آکنه فعال

خیلی‌ها در دوره‌های مختلف زندگی با مشکل آکنه فعال روبه‌رو هستند. این بیماری می‌تواند روی اعتماد به نفس افراد تاثیر گذاشته و در نهایت باعث ایجاد فرورفتگی و لک‌های گوناگون روی پوست شود. حال سوال اینجاست که چرا آکنه صورت و پشت بدن به وجود می‌آید؟ آیا آکنه درمان میشود؟ آیا درمان آکنه همیشگی است یا باید شاهد بروز دوباره آکنه باشیم؟ در مقاله همه چیز در مورد آکنه شدید و جوش به این سوالات پاسخ می‌دهیم.

آکنه فعال

آکنه فعال که به آن آکنه ولگاریس (جوش ولگاریس) هم می‌گویند، یک بیماری التهابی پوستی بوده و در هر نژاد و سنی دیده می‌شود؛ اما در هر حال آکنه و جوش صورت بیشتر نوجوان‌ها و جوان‌ها را به خود درگیر می‌کند. شیوع بیماری آکنه ولگاریس در افراد، همزمان با دوران بلوغ بوده و اغلب به دلیل افزایش میزان هورمون تستوسترون رخ می‌دهد. ترشح بیش از اندازه سبوم، مایعی که از خشک شدن پوست جلوگیری می‌کند هم می‌تواند باعث پیدایش جوش و آکنه روی صورت شود.

گروه سنی افراد درگیر آکنه ولگاریس، بین یازده تا سی سال بوده و در مواردی تا سن چهل الی پنجاه سالگی نیز ادامه پیدا می‌کند. با عدم درمان به موقع بیماری آکنه ولگاریس، جوش‌ها علاوه بر صورت روی سینه، بر روی پشت و گردن نیز ظاهر می‌شوند. انواع آکنه می‌توانند باعث ایجاد زخم روی صورت شوند، اما برای بدن خطرناک نیستند. با این حال تاثیر زخم آکنه و آسیبی که به پوست می‌زند، دائمی است.

آکنه فعال

راهنمای جامع انواع آکنه و جوش صورت

آکنه صورت و بدن می‌تواند به انواع مختلفی از برآمدگی تقسیم شده و شکل و نشانه‌های خاص خود را داشته باشد. درمان آکنه فعال نیز، بسته به نوع و شرایط بیماری، متفاوت خواهد بود. در ادامه به معرفی انواع آکنه و جوش صورت پرداخته و در نهایت به پرسش آیا آکنه درمان میشود پاسخ می‌دهیم:

همه چیز در مورد جوش سر سیاه بزرگ دردناک

جوش‌های سرسیاه که کومدون‌های باز هم نامیده می‌شوند، اغلب روی بینی به شکل نقاط سیاه رنگ ظاهر می‌شوند. کومدون‌های باز که در سطح پوست رشد می‌کنند، کمی برجسته بوده و اغلب دردی برای فرد ایجاد نمی‌کنند. جوش‌های سرسیاه، منافذ پوست مسدود شده‌ای هستند که سلول‌های مرده و چربی درون آن‌ها جمع شده‌اند. رنگ سیاه کومدون‌های باز، به دلیل قرار گرفتن منافذ مسدود شده در معرض اکسیژن و بازتاب نور از گرفتگی فولیکول‌های مو است. جوش سرسیاه می‌تواند در هر نوع پوستی ایجاد شود، اما بیشتر در پوست‌های چرب ظاهر می‌شود. آکنه ولگاریس روی بینی، اغلب در دسته جوش‌های سرسیاه قرار می‌گیرد. تعریق شدید پوست، پاک نکردن لوازم آرایش، چربی زیاد پوست و استرس از عوامل موثر دیگر بر ایجاد جوش سرسیاه روی پوست و موثر نبودن پروسه درمان آکنه هستند.

درمان قطعی جوش سر سیاه

آکنه کیستیک چیست؟

در ادامه مقاله قصد داریم به معرفی جوش ندول و کیستیک بپردازیم. آکنه کیستیک، از نوع آکنه شدید بوده و به شکل برآمدگی‌های بزرگ و قرمز، به وضوح روی پوست مشخص می‌شود. آکنه کیستیک که ظاهری مثل جوش دارد، دردناک بوده و پر از چرک است. به دلیل درمان سخت، روش‌های خانگی برای درمان آکنه کیستیک موثر نبوده و برای از بین بردن آکنه به تخصص پزشک نیاز است.

برخلاف جوش صورت که بعد از چند روز ناپدید می‌شود؛ آکنه کیستیک ممکن است چندین ماه یا چند سال روی صورت باقی بماند. با اینکه آکنه کیستیک، اغلب روی صورت ظاهر می‌شود، اما می‌تواند روی شانه‌ها، گردن، سینه و حتی پشت بازو نیز ایجاد شود. به همین دلیل است که پروسه درمان آکنه شدید می‌تواند بسیار زمان‌بر و طولانی باشد.

