لیپوساکشن (Liposuction)

لیپـوساكشن كه به لیپـوپالستی نیز معروف است روشی برای برداشت چربی از نواحی مختلف بدن است. در نواحی مختلفی مثل شکم، ران‌ها، باتکس‌ها، غبغب، پشت و بازوها می‌تواند به وسیله فناوری لیپوساکشن چاقی را درمان کرد. در این مقاله از آفتاب فروزان آریا به صورت کامل موارد درمانی به همراه عوارض استفاده از لیپوساکشن را بررسی می‌کنیم.

لیپوساکشن (Liposuction)

نگاهی به تاریخچه لیپوساکشن؛ تولد یک روش درمانی مدرن:

لیپـوساكشن مدرن اولین بار توسط یك جراح فرانسوی Illouz Gerard-Yves در سال 1982 انجام شد. روش Illouz  یك تكنیك ساكشن همراه با لیپولیز را نشان داد كه پس از تزریـق مایع به درون بافت، به وسیله‌ی كانول‌هـای بالنت ناخوشی پس از عمل نیزكاهش یافت. ِسر گرد ساكشن با وكیوم بالا انجام می‌شد، كه در نتیجه عمل رضایت بخش بود.

در سال 1985 Klein و Lillis تكنیك Tumescent را توضیح دادند كه یك تكنیـك با بی‌حسی ناحیه‌ای است و در آن از حجم‌های بالایی از مایع حاوی ماده‌ی بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود كه اجازه می‌دهد عمل را بتوان در یك مطب تحت داروهای تسكین‌دهنده‌ی داخل وریدی انجام داد. حجم زیاد مایع و خاصیت سمیت لیدوكائیـن در تكنیك‌های Tumescent ، این روش را به سمت تكنیك حجم پایین‌تر Tumescence Wet Super رساند. در اواخـر دهه‌ی 1990، اولتراسوند برای كمك به رفع چربی به وسیله‌ی مایع كردن چربی با انرژی آن مورد استفاده قرار گرفت. پس از گذشت تب و تاب اولیه‌ی آن گزارش‌هایی مبنی بر عوارض آن سبب تعدیل شدن اشتیاق اولیه‌ی آن شد.

تكنولوژی‌های حاوی پروب‌های لیزری كه لیپـولیز گرمایی ایجاد می‌كنند در سال‌های اخیر مطرح شده‌اند و در ارزیابی‌های انجام شده فواید این روش‌ها نسبت به تكنولوژی‌های قدیمی به اثبات رسیده است. به طور كل فواید 30 سال پیشرفت تكنولوژی لیپوساكشن به رفع سلول‌های چربی بیشتر همراه با خونریزی كمتر، ناخوشی كمتر و ریسك كمتر عوارض همراه است. پیشرفت‌های اخیر سبب شده است كه دوره‌ی بهبودی پس از عمل نیز كوتاه‌تر و طبیعی شود. برداشت ‌حجم خیلی زیاد چربی یك پروسه‌ی پیچیده و تهدیدكننده‌ی زندگی فرد است. انجمن جراحان پلاستیك آمریكا مقدار بیش از 5 لیتر را زیاد می‌داند. لیپوساكشن اغلب بر روی شكم و ران خانم‌ها و شكم و پهلوهای آقایان با شیـوع بیشتری انجام می‌شود.

اثرات شگفت انگیز لیپوساکشن

چه کسانی می‌توانند از فناوری لیپوساکشن استفاده کنند؟

هر فردی نمی‌تواند از فناوری لیپوساکشن برای درمان استفاده کند. دقت داشته باشیم که لیپوساکشن جایگزین ورزش و تغذیه مناسب نیست. به همین دلیل عموماً از این فناوری در درمان‌های خاص استفاده می‌شود. کاندیدای استفاده از لیپوساکشن باید از شرایط زیر برخوردار باشد:

