منافذ پوست

دسته بندی : درمانی

پوست بزرگ‌ترین عضو بدن است. به ازای هر تار مو در بدن یک منفذ نیز وجود دارد؛ هر منفذ دارای غدد چربی است بطوریکه در هر سانتی مربع 100 غده چربی و به ازای هر منفذ نیز یک فولیکول مو وجود دارد؛ این منافذ حتی ممکن است با چشم انسان نیز قابل مشاهده نباشد. منافذ باز پوست از شفافیت پوست و زیبایی می‌کاهد؛ به همین دلیل بسیاری از انسان‌ها از وجود چنین منافذی در پوست خود شکایت دارند. در این مقاله چیستی منافذ پوست را شرح و راه‌های درمان آن را بطور کامل بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

منافذ پوست چیست؟

غدد چربی بیشتر در منافذ صورت، پشت، سینه و کشاله ران وجود دارد. هورمون‌ها در تولید این غدد به منظور تولید مقادیر بیشتری از سبوم نقش دارند. به همین دلیل ممکن است منافذ صورت، به ویژه آن‌هایی که روی بینی، پیشانی و گونه‌های شما هستند، بزرگتر از سایر نواحی بدن شما باشند. منافذ پوستی جز ساختار طبیعی پوست هستند اما به دلیل عواملی که در ادامه بررسی می‌کنیم ممکن است در بعضی از افراد بیشتر به چشم بیایند و زیبایی و شفافیت صورت این دست از افراد را با انواع جوش‌ها و با چالشی جدی مواجه کنند. فولیکول مو و چربی از منافذ بیرون می‌زنند بطوریکه اگر از نظر عمقی منافذ پوست بنا به دلیل سلول‌های مرده پوست یا هر نوع آلودگی و چربی که بعد از استفاده از لوازم آرایشی ایجاد می‌شود، بسته شوند، جوش‌های سر سیاه و سفید ظاهر می‌شوند. هر چه منافذ مسدود شده به سطح پوست نزدیک‌تر باشد جوش‌های سرسفید و هر چه عمقی‌تر باشد، جوش‌ها سرسیاه را بوجود می‌آورد.

چرا چگونه منافذ پوست مسدود می‌شود؟

باز بودن منافذ پوستی می‌تواند علل ژنتیکی داشته باشد و این منافذ به دلیل تغییرات هورمونی و‌ ترشحات چربی پوست به خصوص در دوران بلوغ بیشتر شود. پوست نیاز به تنفس دارد به همین دلیل سبوم یا چربی‌ترشح شده از باید به سطح پوست برسد. اما استفاده بیش از حد از لوازم آرایشی بخصوص کرم‌های چرب‌کننده و کرم پودر‌ها باعث می‌شوند که منافذ پوست مسدود شوند. چربی یا سبوم برای اینکه بتواند به سطح پوست برسد باعث می‌شود که منافذ باز شده و چربی را خارج کنند. به همین دلیل جوش‌های زیر پوستی نیز ایجاد می‌شود. اگر پوست شما خشک یا بسیار چرب است برای استفاده از کرم‌های استاندارد و همسو با نوع پوست خود حتما باید با پزشک متخصص مشورت کنید.

چگونه از باز شدن منافذ پوست جلوگیری کنیم؟

تفاوتی ندارد که پوست شما طبیعی، چرب و یا خشک باشد هر نوع پوستی اگر در معرض آلودگی، باکتری، روغن یا سلول‌های مرده قرار داشته باشد، می‌تواند منافذ باز و بزرگی به خود بگیرد و این موارد به پوست ظاهری کسل‌کننده می‌دهد و از شفافیت و زیبایی آن می‌کاهد. همچنین منافذ پوست به دلیل شرایط ژنتیکی، محیطی، استفاده از لوازم آرایشی نامرغوب و غیر استاندارد و… باز می‌شوند. اما با انجام دستورالعمل‌هایی که بصورت روزانه می‌توانیم انجام دهیم می‌توانیم از باز شدن منافذ پوست جلوگیری کنیم؛ در زیر مهمترین راهکار‌ها را بررسی می‌کنیم.

شستشوی مرتب صورت با آب و ژل مخصوص:

قبل از هر چیزی باید روزانه مرتب صورت خود را با آب ولرم به آرامی شستشو دهید. توجه داشته باشید که از آب گرم برای شستشوی صورت خود استفاده نکنید. آب گرم پوست را ملتهب و منافذ نیز بزرگتر می‌شوند. شستشوی مرتب باعث می‌شود که آلودگی‌ها بخصوص لوازم آرایشی که روی پوست باقیمانده از چربی پاک شده و باعث انسداد منافذ نشوند. شستشو صورت علاوه بر پاک کردن انواع آلودگی‌های سطح پوست، التهاب را کم و از ایجاد آکنه نیز جلوگیری می‌کند. برای شستشوی صورت خود با ژل، صابون یا هر شوینده دیگری حتما با پزشک خود مشورت کنید چرا که ممکن است پوست شما شرایط خاص یا حساسیتی داشته باشد و لازم باشد که از شوینده یا لوازم بهداشتی  خاصی استفاده شود.

استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی غیرکمدوژنیک:

از لوازم آرایشی استاندارد و غیر کمدوژنیک استفاده کنید. محصولات غیر کمدوژنیک باعث می‌شوند که منافذ پوست مسدود نشوند. اگر منافذ پوست با لوازم آرایشی حاوی کمدوژنیک همراه با هر نوع آلودگی دیگر بسته شود چربی یا سبوم پوست برای خارج شدن پوست را کش می‌آورد و منافذ باز می‌شود تا چربی به سطح پوست برسد و پوست نفسی تازه بکشد! برای اینکه پوستی سالم داشته باشید از لوازم آرایشی استاندارد با کیفیت استفاده کنید تا پوست دچار آسیب نشود.

کرم ضد آفتاب؛ محافظ قوی و دائمی پوست:

یکی از مهمترین لوازم آرایشی که استفاده طولانی، مداوم و درست از آن نه تنها مشکلی ایجاد نمی‌کند بلکه باعث می‌شود تا از پوست در برابر سرطان، اشعه فرابنفش و انواع مضرات حاصل از تابش آفتاب جلوگیری کند، کرم ضد آفتاب است. تابش مستقیم نور خورشید باعث می‌شود به مرور پوست صورت شل و افتاده شود. نور خورشید با اشعه یووی که دارد ممکن است به کلاژن و الاستین پوست آسیب رسانده و پوست استحکام و سفتی خود را از دست داده و منافذ آن باز شود. با استفاده کرم ضدآفتاب استاندارد و حداقل با spf30 از پوست خود در برابر انواع مضرات تابش نور خورشید محافظت کرد.

قبل از خواب آرایش خود را پاک کنید:

پوست صورتی که با لوازم آرایشی چرب و مرطوب شده اگر قبل از خواب پاک نشود، ممکن است آلودگی‌های دیگر مانند پرز، گرد و خاک و… را به خود جذب کرده و با فشاری که با جابجایی روی متکا به عمق پوست نفوذ و باعث انسداد عمیق شود. همین امر در ادامه منجر به جوش‌های سرسیاه می‌شود. پس لازم و ضروری است که قبل از خواب با استفاده از دستمال‌های مرطوب‌کننده و ژل‌های شستشوی استاندارد، آرایش خود را به منظور جلوگیری از مسدود شدن منافذ پوست و ایجاد مشکلات پوستی احتمالی، بطور کامل پاک کنید.

راه‌های درمان منافذ پوست:

واقعیت امر این است که از دست منافذ پوست نمی‌توان خلاص شد. اما می‌توانیم با راهکار‌هایی که در ادامه ذکر می‌شود آن‌ها را کاهش دهیم و ظاهر پوست صاف و شفاف‌تری داشته باشیم.

دستگاه‌های بخور پوست:

بخور صورت باعث پاکسازی و کوچکتر شدن منافذ پوست شده و درخشش تازه‌ای به آن می‌دهد. با استفاده از گیاهان یا روغن‌های اساسی که به بخار اضافه می‌شود می‌توان تجربه‌ای لذتبخشی از فرایند بخور داشت.

لایه‌برداری:

لایه‌برداری از پوست به از بین بردن عواملی که باعث منافذ پوستی شده‌اند، مانند روغن و سلول‌های مرده و… کمک می‌کند. لایه بردار‌ها در صورت استفاده روزانه بهترین عملکرد را دارند. شما می‌توانید از بین طیف وسیعی از محصولات لایه بردار، از جمله مواد ضد درد، کرم‌ها و لوسیون‌ها انتخاب کنید. برخی از این موارد شامل رتینوئید‌ها، اسید‌های هیدروکسی آلفا (اسید سیتریک، لاکتیک یا گلیکولیک)و بتا هیدروکسی (اسید سالیسیلیک) هستند

درمان لیزری:

درمان‌های لیزر حرفه‌ای و غیرتهاجمی، مانند Laser Genesis وrf fractional، co2 fractional در مطب یا کلینیک‌های پوست به منظور جوان‌سازی و تولید کلاژن انجام می‌شود. استفاده از لیزر ممکن است برای منافذ بزرگ پوستی که به علت افزایش سن یا آفتاب ایجاد شده می‌تواند موثر باشد لازم به ذکر است که درمان لیزری با کیفیت می‌تواند به بهبود جای آکنه نیز کمک کند.

ماسک صورت:

ماسک‌های صورت به بیرون آمدن ناخالصی‌ها از منافذ کمک می‌کنند و باعث می‌شوند که این منافذ کوچکتر به نظر برسند. ماسک‌هایی که روی پوست خشک می‌شوند در از بین بردن جوش‌های سرسیاه موثر هستند و ممکن است به کاهش منافذ باز پوست نیز کمک کنند. از ماسک‌های مختلفی استفاده کنید تا ببینید که کدام یک با پوست شما همسوتر است. جهت تست می‌توانید از ماسک‌هایی سفالی یا بلغور جو دوسر استفاده کنید.

درمان منافذ پوست با آفا:

شرکت آفتاب فروزان آریا از سال 83 به منظور خدمت به جامعه پزشکی و با وجود کارشناسان و متخصصان خود آمد تا همراه با تولید و طراحی دستگاه‌های با کیفیت با قیمت‌های بسیار مقرون به صرفه گامی مهمی را در صنعت پزشکی کشور بردارد. محصولات زیبایی آفا طب شامل Rafus Preimum، Microdermabrision SunDerm 3، ‌ Electro Surgical Unit Radio Frequency است. جهت مشاوره و خرید دستگاه‌های فوق با شماره تلفن 02188107070 تماس بگیرید.