آکنه درمان

آکنه قابل درمان است. بسیاری از افراد در دوره‌های مختلف زندگی با مشکل آکنه فعال روبه‌رو هستند. اما چرا آکنه به وجود می‌آید؟ چطور می‌توان آکنه را برای همیشه درمان کرد؟ آیا درمان آکنه همیشگی است یا مجدداً باید منتظر رشد آکنه باشیم؟ در این مقاله به همه این سوالات پاسخ می‌دهیم.

آکنه فعال:

آکنه فعال که به آن آکنه ولگاریس هم می‌گویند، یک بیماری التهابی پوستی بوده و با اینکه در هر نژاد و سنی دیده می‌شود، اما بیشتر نوجوان‌ها و جوان‌ها را به خود درگیر می‌کند. شیوع بیماری آکنه فعال در افراد، همزمان با دوران بلوغ بوده و اغلب به دلیل افزایش میزان هورمون تستوسترون رخ می‌دهد. ترشح بیش از اندازه سبوم، مایعی که از خشک شدن پوست جلوگیری می‌کند هم می‌تواند باعث پیدایش آکنه فعال روی صورت شود.

گروه سنی افراد درگیر آکنه ولگاریس، بین یازده تا سی سال بوده و در مواردی تا سن چهل الی پنجاه سالگی نیز ادامه پیدا می‌کند. با عدم درمان به موقع بیماری آکنه ولگاریس، جوش‌ها علاوه بر صورت روی سینه، پشت و گردن نیز ظاهر می‌شوند. آکنه فعال می‌تواند باعث ایجاد زخم روی صورت شود، اما برای بدن خطرناک نیست. تاثیر زخم آکنه و آسیبی که به پوست می‌زند، دائمی است.

راهنمای جامع انواع آکنه و جوش صورت:

آکنه فعال می‌تواند به انواع مختلفی از برآمدگی تقسیم شده و شکل و نشانه‌های خاص خود را داشته باشد. درمان آکنه فعال نیز، بسته به نوع و شرایط بیماری متفاوت خواهد بود. در ادامه به معرفی انواع آکنه و جوش صورت می‌پردازیم:

همه چیز در مورد جوش های سرسیاه:

جوش‌های سرسیاه که کومدون‌های باز هم نامیده می‌شوند، به شکل نقاط سیاه رنگ اغلب روی بینی ظاهر می‌شوند. کومدون‌های باز که در سطح پوست رشد می‌کنند، کمی برجسته بوده اما دردی برای فرد ایجاد نمی‌کنند.

جوش‌های سرسیاه، منافذ پوست مسدود شده‌ای هستند که سلول‌های مرده و چربی درون آن‌ها جمع شده‌اند. رنگ سیاه کومدون‌های باز، به دلیل قرار گرفتن منافذ مسدود شده در معرض اکسیژن و بازتاب نور از گرفتگی فولیکول‌های مو است. جوش سرسیاه می‌تواند در هر نوع پوستی ایجاد شود، اما بیشتر در پوست‌های چرب ظاهر می‌شود.

تعریق شدید پوست، پاک نکردن لوازم آرایش، چربی زیاد پوست و استرس از عوامل موثر دیگر، بر ایجاد جوش سرسیاه روی پوست هستند.

آکنه کیستیک چیست؟

آکنه کیستیک، نوع شدید آکنه بوده و به شکل برآمدگی‌های بزرگ و قرمز، به وضوح روی پوست مشخص می‌شود. آکنه کیستیک که ظاهری مثل جوش دارد، دردناک بوده و پر از چرک است. به دلیل درمان سخت، روش‌های خانگی برای درمان آکنه کیستیک موثر نبوده و به تخصص پزشک نیاز است.