  • سن بالای 18 سال
  • سلامت جسمانی مناسب به تشخیص پزشک
  • بیماری دیابت، عفونت و مشکلات قلبی نداشته باشد
  • استفاده از یک رژیم صحیح غذایی بسته به تشخیص پزشک
  • انجام مرتب ورزش‌های روزانه

رویكردهای مورد استفاده لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن با رویکردهای مختلفی انجام می‌شود. برداشت مقدار مناسب چربی کاری حساس و دقیق است که حتماً باید توسط متخصص و پس از ارزیابی‌های اولیه صورت بگیرد. به طور كلی چربی از طریق یك كانول و یك دستگاه مكنده برداشت می‌شود. سیستم‌های لیپوساكشن برحسب میزان مایع تزریقی و مكانیسم كاركرد كانوالهای آن طبقه‌بندی می‌شود. در ادامه این طبقه‌بندی را معرفی می‌کنیم.

مكانیسم لیپوساكشن (SAL) Liposuction Assisted-Suction

این تكنیك روش استاندارد لیپـوساكشن است. در این رویكرد یك كانـول كوچك مانند نـی از طریق یك شكاف كوچك وارد می‌شود. این كانـول به یك دستگاه وكیـوم متصل است. جراح با فشار دادن و كشیدن آن به جلو و عقب در  چربی سبب شكسته شدن چربی‌ها و خروج آن‌ها از بدن می‌شود.

  • (UAL) Liposuction Assisted-Ultrasound

در این تكنیك یك كانول ویژه امواج ویبره‌ی اولتراسوند را به بدن انتقال می‌دهد. این ویبره‌ها یا تكان‌ها دیواره‌های سلول‌های چربی را متالشی كرده و چربی را به شكل مایع در می‌آورد و ساكشن آنها را راحت‌تر می‌كند .

 UAL انتخاب خوبی برای كار بر روی نواحی فیبروزه مثل نواحی فوقانی كمر و یا سینه‌ی مردان است. این روش به زمان بیشتری نسبت به لیپوساكشن سنتی نیاز دارد ولی نسبت به لیپوساكشن Tumescent زمان كمتری صرف می‌شود. هم‌چنین خونریزی كمتری نیز دارد. این روش ریسك بیشتری برای ایجاد سرومـا (Seroma)دارد كه باید با سوزن كشیده شود.

پس از لیپوساكشن اولتراسونیك الزامی است كه یك liposuction assisted-suction برای خارج كردن چربی‌های مایع شده انجام شود. تكنیك‌های UAL ای كه در دهه‌های 1980 و 1990 انجام می‌شد به دلیل مواجهه با امواج زیاد اولتراسوند با آسیب بافتی همراه بود. سیستم‌های UAL نسل سوم با رساندن انرژی به صورت پالسی از طریق یك پروب اختصاصی، به پزشك اجازه می‌دهد بدون خطر چربی‌ها را برداشت كند، و این مشكل را حل كرده است.

  • (PAL) Liposuction Assisted-Power

این تكنیك به وسیله‌ی كانول‌های اختصاصی متحرك انجام می‌شود. برخی از كانول‌ها فقط حركات جلو، عقب و عرضی دارند. كانول‌های نسل جدید دارای حركات سه‌بعدی (جلو عقب، عرضی، دورانی) هستند و به پزشك این امكان را می‌دهند كه بدون اینكه نیروی خاصی بر روی كانول وارد كند فقط با هدایت آن سبب لیز و برداشت چربی شود.

  • (TCL, TCAL) Liposuction Assisted Cannula Twin

در این تكنیك از یك كانول جفت كه یك تیوب در داخل یك تیوب دیگر قرار دارد استفاده می‌شود. كانولی كه چربی را مكش می‌كند به طور مكانیكی مقابل كانول داخلی است و در نتیجه به بافت بیمار یا مفاصل دست جراح فشار وارد نمی‌كند.

