منافذ پوست

دسته بندی : درمانی

به ازای هر تار مو در بدن یک منفذ با غدد چربی وجود دارد. به عبارتی در هر سانتی‌متر مربع 100 غده چربی و به‌ازای هر منفذ نیز یک فولیکول مو وجود دارد. هر منفذ پوست محلی برای خروج فولیکول مو و چربی هستند. منافذ باز روی پوست از شفافیت و زیبایی آن می‌کاهند؛ این امر روی احساس اعتمادبه‌نفس افراد تاثیر منفی می‌گذارد. در این مقاله می‌گوییم منافذ باز پوست چیست و بستن منافذ باز پوست چگونه امکان پذیر است.

منافذ پوست

عوامل مهم منافذ باز پوست چیست؟ غدد چربی و هورمون‌ها

غدد چربی بیشتر در منافذ پوست صورت، کمر، سینه و کشاله ران ایجاد می‌شود. هورمون‌ها در تولید این غدد به منظور تولید مقادیر بیشتری از سبوم نقش دارند. به همین دلیل ممکن است منافذ پوست به‌ویژه روی بینی، پیشانی و گونه‌ها، بزرگتر از منافذ سایر نواحی بدن باشند.

منافذ پوستی جزء ساختار طبیعی پوست هستند؛ اما علت باز شدن منافذ به‌دلیل عواملی که در ادامه بررسی می‌کنیم، ممکن است باز شدن منافذ پوست رخ داده و زیبایی و شفافیت صورت این افراد با انواع جوش‌ها و چالش‌های جدی مواجه شود. از منافذ باز پوست فولیکول مو و چربی بیرون می‌زند، این منافذ اگر به‌صورت عمقی با سلول‌های مرده و مواد آرایشی پر شوند، جوش‌های سرسیاه را ایجاد می‌کنند. هر چه منافذ پوست صورت بسته شوند به سطح پوست نزدیک‌تر باشند، جوش‌های سرسفید روی صورت ایجاد خواهند شد.

چرا منافذ پوست مسدود می‌شوند؟ علت منافذ باز پوست

علت باز شدن منافذ پوست می‌تواند به ژنتیک و وراثت مربوط باشد. این منافذ به‌دلیل تغییرات هورمونی و‌ ترشحات چربی پوست به‌خصوص در دوران بلوغ بیشتر می‌شوند. پوست بدن به تنفس نیاز دارد؛ به‌همین دلیل سبوم پوست صورت یا چربی‌ ترشح شده باید به سطح پوست برسد. استفاده بیش از حد از لوازم آرایشی مخصوصا کرم پودر،‌ باعث مسدود شدن منافذ پوست می‌شوند.

اما سبوم چیست؟ سبوم پوست صورت ماده‌ای چسبناک است که توسط غدد سبابه تولید می‌شود. پس از ترکیب سبوم با لیپید‌ها، یک لایه محافظتی روی سطح پوست ایجاد می‌شود. برای رسیدن سبوم به پوست، باید منافذ پوستی باز شوند تا امکان خروج چربی به‌خوبی فراهم شود؛ علت ایجاد جوش‌ زیر پوستی نیز همین است. اگر پوست فوق‌العاده خشک یا چرب دارید، بهتر است پیش از استفاده از کرم‌های مناسب برای پوست خود با پزشک متخصص مشورت کنید.

منافذ باز پوست را چگونه درمان کنیم؟ ژل بهداشتی و ضدآفتاب را نادیده نگیرید

افرادی که مشکل باز شدن سوراخ‌های پوستی خود را دارند، بستن منافذ صورت یکی از دغدغه‌های آن‌ها است. تفاوتی ندارد که پوست شما چرب، خشک یا معمولی است؛ منفذهای هر نوع پوست با قرار گرفتن در معرض آلودگی، باکتری یا سلول‌های مرده، باز خواهند شد. کدر شدن پوست یکی از عوارض باز شدن منافذ است. شرایط ژنتیکی، محیطی و استفاده از لوازم آرایشی نامرغوب و غیر استاندارد نیز سوراخ‌های پوست شما را باز خواهند کرد.