با اینکه اغلب افراد مبتلا به آکنه کیستیک، اغلب نوجوانان یا جوانان هستند؛ اما هر گروه سنی می‌تواند در معرض آکنه کیستیک قرار بگیرد. باز شدن کیست در صورت و از بین بردن آکنه به صورت غیر تخصصی، باعث آسیب دائمی به پوست یا تیرگی شدید آن می‌شود. اگر هرچه زودتر برای درمان آکنه ندولوکیستیک اقدام شود، آسیب‌هایی که این ضایعات به پوست خواهند زد هم کمتر خواهد شد.

جوش ندول چیست؟ درمان خانگی جوش ندول امکان دارد؟

جوش ندول (Nodules)، در سطح پوست ظاهر شده و دردناک و ملتهب است. جوش ندول هنگام لمس، احساس شده و در قسمت‌های عمیق پوست قرار می‌گیرد. ندول‌ها مرکز مشخصی ندارند و هنگامی ایجاد می‌شوند که منافذ مسدود شده، در بافت‌های عمیق پوست باز شده و به آن‌ها آسیب وارد کند. ندول‌ها به دارو‌های بدون نسخه و روش‌های خانگی پاسخ نمی‌دهند. پس می‌توان قاطعانه گفت که روشی برای درمان خانگی جوش ندول وجود ندارد. برای جلوگیری از آسیب دائمی به پوست و ایجاد زخم یا حتی افتادن لک، باید از دست زدن به ندول خودداری کرده و به پزشک مراجعه کرد.

عکس جوش فعال

راه‌های شناخت و درمان جوش پاپول

جوش پاپول (Papules) نوع دیگری از آکنه فعال بوده و به صورت برجستگی‌های صورتی کوچکی روی پوست ظاهر می‌شود. جوش پاپول به لمس حساس بوده و کمی متورم است. این جوش‌ها مرکز قابل مشاهده‌ای ندارند، اما درمان جوش پاپول با اغلب راه‌های درمانی شایع و بدون نسخه امکان پذیر است.  اگر بیمار جوش پاپول زیادی روی صورت خود مشاهده می‌کند، باید آن‌را به عنوان نشانه‌ای برای آکنه متوسط و شدید دانسته و به دنبال راه درمانی قوی‌تر از دارو‌های بدون نسخه باشد.

ویژگی‌های جوش‌های چرکی

جوش‌های چرکی (Pustules) از پاپول‌ها بزرگ‌تر و حساس‌تر بوده و مرکز آن‌ها با چرک‌های سفید یا زرد پر شده است. این جوش های فعال و چرک‌ها اغلب از سلول‌های ایمنی و باکتریایی تشکیل شده و اگر قبل از بلوغ کافی برداشته شوند، باعث آسیب دائمی به پوست و یا تیره شدن آن می‌شود. پس بهتر است برای درمان جوش های چرکی و دردناک، فقط به پزشک متخصص مراجعه کرده و از راهکار‌های خانگی بپرهیزید.

خصوصیات جوش سرسفید

جوش سرسفید صورت (Whiteheads) مانند جوش‌های سرسیاه بوده و التهاب و دردی ندارند. جوش سرسفید در زیر سطح پوست ایجاد می‌شوند، زیرا از باز شدن فولیکول‌های مسدود شده جلوگیری می‌کنند.

آیا آکنه درمان میشود؛ برای از بین بردن آکنه صورت چه باید کرد؟

برای درمان آکنه صورت و بدن، روش‌های درمانی زیادی وجود دارد. یکی از این روش‌ها، استفاده از ماسک‌های خانگی است. اغلب بیماران برای برطرف کردن جوش‌های غیر التهابی و خفیف یا درمان آکنه ولگاریس روی بینی، از ماسک‌ها و راه‌های طبیعی و خانگی استفاده می‌کنند. ماسک عسل، آبلیمو، سیب‌زمینی، خیار و بخور صورت برخی از این روش‌های طبیعی هستند.

با اینکه ماسک‌های خانگی، پوست را تازه و چربی آن را متعادل می‌کنند؛ اما روش قدرتمند و موثری برای رفع آکنه صورت نیستند. این درمان‌های کلینیکی هستند که می‌توانند روی جوش سرسیاه، جوش‌های چرکی و نودل‌ها تاثیر گذاشته و راهی موثر برای از بین بردن آکنه باشند. پس بهترین و موثر‌ترین راه برای از بین بردن آکنه، مراجعه به متخصص پوست است. پزشک شما را معاینه کرده و بعد از بررسی کردن آکنه، نوع آن را تشخیص و بسته به شدت آن‌ها، مناسب‌ترین راه برای درمان آکنه شدید را پیشنهاد می‌دهد. روش‌های درمانی که کلینیک‌های سطح بالای درمان و جوان سازی پوست، برای رفع آکنه فعال پیشنهاد می‌کنند عبارتند از:

1.     همه چیز در مورد میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن یک روش درمانی غیر تهاجمی و لایه برداری ملایم بوده که کدری پوست را رفع و لکه‌های تیره‌ مانده از آکنه‌ها را برطرف می‌کند. درصورتیکه فرد بیمار بتواند به طور مداوم و مرتب در جلسات میکرودرم ابریژن شرکت کند، در نهایت پوستی شفاف، صاف و یکنواخت خواهد داشت. پروسه درمان جای جوش ندول و کیستیک و پاپول با میکرودرم ابریژن، بدون درد و سوزش و خون‌ریزی خواهد بود.

