لیزر دایود (DIODE)

لیزر دایود یکی از برترین فناوری‌های مورد استفاده برای رفع موهای زائد است. لیزر دایود از فناوری نیمه رسانا بهره می‌برد. از لیزر دایود در برترین دستگاه‌های رفع موهای زائد استفاده می‌شود. در این مقاله به صورت کامل با لیزر دایود آشنا می‌شویم.

لیزر دایود

لیزر دایود چیست؟

لیزر Diode نور را در دامنه مرئی مادون قرمز تولید می‌کند. دایود اصطلاحاً در دسته  نیمه‌رسانا قرار می‌گیرد. در لیزرهای نیمه‌رسانا، پرتو نور در یک گستره باریک روی کروموفورهای ناحیه مدنظر تابانده می‌شوند. لیزر دایود در عمق بیشتری از پوست نفوذ کرده و همین مساله استفاده از دایود را به یکی از برترین فناوری‌های موجود برای رفع موهای زائد تبدیل کرده است. در لیزر دایود از طول موج 800 تا 810 نانومتر استفاده می‌شود.

 لیزر دایود چگونه کار می‌کند؟

لیزر دایود ازجمله لیزرهای نیمه‌رسانا است. این نوع لیزرها به لیزر دایود و یا لیزر تزریقی نیز معروف هستند. نیم‌رساناها از دو ماده که یکی کمبود الکترون داشته، (نیمه‌رسانای نوع  p) و دیگری الکترون اضافی دارد، (نیمه‌رسانای نوع  N)  تشکیل شده‌اند.

وقتی این دو به یکدیگر متصل می‌شوند، در محل اتصال ناحیه‌ای به نام منطقه اتصال p_n به‌وجود می‌آید. این منطقه جایی است که عمل لیزر درآن رخ می‌دهد. الکترونهای آزاد از ناحیه n وازطریق این منطقه به ناحیه p مهاجرت می‌کنند. الکترون هنگام ورودبه منطقه اتصال، انرژی کسب می‌کند و هنگامی‌که می‌خواهد به ناحیه p وارد شود، این انرژی را به‌صورت فوتون از دست می‌دهد. اگر ناحیه p به قطب مثبت و ناحیه n به قطب منفی یک منبع الکتریکی وصل شود، الکترون‌ها از ناحیه n به ناحیه p حرکت کرده و باعث می‌شود تا در منطقه اتصال، غلظت زیادی از مواد فعال به‌وجود آید.

با از دست‌دادن فوتون،تابش الکترومغناطیسی حاصل می‌گردد. چنانچه دو انتهای منطقه اتصال را صیقل دهند، آن‌گاه یک کاواک لیزری به‌وجود خواهد آمد. اصولاً این نوع  لیزرها را طوری می‌سازند که با استفاده از ضریب شکست و جزء p و n ، کار تشدید پرتو لیزر انجام شود. یکی ازنقاط ضعف لیزرهای نیمه‌رسانا همین مساله است، زیرا با تغییر دما، میزان ضریب شکست و به‌دنبال‌آن خواص پرتو حاصله، تفاوت خواهد کرد. به‌همین‌دلیل لیزرهای دایودی نسبت به تغییرات دما بسیار حساس هستند. لیزر دایود مناسب‌ترین لیزر برای تایپ‌های پوستی ایرانی هاست.

کاربرد لیزر دایود در درمان موهای زائد

آشنایی با انواع کاربردهای لیزر دایود

کاربرد اصلی لیزر دایود، رفع موهای زائد است. خبر خوب این است که با توجه به فناوری مورد استفاده در لیزر دایود، به راحتی می‌توان از این لیزر در سرتاسر بدن به منظور از بین بردن موهای زائد استفاده کرد. مهم‌ترین مناطقی که می‌توان از لیزر دایود استفاده کرد، به شرح زیر است:

 • زیر بغل
 • کمر
 • سینه
 • پاها
 • بیکینی (مردان و زنان)
 • بالای لب
 • چانه
 • ریش

قبل از استفاده از لیزر دایود چه کنیم؟

پیش از مراجعه و استفاده از لیزر دایود، باید ناحیه مدنظر را از هرگونه ماده آرایشی پاک کنید. حتماً نظافت شخصی را رعایت کرده و ناحیه تحت درمان را بتراشید. بهترین روش استفاده از یک ژیلت است. خودتان را در معرض نور شدید قرار ندهید و اگر به تازگی از سولاریوم استفاده کرده‌اید، باید زمان دیگری را برای استفاده از لیزر دایود اختصاص دهید.

بعد از استفاده از لیزر دایود چه مواردی را باید رعایت کنیم؟

برای کاهش قرمزی و التهاب پوست از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید پرهیز کرده و از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم تا زمانی که التهاب پوستی به صورت کامل برطرف شده از پوشیدن لباس‌های تنگ خودداری کنید. پوشیدن لباس‌های گشاد و خنک مانع تحریک پوست شده و به درمان موثرتر کمک می‌کند.