برای بسیاری از افرادی که با مشکلات منافذ باز پوست دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند، این سوال ایجاد می‌شود که منافذ باز پوست را چگونه درمان کنیم؟ در پاسخ باید بگوییم که تفاوتی ندارد که پوست شما طبیعی، چرب و یا خشک باشد، هر نوع پوستی اگر در معرض آلودگی، باکتری یا سلول‌های مرده قرار بگیرد منافذ باز روی آن ایجاد شده و شفافیت و زیبایی چندانی نخواهد داشت. با انجام دستورالعمل‌هایی که به‌صورت روزانه انجام می‌شوند، امکان بستن منافذ پوستی و درمان آن وجود دارد.

بستن منافذ باز پوست با شست‌وشوی مرتب صورت با ژل مخصوص

برای بستن منافذ باز پوست قبل از هر چیزی باید روزانه صورت خود را با آب ولرم به آرامی شست‌وشو دهید. توجه داشته باشید که صورت خود را با آب گرم نشویید؛ زیرا پوست شما را ملتهب می‌کند و منافذ نیز بزرگتر خواهند شد. شست‌وشوی مرتب پوست باعث از بین رفتن آلودگی‌ها و اثرات باقی‌مانده لوازم آرایشی می‌شود. با شستن پوست علاوه‌بر پاک کردن انواع آلودگی‌های سطح آن، باعث کم شدن التهاب و ایجاد آکنه نیز خواهید شد. پیش از شستن صورت خود با ژل، صابون یا هر شوینده دیگری حتما با پزشک خود مشورت کنید. افرادی که دوست حساسی دارند لازم است از شوینده‌ها و لوازم بهداشتی خاصی استفاده کنند.

استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی غیر کمدوژنیک

بهتر است همیشه از لوازم آرایشی استاندارد و غیر کمدوژنیک استفاده کنید؛ در غیر این‌صورت هنگام خروج چربی یا سبوم، پوست شما کش خواهد آمد. لوازم آرایشی حاوی کمدوژنیک، با مسدود کردن منافذ، باعث ایجاد کومدون‌ها  یا برجستگی سطح پوست و آکنه خواهند شد. محصولات غیر کمدوژنیک منافذ را باز می‌کنند تا چربی به سطح پوست برسد و پوست نفسی تازه بکشد. برای اینکه پوستی سالم داشته باشید، از لوازم آرایشی استاندارد با کیفیت و غیر کمدوژنیک استفاده کنید تا پوست شما دچار آسیب نشود.

انتخاب بهترین ضد آفتاب برای پوست چرب با منافذ باز

کرم ضد آفتاب یکی از مهم‌ترین لوازم آرایشی که استفاده طولانی، مداوم و درست از آن نه‌تنها مشکلی ایجاد نمی‌کند، بلکه باعث محافظت از پوست در برابر سرطان، اشعه فرابنفش و انواع مضرات حاصل از تابش آفتاب می‌شود. نور مستقیم خورشید به مرور زمان باعث شل شدن و افتادگی پوست صورت می‌شود. نور خورشید با اشعه یووی (UV) خود به کلاژن و الاستین پوست آسیب می‌رساند و پوست استحکام و سفتی خود را از دست می‌دهد؛ درنتیجه منافذ آن باز خواهد شد. با استفاده کرم ضدآفتاب استاندارد و حداقل با SPF 30 می‌توان از منافذ پوست صورت در برابر انواع مضرات تابش نور خورشید محافظت کرد.

برای بستن منافذ باز پوست، قبل از خواب آرایش خود را پاک کنید

با پاک نکردن آرایش قبل از خواب، آلودگی‌های دیگری مانند پرز و گرد و خاک به صورت جذب می‌شوند؛ با جابه‌جایی روی متکا، این آلودگی‌ها به عمق پوست نفوذ می‌کنند و باعث انسداد عمیق منافذ و در نهایت ایجاد جوش‌های سرسیاه می‌شوند. لازم است که قبل از خواب با استفاده از دستمال‌های مرطوب‌کننده و ژل‌های شست‌وشوی استاندارد، آرایش خود را به منظور جلوگیری از مسدود شدن منافذ و ایجاد مشکلات پوستی احتمالی پاک کنید.

