درمان لک

دسته بندی : درمانی

همه عاشق پوستی صاف و شفاف هستند، اما گاهی اوقات با زدن جوش، ابتلا به برخی بیماری‌ها و رعایت نکردن اصول مراقبتی لکه‌هایی تیره یا روشن‌تر از رنگ پوست روی آن ظاهر می‌شوند. لک بدن و صورت مشکلی است که بسیاری با آن، دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند؛ در گذشته هیچ راهی برای درمان لک وجود نداشت اما حالا این بیماری نیز درمان و لک بدن و صورت در سریع‌ترین زمان برطرف می‌شود. در این مقاله با درمان لک صورت و لک بدن آشنا شده و درباره هایپرپیگمنتیشن صحبت خواهیم کرد.

درمان لک

انواع هایپرپیگمنتیشن

بیماری هایپر پیگمنتیشن به معنای افتادن لک‌های تیره و پر رنگ به شکل پراکنده روی پوست است. در اکثر اوقات هایپرپیگمنتیشن (هایپرپیگمانتاسیون)، به‌دلیل افزایش میزان ملانین و تجمع غیر طبیعی آن در سطح پوست رخ می‌دهد. ملانین رنگدانه‌ای است که رنگ مو، چشم و پوست را ایجاد می‌کند. با اینکه خود بیماری هایپرپیگمنتیشن، با خطری همراه نیست؛ اما گاهی ممکن است نشانه‌ای از وجود یک بیماری خاص در بدن باشد. اما اکثر افراد بیمار، با برهم خوردن ظاهر و رنگ پوست دچار ناراحتی می‌شوند. لکه‌های پوستی ناشی از هایپرپیگمنتیشن می‌تواند کل بدن را درگیر کند.

علت افزایش ملانین پوست چیست؟

چند عامل می‌تواند علت افزایش ملانین پوست در بدن باشد. به عنوان مثال دارو‌های شیمیایی و داروی ضد مالاریا، به دلیل عوارضی که دارند می‌توانند باعث ایجاد هایپرپیگمنتیشن شوند.

بارداری هم علاوه بر تغییر سطح هورمون، می‌تواند بر روی میزان تولید ملانین نیز تاثیر بگذارد. یکی از علائم بیماری بسیار نادر آدیسون نیز، تیره شدن رنگ پوست یا افتادن لک‌های سفید روی بدن است، که می‌تواند در نهایت به هایپرپیگمنتیشن و افزایش ملانین پوست منجر شود. قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب نیز، می‌تواند باعث افزایش میزان ملانین و هایپرپیگمانتاسیون شود.

درمان لک

معرفی انواع بیماری هایپر پیگمنتیشن و علائم آن‌ها

انواع مختلفی از هایپرپیگمنتیشن و لک‌های پوستی وجود دارد؛ با تشخیص نوع لک‌، می‌توانیم منشا هایپرپیگمانتاسیون را پیدا کرده، به درمان سریع بیماری کمک و از بیشتر شدن انواع لکه های پوستی خطرناک جلوگیری کنیم.

ملاسما؛ اختلال هورمونی و لک صورت و بدن

این نوع از هایپرپیگمنتیشن، به دلیل اختلال و نوسان هورمونی ایجاد شده و یک عارضه طبیعی در دوران بارداری محسوب می‌شود. البته ملاسما به عنوان نتیجه اختلال، در عملکرد تیروئید هم شناخته می‌شود. قابل ذکر است که ملاسما می‌تواند عارضه دارو‌های هورمون درمانی و قرص‌های ضد بارداری نیز باشد. ملاسما بیشتر به شکل لکه های قهوه ای روی پوست شکم و صورت ظاهر شده و درمان ملاسما (درمان قطعی لک بارداری) به نسبت انواع دیگر هیپرپیگمانتاسیون کمی سخت‌تر است. افرادی که پوست به نسبت تیره‌ای دارند، بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به ملاسما قرار دارند.

لکه های خورشیدی روی پوست؛ لکه های پوستی خطرناک

لکه‌های خورشیدی همانطور که از اسمشان پیدا است، به علت قرار گرفتن مداوم فرد در تابش شدید نور خورشید روی مناطقی از پوست، که در معرض آفتاب بوده‌اند، ظاهر می‌شوند. به لکه های خورشیدی روی پوست، لکه‌های کبدی هم گفته شده و اغلب در افراد مسن و بالای 50 سال بروز می‌کند. لکه‌های کبدی خطرناک نبوده و می‌توان آن‌ها را درمان کرد.

