آکنه فعال

بروز آکنه فعال و جوش ندول دلایل پزشکی و محیطی بسیاری دارد که توسط متخصصین و پزشک‌ها تشخیص داده می‌شود. برطرف کردن آکنه‌ها و انواع جوش‌ها برای عده‌ای از افراد به معضلی بزرگ تبدیل شده است! تا جایی که بسیاری از پزشکان زیبایی با سوال «جوش فعال چیست» مواجه می‌شوند. گاهی اوقات این مهمان‌های ناخوانده پوست به‌راحتی برطرف نمی‌شوند و حتی نسخه‌های پزشکی و خانگی نیز کارساز نیست. یکی از راهکارهای حذف جوش و آکنه از پوست بدن و صورت استفاده از دستگاه‌های پیشرفته در کلینیک‌های زیبایی و متخصصین پوست است.

آکنه فعال

آکنه فعال که به آن آکنه ولگاریس (جوش ولگاریس) هم گفته می‌شود، یک بیماری التهابی پوستی است و در هر نژاد و سنی دیده می‌شود؛ اما درهرحال، آکنه و جوش صورت بیشتر نوجوان‌ها و جوان‌ها را به خود درگیر می‌کند. شیوع بیماری آکنه ولگاریس در افراد، همزمان با دوران بلوغ است. علت این امر نیز اغلب به دلیل افزایش میزان هورمون تستوسترون بیان شده است. ترشح بیش از اندازه مایعی که از خشک شدن پوست جلوگیری می‌کند (سبوم) نیز باعث پیدایش جوش و آکنه روی صورت می‌شود.

گروه سنی افراد درگیر آکنه ولگاریس، بین یازده تا سی سال است و در مواردی تا سن چهل الی پنجاه سالگی نیز ادامه پیدا می‌کند. با عدم درمان به‌موقع بیماری آکنه ولگاریس، جوش‌ها علاوه‌بر صورت، روی سینه، پشت و گردن نیز ظاهر می‌شوند. انواع آکنه باعث ایجاد زخم روی صورت می‌شود؛ اما برای بدن خطرناک نیستند. فراموش نکنید که در بسیاری از موارد تاثیر زخم آکنه و آسیبی که به پوست می‌زند، دائمی است.

آکنه فعال

جوش فعال چیست؟ از کومدون تا آکنه کیستیک و جوش ندول

آکنه صورت و بدن می‌تواند به انواع مختلفی از برآمدگی تقسیم شده و شکل و نشانه‌های خاص خود را داشته باشد. درمان آکنه فعال نیز بسته به نوع و شرایط بیماری، متفاوت خواهد بود. در ادامه به معرفی انواع آکنه و جوش صورت می‌پردازیم و راه‌های درمان قطعی جوش صورت را بیان می‌کنیم.

جوش سرسیاه بزرگ و دردناک؛ کومدون باز و آکنه شدید

جوش‌های سرسیاه که کومدون‌های باز هم نامیده می‌شوند، اغلب روی بینی به شکل نقاط سیاه رنگ هستند. کومدون‌های باز با رشد در سطح پوست، کمی برجسته هستند و اغلب باعث ایحاد درد نمی‌شوند. جوش‌های سرسیاه نیز منافذ پوست مسدود شده‌ای هستند که سلول‌های مرده و چربی درون آن‌ها جمع شده‌اند. رنگ سیاه کومدون‌های باز، به‌دلیل قرار گرفتن منافذ مسدود شده در معرض اکسیژن و بازتاب نور از گرفتگی فولیکول‌های مو است. جوش سرسیاه می‌تواند در هر نوع پوستی ایجاد شود؛ اما بیشتر در پوست‌های چرب شاهد ظهور آن‌ها هستیم. آکنه ولگاریس ایجاد شده روی بینی، اغلب در دسته جوش‌های سرسیاه قرار می‌گیرد. تعریق شدید پوست، پاک نکردن لوازم آرایش، چربی زیاد پوست و استرس، از عوامل موثر دیگر بر ایجاد جوش سرسیاه و موثر نبودن پروسه درمان آکنه هستند.

