لیزر اندیگ (ND:YAG)

لیزر اندیاگ یکی از برترین فناوری‌های درمانی است و از آن در بسیاری از دستگاه‌های رفع موهای زائد و تجهیزات مرتبط با درمان‌های پوستی استفاده می‌شود. در این مقاله به صورت کامل لیزر اندیاگ (لیزر nd yag) و موارد درمانی آن را بررسی می‌کنیم.

لیزر اندیگ

لیزر اندیاگ یکی از برترین فناوری‌های درمانی است و از آن در بسیاری از دستگاه‌های رفع موهای زائد و تجهیزات مرتبط با درمان‌های پوستی استفاده می‌شود. در این مقاله به صورت کامل لیزر اندیاگ (لیزر nd yag) و موارد درمانی آن را بررسی می‌کنیم.

لیزر ان دیاگ چیست؟

در پاسخ به پرسش لیزر nd yag چيست باید بگوییم که این لیزر در دسته‌بندی لیزرهای جامد قرار می‌گیرد. لیزر لیزر ان دیاگ امواجی با طول موج بسیار بالا ایجاد کرده و به لایه‌های پوست نفوذ می‌کند. این نفوذ باعث تخریب سطح کنترل شده‌ای از پوست می‌شود. از لیزر اندیاگ برای درمان‌های پوستی بسیاری مثل از بین بردن موهای زائد استفاده می‌شود. طول موج ساطع‌شده از دستگاه لیزر اندیاگ نزدیک به مادون قرمز است. طول موج اندیگ با نفوذ عمقی به پوست تاثیرات درمانی موثری را برجای می‌گذارد.

لیزر nd yag چگونه کار می‌کند؟

لیزر nd yag از مهم‌ترین لیزرهای حالت جامد است. در لیزر اندیگ ماده فعال ایجاد کننده لیزر یک یون فلزی است که با غلظت کم در یک شبکه بلور یا درون شیشه، به صورت ناخالصی قرارداده شده است.

اما nd مخفف چیست؟ باید بگوییم “ND” مخفف نئودینیوم و “YAG” مخفف یوتریئوم گارنت آلومینیوم است. در واقع یون نئودینیوم فعالیت لیزری را درون کریستال فراهم می‌کند. طول موج اندیگ با 1064 نانومتر توانایی رسیدن به لایه‌های عمیق‌تر پوست نسبت به همه لیزرهای قبلی گفته شده را دارد.

از دستگاه لیزر nd-yag اغلب برای حذف تتو، و هم‌چنین ضایعاتی نظیر Hiperpigmentation و درمان موهای زائد استفاده می‌شود. مکانیزم اثر آن به‌این‌صورت است که ليزر nd yag با انتشار طول موج انرژی‌ بالا حرارت ایجاد شده را در سلول‌ها و مراکز زایای فولیکول متمرکز می‌کند و باعث ازبین‌بردن آن‌ها می‌شود. ليزر nd yag برای هر شش نوع تایپ پوستی در افراد مختلف کاملاً موثر است و از برتری ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن می‌توان به این مورد اشاره کرد که حتی برای افرادی با پوست برنزه نیز قابل‌استفاده است.

لیزر nd yag چيست

آشنایی با انواع کاربردهای لیزر اندیگ

nd yag ليزر کاربردهای متنوعی دارد. در حقیقت استفاده از لیزر اندیگ برای بسیاری از بیماری‌های پوستی شایع است. برخی از مهم‌ترین کاربردهای درمانی لیزر اندیاگ به شرح زیر است:

 • رفع موهای زائد
 • از بین بردن رگ‌های ریز و عنکبوتی شکل روی بینی
 • رفع کک و مک صورت
 • از بین بردن آثار تتو
 • درمان لکه های پوستی
 • درمان قارچ ناخن با لیزر

مراقبت‌های قبل و بعد از استفاده از دستگاه لیزر اندیاگ

با توجه به پیشرفته بودن و تاثیرات لیزر اندیاگ پیش از استفاده حتماً با پزشک متخصص گفتگو کنید. توصیه می‌شود حداقل چند ساعت پیش از استفاده از لیزر اندیاگ، از کرم‌های ضددرد استفاده شود.

پس از جلسات لیزر ان دیاگ، از خاراندن محل لیزرشده خودداری کنید. سعی کنید در معرض آفتاب شدید و مستقیم قرار نگیرید و اجازه دهید که به تدریج محل لیزرشده بهبود پیدا کند.