كانول داخلی مكنده از درون كانول خارجی تا 5 سانتی‌متر به بیرون حركت كرده و 2-1 میلی‌متر نیز ارتعاش دارد و كمك می‌كند كه نیروی كمتری برای انجام پروسه الزم باشد. لیپوساكشن ساب‌درمال یا سطحی به وسیله‌ی فاصله‌ی كانوالی خارجی سهل می‌شود و با این حقیقت كه كانوالها داغ نمی‌شوند و احتمال سوختگی ناشی از اصطكاك مالشی آن را دفع می‌كند.

تاثیر شگفت انگیز لیپوساکشن
  •   Liposuction Assisted Ultrasound Externalیا EUAL یا XUAL

XUAL  یك نوع از UAL است كه در آن انرژی اولتراسونیك از خارج بدن از طریق سطح پوست اعمال می‌شود. این روش پیشرفت بیشتری كرد زیرا جراحان دریافتند كه تكنیك UAL سبب نكروز پوست و سروما می‌شود. XUAL یك راه ممكن برای پیشگیری از ایجاد این عوارض از طریق اعمال خارجی امواج اولتراسوند است.

همچنین ناراحتی كمتری برای بیمار در حین انجام تكنیك و پس از آن ایجاد می‌كند. در حال حاضر این روش خیلی كم انجام می‌شود زیرا هنوز مؤثر بودن آن نسبت به سایر تكنیك‌ها نشان داده نشده است.

  • (WAL) Liposuction Assisted Water

در WAL از یك بیم آبی بادبزنی شكل استفاده می‌شود كه ساختار بافت چربی را سست می‌كند و به وسیله‌ی یك كانول دیگر چربی‌های سست شده خارج می‌شود. در طول لیپوساكشن آب به طور مداوم اضافه شده و بالفاصله از طریق كانول مشابهی مكیده می‌شود. تكنیك WAL به تراوش محلول كمتری نیاز دارد و ادم زودرس كمتری را ایجاد می‌كند.

بهترین دستگاه لیپوساکشن چیست؟

دو دستگاه لیپوماتیک و ایوامتیک، از برترین دستگاه‌هایی هستند که از فناوری لیپوساکشن استفاده می‌کنند. با مراجعه به صفحه بهترین دستگاه لیپوساکشن می‌توانید با این دو دستگاه آشنا شده و اطلاعات بیشتری کسب کنید.

بررسی تاثیر لیپوساکشن

درباره لیپوساکشن سوالی دارید؟ متخصصان آفا پاسخ می‌دهند:

استفاده از فناوری لیپوساکشن در علم پزشکی و زیبایی روز دنیا بسیار رایج است. در این مقاله به صورت کامل با فناوری لیپوساکشن آشنا شدیم. اما حدس می‌زنیم با توجه به پیچیدگی این فناوری، سوالات و ابهاماتی در ذهن شما وجود دارد. شما می‌توانید سوالات خود را در قسمت کامنت‌ها بنویسید تا متخصصان آفتاب فروزان آریا به آن‌ها پاسخ دهند.

سوالات متداول

به مهم‌ترین سوالات درباره این تکنولوژی پاسخ داده‌ایم!

01لیپوساکشن چیست؟

لیپـوساكشن كه به لیپـوپالستی نیز معروف است روشی برای برداشت چربی از نواحی مختلف بدن است.

02از لیپوساکشن در چه نواحی می‌توان استفاده کرد؟

از لیپوساکشن می‌توان در نواحی مختلفی مثل شکم، ران‌ها، باتکس‌ها، غبغب، پشت و بازوها می‌توان از این فناوری استفاده کرد.

03عوارض استفاده از لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن حتماً باید تحت نظر پزشک متخصص صورت گیرد. در صورتی که فرد شرایط استفاده از لیپوساکشن را نداشته باشد، عوارض زیادی را به دنبال خواهد داشت. در مقاله به صورت کامل درباره شرایط استفاده و عوارض احتمالی استفاده از لیپوساکشن صحبت کرده‌ایم.