درمان قطعی جوش سر سیاه

آیا درمان آکنه فعال امکان‌پذیر است؟ رفع آکنه کیستیک با دستگاه‌های پیشرفته

در ادامه مقاله قصد داریم به معرفی جوش ندول و کیستیک بپردازیم. آکنه کیستیک، از نوع آکنه شدید است و به شکل برآمدگی‌های بزرگ و قرمز، به‌وضوح روی پوست مشخص می‌شود. آکنه کیستیک که ظاهری مثل جوش دارد، دردناک و پر از چرک است. روش‌های خانگی برای درمان آکنه کیستیک موثر نیستند و به‌دلیل درمان سخت، به تخصص پزشک زیبایی نیاز است.

برخلاف جوش صورت که بعد از چند روز ناپدید می‌شود؛ آکنه کیستیک ممکن است چندین ماه یا چند سال روی صورت باقی بماند. این آکنه اغلب روی صورت، شانه‌ها، گردن، سینه و حتی پشت بازو نیز ایجاد ‌می‌شود؛ به همین دلیل است که پروسه درمان آکنه شدید، بسیار زمان‌بر و طولانی است.

با اینکه افراد مبتلا به آکنه کیستیک اغلب نوجوانان یا جوانان هستند؛ اما هر گروه سنی می‌تواند در معرض آکنه کیستیک قرار بگیرد. باز شدن کیست روی صورت و از بین بردن آکنه به‌شکل غیرتخصصی، باعث آسیب دائمی به پوست یا تیرگی شدید آن می‌شود. با اقدام سریع‌تر برای درمان آکنه ندولوکیستیک، از آسیب‌های احتمالی به پوست خود جلوگیری کنید.

یکی از دستگاه‌های محبوبی که برای درمان انواع آکنه فعال مورد استفاده قرار می‌گیرد، آر اف فرکشنال نیدلینگ است. از طریق این محصول می‌توان به‌راحتی کلیه جوش‌های شدید پوست را درمان کرد و پوستی صاف و شفاف را برای زیباجویان به ارمغان آورد.

جوش ندول چیست؟ آکنه‌هایی در بافت‌های عمیق پوست

جوش ندول (Nodules) در سطح پوست ظاهر می‌شود و اغلب دردناک و ملتهب است. این جوش هنگام لمس، احساس شده و در قسمت‌های عمیق پوست قرار می‌گیرد. ندول‌ها مرکز مشخصی ندارند و هنگام مسدود شدن منافذ پوست، در بافت‌های عمیق پوستی ایجاد می‌شوند؛ این امر موجب آسیب به بافت‌های پوستی خواهد شد. شاید بپرسید درمان قطعی جوش صورت در خانه امکان‌پذیر است؟ جواب شما منفی است! ندول‌ها به دارو‌های بدون نسخه و روش‌های خانگی پاسخ نمی‌دهند؛ پس می‌توان قاطعانه گفت که روشی برای درمان خانگی Nodules وجود ندارد. برای جلوگیری از آسیب دائمی به پوست و ایجاد زخم یا حتی افتادن لک، از دست زدن به ندول خودداری کرده و به پزشک مراجعه کنید.

عکس جوش فعال

راه‌های شناخت و درمان جوش پاپول؛ درمان قطعی جوش صورت

جوش پاپول (Papules) نوع دیگری از آکنه فعال است و به صورت برجستگی‌های صورتی کوچکی روی پوست ظاهر می‌شود. جوش پاپول متورم به لمس حساس است؛ این جوش‌ها مرکز قابل مشاهده‌ای ندارند. درمان جوش پاپول با اغلب راه‌های درمانی شایع و بدون نسخه امکان پذیر است. اگر جوش پاپول بسیاری روی صورت بیمار مشاهده می‌شود، باید آن‌را به‎‌عنوان نشانه‌ای برای آکنه متوسط و شدید بدانید و به‌دنبال راه درمانی قوی‌تر از دارو‌های بدون نسخه باشید.

جوش فعال چیست؟ ویژگی‌های جوش سر زرد چرکی

جوش‌های چرکی (Pustules) از پاپول‌ها بزرگ‌تر و حساس‌تر هستند و مرکز آن‌ها با چرک‌های سفید یا زرد پر شده است. این جوش‌های فعال و چرک‌ها اغلب از سلول‌های ایمنی و باکتریایی تشکیل شده و اگر قبل از بلوغ کافی برداشته شوند، باعث آسیب دائمی به پوست و یا تیره شدن آن می‌شوند. بهتر است برای درمان جوش‌های چرکی و دردناک، فقط به پزشک متخصص مراجعه کرده و از راهکار‌های خانگی بپرهیزید.

