بلفاروپلاستی

چشم‌ها یکی از مهم‌ترین و زیبا‌ترین اعضای صورت به‌حساب می‌آیند؛ هنگام مواجهه با دیگران از طریق چشم‌ها می‌توان آن‌ها را جذب کرد. با‌ این‌حال، پوست اطراف چشم به دلیل ظرافت و نازکی این ناحیه، اولین قسمتی از صورت است که به‌دلیل افزایش سن، کشیده و چروک می‌شود. گاهی اوقات نیز عوامل وراثتی باعث افتادگی و آویزان شدن ابرو و پلک می‌شوند. خوشبختانه روش‌های متعددی برای رفع چین‌و‌چروک و درمان افتادگی پلک در حوزه زیبایی وجود دارد. عمل بلفاروپلاستی یکی از روش‌های محبوب جراحی پلک محسوب می‌شود.

بلفاروپلاستی چیست

بلفاروپلاستی چیست؟ معروف‌ترین راه درمان افتادگی پلک

عمل بلفاروپلاستی روی پلک بالایی و پایینی انجام می‌شود و به معنای برداشتن چربی، پوست‌های اضافه و افتادگی ناشی از روند پیری یا ارثی ناحیه چشم است. بلفارو برای لیفت کردن نواحی اطراف چشم، بر‌طرف کردن چین‌و‌چروک یا درمان پلک‌های افتاده با برداشتن پوست‌های اضافی و بافت‌های چربی انجام می‌شود.

بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین در حدود شصت الی نود دقیقه انجام می‌شود و نیازی به بستری شدن ندارد. نوع بیهوشی در عمل افتادگی پلک با کمک بی‌حسی موضعی یا با بیهوشی کامل است و فرد فقط چند ساعت تا موقع به‌هوش آمدن در بیمارستان بستری خواهد بود.

بلفارو پلاستی شبیه به عمل جراحی افتادگی پلک (پتوز) است و حتی با آن اشتباه گرفته می‌شود! درصورتی‌که پتوز یک عمل درمانی محسوب می‌شود و بینایی فرد بیمار را بهبود می‌بخشد؛ اما بلفاروپلاستی در دسته عمل‌های زیبایی قرار گرفته و روی ظاهر و زیبایی فرد تاثیر مثبت دارد.

عوارض بلفاروپلاستی چیست

مراحل عمل بلفاروپلاستی پلک چشم

در عمل بلفاروپلاستی پلک بالا، برای باقی نماندن جای برش روی پلک‌ها، جراح روی چین پلک برش می‌زند. بعد از برش نیز کلیه کیسه‌های چربی و پوست اضافی برداشته می‌شود و با کمک نخ مخصوص و نازک، محل برش بخیه می‌خورد.

در عمل بلفاروپلاستی پلک پایین، جراح در ناحیه پشت پلک تحتانی برشی زده، چربی‌های اضافی را برمی‌دارد یا آن‌ها را پخش می‌کند. برش‌های ایجاد شده در این جراحی، بسیار ظریف هستند و برای بخیه نیز از نخ بخیه جذب شونده یا چسب‌های پوستی استفاده می‌شود. بخیه‌‎های بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین، اغلب ظرف یک هفته برداشته می‌شوند.

مراقبت‌های قبل و بعد عمل بلفاروپلاستی؛ از منع مصرف الکل تا استفاده از عینک آفتابی

در مراحل قبل از عمل بلفاروپلاستی، ابتدا جراح سابقه پزشکی بیمار را مطالعه می‌کند و درمورد مشکلاتی مانند خشکی چشم، سابقه آلرژی و مصرف دارویی، از بیمار سوالاتی می‌پرسد. سپس معاینات جسمی، بینایی و آزمایشاتی روی بیمار انجام خواهد شد.

سپس بیمار به‌مدت 6 هفته تا روز عمل بلفاروپلاستی پلک پایین و بالا، از مصرف دخانیات و الکل منع می‌شود: همچنین مصرف قرص و دارو‌های ضد انعقادی و دارو‌های رقیق‌‌کننده خون نیز ممنوع است. شایان ذکر است که در روز جراحی پلک نباید هیچ آرایشی روی صورت بیمار وجود داشته باشد. درست است که این جراحی به‌صورت سرپایی انجام می‌شود و نیازی به بستری نیست، اما در‌هر‌حال باید بیمار فردی را به‌عنوان همراه داشته باشد تا از ایشان برای چند ساعت مراقبت کند.

بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین

بعد از عمل پلک، بیمار باید برخی از نکات و مراقبت‌های پزشکی را برای سریع‌تر کردن روند بهبودی و نقاهت بلفاروپلاستی انجام دهد. در ادامه به برخی از اقدامات بعد از عمل بلفاروپلاستی اشاره می‌کنیم:

  1. بیمار باید برای کاهش کبودی و تورم پلک، از کمپرس آب سرد استفاده کند.
  2. چشم‌ها همواره باید پاکیزه نگه داشته شوند.
  3. تاری دید و حساسیت به نور، تا چند روز اولیه پس از عمل جراحی طبیعی است؛ اما اگر این مشکل ادامه پیدا کرد، باید آن را با پزشک خود در میان بگذارید.
  4. بعد از جراحی تا مدتی نمی‌توان از لنز‌های تماسی استفاده کرد.
  5. تا مدت زمان مشخص شده توسط پزشک، بیمار نباید از لوازم آرایشی استفاده کند.
  6. بیمار باید به‌طورمنظم از دارو‌های تجویز شده استفاده کند.
  7. بیمار تا چند روز نباید از وسایلی مانند تلویزیون، گوشی و رایانه که نیاز به دید مستقیم و خیره دارند، استفاده کند.
  8. کشیدن سیگار و نوشیدن الکل تا چند هفته پس از عمل، ممنوع است.
  9. بیمار باید در حین خواب، موقعیت سر خود را کنترل کرده و با زاویه 45 درجه و بالا‌تر از سینه بخوابد.
  10. در هنگام خروج از خانه، بیمار باید همواره از عینک آفتابی استفاده کند و نباید در معرض نور شدید و مستقیم خورشید قرار بگیرد.

در کنار همه این موارد، بیمار باید حداقل 2 هفته پس از جراحی بلفاروپلاستی، استراحت کامل داشته باشد و از انجام فعالیت‌های سنگین، ورزش و استخر و شنا بپرهیزد. این جراحی، برعکس عمل‌هایی که با دستگاه آر اف سرجیکال یا پلاسماژ انجام می‌شود به مراقبت‌های بیشتری نیاز دارد.

قبل و بعد عمل بلفاروپلاستی

عوارض بلفاروپلاستی چیست و راه‌های جلوگیری از آن کدام است؟

نباید فراموش کرد که بلفاروپلاستی، در حساس‌ترین ناحیه صورت انجام می‌شود و مانند بسیاری از روش‌های زیبایی عوارضی نیز دارد. چنانچه بیمار برنامه‌ریزی و تحقیق درستی انجام دهد و پزشک مجربی را انتخاب کند، عوارض بلفاروپلاستی نیز کاهش می‌یابد.

عوارضی مانند ایجاد مشکل در بسته شدن چشم‌ها، یا کامل بسته‌ نشدن آن‌ها و خشکی و خارش در اطراف چشم از عوارض بلفاروپلاستی است که چند هفته پس از جراحی برطرف خواهد شد.

اصلی‌ترین عارضه جراحی لیفت پلک، باقی ماندن اسکار یا جای بخیه است! همچنین اگر انتخاب پزشک بدون تحقیق و آگاهی انجام گرفته باشد، بیمار با تاری دید، عفونت و آسیب به عضلات چشم مواجه خواهد شد.

بلفاروپلاستی با لیزر

شرایط کاندیدا برای عمل بلفاروپلاستی چیست؟

اغلب اشخاص کاندیدای جراحی زیبایی بلفاروپلاستی سن بالایی دارند؛ این جراحی معمولاً روی افراد با سن بالای 30 سال، انجام می‌گیرد. این عمل برای افرادی که افتادگی و پف پلک ژنتیکی و مشکلات جدی ناشی از آن دچار هستند نیز در سنین پایین و به تجویز پزشک نیز انجام می‌شود. افرادی که در چشم آن‌ها شیار پلک بالا تشکیل نشده باشد هم می‌توانند، عمل بلفاروپلاستی را انجام دهند.

جراحی پلک به چه اشخاصی توصیه نمی‌شود؟

افراد مبتلا به دیابت، کم‌کاری تیروئید، فشار خون بالا، آب سیاه، پارگی شبکیه، بیماری قلبی و عروقی یا خشکی چشم، نباید عمل بلفاروپلاستی را انجام دهند. فراموش نکنید که برای انجام دادن یا ندادن این عمل، نظر پزشک متخصص شرط اول است.

بلفاروپلاستی پلک پایین و بالا

ماندگاری عمل بلفاروپلاستی چقدر است؟‎

پیری پوست و افتادگی پلک‌ها، روند طبیعی افزایش سن پوست صورت است. با‌این‌وجود، بعد از عمل بلفاروپلاستی، این روند اجتناب‌نا‌پذیر به‌کندی صورت می‌گیرد. به‌طورمیانگین، دوام و ماندگاری این عمل به نوع پوست و سن بیمار بستگی دارد؛ اما ماندگاری عمل بلفاروپلاستی حدود ۷ سال بر‌آورد شده است.

هزینه عمل بلفاروپلاستی پلک پایین و بالا به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه عمل لیفت پلک (بلفاروپلاستی) به عوامل گوناگونی مانند تجربه جراح، وضعیت پلک‌های بالا و پایین و کلینیک زیبایی انتخاب شده بستگی دارد. هزینه عمل بلفارو پلک بعد از ویزیت بیمار و بررسی پوست اطراف چشم، توسط پزشک متخصص مشخص می‌شود.