تعداد جلسات استفاده از لیزر دایود چقدر است؟

معمولاً بسته به جنس مو (ضخامت) بین 6 تا 10 جلسه با فواصل زمانی معین برای از بین بردن موهای زائد زمان نیاز است. زمان جلسات بسته به ناحیه درمان می‌تواند بین 30 دقیقه تا 1 ساعت باشد. جلسات درمانی عموماً با فاصله یک ماه برگزار شده و پس از چند جلسه اولیه به سرعت می‌توانید تاثیر لیزر را در از بین بردن موهای زائد مشاهده کنید. البته مواردی مثل سن، جنسیت و منطقه مورد درمان هم در تعیین تعداد جلسات مهم است.

لیزر دایود چه مزایایی دارد؟

لیزر دایود به نسبت انواع دستگاه رفع موهای زائد مزایای بسیار بیشتری دارد. برخی از مزایای استفاده از لیزر دایود به شرح زیر است:

 • دارای عمق نفوذ بیشتر
 • کاهش ریسک به خاطر پالس یکنواخت
 • خنک سازی سطحی
 • قابلیت استفاده در پوست های تیره
 • پوشش سطح گسترده‌تری از پوست
تاثیر لیزر دایود در درمان موهای زائد

آشنایی با عوارض استفاده از لیزر دایود

خارش، التهاب پوستی و در برخی موارد خونریزی از جمله عوارض استفاده از لیزر دایود است. البته نباید نگران بود. تمامی این عوارض به خصوص خون‌ریزی بسیار کوتاه مدت بوده و پس از اتمام جلسه درمانی از بین می‌روند. در حال حاضر موارد خاص یا عوارض نادری ناشی از استفاده از لیزر دایود گزارش نشده است.

بهترین دستگاه لیزر دایود چیست؟

اگر به دنبال بهترین دستگاه لیزر دایود هستید و قصد دارید برای همیشه با موهای زائد خداحافظی کنید، پیشنهاد ما استفاده از دستگاه دستگاه لیزر دایود اچ اس 811 و دستگاه لیزر دایود سلن است. با مراجعه به صفحه هر کدام از این دستگاه‌ها می‌توانید به صورت کامل با قابلیت‌ها و فناوری‌های استفاده‌شده در این دستگاه‌ها آشنا شوید.

استفاده از لیزر دایود برای رفع همیشگی موهای زائد

با لیزر دایود برای همیشه از شر موهای زائد خلاص شوید.

تجربه سال‌های حضور در بازار تجهیزات زیبایی و پزشکی کشور در آفا، به ما نشان داده است که استفاده از لیزر دایود یکی از بهترین انتخاب‌ها برای خداحافظی با موهای زائد است. خصوصاً قابلیت‌ها و مزایای این دستگاه، دایود را به یک لیزر ایده‌آل برای پوست‌های ایرانی تبدیل کرده است. در انتها پیشنهاد می‌کنیم اگر سوال یا ابهامی درباره لیزر دایود دارید، در زیر همین صفحه برای ما بنویسید. متخصصان آفا به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

سوالات متداول

به مهم‌ترین سوالات درباره این تکنولوژی پاسخ داده‌ایم!

01لیزر دایود چیست؟

لیزر دایود یکی از برترین فناوری‌های مورد استفاده برای رفع موهای زائد است. لیزر دایود از فناوری نیمه رسانا بهره می‌برد. از لیزر دایود در برترین دستگاه‌های رفع موهای زائد استفاده می‌شود. در این مقاله به صورت کامل با لیزر دایود آشنا می‌شویم.

02لیزر دایود برای چه درمان‌هایی مناسب است؟

کاربرد اصلی لیزر دایود، رفع موهای زائد است. خبر خوب این است که با توجه به فناوری مورداستفاده در لیزر دایود، به راحتی می‌توان از این لیزر در سرتاسر بدن به منظور از بین بردن موهای زائد استفاده کرد. مهم‌ترین مناطقی که می‌توان از لیزر دایود استفاده کرد، به شرح زیر است:

 • زیر بغل
 • کمر
 • سینه
 • پاها
 • بیکینی (مردان و زنان)
 • بالای لب
 • چانه
 • ریش
03عوارض استفاده از لیزر دایود چیست؟

خارش، التهاب پوستی و در برخی موارد خونریزی از جمله عوارض استفاده از لیزر دایود است. البته نباید نگران بود. تمامی این عوارض به خصوص خون‌ریزی بسیار کوتاه مدت بوده و پس از اتمام جلسه درمانی از بین می‌روند. در حال حاضر موارد خاص یا عوارض نادری ناشی از استفاده از لیزر دایود گزارش نشده است.