خصوصیات جوش سرسفید؛ بدون درد و التهاب

جوش سرسفید صورت (Whiteheads) مانند جوش‌های سرسیاه هستند و التهاب و دردی ندارند. جوش سرسفید در زیر سطح پوست ایجاد می‌شود، زیرا از باز شدن فولیکول‌های مسدود شده جلوگیری می‌کنند.

درمان جوش ندول؛ برای درمان آکنه صورت چه باید کرد؟

برای درمان آکنه صورت و بدن، روش‌های درمانی بسیاری وجود دارد. یکی از این روش‌ها، استفاده از ماسک‌های خانگی است. اغلب بیماران برای برطرف کردن جوش‌های غیر التهابی و خفیف یا درمان آکنه ولگاریس روی بینی، از ماسک‌ها و راه‌های طبیعی و خانگی استفاده می‌کنند. ماسک عسل، آبلیمو، سیب‌زمینی، خیار و بخور صورت برخی از این روش‌های طبیعی هستند.

با اینکه ماسک‌های خانگی، پوست را تازه و چربی آن را متعادل می‌کنند؛ اما روش قدرتمند و موثری برای رفع آکنه صورت نیستند. این درمان‌های کلینیکی هستند که می‌توانند روی جوش سرسیاه، جوش‌های چرکی و ندول‌ها تاثیر بگذارند و راهی موثر برای از بین بردن آکنه باشند. بهترین و موثر‌ترین راه برای از بین بردن آکنه، مراجعه به متخصص پوست است. پزشکان حاذق پس از معاینه و بررسی آکنه، نوع آن را تشخیص می‌دهند و بسته به شدت آن‌ها، مناسب‌ترین راه درمان را پیشنهاد می‌دهند. روش‌های درمانی که کلینیک‌های سطح بالای درمان و جوانسازی پوست، برای رفع آکنه فعال پیشنهاد می‌کنند عبارتند از:

1. درمان قطعی جوش صورت با میکرودرم ابریژن

افرادی که به دنبال یک روش درمانی غیر تهاجمی و لایه‌برداری ملایم هستند، روشی را برای رفع کدری پوست حذف لکه‌های تیره‌ باقی‌مانده از آکنه‌ها می‌گردند. پیشنهاد ما استفاده از دستگاه میکرودرم ابریژن  است؛ درصورتی‌که فرد بیمار بتواند به طور مداوم و مرتب در جلسات میکرودرم ابریژن شرکت کند، در نهایت پوستی شفاف، صاف و یکنواخت خواهد داشت. پروسه درمان جای جوش ندول، کیستیک و پاپول با میکرودرم ابریژن، بدون درد و سوزش و خون‌ریزی خواهد بود.

2. درمان آکنه صورت و بدن با محصولات پوستی و لایه‌بردار؛ روشی موقتی

متخصصان پوست، در هر سنی استفاده از کرم و ژل‌های مراقبتی پوست را توصیه می‌کنند. ژل شستشوی صورت، لایه‌‌بردار و مرطوب‌کننده، برخی از محصولات ویژه پیشنهادی دکتر پوست به بیمار هستند. در مواردی هم ممکن است لایه‌برداری راهی برای از بین بردن آکنه و جوش‌های زیرپوستی باشد. در چنین شرایطی در ابتدا پزشک معالج پوست بیمار را بررسی می‌کند تا لایه برداری متناسب با پوست را پیشنهاد دهد. در مرحله بعدی از روش لایه‌برداری فیزیکی یا لایه‌برداری شیمیایی برای درمان پوست استفاده می‌کند.

3. درمان قطعی جوش صورت با دارو؛ فقط در برخی موارد نادر

در مواردی کم‌یاب، آکنه فعال با استفاده از آنتی‌ بیوتیک‌های تجویز شده توسط پزشک عمومی یا متخصص پوست قابل درمان است. خوردن دارو و آنتی‌ بیوتیک به‌تنهایی برای درمان جوش فعال اغلب بیماران تاثیر چندانی ندارد؛ حتی ممکن است بیمار، برخی از عوارض جانبی دارو را هم تجربه و پروسه رفع آکنه برای او سخت‌تر شود.