بلفاروپلاستی با لیزر پلاسما؛ درمان افتادگی پلک بدون جراحی

جدید‌ترین روش بی‌خطر که جایگزین عمل بلفاروپلاستی شده است، با استفاده از دستگاه پلاسماژ انجام می‌شود. بلفاروپلاستی با لیزر که به لیفت پلک بدون جراحی هم شناخته می‌شود، با دستگاه پلاسما فرکشنال صورت می‌گیرد.

با دستگاه پلاسما، دیگر خبری از نور لیزر یا تیغ جراحی برای درمان افتادگی پلک نیست. برای انجام بلفاروپلاستی با دستگاه پلاسماژ، پزشک ابتدا پلک را بی‌حس می‌کند؛ سپس با کمک این دستگاه، روی سطح پوست نقاط بسیار کوچکی را با فاصله کم از یکدیگر می‌سوزاند.

در روش لیفت پلک بدون جراحی، بیمار متوجه حرارت مختصری از جرقه‌ها در ناحیه پلک خواهد شد. اما این سوزاندن با دستگاه پلاسما فرکشنال پلاسماژ، هیچ زخم و اسکاری روی پوست ایجاد نخواهد کرد. ایجاد نقاط کوچک و جرقه‌ها روی پلک، باعث کلاژن‌سازی و جوانسازی پوست خواهد شد. این محصول تنها دستگاه مورد تایید برای درمان چروک پلک پایین و بالا است.

در این روش از هیچ تیغ و برشی استفاده نمی‌شود و یک راه مناسب برای اشخاصی است که هم از جراحی می‌ترسند و هم به‌دنبال راهی برای درمان افتادگی پلک هستند.

عمل پلک چشم

بلفاروپلاستی با پلاسما برای این افراد مناسب نیست

خانم‌های باردار، افراد مبتلا به سرطان، صرع، واریس، بیماری‌های قلبی و عروقی و اشخاصی که در بدن خود مفصل‌های فلزی مصنوعی دارند، کاندیدای مناسبی برای بلفاروپلاستی با پلاسما فرکشنال نیستند.

عوارض بلفاروپلاستی با لیزر؛ آیا پلاسما عوارض دائمی دارد؟

تورم و قرمزی در ناحیه پلک‌ها به مدت دو تا سه روز، از عوارض موقت و گذرای لیفت پلک با پلاسما است. می‌توان گفت که روش لیفت پلک بدون جراحی، مانند جراحی بلفاروپلاستی عوارض چندانی ندارد و در آن خون‌ریزی رخ نخواهد داد.

پلاسما جت یا بلفاروپلاستی پلک؟ بررسی مزایای درمان افتادگی پلک بدون جراحی

در روش بلفاروپلاستی با پلاسما، روی پوست و بدن هیچ‌گونه برشی زده نمی‌شود؛ به ‌همین دلیل نیازی به بیهوشی بیمار نیست. بعد از بلفاروپلاستی با پلاسما، زیباجویان نیازی به استراحت و گذراندن دوران نقاهت نخواهند داشت.

به‌دلیل استفاده نکردن از تیغ جراحی، بیمار هیچ‌گونه دردی را احساس نمی‌کند و حتی هزینه کمتری نسبت به عمل بلفاروپلاستی پرداخت خواهد کرد. جلسات پلاسما، یک الی دو جلسه و بسیار کوتاه (کمتر از ۳۰ دقیقه) هستند. با‌این‌وجود، تاثیر این عمل بعد از اولین جلسه کاملاً مشهود است.

درباره عمل بلفاروپلاستی سوالی دارید؟ از آفا بپرسید!

در گذشته‌ای نه چندان دور، برداشتن پف و درمان افتادگی پلک غیر‌قابل تصور بود. ولی اکنون با پیشرفت علم و تجهیزات پزشکی، به‌سادگی و در چند ساعت، عمل لیفت پلک (بلفاروپلاستی پلک) انجام می‌شود. در این مقاله به کلیه نکات مهم درمورد بلفاروپلاستی اشاره کردیم؛ چنانچه هنوز سوالی درباره عمل بلفارو پلک دارید، در بخش نظرات آن را با ما به اشتراک بگذارید تا متخصصان آفتاب فروزان آریا به‌سرعت به سوالات شما پاسخ دهند.

سوالات متداول

به سوالات متداول شما پاسخ داده‌ایم

01قبل و بعد عمل بلفاروپلاستی چه نکاتی را رعایت کنیم؟

دوری از نوشیدنی‌های الکلی، استفاده از عینک آفتابی، مصرف داروهای تجویز شده توسط دکتر و دوری از وسایلی مانند تلویزیون، گوشی و رایانه از نکات مهمی است که باید رعایت شود.

02ماندگاری عمل بلفاروپلاستی چقدر است؟

به‌طورمتوسط برای هر شخص ۷ سال تخمین زده شده است. این پیش‌بینی باتوجه به ژنتیک و نوع پوست بیمار ممکن است کمتر یا بیشتر شود.

03بهترین سن برای انجام عمل بلفارو چندسالگی است؟

کاندیداهای بالای ۳۰ سال، بهترین افراد برای انجام عمل بلفاروپلاستی هستند؛ اما در برخی مواقع پزشک متخصص ممکن است افرادی زیر این سن را نیز مورد عمل قرار دهد.