اسکارهای سوختگی و جراحی

ایجاد زخم و اسکار (آسیب حاصل از تصادف، جراحی و آکنه) روی بدن و صورت، می‌تواند برای هر شخصی رخ دهد. با آسیب دیدن پوست، بدن برای حفاظت از لایه‌های داخلی و عمیق یک بافت فیبری را روی زخم ایجاد می‌کند که به عنوان اسکار شناخته می‌شود. بدن با تشکیل اسکار، بافت پوست را ترمیم می‌کند؛ اما کلاژن و پوست التیام یافته روی زخم به شکل گوشت اضافه تشکیل می‌شود. این مساله می‌تواند بسیار بد شکل و یادآور آسیب باشد.

اسکارهای سوختگی و جراحی

در طول زندگی، ممکن است پوست با برخورد به وسایل تیز یا حین عمل جراحی دچار  آسیب شود. با آسیب دیدن پوست، بدن برای حفاظت از لایه‌های داخلی و عمیق آن، یک بافت فیبری که به عنوان اسکار شناخته می‌شود را روی زخم ایجاد می‌کند. برخی از این زخم ها سطحی بوده و با گذر زمان بهبود می‌یابد. 

ولی در برخی دیگر، با‌وجود ترمیم بافت پوست توسط بدن، جای آن به‌شکل گوشت اضافه روی پوست باقی می‌ماند که در بعضی از موارد بسیار آزاردهنده است. به‌طور معمول رنگ اسکار زخم سوختگی و جراحی در ابتدا، صورتی پررنگ است؛ اما با گذشت زمان رنگ اسکار، از رنگ پوست تیره‌‌تر یا روشن‌تر می‌شود.

اسکارهای سوختگی و جراحی

معرفی انواع اسکار؛ شناسایی نوع زخم برای درمان بهتر 

هنگامی که پوست با شدت بالایی آسیب می‌بیند، جای زخم باقی خواهد ماند. دلایل مختلفی برای به‌وجود آمدن اسکار و جای زخم وجود دارد. ولی در نهایت هر دلیلی موجب بروز ۳ نوع اسکار خواهد شد. انواع جای زخم در سه گروه اسکار فرو‌رفته، برآمده و کلوئید جای می‌گیرند.

با شناخت نوع اسکار، می‌توان برای درمان آن اقدام کرد تا نتیجه بهتری دریافت شود. یکی از راه‌های درمان، استفاده از دستگاه پلتفرم زئو است که برای از بین‌بردن ضایعات سطحی و عمقی پوست، بهترین کاربرد را دارد.  

اسکار‌ هیپرتروفیک؛ جای زخم برجسته روی پوست 

اسکار هیپرتروفیک، باعث برجسته شدن نقطه آسیب دیده می‌شود. اسکار برجسته، به دلیل تولید بیش‌از‌حد کلاژن و رشد غیر‌معمول بافت ترمیمی به‌وجود می‌آید. اسکار‌های برجسته به رنگ قرمز بوده و اغلب در افرادی با پوست‌های تیره دیده می‌شود.

درمان اسکار برجسته یا هیپرتروفیک می‌تواند بسیار زمانبر باشد. معمولاً پزشک متخصص، برای رفع جای اسکار پوست استفاده از دستگاه پلاسما فرکشنال پلاسماژ را تجویز می‌کند. این دستگاه علاوه‌بر از‌بین‌بردن جای اسکار صورت، در درمان آکنه فعال نیز تاثیر دارد.

درمان اسکار برجسته

اسکار آتروفیک؛ زخمی دائمی و فرورفته بر پوست

اگر با بیماری آبله مرغان یا آکنه کیستیک دست و پنجه نرم کرده باشید، احتمالاً یک یا دو اسکار فرورفته یا آتروفیک بر روی صورت خود به یادگار دارید. اسکار فرورفته ساختار بنیادی پوست را تخریب می‌کند. به همین دلیل است که درمان اسکار فرورفته بر‌خلاف سایر اسکار‌ها دشوار‌تر است.

اسکار‌ کلوئید؛ زخم‌های برجسته و بزرگ

اسکار‌های کشیده، پس از جراحی و روی محل برش، بر روی بدن ایجاد می‌شوند. این اسکار‌ها صاف بوده و رنگ آن‌ها روشن‌تر از پوست است. اسکار‌های کشیده، روی زخم‌هایی که با مواد نامناسب بخیه شده‌اند یا جایی که زخم به درستی بهبود نیافته است، ایجاد می‌شوند. 