4. درمان آکنه شدید و جوش ندول با لیزر‌های کم توان

اغلب اوقات برای از بین بردن جای جوش و زخم آکنه، از لیزر تخریبی و غیر تخریبی استفاده می‌شود. لیزر تخریبی، لایه صدمه خورده پوست را ذوب و با تمرکز روی بافت مشخصی از پوست، کلاژن را تحریک به تولید و ترمیم می‌کند. لیزر تخریبی یک راه عالی برای درمان آکنه و جوش صورت است؛ اما با توجه به تاثیری که می‌گذارد، به دوره نقاهت طولانی‌تری نسبت به سایر روش‌ها نیاز دارد. لیزر غیر تخریبی برای درمان آکنه پوستی تاثیر کمتر و دوره نقاهت کوتاه‌تری هم دارد. این لیزر، لایه آسیب دیده را از بین نمی‌برد اما میزان تولید کلاژن را افزایش می‌دهد که همین موضوع برای از بین بردن آکنه موثر است.

چند توصیه مراقبتی برای اشخاص مبتلا به آکنه و جوش فعال؛ تغییر سبک زندگی

بدون تردید، پروسه درمان جوش فعال و آکنه زمان‌بر است و نیاز به صبر دارد. توصیه می‌شود در کنار روش‌های پزشکی، با به‌کارگیری اصول مراقبتی و خانگی، پروسه درمان آکنه پوستی را سریع‌تر کرد. در ادامه به چند توصیه مراقبتی برای رفع آکنه و جوش فعال اشاره می‌کنیم:

  • از فشار دادن جوش‌ها بپرهیزید
  • رویه بالش و ملحفه خود را هفته‌ای یک‌بار بشویید
  • از آب‌وهوای گرم دوری کنید. اگر مجبور به بیرون رفتن هستید، از کرم ضد آفتاب مخصوص، کلاه و عینک استفاده کنید
  • ورزش و تحرک را در برنامه خود قرار دهید
  • از خوردن نوشیدنی کافئین‌دار و گازدار بپرهیزید
  • تلفن هوشمند خود را هر چند وقت یکبار با الکل ضدعفونی کنید

اهمیت رعایت رژیم غذایی و پیروی از یک سبک غذایی سالم اهمیت فراوانی دارد. خوردن غذاهای سالم، میوه‌ها و سبزیجات تازه و دوری از غذاهای فراوری شده و فست فود، در کم شدن آکنه و جوش شما تاثیر فراوانی دارد.

محصولات تخصصی آفا؛ درمان قطعی جوش صورت با لیزرهای پیشرفته

استفاده از لیزر و فناوری‌های روز دنیا یکی از بهترین روش‌ها برای از بین بردن این جوش است. مجموعه آفتاب فروزان آریا با ارائه دستگاه‌های پیشرفته و معتبر به کلینیک‌های زیبایی، گامی موثر در حوزه پزشکی و سلامت برداشته است؛ بهترین دستگاه‌های رفع آکنه فعال موجود در کلینک‌های تخصصی، توسط مجموعه آفا توزیع می‌شود. برای تهیه‌ی دستگاه‌های تخصصی با آفا در تماس باشند. شماره 02188107070 پل ارتباطی شما با آفتاب فروزان آریا است.

سوالات متداول

به سوالات متداول شما پاسخ داده‌ایم

01جوش فعال صورت چیست؟

آکنه یا جوش فعال که به آن آکنه ولگاریس (جوش ولگاریس) هم گفته می‌شود، یک بیماری التهابی پوستی است و در هر نژاد و سنی دیده می‌شود.

02آیا رفع آکنه کیستیک و درمان قطعی جوش صورت در خانه امکان‌پذیر است؟

خیر! ندول‌ها به دارو‌های بدون نسخه و روش‌های خانگی پاسخ نمی‌دهند. راه‌های خانگی برای درمان آکنه کیستیک و حذف جوش‌های صورت موثر نیستند و به‌دلیل درمان سخت و پیچیده، به تخصص پزشک زیبایی نیاز خواهید داشت.

03کدام دستگاه برای درمان جوش ندول استفاده می‌شود؟

یکی از بهترین دستگاه‌های جوان‌سازی و درمان آکنه و جوش ندول، دستگاه میکرودرم ابریژن است. با استفاده از این تکنولوژی در مدت کوتاهی پوستی شفاف و عاری از هرگونه جوش و لکه خواهید داشت.