لیزر دایود (DIODE)

لیزر دایود یکی از برترین فناوری‌های مورد استفاده برای رفع موهای زائد است. دایود لیزر از فناوری نیمه رسانا بهره می‌برد. از لیزر دایود در برترین دستگاه‌های رفع موهای زائد استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی کامل تکنولوژی دستگاه لیزر diode و مزایا و معایب آن بپردازیم.

دستگاه لیزر دایود

لیزر دایود چیست؟

در پاسخ به سوال لیزر دایود چیست باید در ابتدا بگوییم که لیزر Diode نور را در دامنه مرئی مادون قرمز تولید می‌کند. لیزر دایود اصطلاحاً در دسته نیمه‌رسانا قرار می‌گیرد. در لیزرهای نیمه‌رسانا، پرتو نور در یک گستره باریک روی کروموفورهای ناحیه مدنظر تابانده می‌شوند. لیزردایود در عمق بیشتری از پوست نفوذ کرده و همین مسئله استفاده از دایود را به یکی از برترین فناوری‌های موجود برای رفع موهای زائد تبدیل کرده است. در دایود از طول موج 800 تا 810 نانومتر استفاده می‌شود.

لیزر دایود چگونه کار می‌کند؟ معرفی عملکرد دستگاه لیزر دایود

لیزر‌های نیمه رسانا به لیزر Diode و یا لیزر تزریقی نیز معروف هستند. نیم‌رساناها از دو ماده که یکی کمبود الکترون داشته (نیمه‌رسانای نوع (P و دیگری الکترون اضافی دارد (نیمه‌رسانای نوع (N تشکیل شده‌اند.

وقتی این دو به یکدیگر متصل می‌شوند، در محل اتصال ناحیه‌ای به نام منطقه اتصال p-n به‌وجود می‌آید. این منطقه جایی است که عمل لیزر در آن رخ می‌دهد. الکترون‌های آزاد از ناحیه n و از طریق این منطقه به ناحیه p مهاجرت می‌کنند. الکترون هنگام ورود به منطقه اتصال، انرژی کسب می‌کند و هنگامی‌که می‌خواهد به ناحیه p وارد شود، این انرژی را به‌صورت فوتون از دست می‌دهد. اگر ناحیه p به قطب مثبت و ناحیه n به قطب منفی یک منبع الکتریکی وصل شود، الکترون‌ها از ناحیه n به ناحیه p حرکت کرده و باعث می‌شوند تا در منطقه اتصال، غلظت زیادی از مواد فعال به‌وجود آید.

با از دست‌دادن فوتون، تابش الکترومغناطیسی حاصل می‌گردد. چنانچه دو انتهای منطقه اتصال را صیقل دهند، آن‌گاه یک کاواک لیزری به‌وجود خواهد آمد. اصولاً این نوع  لیزرها را طوری می‌سازند که با استفاده از ضریب شکست و جزء p و n، کار تشدید پرتو لیزر انجام شود. یکی از نقاط ضعف لیزرهای نیمه‌رسانا همین مسئله است، زیرا با تغییر دما، میزان ضریب شکست و به‌ دنبال‌ آن خواص پرتو حاصله، تفاوت خواهد کرد. به‌همین‌دلیل ليزر diode، نسبت به تغییرات دما بسیار حساس هست. لیزر دایود مناسب‌ترین لیزر برای تایپ‌های پوستی ایرانی هاست.

ليزر diode

آشنایی با انواع کاربردهای لیزر دایود

کاربرد اصلی دایود لیزر، رفع موهای زائد است. خبر خوب این است که با توجه به فناوری مورد استفاده در لیزر دایود، به راحتی می‌توان از این لیزر (دیود لیزر) در سرتاسر بدن به منظور ازبین‌بردن موهای زائد استفاده کرد. مهم‌ترین مناطقی که می‌توان از لیزر دایود استفاده کرد، به شرح زیر است:

 • زیر بغل
 • کمر
 • سینه
 • پاها
 • بیکینی (مردان و زنان)
 • بالای لب
 • چانه
 • ریش

مراقبت‌های قبل و بعد از لیزر دایود

پیش از مراجعه و استفاده از لیزر دایود، باید ناحیه مدنظر را از هرگونه ماده آرایشی پاک کنید. حتماً نظافت شخصی را رعایت کرده و ناحیه تحت درمان را بتراشید. بهترین روش استفاده از یک ژیلت است. خودتان را در معرض نور شدید قرار ندهید و اگر به تازگی از سولاریوم استفاده کرده‌اید، باید زمان دیگری را برای استفاده از دایود اختصاص دهید.

بعد از انجام لیزر دایود، برای کاهش قرمزی و التهاب پوست از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید پرهیز کرده و از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم تا زمانی که التهاب پوستی به صورت کامل برطرف نشده از پوشیدن لباس‌های تنگ خودداری کنید. پوشیدن لباس‌های گشاد و خنک مانع تحریک پوست شده و به درمان موثرتر ليزر  diodeکمک می‌کند.