هیپرپیگمانتاسیون پوست بعد از التهاب

این نوع از هیپرپیگمانتاسیون پوست که روی صورت و گردن ظاهر می‌شود؛ در اثر آسیب یا التهاب در پوست به دلیل ابتلا به بیماری‌های آکنه، جوش و پسوریازیس ایجاد می‌شود. درمان قطعی هیپرپیگمانتاسیون بعد از التهاب، با بهبود و بازسازی پوست انجام می‌شود.

تمام نشانه‌ها و علائم کلی بیماری هایپرپیگمنتیشن پوست

هایپرپیگمنتیشن پوست می‌تواند نشانه‌ها و علائم کلی داشته باشد. ظاهر شدن لکه‌ها و نواحی تیره روی نقاط مختلف بدن، از نشانه‌های اصلی افزایش ملانین پوست است. این لکه‌ها اندازه یکسانی نداشته و باهم متفاوت هستند.

اصلی‌ترین دلیل برای ابتلا به بیماری هیپرپیگمانتاسیون عمومی، قرار گرفتن فرد در معرض آفتاب و التهاب است. آفتاب و التهاب، میزان ملانین در پوست را افزایش می‌دهند. به عبارتی هرچه بیشتر در معرض آفتاب قرار بگیرید، پوست را هم بیشتر در معرض، خطر افزایش ملانین و ابتلا به بیماری هایپرپیگمنتیشن قرار می‌دهید.

لکه های خورشیدی

درمان قطعی هیپرپیگمانتاسیون چگونه است؟

پزشک برای درمان قطعی هیپرپیگمانتاسیون، ابتدا باید علت و نوع آن را تشخیص دهد. برای این امر ابتدا سابقه پزشکی شما را بررسی و سپس معاینه فیزیکی را آغاز می‌کنند. در مواردی نمونه‌برداری از پوست، می‌تواند علت‌ها را محدود کند. متخصص با بررسی تمام این نکات، بسته به علت و نوع هایپرپیگمانتاسیون، روش‌هایی نظیر دارو‌های موضعی، لیزر درمانی یا لایه‌برداری شیمیایی را تجویز و درمان قطعی هیپرپیگمانتاسیون را شروع خواهد کرد.

برای پیشگیری از هایپرپیگمنتیشن پوست چه کنیم؟

جلوگیری از هیپرپیگمانتاسیون امکان پذیر نیست؛ اما می‌توان با به‌کارگیری روش‌هایی، از پوست مراقبت کرد. از کرم ضد آفتاب با SPF حداقل 30 استفاده کنید؛ اگر در معرض نور شدید آفتاب قرار دارید کلاه، عینک دودی و لباس مناسب را فراموش نکنید. به خصوص اگر روی صورت و بدن شما کک و مک وجود دارد. کک و مک لکه‌های قهوه‌ای کوچک و ارثی هستند، که روی هر نقطه از بدن ظاهر می‌شوند. کک و مک و انواع دیگر هایپرپیگمانتاسیون، با قرار گرفتن در معرض نور خورشید، تشدید می‌شود.

تا حد امکان از نور شدید خورشید که در ساعات 10 الی 4 بعد از ظهر به بالا‌ترین حد خود می‌رسد، اجتناب کنید. در مورد دارو‌هایی که مصرف می‌کنید، از پزشک سوال کرده و عوارض آن‌ها را بدانید. زیرا مصرف برخی از دارو‌ها، می‌تواند منجر به لک‌های پوستی تیره شود. فراموش نکنید که درمان قطعی کک ومک در خانه وجود نداشته و برای هر مشکل پوستی باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. در غیر اینصورت ضایعات پوستی را دوچندان خواهید کرد.

اگر برای کلینیک تخصصی زیبایی، به دنبال دستگاهی با قیمت مناسب، کیفیت عالی و کاربری آسان هستید، به شما محصولات آفا را پیشنهاد می‌کنیم. آفاطب نامی شناخته شده و قابل اعتماد در زمینه تامین تجهیزات پزشکی است و انواع دستگاه‌های استاندارد برای جوان سازی پوست را عرضه می‌کند.