لیپوساکشن (Liposuction)

آقایان و خانم‌هایی که به‌دنبال روش‌هایی برای لاغری هستند، حتما با نام Liposuction به‌خوبی آشنا هستند. اگر به‌طور دقیق نمی‌دانید لیپوساکشن چیست، باید بگوییم روشی است كه به لیپوپالستی نیز معروف بوده و برای برداشتن چربی از نقاط مختلف بدن استفاده می‌شود. در نواحی گوناگونی مثل شکم، ران‌ها، باتکس‌ها، غبغب، پشت و بازوها می‌تواند به‌وسیله فناوری لیپوساکشن چاقی را درمان کرد. در این صفحه از آفتاب فروزان آریا به‌صورت کامل موارد درمانی به همراه عوارض لیپوساکشن را بررسی می‌کنیم.

تکنولوژی لیپوساکشن (Liposuction)

لیپوساکشن چیست؟ نگاهی به تاریخچه این روش درمانی مدرن

لیپـوساكشن مدرن اولین بار توسط یك جراح فرانسوی Illouz Gerard-Yves در سال 1982 انجام شد. روش Illouz  یك تكنیك ساكشن همراه با لیپولیز را نشان داد كه پس از تزریق مایع به درون بافت به وسیله كانول‌های بالنت، ناخوشی پس از عمل نیزكاهش یافت. سر گرد ساكشن با وكیوم بالا انجام می‌شد، كه در نتیجه عمل رضایت‌بخش بود.

در سال 1985 Klein و Lillis تكنیك Tumescent را توضیح دادند كه یك تكنیك با بی‌حسی ناحیه‌ای است و در آن حجم‌های بالایی از مایع حاوی ماده بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود که امکان انجام عمل را در یك مطب تحت داروهای تسكین‌دهنده داخل وریدی می‌دهد. حجم بالای مایع و خاصیت سمیت لیدوكائین در تكنیك‌های Tumescent، این روش را به سمت تكنیك حجم پایین‌تر Tumescence Wet Super رساند. در اواخـر دهه 1990، اولتراسوند برای كمك به رفع چربی به‌وسیله مایع كردن چربی با انرژی آن مورد استفاده قرار گرفت. با عبور از تب و تاب اولیه آن، گزارش‌هایی مبنی بر عوارض آن سبب تعدیل شدن اشتیاق ابتدایی آن شد.

تكنولوژی‌های حاوی پروب‌های لیزری ایجاد کننده لیپولیز گرمایی، در سال‌های اخیر مطرح شده‌ان. در ارزیابی‌های انجام شده فواید این روش‌ها نسبت به تكنولوژی‌های قدیمی به اثبات رسیده است. به‌طوركل فواید 30 سال پیشرفت تكنولوژی لیپوساكشن به رفع سلول‌های چربی بیشتر همراه با خونریزی كمتر، ناخوشی كمتر و ریسك كمتر عوارض همراه است. پیشرفت‌های اخیر سبب شده است كه دوره بهبودی پس از عمل نیز كوتاه‌تر و طبیعی شود. برداشت ‌حجم بالای چربی، یك پروسه پیچیده و تهدیدكننده زندگی فرد است. انجمن جراحان پلاستیك آمریكا مقدار بیش از 5 لیتر را زیاد می‌داند. لیپوساكشن اغلب روی شكم و ران خانم‌ها و شكم و پهلوهای آقایان با شیـوع بیشتری انجام می‌شود. یکی از بهترین دستگاه‌هایی که از تکنولوژی لیپوساکشن بهره می‌برد، ایواماتیک است که در سراسر جهان طرفداران فراوانی دارد. برای آشنایی بیشتر با این محصول و کسب اطلاعات مفید، پیشنهاد می‌کنیم به صفحه دستگاه لیپوساکشن ایواماتیک (Evamatic) مراجعه کنید.

اثرات شگفت انگیز لیپوساکشن

شرایط استفاده از تکنولوژی لیپوساکشن برای شکم یا هر نقطه از بدن

هر فردی نمی‌تواند از فناوری لیپوساکشن برای درمان استفاده کند. دقت داشته باشیم که تکنولوژی لیپوساکشن جایگزین ورزش و تغذیه مناسب نیست؛ به‌همین‌دلیل عموماً از این فناوری در درمان‌های خاص استفاده می‌شود. کاندیدای استفاده از فناوری لیپوساکشن باید از شرایط زیر برخوردار باشد:

 • سن بالای 18 سال
 • سلامت جسمانی مناسب به تشخیص پزشک
 • بیماری دیابت، عفونت و مشکلات قلبی نداشته باشد
 • استفاده از یک رژیم صحیح غذایی بسته به تشخیص پزشک
 • انجام مرتب ورزش‌های روزانه

دستگاه لیپوماتیک (lipomatic) یکی از محصولات حذف چربی است که بر پایه تکنولوژی N.I.L طراحی شده است. در صورت تمایل به آشنایی بیشتر با دستگاه‌هایی بر پایه تکنولوژی لیپوساکشن، به صفحه لیپوماتیک (lipomatic) مراجعه کنید.

