لیزر اندیگ (ND:YAG)

لیزر اندیاگ یکی از برترین فناوری‌های درمانی است و از آن در بسیاری از دستگاه‌های رفع موهای زائد و تجهیزات مرتبط با درمان‌های پوستی استفاده می‌شود. در این مقاله به‌صورت کامل لیزر ان دی یاگ (لیزر nd yag) و موارد درمانی آن را بررسی می‌کنیم.

لیزر اندیگ

لیزر اندیاگ یکی از برترین فناوری‌های درمانی است و از آن در بسیاری از دستگاه‌های رفع موهای زائد و تجهیزات مرتبط با درمان‌های پوستی استفاده می‌شود. در این مقاله به صورت کامل لیزر ان دی یاگ (لیزر nd yag) و موارد درمانی آن را بررسی می‌کنیم.

لیزر ND Yag چیست؟ تکنولوژی موثر در لیزر مو زائد و حذف تاتو

در پاسخ به پرسش لیزر nd yag چيست باید بگوییم که این لیزر در دسته لیزرهای جامد قرار می‌گیرد و طول‌موجی برابر با 1064 نانومتر دارند. لیزر ان دیاگ امواجی با طول موج بسیار بالا ایجاد کرده و به لایه‌های پوست وارد می‌شود. این نفوذ باعث تخریب سطح کنترل شده‌ای از پوست می‌شود. از لیزر nd yag برای درمان‌های پوستی بسیاری مانند ضایعات عروقی و  از بین بردن موهای زائد استفاده می‌شود. طول موج ساطع‌ شده از دستگاه لیزر اندیاگ نزدیک به مادون قرمز است که با نفوذ عمقی به پوست، تاثیرات درمانی موثری را برجای می‌گذارد.

لیزر nd yag چگونه کار می‌کند؟ نتیجه مطلوب حتی روی پوست برنزه

لیزر اندیاگ از مهم‌ترین لیزرهای حالت جامد است. در این دستگاه ماده فعال ایجاد کننده لیزر یک یون فلزی است که با غلظت کم در یک شبکه بلور یا درون شیشه، به صورت ناخالصی قرارداده شده است.

اما nd مخفف چیست؟ باید بگوییم “ND” مخفف نئودینیوم و “YAG” مخفف یوتریئوم گارنت آلومینیوم است. در واقع یون نئودینیوم فعالیت لیزری را درون کریستال فراهم می‌کند. طول موج این لیزر با 1064 نانومتر توانایی رسیدن به لایه‌های عمیق‌تر پوست نسبت به همه لیزرهای قبلی گفته شده را دارد.

از دستگاه لیزر اندیاگ اغلب برای حذف تتو، و همچنین ضایعاتی نظیر Hiperpigmentation و درمان موهای زائد استفاده می‌شود. مکانیزم اثر آن به‌این‌صورت است که لیزر ان دی یاگ با انتشار طول موج با انرژی‌ بالا، حرارت ایجاد شده را در سلول‌ها و مراکز فولیکول متمرکز می‌کند و باعث ازبین‌بردن آن‌ها می‌شود. لیزر اندیاگ برای هر شش نوع تایپ پوستی در افراد مختلف کاملاً موثر است. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن قابلیت استفاده حتی برای افرادی با پوست برنزه است.

لیزر nd yag چيست

آشنایی با انواع کاربردهای لیزر اندیاگ؛ از رفع موی زائد تا بهبود قارچ ناخن

لیزر nd yag کاربردهای متنوعی دارد. در حقیقت استفاده از آن برای بسیاری از بیماری‌های پوستی شایع است. برخی از مهم‌ترین کاربردهای درمانی لیزر ان دی یاگ به شرح زیر است:

 • رفع موهای زائد
 • از بین بردن رگ‌های ریز و عنکبوتی شکل روی بینی
 • رفع کک و مک صورت
 • از بین بردن آثار تتو
 • درمان لکه های پوستی
 • درمان قارچ ناخن با لیزر

مراقبت‌های قبل و بعد از استفاده از دستگاه لیزر اندیاگ؛ اجتناب از نور آفتاب

با توجه به پیشرفته بودن و تاثیرات لیزر ان دیاگ پیش از استفاده حتماً با پزشک متخصص گفتگو کنید. توصیه می‌شود حداقل چند ساعت پیش از استفاده از دستگاه لیزر اندیاگ، از کرم‌های ضددرد استفاده شود.

بعد از هر جلسه از خاراندن محل لیزرشده خودداری کنید. سعی کنید در معرض آفتاب شدید و مستقیم قرار نگیرید و اجازه دهید که به تدریج محل لیزرشده بهبود پیدا کند.