تعداد جلسات لیزر دایود چقدر است؟

معمولاً بسته به جنس مو (ضخامت) تعداد جلسات لیزر دایود بین 6 تا 10 جلسه با فواصل زمانی معین خواهد بود. زمان جلسات بسته به ناحیه درمان می‌تواند بین 30 دقیقه تا 1 ساعت باشد. جلسات لیزر دایود عموماً با فاصله یک ماه برگزار شده و پس از چند جلسه اولیه به سرعت می‌توانید تاثیر لیزر دایود را در از بین بردن موهای زائد مشاهده کنید. البته مواردی مثل سن، جنسیت و منطقه مورد درمان هم در تعیین تعداد جلسات مهم است.

لیزر دایود چه مزایایی دارد؟

ليزر دايود به نسبت انواع دستگاه رفع موهای زائد مزایای بسیار بیشتری دارد. برخی از مزایای استفاده از این لیزر به شرح زیر است:

 • دارای عمق نفوذ بیشتر
 • کاهش ریسک به خاطر پالس یکنواخت
 • خنک سازی سطحی
 • قابلیت استفاده در پوست‌های تیره
 • پوشش سطح گسترده‌تری از پوست
دایود چیست

عوارض استفاده از لیزر دایود (مضرات دستگاه لیزر دایود)

خارش، التهاب پوستی و در برخی موارد خونریزی از جمله عوارض استفاده از لیزر دایود است. البته نباید نگران بود، تمامی مضرات دستگاه لیزر دایود به خصوص خون‌ریزی بسیار کوتاه مدت بوده و پس از اتمام جلسه درمانی از بین می‌روند. در حال حاضر موارد خاص یا عوارض نادری ناشی از استفاده از دستگاه لیزر دایود گزارش نشده است.

بهترین دستگاه لیزر دایود چیست؟

اگر به دنبال بهترین دستگاه لیزر دایود هستید و قصد دارید برای همیشه با موهای زائد خداحافظی کنید، پیشنهاد ما استفاده از دستگاه لیزر دایود اچ اس 811 و دستگاه لیزر دایود سلن است. با مراجعه به صفحه هر کدام از این دستگاه‌ها می‌توانید به صورت کامل با قابلیت‌ها و فناوری‌های استفاده‌ شده در دستگاه لیزر دایود آشنا شوید.

لیزردایود

خلاصی از شر مو‌های زائد با لیزر دایود

تجربه سال‌ها حضور در بازار تجهیزات زیبایی و پزشکی کشور، به ما نشان داده است که استفاده از دیود لیزر یکی از بهترین انتخاب‌ها، برای خداحافظی با موهای زائد است. خصوصاً قابلیت‌ها و مزایای این دستگاه، دایود را به یک لیزر ایده‌آل برای تایپ پوست‌های ایرانی تبدیل کرده است. در انتها پیشنهاد می‌کنیم اگر سوال یا ابهامی درباره لیزر دایود دارید، در زیر همین صفحه برای ما بنویسید. متخصصان آفا به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

سوالات متداول

به مهم‌ترین سوالات درباره این تکنولوژی پاسخ داده‌ایم!

01لیزر دایود چیست؟

لیزر دایود یکی از برترین فناوری‌های مورد استفاده برای رفع موهای زائد است. لیزر دایود از فناوری نیمه رسانا بهره می‌برد. از لیزر دایود در برترین دستگاه‌های رفع موهای زائد استفاده می‌شود. در این مقاله به صورت کامل با لیزر دایود آشنا می‌شویم.

02لیزر دایود برای چه درمان‌هایی مناسب است؟

کاربرد اصلی لیزر دایود، رفع موهای زائد است. خبر خوب این است که با توجه به فناوری مورداستفاده در لیزر دایود، به راحتی می‌توان از این لیزر در سرتاسر بدن به منظور از بین بردن موهای زائد استفاده کرد. مهم‌ترین مناطقی که می‌توان از لیزر دایود استفاده کرد، به شرح زیر است:

 • زیر بغل
 • کمر
 • سینه
 • پاها
 • بیکینی (مردان و زنان)
 • بالای لب
 • چانه
 • ریش
03عوارض استفاده از لیزر دایود چیست؟

خارش، التهاب پوستی و در برخی موارد خونریزی از جمله عوارض استفاده از لیزر دایود است. البته نباید نگران بود. تمامی این عوارض به خصوص خون‌ریزی بسیار کوتاه مدت بوده و پس از اتمام جلسه درمانی از بین می‌روند. در حال حاضر موارد خاص یا عوارض نادری ناشی از استفاده از لیزر دایود گزارش نشده است.