2.     محصولات پوستی و لایه‌برداری برای درمان آکنه صورت و بدن

متخصصان پوست، در هر سنی استفاده از کرم و ژل‌های مراقبتی پوست را توصیه می‌کنند. ژل شستشوی صورت، لایه‌ بردار و مرطوب‌کننده، برخی از محصولات ویژه پیشنهادی دکتر پوست به بیمار هستند.

در مواردی هم ممکن است لایه‌برداری راهی برای از بین بردن آکنه و جوش‌های زیرپوستی باشد. در چنین شرایطی در ابتدا پزشک پوست بیمار را بررسی کرده، تا لایه برداری متناسب با پوست را پیشنهاد دهد. سپس از روش لایه برداری فیزیکی یا لایه برداری شیمیایی برای درمان پوست استفاده می‌کند.

3.     درمان آکنه پوستی با دارو درمانی

در مواردی نادر، آکنه فعال با استفاده از آنتی‌ بیوتیک‌هایی که توسط پزشک عمومی یا متخصص پوست تجویز می‌شود، قابل درمان است. اما دارو و خوردن آنتی‌ بیوتیک به تنهایی برای درمان جوش فعال اغلب بیماران تاثیر چندانی ندارد. حتی ممکن است بیمار، برخی از عوارض جانبی دارو را هم تجربه و پروسه رفع آکنه برای او سخت‌تر شود.

4.     درمان جوش فعال با لیزر‌های کم توان

اغلب اوقات برای از بین بردن جای جوش و زخم آکنه، از لیزر تخریبی و غیر تخریبی استفاده می‌شود. لیزر تخریبی، لایه صدمه خورده را ذوب و با تمرکز روی بافت مشخصی از پوست، کلاژن را تحریک به تولید و ترمیم می‌کند. لیزر تخریبی یک راه عالی برای درمان آکنه و جوش صورت است اما با توجه به تاثیری که می‌گذارد، به دوره نقاهت طولانی نیاز دارد. لیزر غیر تخریبی برای درمان آکنه پوستی تاثیر کمتری داشته و دوره نقاهت کوتاهی هم دارد. این لیزر، لایه آسیب دیده را از بین نمی‌برد اما میزان تولید کلاژن را افزایش و برای از بین بردن آکنه موثر است.

چند توصیه مراقبتی برای اشخاص مبتلا به آکنه و جوش فعال

بدون تردید پروسه درمان جوش فعال و آکنه زمان‌بر بوده و نیاز به صبر دارد. اما می‌توان در کنار روش‌های پزشکی، با به کارگیری اصول مراقبتی و خانگی پروسه درمان آکنه پوستی را سریع‌تر کرد. در ادامه به چند توصیه مراقبتی برای رفع آکنه و جوش فعال اشاره می‌کنیم:

  • از فشار دادن جوش‌ها بپرهیزید.
  • رویه بالش و ملافه خود را هفته‌ای یکبار بشویید.
  • از آب و هوای گرم دوری کنید. اگر مجبور به بیرون رفتن هستید، از کرم ضد آفتاب مخصوص، کلاه و عینک استفاده کنید.
  • ورزش و تحرک را در برنامه خود قرار دهید.
  • از خوردن نوشیدنی کافئین‌دار و گازدار بپرهیزید.
  • تلفن هوشمند خود را هر چند وقت یکبار با الکل ضدعفونی کنید.
  • رژیم غذایی خود را تغییر داده و خوردن سبزیجات و میوه‌های تازه را فراموش نکنید.

محصولات تخصصی آفا برای درمان آکنه و جوش فعال

در این مقاله به صورت کامل درمان آکنه فعال را بررسی کردیم. استفاده از لیزر و فناوری‌های روز دنیا یکی از بهترین روش‌ها برای از بین بردن آکنه فعال است. شرکت آفتاب فروزان آریا، با دو دهه سابقه در عرضه محصولات پزشکی بهترین دستگاه‌ها را برای رفع آکنه فعال در اختیار کلینک‌های تخصصی قرار داده است. پزشکان، متخصصان و کلنیک‌های تخصصی زیبایی می‌توانند برای تهیه‌ی دستگاه‌های تخصصی با آفا در تماس باشند. شماره 02188107070 پل ارتباطی شما با آفتاب فروزان آریا است.