برخلاف جوش صورت، که بعد از چند روز ناپدید می‌شود؛ آکنه کیستیک ممکن است چندین ماه یا چند سال روی صورت باقی بمانند. با اینکه آکنه کیستیک، اغلب روی صورت ظاهر می‌شود اما می‌تواند روی شانه‌ها، گردن، سینه و حتی پشت بازو نیز ایجاد شود.

با اینکه اغلب افراد مبتلا به آکنه کیستیک، اغلب نوجوانان یا جوانان هستند؛ اما هر گروه سنی، می‌تواند در معرض اکنه کیستیک قرار بگیرد. باز شدن کیست در صورت، باعث آسیب دائمی به پوست یا تیرگی شدید آن می‌شود.

جوش ندول چیست؟ Nodules

جوش ندول Nodules، در سطح پوست ظاهر شده و دردناک و ملتهب است؛ Nodules هنگام لمس، احساس شده و در قسمت‌های عمیق پوست قرار می‌گیرند. ندول‌ها مرکز مشخصی ندارند و هنگامی ایجاد می‌شوند که منافذ مسدود شده، در بافت‌های عمیق پوست باز شده و به آن‌ها آسیب وارد کنند. ندول‌ها به دارو‌های بدون نسخه و روش‌های خانگی پاسخ نمی‌دهند. جوش Nodules برای جلوگیری از آسیب دائمی به پوست و ایجاد زخم یا حتی افتادن لک، باید توسط پزشک معاینه شود.

راه‌های شناخت جوش پاپول Papules

Papules نوع دیگری از آکنه فعال هستند، که به صورت برجستگی‌های صورتی کوچکی روی پوست ظاهر می‌شوند. جوش پاپول Papules به لمس حساس بوده و کمی متورم است. این جوش‌ها مرکز قابل مشاهده‌ای ندارند، اما با اغلب راه‌های درمانی آکنه و بدون نسخه برطرف می‌شوند. اگر بیمار پاپول زیادی روی صورت خود مشاهده می‌کند، باید آن را به عنوان نشانه‌ای برای آکنه متوسط و شدید دانسته و به دنبال راه درمانی قوی‌تر از دارو‌های بدون نسخه باشد.

ویژگی‌های جوش‌های چرکی Pustules را بدانید:

جوش‌های چرکی از پاپول‌ها بزرگ‌تر و حساس‌تر بوده و مرکز آن‌ها با چرک‌های سفید یا زرد پر شده است. این چرک‌ها اغلب از سلول‌های ایمنی و باکتریایی تشکیل و اگر قبل از بلوغ کافی برداشته شوند، باعث آسیب دائمی به پوست و یا تیره شدن آن می‌شوند.

خصوصیات جوش سرسفید Whiteheads چیست؟

جوش‌های سرسفید مانند جوش‌های سرسیاه بوده و التهاب و دردی ندارند. جوش Whiteheads در زیر سطح پوست ایجاد می‌شوند، زیرا از باز شدن فولیکول‌های مسدود شده جلوگیری می‌کنند.

موثر‌ترین و قطعی‌ترین روش‌های درمان برای آکنه فعال:

برای رفع آکنه فعال، روش‌های درمانی زیادی وجود دارد. یکی از این روش‌ها، استفاده از ماسک‌های خانگی است. اغلب بیماران برای برطرف کردن جوش‌های غیر التهابی و خفیف، از ماسک‌ها و راه‌های طبیعی و خانگی استفاده می‌کنند. ماسک عسل، آبلیمو، سیب زمینی، خیار و بخور صورت برخی از این روش‌های طبیعی هستند.

با اینکه ماسک‌های خانگی، پوست را تازه و چربی آن را متعادل می‌کنند؛ اما روش قدرتمند و موثری برای از بین بردن آکنه فعال نیستند.