معمولاً این اسکار از جای زخم بزرگ‌تر است و بافتی نرم بسیار سفت دارد.به‌طور‌کلی، اسکار کلوئید، آسیبی به‌همراه ندارد ولی در بعضی افراد این اسکار با خارش همراه است. ژنتیک، قومیت، سن، محل آسیب و نوع آسیب، در ایجاد اسکار کلوئید نقش دارند. 

لیزر سوختگی قدیمی

اسکار کنتراکچر؛ زخم شدید بعد از سوختگی

اسکار کنتراکچر از پوست اطراف آن زخیم‌تر و سفت‌تر است. اگر جای آن نزدیک به مفاصل باشد، حرکت را محدود می‌کنند. یکی از عوامل ایجاد این اسکار پوست، سوختگی است. اسکار ناشی از سوختگی، بسته به عمق و شدت سوختن می‌تواند متفاوت باشد. اسکار سوختگی پس از التیام، به پوست ظاهری چروکیده و نازیبا می‌دهد.

معرفی انواع روش‌های درمان اسکار‌ پوست

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، راه‌های مختلفی برای درمان اسکار پوست وجود دارد. اولین قدم برای شروع درمان، تشخیص دلیل به‌وجود‌آمدن اسکار پوست توسط پزشک متخصص است. بعد از تشخیص علت بیماری، پزشک معالج با‌توجه‌به شرایط بیمار، بهترین روش درمانی را انتخاب می‌کند.

درمان اسکار فرورفته و درمان اسکار سوختگی قدیمی از سایر اسکار پوست دشوار‌تر است. در درمان اسکار باید پوست احیا شود تا ظاهری طبیعی پیدا کند. 

تزریق دارو؛ بهترین روش از بین‌بردن اسکار صورت 

طبق نظر پزشک متخصص، برای درمان اسکارهای سوختگی و جراحی برجسته یا کلوئیدی می‌توان از تزریق استروئید استفاده کرد. این روش معمولاً به‌تنهایی یا به همراه دیگر روش‌های درمانی انجام می‌شود که کاملاً بستگی به نوع اسکار و تجویز پزشک دارد.

برخی از پزشکان نیز برای از بین بردن اسکار، مانند اسکار فرورفته روش درمانی تزریق ژل، کلاژن یا چربی را پیشنهاد می‌کنند. این روش‌ها برای رفع اسکار‌ها موثر است؛ اما نمی‌توان آن‌ را به عنوان روشی دائمی برای درمان اسکار حساب کرد.

لیزر جای سوختگی؛ بهترین روش برای از‌بین‌بردن اسکار جراحی

برای درمان اسکار سوختگی قدیمی و جراحی، می‌توان از لیزر‌های مختلفی استفاده کرد؛ انتخاب دستگاه و نوع لیزر، براساس نوع اسکار صورت می‌گیرد. به‌طور معمول لیزر مورد استفاده و شناخته شده برای درمان اسکار، لیزر co2 فرکشنال است.

این لیزر یک راه عالی برای درمان اسکار انواع جوش، زخم و سوختگی است. لیزر فرکشنال co2 تمام عارضه‌ها و لک‌های روی پوست را درمان کرده و باعث جوانسازی پوست و لیفتینگ می‌شود. پرتو‌های لیزر فرکشنال، از لایه اولیه پوست عبور می‌کند و بعد از رسیدن به لایه درم، آن را گرم کرده و تولید کلاژن را افزایش می‌دهند.

لیزر فرکشنال فقط برای درمان اسکار برجسته جوش و جراحی به کار نمی‌رود؛ بلکه برای از‌بین‌بردن چین‌و‌چروک بهبود رنگ پوست نیز کاربرد دارد.

ترمیم اسکار

بهترین پماد برای از‌بین‌بردن جای زخم؛ ژل ضد‌اسکار برای رفع اسکار صورت

برخی از پزشکان برای درمان اسکار صورت و پوست  ژل و مواد ترمیم‌کننده حاوی آنتی‌اکسیدان را تجویز می‌کنند. کرم‌های آنتی‌هیستامین و ژل‌های استروئید، برای درمان و رفع اسکار‌هایی به‌کار می‌روند که باعث خارش پوست بیمار می‌شود. 

