچ کدام از این عوارض طولانی‌مدت نیستند. با گذشت چند روز از انجام لاغری موضعی بسیاری از عوارض و علائم كويتيشن برطرف شده و فرد می‌تواند بدون هیچ مشکلی فعالیت عادی و روزمره خود را دنبال کند.

عوارض کویتیشن

انواع دستگاه کویتیشن؛ آشنایی با بهترین محصولات

در بین دستگاه‌هایی که از فناوری کوییتیشن استفاده می‌کنند، دو دستگاه شهرت بیشتری دارند. دستگاه ساکشن چربی لیپومتیک (lipomatic) و دستگاه لیپوساکشن با نام ایوامتیک (Evamatic) دو مورد از دستگاه‌های کویتیشن هستند که بسیار مدرن و کم عوارض هستند. پیشنهاد می‌کنیم با مراجعه به صفحه این دو محصول در سایت آفا به‌صورت کامل‌تر با این دستگاه‌ها آشنا شوید.

دستگاه کویتیشن؛ بهترین فناوری لاغری غیرتهاجمی

در این صفحه به‌طور مفصل با فناوری و عوارض کویتیشن آشنا شدیم. دستگاه کویتیشن یکی از بهترین فناوری‌های مناسب برای لاغری غیرتهاجمی است. افرادی که از چاقی رنج می‌برند، به کمک این فناوری می‌توانند به اندام ایدئال خود دست پیدا کنند. در انتها پیشنهاد می‌کنیم اگر سوال یا ابهامی در خصوص Cavitation دارید، در زیر همین صفحه برای ما بنویسید. متخصصان آفا، به سوالات و ابهامات شما پاسخ می‌دهند.