تعداد جلسات استفاده از لیزر nd yag باتوجه به حجم مو و نوع عارضه

عموماً برای تاثیرگذاری لیزر اندیاگ بین 4 تا 10 جلسه درمانی معمول است. البته نوع پوست و عارضه‌ای که مراجع به خاطر آن مراجعه کرده می‌تواند این تعداد را کاهش یا افزایش دهد.

دستگاه لیزر الکساندرایت اندیاگ

تأثیر بسیار بالا و نتیجه روی پوست تیره از مزایای لیزر ان دی یاگ

ليزر  nd yag برای اکثر بیماری‌های پوستی قابل استفاده است. به عبارت دیگر این فناوری امکان درمان بخش زیادی از بیماری‌های پوستی را فراهم می‌کند. اما استفاده از این لیزر مزایای دیگری هم دارد که در ادامه، آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

 • امکان استفاده از لیزر اندیاگ روی تمامی تایپ‌های پوستی حتی پوست‌های برنزه و تیره
 • امکان استفاده از اندیگ برای تمام بدن
 • تاثیر بسیار بالا (نزدیک به 90 درصد در درمان‌های مختلف)

عوارض استفاده از لیزر nd yag؛ کمی التهاب و تورم طبیعی است

استفاده از دستگاه لیزر اندیاگ عوارض شدیدی به همراه ندارد. مواردی مثل درد، قرمزی، تورم و خارش محل لیزرشده بلافاصله پس از انجام لیزر، عوارضی کاملاً طبیعی هستند. با گذشت چند روز، کلیه این عوارض از بین می‌روند. در برخی موارد بسیار نادر مشاهده شده که محل لیزر، کبود می‌شود یا نوعی عفونت باکتریایی در آن رشد می‌کند. در این موارد نیز مراقبت و استفاده از آنتی بیوتیک‌ها به راحتی می‌تواند مشکل را به صورت کامل برطرف کند.

طول موج اندیگ

دستگاه لیزر الکس دایود اندیاگ؛ بهترین دستگاه لیزر nd yag

دستگاه لیزر الکس اندیگ اکسنتو، یکی از برترین دستگاه‌های موجود در کشور است که از لیزر اندیگ برای درمان استفاده می‌کند. دستگاه الکس اندیاگ توسط شرکت آفتاب فروزان آریا، آفا در بازار ایران عرضه می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با این دستگاه به صفحه دستگاه لیزر الکس اندیگ اکسنتو مراجعه بفرمایید.

لیزر اندیاگ؛ تلاقی مهندسی و پزشکی برای زیبایی

لیزر ان دی یاگ یکی از برترین فناوری‌های استفاده شده در دستگاه‌های رفع موهای زائد است. البته کاربرد این دستگاه به همین مورد منتهی نمی‌شود، بلکه کاربردهای متعدد درمانی مثل درمان جای تتو نیز باعث شده که بسیاری لیزر nd yag را برای درمان انتخاب کنند. در صورتی که سوال یا ابهامی درباره نحوه کار و عملکرد لیزر اندیگ دارید، در زیر همین صفحه برای ما بنویسید. همکاران متخصص ما در آفتاب فروزان آریا به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

سوالات متداول

به مهم‌ترین سوالات درباره این تکنولوژی پاسخ داده‌ایم!

01لیزر اندیاگ چیست؟

لیزر ND:YAG از مهم‌ترین لیزرهای حالت جامد است. در این نوع لیزر ماده فعال ایجاد کننده لیزر یک یون فلزی است که با غلظت کم در یک شبکه بلور یا درون شیشه، به صورت ناخالصی قرارداده شده است.

02دستگاه لیزر اندیاگ برای چه درمان‌هایی مناسب است؟
 • رفع موهای زائد
 • از بین بردن رگ های ریز و عنکبوتی شکل روی بینی
 • رفع کک و مک صورت
 • از بین بردن آثار تتو
 • درمان لکه های پوستی
 • از بین بردن قارچ ناخن
03عوارض استفاده از لیزر nd yag چیست؟

لیزر اندیاگ عوارض شدیدی به همراه ندارد. مواردی مثل درد، قرمزی، تورم و خارش محل لیزرشده بلافاصله پس از انجام لیزر، عوارضی کاملاً طبیعی هستند. با گذشت چند روز از انجام لیزر، تمامی این عوارض از بین می‌روند. در برخی موارد بسیار نادر مشاهده شده که محل لیزر، کبود شده یا نوعی عفونت باکتریایی در آن رشد می‌کند. در این موارد نیز مراقبت و استفاده از آنتی بیوتیک‌ها به راحتی می‌تواند مشکل را به صورت کامل برطرف کند.