رویكردهای مورد استفاده از تکنولوژی لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن با رویکردهای مختلفی انجام می‌شود. برداشتن مقدار مناسب چربی، کاری حساس و دقیق است که حتماً باید توسط متخصص و پس از ارزیابی‌های اولیه صورت بگیرد. به‌طوركلی چربی از طریق یك كانول و یك دستگاه مكنده برداشته می‌شود. سیستم‌های لیپوساكشن برحسب میزان مایع تزریقی و مكانیسم كاركرد كانوال‌های آن طبقه‌بندی می‌شود. در ادامه این طبقه‌بندی را معرفی می‌کنیم.

 • مكانیسم لیپوساكشن (SAL) Liposuction Assisted-Suction؛ شکستن راحت چربی و حذف آن

این تكنیك روش استاندارد لیپـوساكشن است. در این رویكرد یك كانول كوچك مانند نی از طریق یك شكاف كوچك وارد می‌شود که به یك دستگاه وكیـوم متصل است. جراح با فشار دادن و كشیدن آن به جلو و عقب در چربی، سبب شكسته شدن چربی‌ها و خروج آن‌ها از بدن می‌شود.

 • تکنیک لیپوساكشن (UAL) Liposuction Assisted-Ultrasound؛ خروج چربی با ویبره اولتراسوند

در این تكنیك یك كانول ویژه امواج ویبره اولتراسوند را به بدن انتقال می‌دهد. این ویبره‌ها یا تكان‌ها، دیواره‌های سلول‌های چربی را متالشی می‌کنند و چربی را به شكل مایع در می‌آورد. با این روش ساكشن آنها راحت‌تر می‌شود.

 UAL انتخاب خوبی برای كار روی نواحی فیبروزه مثل نواحی فوقانی كمر و یا سینه مردان است. این روش به زمان بیشتری نسبت به لیپوساكشن سنتی نیاز دارد ولی نسبت به لیپوساكشن Tumescent زمان كمتری صرف می‌شود. هم‌چنین خونریزی كمتری نیز دارد. این روش ریسك بیشتری برای ایجاد سروما (Seroma) دارد كه باید با سوزن كشیده شود.

پس از لیپوساكشن اولتراسونیك، لازم است كه یك liposuction assisted-suction برای خارج كردن چربی‌های مایع شده انجام شود. تكنیك‌های UAL ای كه در دهه‌های 1980 و 1990 انجام می‌شد، به دلیل مواجهه با امواج زیاد اولتراسوند با آسیب بافتی همراه بود. سیستم‌های UAL نسل سوم با رساندن انرژی به صورت پالسی از طریق یك پروب اختصاصی، به پزشك اجازه می‌دهد بدون خطر چربی‌ها را بردارند، و این مشكل را حل كرده است.

 • (PAL) Liposuction Assisted-Power؛ حرکات سه‌بعدی بدون ایجاد فشار

این تكنیك به‌وسیله‌ كانول‌های اختصاصی متحرك انجام می‌شود. برخی از كانول‌ها فقط حركات جلو، عقب و عرضی دارند. كانول‌های نسل جدید حركات سه‌بعدی (جلو عقب، عرضی، دورانی) دارند و به پزشك این امكان را می‌دهند كه بدون اینكه نیروی خاصی بر كانول وارد كند فقط با هدایت آن سبب برداشتن چربی شود.

 • (TCL, TCAL) Liposuction Assisted Cannula Twin؛ مکش چربی بدون سوختگی

در این تكنیك از یك كانول جفت كه یك تیوب در داخل یك تیوب دیگر قرار دارد استفاده می‌شود. كانولی كه چربی را مكش می‌كند به طور مكانیكی مقابل كانول داخلی است و در نتیجه به بافت بیمار یا مفاصل دست جراح فشار وارد نمی‌كند.

كانول داخلی مكنده از درون كانول خارجی تا 5 سانتی‌متر به بیرون حركت كرده و 2-1 میلی‌متر نیز ارتعاش دارد و كمك می‌كند كه نیروی كمتری برای انجام پروسه الزم باشد. لیپوساكشن ساب‌درمال یا سطحی از طریق فاصله كانوالی خارجی سهل می‌شود و با این حقیقت كه كانوال‌ها داغ نمی‌شوند و احتمال سوختگی ناشی از اصطكاك مالشی آن را دفع می‌كند.

تاثیر شگفت انگیز لیپوساکشن
 •   Liposuction Assisted Ultrasound External یا EUAL یا XUAL؛ پیشگیری از عوارض امواج اولتراسوند

XUAL  یك نوع از UAL است كه در آن انرژی اولتراسونیك از خارج بدن از طریق سطح پوست اعمال می‌شود. این روش پیشرفت بیشتری كرد؛ زیرا جراحان دریافتند كه تكنیك UAL سبب نكروز پوست و سروما می‌شود. XUAL یك راه ممكن برای پیشگیری از ایجاد این عوارض از طریق اعمال خارجی امواج اولتراسوند است.