اگر اسکار صورت ناشی از آکنه فعال باشد، استفاده از دستگاه لیزر اکسل وی، طبق نظر پزشک برای بیمار تجویز می‌شود. لیزر این دستگاه با نفوذ به لایه‌های عمیق پوست، درمان انواع اسکار و بیماری‌ روزاسه را ممکن می‌کند.

درمان خانگی اسکار فرو‌رفته؛ بهترین روش درمان اسکار فرو‌رفته چیست؟

برخی از اسکار‌ها، به‌خصوص اسکار فرو‌رفته را می‌توان با لایه‌برداری هم درمان کرد. در روش لایه‌برداری با کمک یک ماده شیمیایی، سطح فوقانی پوست را صاف و یکنواخت می‌کنند. این روش برای پوست صورت به‌کار رفته و می‌تواند، عارضه‌های غیر‌یکنواخت پوستی و آسیب دیدگی‌های ناشی از آفتاب را ترمیم کند.

روش لایه برداری یک راه عالی، برای درمان اسکار فرورفته صورت ناشی از جوش و آبله مرغان است که امکان انجام آن در خانه نیز وجود دارد. ولی لایه‌برداری حرفه‌ای در کلینیک‌های تخصصی پوست، نتیجه‌ای بهتر و سریع‌تر دارد. 

اسکار زخم سوختگی

جراحی برای رفع و درمان اسکار سوختگی قدیمی

برای درمان اسکار‌ پوست عمیق‌تر و بزرگ، می‌توان از جراحی پلاستیک استفاده کرد. درمان موضعی ساده، یک جراحی کوچک یا جراحی بازسازی، برخی از روش‌های درمانی برای رفع اسکار هستند. در این روش، پزشک با جراحی اسکار آن را برداشته و لبه‌های زخم را بهم می‌رساند.

جراحی اسکار بهترین راه برای درمان این ضایعه پوستی بوده و پزشک در این روش از خاصیت ارتجاعی پوست استفاده می‌کند. در جراحی ترمیم اسکار‌های بزرگ، پزشک اسکار پوست را کوچک می‌کند تا بافت و ساختاری یکسان و تا حدودی طبیعی در پوست داشته باشد.

خونریزی، عفونت، حساس شدن پوست، لخته شدن خون و درد شدید برخی از خطرات و عوارض احتمالی عمل ترمیم اسکار هستند.

دوره نقاهت و بهبودی از بین بردن اسکار سوختگی و زخم

دوره نقاهت اغلب روش‌های رفع اسکار‌های سوختگی و جراحی، ممکن است چند روز تا یک هفته طول بکشد. محو شدن جای زخم و اسکار پوست بعد از ترمیم، به وسعت و عمق اسکار، روش درمانی، سن بیمار و کیفیت دستگاه استفاده شده بستگی دارد.

هزینه لیزر جای سوختگی قدیمی و از‌بین‌بردن جای بخیه

هزینه درمان و ترمیم رفع اسکار سوختگی و جراحی، به شدت جراحات و نوع درمان انتخاب شده توسط بیمار بستگی دارد. همچنین، به دلیل نوسانات ارز، قیمت دستگاه لیزر درمان اسکار پوست، ثابت نیست. به همین دلیل، برای اطلاع از قیمت به‌روز‌ترین دستگاه لیزر با شماره 02188107070 تماس بگیرید.

از بین بردن جای اسکار قدیمی

ترمیم انواع اسکار فرورفته و برجسته با تجهیزات درمانی شرکت آفتاب فروزان آریا

در‌حال‌حاضر با استفاده از تکنولوژی و فناوری‌های مدرن و به‌روز پزشکی، به‌راحتی می‌توان آثار جراحت، اسکار سوختگی و اسکار فرورفته و برجسته را درمان کرد. شرکت آفا با پرسنل متخصص خود، دستگاه‌ها و تجهیزات مورد نیاز پزشکان، متخصصان و کلینک‌های تخصصی زیبایی و درمانی را با گواهینامه بین‌المللی تامین می‌کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تکنولوژی و فناوری‌های موجود پزشکی می‌توانید از طریق شماره 02188107070 با متخصصان شرکت تجهیزات پزشکی آفا، در ارتباط باشید.