علت باز شدن منافذ پوست

راه‌های بستن منافذ باز پوست؛ لیزر بهترین راه تاثیرگذار

واقعیت امر این است که راهی برای درمان منافذ باز پوست صورت به‌طور دائمی وجود ندارد. اما می‌توانیم با راهکار‌هایی که در ادامه ذکر می‌شود، منافذ باز را کاهش داده و پوست صاف و شفاف‌تری داشته باشیم.

1- کاهش منافذ باز پوست با دستگاه‌های بخور پوست

بخور صورت باعث پاک‌سازی و کوچک‌تر شدن منافذ پوست می‌شود و درخشش تازه‌ای به آن می‌دهد. با استفاده از گیاهان یا روغن‌های اساسی که به بخار اضافه می‌شود می‌توان تجربه‌ای لذت‌بخشی از فرایند بخور داشت.

2- درمان منافذ باز پوست صورت با لایه‌برداری

لایه‌برداری از پوست به از بین بردن عوامل ایجاد منافذ پوستی، مانند روغن و سلول‌های مرده کمک می‌کند. در صورت استفاده روزانه از لایه‌بردار‌ها، منافذ باز پوستی بسته خواهند شد. طیف وسیعی از محصولات لایه بردار، از جمله مواد ضد درد، کرم‌ها و لوسیون‌ها وجود دارند. برخی از این موارد شامل رتینوئید‌ها، اسید‌های هیدروکسی آلفا (اسید سیتریک، لاکتیک یا گلیکولیک)و بتا هیدروکسی (اسید سالیسیلیک) هستند. بهتر است پیش از خرید و استفاده از این محصولات، با پزشک متخصص پوست مشورت کنید.

3- لیزر برای درمان منافذ پوستی

درمان‌های لیزر حرفه‌ای و غیرتهاجمی، مانند لیزر جنسیس (Genesis)، آر اف فرکشنال و co2 فرکشنال در مطب یا کلینیک‌های پوست به منظور جوان‌سازی و تولید کلاژن انجام می‌شود. استفاده از لیزر می‌تواند برای منافذ باز صورت که به علت افزایش سن یا آفتاب ایجاد شده موثر باشد. لازم به ذکر است که درمان لیزری با کیفیت به بهبود جای آکنه نیز کمک خواهد کرد.

4- درمان منافذ باز پوست صورت با ماسک صورت

ماسک‌های صورت به بیرون آمدن ناخالصی‌ها از منافذ پوست صورت کمک می‌کنند و باعث کوچک‌تر شدن منافذ پوستی می‌شوند. ماسک‌هایی که روی پوست خشک می‌شوند در از بین بردن جوش‌های سرسیاه موثر هستند و به کاهش منافذ باز پوست نیز کمک کنند. استفاده از ماسک‌های مختلف مانند ماسک‌های سفالی یا ماسک جو دوسر، راهی موثر برای بستن منافذ باز پوست هستند.

درمان ساده و سریع منافذ پوست صورت با آفا

شرکت آفتاب فروزان آریا از سال 83 با تولید و طراحی دستگاه‌های با کیفیت با قیمت‌های بسیار مقرون به صرفه گامی مهمی را در صنعت پزشکی کشور برداشته است. خدمت به جامعه پزشکی و متخصصان زیبایی یکی از دغدغده‌های کارشناسان و متخصصان آفا است. محصولات زیبایی آفا طب شامل رافوس پرمیوم (Rafus Preimum)، میکرودرم ابریژن مدل ساندرم 3، ‌آر اف سرجیکال و… است. جهت مشاوره و خرید انواع دستگاه‌ها با شماره تلفن 02188107070 تماس بگیرید.