درمان اسکار سوختگی و جای زخم

ایجاد زخم و اسکار (آسیب حاصل از تصادف، جراحی و آکنه) روی بدن و صورت، ممکن است برای هر شخصی رخ دهد. با آسیب دیدن پوست، بدن برای حفاظت از لایه‌های داخلی و عمیق یک بافت فیبری را روی زخم ایجاد می‌کند که به عنوان اسکار شناخته می‌شود. راهکارهای متعددی برای رفع این عارضه وجود دارد که در این مقاله معرفی می‌کنیم. چند دقیقه به مطالعه این مطلب برای آشنایی با انواع روش‌های درمان اسکار سوختگی و جای زخم اختصاص دهید.

بررسی روش‌های درمان اسکار سوختگی در بلاگ آفا

استفاده از دستگاه CO2 فرکشنال؛ یکی از راه‌هایی برای درمان اسکار سوختگی قدیمی

یک روش «از بین بردن اسکار جراحی چیست؟» قطعا استفاده از دستگاه CO2 فرکشنال به‌عنوان راهکاری برای درمان جای اسکار و سوختگی به شمار می‌رود. این دستگاه با داشتن تجهیزاتی مثل پردازشگر هوشمند به منظور ارائه طیف گسترده‌ای از خدمات زیبایی از جمله درمان منافذ پوستی، از بین بردن تیرگی‌های حاصل از نور خورشید و درمان اسکار زخم سوختگی کاربرد دارد.

لیزر CO2 فرکشنال، مولکول‌های آب را به‌عنوان بافت‌های هدف در نظر می‌گیرد؛ درنهایت با ایجاد ستون‌های تخریبی در پوست برای لایه‌برداری غیر‌تهاجمی اقدام خواهد کرد. یک مزیت مهم استفاده از لیزر CO2 فرکشنال، به حداقل رسیدن عوارض است؛ این نتیجه به دنبال سالم بودن بافت‌های بین ستون تخریبی حاصل به دست می‌آید.

استفاده از لیزرهای استمپی و اسکنری در دستگاه CO2 فرکشنال منجر به ارائه خدمات زیبایی بدون عوارض به شمار می‌رود. تحریک کلاژن‌سازی و افزایش تولید الاستین پوست از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از این دستگاه به شمار می‌رود. پرداخت قیمت دستگاه co2 فرکشنال توسط کلینیک‌های زیبایی به معنی دسترسی زیباجویان به انواع روش‌های درمان پوستی به شمار می‌رود.

از لیزر زئو برای از بین بردن اسکار جراحی استفاده کنید

لیزر اسکار سوختگی با استفاده از فناوری زئو با تاییدیه FDA آمریکا امکان‌پذیر است. استفاده از این دستگاه برای کلینیک‌های ارائه‌دهنده خدمات زیبایی آسان خواهد بود؛ لیزر زئو یک هندپیس سبک با قابلیت مانیتورینگ همه مراحل انجام درمانی پوستی را شامل می‌شود. علاوه‌بر این موارد، استفاده از لیزر زئو به معنای نبودن ریسک PIH برای استفاده از این روش درمانی برای همه تایپ‌های پوست آسیایی به شمار می‌رود.

هندپیس تایتان در لیزر زئو با استفاده از یک منبع نوری مادون قرمز به ناحیه درم نفوذ می‌کند. این روش غیر‌تهاجمی با نفوذ به عمق یک تا سه میلی‌متری باعث گرم شدن ناحیه درم‌ مورد‌نظر بدون آسیب‌رسانی به سایر بافت‌های اطراف می‌شود. درمان اسکار سوختگی با لیزر زئو باعث افزایش کلاژن‌سازی و تولید الاستین نیز خواهد شد؛ بنابراین این راهکار درمانی علاوه‌بر از بین بردن جای سوختگی، برای رفع چین‌و‌چروک و به‌طورکلی ارائه خدمات زیبایی نیز کاربرد دارد.

استفاده از لیزر زئو؛ راهکاری برای درمان سوختگی و جراحی

دستگاه میکرودرم ابریژن؛ راهکاری برای درمان اسکار زخم سوختگی

دستگاه میکرودرم ابریژن ساندرم 3 (SUNDERM 3) آخرین ورژن تولید شده از مجموعه دستگاه‌های ابریژن است. این دستگاه تولید شده توسط متخصصین ایرانی برای پاکسازی و لایه‌برداری مکانیکال پوست کاربرد دارد. دستگاه میکرودرم از سیستم سند‌بلاست برای پاکسازی و لایه‌برداری از لایه شاخی سطح پوست استفاده می‌شود. البته میزان نفوذ دستگاه میکرودرم ابریژن با سرعت برخورد کریستال‌های سیلیس با سطح پوست رابطه مستقیم دارد. این سرعت برای پاکسازی قسمت‌های نازک از پوست مثل دور چشم با حساسیت‌های بیشتری انجام خواهد شد.

دستگاه میکرودرم ابریژن به‌عنوان روش درمان اسکار سوختگی قدیمی برای کل بدن قابل استفاده است. این دستگاه با تجهیز به تکنولوژی قدرتمند اندرمولوژی اتوماتیک، راهکاری ایده‌آل برای لایه برداری از قسمت‌هایی است که به ترمیم کلاژن نیز نیاز دارند. دستگاه میکرودرم ابریژن کاربردی ساده با صفحه نمایش بزرگ دارد. همچنین مصرف پایین کریستال‌های اکسید آلومینیوم نیز از مزایای دیگر این دستگاه به شمار می‌رود.