همچنین ناراحتی كمتری برای بیمار در حین انجام تكنیك و پس از آن ایجاد می‌كند. در حال حاضر این روش بسیار کمتر انجام می‌شود؛ زیرا هنوز مؤثر بودن آن نسبت به سایر تكنیك‌ها اثبات نشده است.

 • (WAL) Liposuction Assisted Water؛ مکش هم‌زمان آب و چربی‌ها

در WAL از یك بیم آبی بادبزنی شكل استفاده می‌شود كه ساختار بافت چربی را سست می‌كند و به‌وسیله یك كانول دیگر، چربی‌های سست شده خارج می‌شود. در طول لیپوساكشن آب به طور مداوم اضافه شده و بلافاصله از طریق كانول مشابهی مكیده می‌شود. تكنیك WAL به تراوش محلول كمتری نیاز دارد و عدم زودرس كمتری را ایجاد می‌كند.

معرفی دستگاه‌های کاربردی در تکنولوژی لیپوساکشن

دو دستگاه لیپوماتیک و ایوامتیک، از برترین دستگاه‌هایی هستند که از فناوری لیپوساکشن استفاده می‌کنند. با مراجعه به صفحه بهترین دستگاه لیپوساکشن می‌توانید با این دو دستگاه آشنا شده و اطلاعات بیشتری کسب کنید. به‌دلیل نوسانات بازار دلار و ارز، قیمت لیپوساکشن نیز هر روز دچار تغییراتی می‌شود؛ به‌همین‌دلیل است که از درج قیمت دستگاه‌ها در سایت معذوریم. پیشنهاد می‌کنیم پزشکان و متخصصان حوزه زیبایی برای استعلام قیمت از کارشناسان مجموعه آفا با شماره ۰۲۱۸۸۱۰۷۰۷۰ تماس بگیرند.

بررسی تاثیر لیپوساکشن

درباره فناوری لیپوساکشن صورت سوالی دارید؟ از متخصصان آفا بپرسید

استفاده از فناوری لیپوساکشن در علم پزشکی و زیبایی روز دنیا بسیار رایج است. در این مقاله به‌طور مفصل با فناوری لیپوساکشن آشنا شدیم. پیش‌بینی با توجه به پیچیدگی این فناوری، سوالات و ابهاماتی در ذهن شما وجود دارد. پیشنهاد می‌کنیم سوالات خود را در قسمت کامنت‌ها بنویسید تا متخصصان آفتاب فروزان آریا به آن‌ها پاسخ دهند.

سوالات متداول

به مهم‌ترین سوالات درباره این تکنولوژی پاسخ داده‌ایم!

01فناوری لیپوساکشن چیست؟

لیپـوساكشن كه به لیپـوپالستی نیز معروف است روشی برای برداشتن چربی از نواحی مختلف بدن است.

02از تکنولوژی لیپوساکشن در چه نواحی می‌توان استفاده کرد؟

از فناوری لیپوساکشن می‌توان در نواحی مختلفی مثل شکم، ران‌ها، باتکس‌ها، غبغب، پشت و بازوها می‌توان از این فناوری استفاده کرد.

03آیا نتایج عمل لیپوساکشن دائمی است؟

لیپوساکشن عملی برای حذف دائمی چربی های بدن است اما اگر بعد از جراحی افزایش وزن داشته باشید، در نتیجه عمل تغییراتی ایجاد خواهد شد. بر اثر افزایش وزن ممکن است سایر بخش های بدن که تحت جراحی لیپوساکشن نبوده اند، حجیم تر از زمان قبل از عمل شوند.

04با لیپوساکشن چه مقدار می توان کاهش وزن داشت؟

عمل پیکرتراشی یک راه برای کاهش وزن نیست، بلکه عملی برای حذف چربی های قدیمی، سفت و ماندگار در بدن است. بنابراین ممکن است کاهش وزن چشمگیری نداشته باشید اما به تناسب اندام مورد نظر برسید.

05قیمت جراحی لیپوساکشن چقدر است؟

هزینه عمل لیپوساکشن به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله مهارت پزشک و منطقه جغرافیایی. همچنین شامل موارد زیر نیز می باشد: هزینه های بیهوشی، هزینه های بیمارستان یا مرکز جراحی، آزمایش های پزشکی و … هزینه نهایی را پزشک بعد از معاینه تعیین خواهد کرد.

06چه مدت بعد از لیپوساکشن، نتایج آن مشاهده می شود؟

بلافاصله بعد از انجام عمل شاهد نتایج آن نخواهید بود، بعد از برطرف شدن تورم نتایج حقیقی را مشاهده خواهید کرد. به طور معمول بعد از 6 ماه ورم کاهش پیدا می کند و از بین می رود.