تعداد جلسات استفاده از لیزر اندیگ چقدر است؟

عموماً برای تاثیرگذاری لیزر اندیاگ بین 4 تا 10 جلسه درمانی معمول است. البته نوع پوست و عارضه‌ای که مراجع به خاطر آن مراجعه کرده می‌تواند این تعداد را کاهش یا افزایش دهد.

دستگاه لیزر الکساندرایت اندیاگ

همه چیز درباره مزایای لیزر ان دیاگ

nd yag ليزر برای اکثر بیماری‌های پوستی قابل استفاده است. به عبارت دیگر این فناوری امکان درمان بخش زیادی از بیماری‌های پوستی را فراهم می‌کند. اما استفاده از اندیاگ مزایای دیگری هم دارد که در ادامه، آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

 • امکان استفاده از ليزر nd yag بر روی تمامی تایپ‌های پوستی حتی پوست‌های برنزه و تیره
 • امکان استفاده از اندیگ برای تمام بدن
 • تاثیر بسیار بالا (نزدیک به 90 درصد در درمان‌های مختلف)

عوارض استفاده از دستگاه لیزر اندیاگ

استفاده از دستگاه لیزر اندیاگ عوارض شدیدی به همراه ندارد. مواردی مثل درد، قرمزی، تورم و خارش محل لیزرشده بلافاصله پس از انجام لیزر، عوارضی کاملاً طبیعی هستند. با گذشت چند روز از انجام لیزر اندیاگ، تمامی این عوارض از بین می‌روند. در برخی موارد بسیار نادر مشاهده شده که محل لیزر اندیاگ، کبود شده یا نوعی عفونت باکتریایی در آن رشد می‌کند. در این موارد نیز مراقبت و استفاده از آنتی بیوتیک‌ها به راحتی می‌تواند مشکل را به صورت کامل برطرف کند.

طول موج اندیگ

بهترین دستگاه لیزر اندیگ چیست؟

دستگاه لیزر الکس اندیگ اکسنتو، یکی از برترین دستگاه‌های موجود در کشور است که از لیزر اندیگ برای درمان استفاده می‌کند. دستگاه الکس اندیاگ توسط شرکت آفتاب فروزان آریا، آفا در بازار ایران عرضه می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با این دستگاه به صفحه دستگاه لیزر الکس اندیگ اکسنتو مراجعه بفرمایید.

لیزر اندیگ؛ تلاقی مهندسی و پزشکی برای زیبایی

لیزر ان دیاگ یکی از برترین فناوری‌های استفاده شده در دستگاه‌های رفع موهای زائد است. البته کاربرد دستگاه لیزر اندیاگ به همین مورد منتهی نمی‌شود. بلکه کاربردهای متعدد درمانی مثل درمان جای تتو نیز باعث شده که بسیاری لیزر nd yag را برای درمان انتخاب کنند. در صورتی که سوال یا ابهامی درباره نحوه کار و عملکرد لیزر اندیگ دارید، در زیر همین صفحه برای ما بنویسید. همکاران متخصص ما در آفتاب فروزان آریا به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

سوالات متداول

به مهم‌ترین سوالات درباره این تکنولوژی پاسخ داده‌ایم!

01لیزر اندیگ چیست؟

لیزر ND:YAG از مهم‌ترین لیزرهای حالت جامد است. در این نوع لیزر ماده فعال ایجاد کننده لیزر یک یون فلزی است که با غلظت کم در یک شبکه بلور یا درون شیشه، به صورت ناخالصی قرارداده شده است.

02لیزر اندیگ برای چه درمان‌هایی مناسب است؟
 • رفع موهای زائد
 • از بین بردن رگ های ریز و عنکبوتی شکل روی بینی
 • رفع کک و مک صورت
 • از بین بردن آثار تتو
 • درمان لکه های پوستی
 • از بین بردن قارچ ناخن
03عوارض استفاده ازلیزر اندیگ چیست؟

لیزر اندیگ عوارض شدیدی به همراه ندارد. مواردی مثل درد، قرمزی، تورم و خارش محل لیزرشده بلافاصله پس از انجام لیزر، عوارضی کاملاً طبیعی هستند. با گذشت چند روز از انجام لیزر، تمامی این عوارض از بین می‌روند. در برخی موارد بسیار نادر مشاهده شده که محل لیزر، کبود شده یا نوعی عفونت باکتریایی در آن رشد می‌کند. در این موارد نیز مراقبت و استفاده از آنتی بیوتیک‌ها به راحتی می‌تواند مشکل را به صورت کامل برطرف کند.