این درمان‌های کلینیکی هستند که می‌توانند روی جوش سرسیاه، Pustules و Nodules و…انواع آکنه فعال تاثیر بگذارند. پزشک شما را معاینه و بعد از بررسی کردن آکنه، نوع آن را تشخیص و بسته به شدت آن‌ها، درمان مناسب را به شما پیشنهاد می‌دهد. روش‌های درمانی که کلینیک‌های سطح بالای درمان و جوان سازی پوست، برای رفع آکنه فعال پیشنهاد می‌کنند عبارتند از:

میکرودرم ابریژن:

میکرودرم ابریژن یک روش درمانی غیر تهاجمی و لایه برداری ملایم بوده که کدری پوست را رفع و لکه‌های تیره‌ مانده از آکنه‌ها را برطرف می‌کند.

محصولات ویژه پوست:

متخصصان پوست، در هر سنی استفاده از کرم و ژل‌های مراقبتی پوست را توصیه می‌کنند. ژل شستشوی صورت، لایه بردار و مرطوب کننده، برخی از محصولات ویژه پیشنهادی دکتر پوست بیمار هستند.

لایه برداری پوست:

در ابتدا پزشک پوست شما را بررسی کرده، تا لایه برداری متناسب با پوست صورت را پیشنهاد دهد. سپس از روش لایه برداری فیزیکی یا لایه برداری شیمیایی، برای درمان پوست استفاده می‌کند.

دارو درمانی:

در مواردی نادر آکنه فعال با استفاده از آنتی بیوتیک هایی که، توسط پزشک عمومی یا متخصص پوست تجویز می شود قابل درمان است. اما دارو درمانی و خوردن آنتی بیوتیک به تنهایی، برای اغلب بیماران تاثیر چندانی ندارد. حتی ممکن است بیمار، برخی از عوارض جانبی دارو را هم تجربه کند.

لیزر‌های کم توان:

اغلب اوقات برای از بین بردن جای جوش و زخم آکنه، از لیزر تخریبی و غیر تخریبی استفاده می‌کنند. لیزر تخریبی، لایه صدمه خورده را ذوب و کلاژن زیر پوست را سفت می‌کند. بیزر تخریبی با توجه به تاثیری که می‌گذارد، به دوره نقاهت طولانی‌تری نیاز دارد.

لیزر غیر تخریبی، تاثیر کمتری داشته و دوره نقاهت آن نیز کوتاه‌تر است. این لیزر، لایه آسیب دیده را از بین نمی‌برد اما میزان تولید کلاژن را افزایش می‌دهد.

چند توصیه مراقبتی برای اشخاصی با آکنه فعال:

  • از فشار دادن جوش‌ها بپرهیزید.
  • رویه بالش و ملافه خود را هفته‌ای یکبار بشویید.
  • از آب و هوای گرم دوری کنید. اگر مجبور به بیرون رفتن هستید از کرم ضد آفتاب مخصوص، کلاه و عینک استفاده کنید.
  • ورزش و تحرک را در برنامه خود قرار دهید.
  • از خوردن نوشیدنی کافئین دار و گازدار بپرهیزید.
  • تلفن هوشمند خود را هر چند وقت یکبار، با الکل ضدعفونی کنید.
  • رژیم غذایی خود را تغییر داده و خوردن سبزیجات و میوه‌های تازه را فراموش نکنید.

محصولات تخصصی آفا برای درمان آکنه فعال:

در این مقاله به صورت کامل درمان آکنه فعال را بررسی کردیم. استفاده از لیزر و فناوری‌های روز دنیا یکی از بهترین روش‌های برای از بین بردن آکنه فعال است. شرکت آفتاب فروزان آریا، با دو دهه سابقه در عرضه محصولات پزشکی بهترین دستگاه‌ها را برای رفع آکنه فعال در اختیار کلینک‌های تخصصی قرار داده است. پزشکان، متخصصان و کلنیک‌های تخصصی زیبایی می‌توانند برای تهیه‌ی دستگاه‌های تخصصی با آفا در تماس باشند. شماره 02188107070 پل ارتباطی شما با آفتاب فروزان آریا است.