دستگاه میکرودرم ابریژن؛ دستگاهی برای از بین بردن اسکار جراحی

روش درمان اسکار سوختگی چیست؟ استفاده از دستگاه اکسل اچ آر

دستگاه لیزر الکس اندیگ اکسل اچ ار (Excel HR) از دو تکنولوژی الکساندرایت و اندیگ برای از بین بردن ضایعات پوستی و اسکار سوختگی استفاده می‌کند. استفاده از توان بالای 53 ژولی در کنار طول موج 755 نانومتر به معنی ارائه راهکار درمانی با سرعت و اثربخشی بالا به شمار می‌رود. همچنین افت انرژی در هیچ یک از پالس‌های دستگاه excel hr مشاهده نمی‌شود.

درمان اسکار سوختگی با استفاده از تکنولوژی الکساندرایت در دستگاه اکسل اچ آر انجام می‌شود. این دستگاه همچنین برای درمان ضایعه‌های پوستی، رفع موهای زائد و از بین بردن ضایعات عروقی نیز کاربرد دارد. درمان همه تایپ‌های پوستی با این دستگاه به‌راحتی و در جلسه‌های درمانی کوتاه انجام خواهد شد.

دستگاه اکسل اچ آر؛ یکی از روش‌های رفع اسکار سوختگی

تزریق دارو؛ روشی با اثربخشی کوتاه برای از بین‌بردن اسکار صورت

طبق نظر پزشک متخصص برای درمان اسکارهای سوختگی و جراحی برجسته یا کلوئیدی می‌توان از تزریق استروئید استفاده کرد. این روش معمولا به‌تنهایی یا به همراه سایر روش‌های درمانی انجام می‌شود که کاملا بستگی به نوع اسکار و تجویز پزشک دارد.

برخی از پزشکان نیز برای از بین بردن اسکار، مانند اسکار فرورفته روش درمانی تزریق ژل، کلاژن یا چربی را پیشنهاد می‌کنند. این روش‌ها برای رفع اسکار‌ها موثر است؛ اما نمی‌توان آن‌ را به‌عنوان روشی دائمی برای درمان اسکار حساب کرد. برای افزایش اثربخشی روش درمان جای سوختگی از انواع دستگاه جوان سازی پوست مثل اکسل اچ آر و لیزر زئو استفاده کنید. این دستگاه‌ها در جلسه درمانی کوتاه منجر به رفع ضایعه‌های پوستی به همراه افزایش کلاژن‌سازی پوست خواهند شد.

استفاده از ژل ضد‌اسکار و لایه‌بردار شیمیایی برای رفع اسکار صورت

برخی از پزشکان برای درمان اسکار صورت و پوست  ژل و مواد ترمیم‌کننده حاوی آنتی‌اکسیدان را تجویز می‌کنند. کرم‌های آنتی‌هیستامین و ژل‌های استروئید، برای درمان و رفع اسکار‌هایی به‌کار می‌روند که باعث خارش پوست بیمار می‌شود.

برخی از اسکار‌ها به‌خصوص اسکار فرو‌رفته را می‌توان با لایه‌برداری هم درمان کرد. در روش لایه‌برداری با کمک یک ماده شیمیایی، سطح فوقانی پوست را صاف و یکنواخت می‌کنند. این روش برای پوست صورت به‌کار رفته و می‌تواند، عارضه‌های غیر‌یکنواخت پوستی و آسیب دیدگی‌های ناشی از آفتاب را ترمیم کند.

استفاده از لایه‌بردار شیمیایی؛ روشی برای از بین بردن اسکار جراحی

جراحی برای رفع و درمان اسکار سوختگی قدیمی

برای درمان اسکار‌ پوست عمیق‌تر و بزرگ، می‌توان از جراحی پلاستیک استفاده کرد. درمان موضعی ساده، یک جراحی کوچک یا جراحی بازسازی، برخی از روش‌های درمانی برای رفع اسکار هستند. در این روش، پزشک با جراحی اسکار آن را برداشته و لبه‌های زخم را بهم می‌رساند.

جراحی اسکار بهترین راه برای درمان این ضایعه پوستی بوده و پزشک در این روش از خاصیت ارتجاعی پوست استفاده می‌کند. خونریزی، عفونت، حساس شدن پوست، لخته شدن خون و درد شدید برخی از خطرات و عوارض احتمالی عمل ترمیم اسکار هستند.

ترمیم انواع اسکار فرورفته و برجسته با تجهیزات درمانی شرکت آفتاب فروزان آریا

در این مقاله به بررسی روش‌های از بین بردن اسکار صورت پرداختیم تا بدانیم بهترین راهکارهای درمان «اسکار سوختگی چیست». در‌حال‌حاضر با استفاده از تکنولوژی و فناوری‌های مدرن و به‌روز پزشکی، به‌راحتی می‌توان آثار جراحت، اسکار سوختگی و اسکار فرورفته و برجسته را درمان کرد. این فرایند با استفاده از دستگاه‌هایی مثل اکسل اچ آر، میکرودرم ابریژن و CO2 فرکشنال امکان‌پذیر خواهد بود.

شرکت آفا به‌عنوان شرکت تجهیزات پزشکی پوست و زیبایی با پرسنل متخصص خود، دستگاه‌ها و تجهیزات مورد نیاز پزشکان، متخصصان و کلینک‌های تخصصی زیبایی و درمانی را با گواهینامه بین‌المللی تامین می‌کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تکنولوژی و فناوری‌های موجود پزشکی می‌توانید از طریق شماره 02188107070 با متخصصان شرکت تجهیزات پزشکی آفا، در ارتباط باشید.