منافذ پوست

دسته بندی : درمانی

به ازای هر تار مو در بدن یک منفذ با غدد چربی وجود دارد. به عبارتی در هر سانتی‌متر مربع 100 غده چربی و به ازای هر منفذ نیز یک فولیکول مو وجود دارد. می‌توان گفت منافذ پوست محلی برای خروج فولیکول مو و چربی هستند. منافذ باز پوست از شفافیت پوست و زیبایی کاسته و می‌تواند روی احساس اعتماد به نفس افراد تاثیر منفی بگذارد. در این مقاله خواهیم گفت منافذ پوست چیست و چگونه باید منافذ باز پوست را درمان کرد.

منافذ پوست

منافذ پوست چیست؟

غدد چربی بیشتر در منافذ پوست صورت، کمر، سینه و کشاله ران ایجاد می‌شود. هورمون‌ها در تولید این غدد به منظور تولید مقادیر بیشتری از سبوم نقش دارند. به همین دلیل ممکن است منافذ صورت، به‌ویژه آن‌هایی که روی بینی، پیشانی و گونه‌ها هستند، بزرگتر از منافذ سایر نواحی بدن باشند.

منافذ پوستی جز ساختار طبیعی پوست هستند اما به‌دلیل عواملی که در ادامه بررسی می‌کنیم، ممکن است باز شدن منافذ پوست رخ داده و زیبایی و شفافیت صورت این افراد با انواع جوش‌ها و چالش‌های جدی مواجه شود. از منافذ باز پوست فولیکول مو و چربی بیرون می‌زند، این منافذ اگر به صورت عمقی با سلول‌های مرده و مواد آرایشی پر شوند، باعث ایجاد جوش‌های سرسیاه و هر چه منافذ پوست صورت بسته شده به سطح پوست نزدیک‌تر باشد باعث ایجاد جوش‌های سرسفید می‌شوند.

چرا منافذ پوست مسدود می‌شود؟ علت باز شدن منافذ پوست

علت باز شدن منافذ پوست، می‌تواند به ژنتیک و ارث برگردد. این منافذ به دلیل تغییرات هورمونی و‌ ترشحات چربی پوست به‌خصوص در دوران بلوغ بیشتر می‌شود. پوست به تنفس نیاز دارد؛ به‌همین دلیل سبوم پوست صورت یا چربی‌ ترشح شده باید به سطح پوست برسد. اما استفاده بیش از حد از لوازم آرایشی، به‌خصوص کرم پودر،‌ باعث می‌شوند که منافذ پوست مسدود شوند.

اما سبوم چیست؟ سبوم پوست صورت ماده‌ای چسبناک است که توسط غدد سبابه تولید شده و بعد از ترکیب با لیپید‌ها، روی سطح پوست لایه محافظتی ایجاد می‌کند. برای رسیدن سبوم به پوست، باید منافذ پوستی باز شده تا امکان خروج چربی فراهم شود. به همین دلیل است که جوش‌ زیر پوستی ایجاد می‌شود. اگر پوست شما خشک یا بسیار چرب است، برای استفاده از کرم‌های استاندارد و مناسب نوع پوست خود، حتما باید با پزشک متخصص مشورت کنید.

منافذ باز پوست را چگونه درمان کنیم؟

برای بسیاری از افرادی که با مشکلات منافذ باز پوست دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند، این سوال ایجاد می‌شود که منافذ باز پوست را چگونه درمان کنیم؟ در پاسخ باید بگوییم که تفاوتی ندارد که پوست شما طبیعی، چرب و یا خشک باشد، هر نوع پوستی اگر در معرض آلودگی، باکتری یا سلول‌های مرده قرار بگیرد منافذ باز روی آن ایجاد شده و شفافیت و زیبایی چندانی نخواهد داشت. همچنین منافذ پوست به دلیل شرایط ژنتیکی، محیطی، استفاده از لوازم آرایشی نامرغوب و غیر استاندارد و… باز می‌شوند. اما با انجام دستورالعمل‌هایی که بصورت روزانه می‌توانیم انجام دهیم، می‌توانیم از باز شدن منافذ پوست جلوگیری کرده یا حتی درمان منافذ باز پوست را انجام دهیم.

درمان منافذ باز پوست با شستشوی مرتب صورت با ژل مخصوص

برای شروع درمان منافذ باز پوست، قبل از هر چیزی باید روزانه صورت خود را با آب ولرم به آرامی شست‌وشو دهید. توجه داشته باشید که از آب گرم برای شستشوی صورت خود استفاده نکنید. با آب گرم پوست ملتهب و منافذ نیز بزرگتر می‌شوند. شستشوی مرتب باعث می‌شود که آلودگی‌ها بخصوص لوازم آرایشی که روی پوست باقیمانده از چربی پاک شده و باعث انسداد منافذ پوست صورت نشوند. شستشو صورت علاوه بر پاک کردن انواع آلودگی‌های سطح پوست، التهاب را کم و از ایجاد آکنه نیز جلوگیری می‌کند. برای شستشوی صورت خود با ژل، صابون یا هر شوینده دیگری حتما با پزشک خود مشورت کنید چرا که ممکن است پوست شما شرایط یا حساسیتی خاص داشته و لازم باشد که از شوینده یا لوازم بهداشتی مخصوصی استفاده کنید.

استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی غیر کمدوژنیک

از لوازم آرایشی استاندارد و غیر کمدوژنیک استفاده کنید. محصولات غیر کمدوژنیک باعث می‌شوند که منافذ پوست مسدود نشوند. اگر منافذ پوست با لوازم آرایشی حاوی کمدوژنیک همراه با هر نوع آلودگی دیگر بسته شود، چربی یا سبوم پوست برای خارج شدن پوست را کش می‌آورد و منافذ باز می‌شود تا چربی به سطح پوست برسد و پوست نفسی تازه بکشد! به عبارتی لوازم آرایشی حاوی کمدوژنیک، با مسدود کردن منافذ، کومدون‌ها را که نوع خاصی از برجستگی سطح پوست بوده را ایجاد و سپس آن‌ها را به آکنه تبدیل می‌کنند. برای اینکه پوستی سالم داشته باشید، از لوازم آرایشی استاندارد با کیفیت و غیر کمدوژنیک استفاده کنید تا پوست شما دچار آسیب نشود.

انتخاب بهترین ضد آفتاب برای پوست چرب با منافذ باز

یکی از مهمترین لوازم آرایشی که استفاده طولانی، مداوم و درست از آن نه تنها مشکلی ایجاد نمی‌کند بلکه باعث می‌شود تا از پوست در برابر سرطان، اشعه فرابنفش و انواع مضرات حاصل از تابش آفتاب جلوگیری کند، کرم ضد آفتاب است. تابش مستقیم نور خورشید باعث می‌شود پوست صورت به مرور شل و افتاده شود. نور خورشید با اشعه یووی (UV) که دارد ممکن است به کلاژن و الاستین پوست آسیب رسانده و پوست استحکام و سفتی خود را از دست داده و منافذ آن باز شود. با استفاده کرم ضدآفتاب استاندارد و حداقل با spf30 می‌توان از منافذ پوست صورت در برابر انواع مضرات تابش نور خورشید محافظت کرد.

قبل از خواب آرایش خود را پاک کنید

با پاک نکردن آرایش قبل از خواب، آلودگی‌های دیگر مانند پرز، گرد و خاک و… به صورت جذب شده و با جابجایی روی متکا، این آلودگی‌ها به عمق پوست نفوذ و باعث انسداد عمیق و در نهایت ایجاد جوش‌های سرسیاه می‌شود. پس لازم و ضروری است که قبل از خواب با استفاده از دستمال‌های مرطوب‌کننده و ژل‌های شستشوی استاندارد، آرایش خود را به منظور جلوگیری از مسدود شدن منافذ پوست و ایجاد مشکلات پوستی احتمالی، بطور کامل پاک کنید.

علت باز شدن منافذ پوست

راه‌های درمان منافذ پوست

واقعیت امر این است که راهی برای درمان منافذ باز پوست صورت به‌طور دائمی وجود ندارد. اما می‌توانیم با راهکار‌هایی که در ادامه ذکر می‌شود، منافذ باز را کاهش داده و پوست صاف و شفاف‌تری داشته باشیم.

1.     کاهش منافذ باز پوست با دستگاه‌های بخور پوست

بخور صورت باعث پاکسازی و کوچکتر شدن منافذ پوست شده و درخشش تازه‌ای به آن می‌دهد. با استفاده از گیاهان یا روغن‌های اساسی که به بخار اضافه می‌شود می‌توان تجربه‌ای لذت‌بخشی از فرایند بخور داشت.

2.     درمان منافذ باز پوست صورت با لایه‌برداری

لایه‌برداری از پوست به از بین بردن عواملی که باعث منافذ پوستی شده‌اند، مانند روغن و سلول‌های مرده و… کمک می‌کند. لایه بردار‌ها در صورت استفاده روزانه بهترین عملکرد را برای کاهش منافذ باز پوست دارند. شما می‌توانید از بین طیف وسیعی از محصولات لایه بردار، از جمله مواد ضد درد، کرم‌ها و لوسیون‌ها انتخاب کنید. برخی از این موارد شامل رتینوئید‌ها، اسید‌های هیدروکسی آلفا (اسید سیتریک، لاکتیک یا گلیکولیک)و بتا هیدروکسی (اسید سالیسیلیک) هستند.

3.     لیزر برای درمان منافذ پوستی

درمان‌های لیزر حرفه‌ای و غیرتهاجمی، مانند لیزر جنسیس (Genesis)، آر اف فرکشنال و co2 فرکشنال در مطب یا کلینیک‌های پوست به منظور جوان‌سازی و تولید کلاژن انجام می‌شود. استفاده از لیزر می‌تواند برای منافذ باز صورت که به علت افزایش سن یا آفتاب ایجاد شده موثر باشد. لازم به ذکر است که درمان لیزری با کیفیت می‌تواند به بهبود جای آکنه نیز کمک کند.

4.     درمان منافذ باز پوست صورت با ماسک صورت

ماسک‌های صورت به بیرون آمدن ناخالصی‌ها از منافذ پوست صورت کمک و باعث می‌شوند این منافذ کوچکتر به نظر برسند. ماسک‌هایی که روی پوست خشک می‌شوند در از بین بردن جوش‌های سرسیاه موثر هستند و به کاهش منافذ باز پوست نیز کمک کنند. از ماسک‌های مختلفی استفاده کنید تا ببینید که کدام یک با پوست شما همسوتر است. جهت تست می‌توانید از ماسک‌هایی سفالی یا ماسک جو دوسر برای منافذ پوست استفاده کنید.

درمان ساده و سریع منافذ پوست صورت با آفا

شرکت آفتاب فروزان آریا از سال 83 به منظور خدمت به جامعه پزشکی و با وجود کارشناسان و متخصصان خود آمد تا همراه با تولید و طراحی دستگاه‌های با کیفیت با قیمت‌های بسیار مقرون به صرفه گامی مهمی را در صنعت پزشکی کشور بردارد. محصولات زیبایی آفا طب شامل رافوس پرمیوم (Rafus Preimum)، میکرودرم ابریژن مدل ساندرم 3، ‌آر اف سرجیکال و… است. جهت مشاوره و خرید دستگاه‌های فوق با شماره تلفن 02188107070 تماس بگیرید.