پاک کردن تاتو

دسته بندی : درمانی

خالکوبی و تاتو روی صورت و بدن، همیشه در بین جوانان از محبوبیت زیادی برخوردار بوده است. تتو کردن قدمتی بسیار بالا داشته و افراد بنا به سلایق خود طرح‌های مختلفی را روی بدن خود خالکوبی می‌کنند. اما مسئله اینجاست که دلایل مختلفی مثل قدیمی یا خسته شدن از یک طرح باعث می‌شود که فرد بخواهد به فکر پاک کردن تاتو بیافتد. تا چند سال پیش پاک کردن تتو، کاری بسیار دردناک و سخت بود. اما امروزه روش‌های مختلفی برای پاک کردن خالکوبی وجود دارد. در این مقاله از آفا، به صورت کامل روش‌های موثر درمان تاتو و پاک کردن خالکوبی را بررسی می‌کنیم.

پاک کردن تاتو

موثرترین راه پاک کردن تتو و از بین بردن خالکوبی

از گذشته‌های دور تا به امروز، خالکوبی و تاتو طرفداران فراوانی داشته است. یادآوری یک خاطره، باور داشتن به یک نماد و حتی پوشاندن جای سوختگی (تاتو روی سوختگی) برخی از انگیزه‌ها و دلایل تتو کردن است.

تاتو به معنای ایجاد طرح دائمی روی پوست است و در تعدادی از کلینیک‌های تخصصی زیبایی انجام می‌شود. متخصص در کلینیک، جوهر تاتو را از طریق سوزن مخصوص، به لایه دوم پوست تزریق می‌کند. تا چند سال پیش نقش تاتو و خالکوبی، همیشگی به نظر می‌آمد و راهی برای خلاصی از آن و پاک کردن خالکوبی وجود نداشت. برخی از آرایشگران و تاتوکاران، با کمک مواد همرنگ، تاتو را به طور موقت کاور کرده و عده‌ای دیگر نیز، پیلینگ شیمیایی و کرایو سرجری و برخی برداشتن تتو با جراحی را پیشنهاد می‌کردند. هیچکدام از این راه‌ها نمی‌تواند از روش های پاک کردن تاتو محسوب شده و آن را به طور کامل از بین ببرد. تحقیقات نشان داده که در آمریکا حداقل 28% افراد، در ماه اول از تاتو زدن پشیمان شده و به دنبال راهی برای از بین بردن آن هستند.

سریع‌ترین و مطمئن‌ترین روش پاک کردن تاتو چیست؟

روش‌های مختلفی برای پاک کردن تاتو وجود دارد، که در ادامه به مقایسه آن‌ها با یکدیگر می‌پردازیم.

1.     پاک کردن تاتو با لیزر؛سریع‌ترین روش از بین بردن خالکوبی

روش پاک کردن تتو با لیزر، به دلیل اینکه هیچگونه جراحت و لایه برداری روی پوست انجام نمی‌شود، در گروه روش‌های غیر تهاجمی قرار می‌گیرد. لیزر با کمک اشعه‌ها، رنگدانه‌های زیر پوست را شکسته و به سلو‌ل‌های اطراف آن آسیب چندانی نمی‌رساند. لیزرها با جذب اختصاصی رنگدانه‌های تتو، بهترین روش برای پاک کردن تاتو هستند.

در روش لیزر برای پاک کردن تاتو، ابتدا جراح یا متخصص پوست با شما صحبت کرده و بعد از بررسی سابقه پزشکی، اطلاعاتی از قبیل تعداد جلسات لازم برای ریموو تاتو را خواهد داد. قبل از پاک کردن تتو با لیزر، محل خالکوبی شده با ژل مخصوص، بی حس می‌شود. بعد از بی حسی پوست، پزشک با توجه به رنگ تاتو نوع لیزر کیوسوئیچ را انتخاب می‌کند.

امروزه لیزر‌های کیوسوئیچ، به دلیل عارضه کمتر و اثر بخشی بیشتر بهترین روش برای از بین بردن خالکوبی هستند. در این روش پالس لیزری در مدت زمانی کوتاه، به پوست تابیده می‌شود. با تاباندن اشعه لیزر کیوسوئیچ که یک میلیاردم ثانیه دوام دارد، رنگ تاتو به ذرات کوچک تبدیل شده و بعد از چند جلسه، این ذرات رنگ با کمک سیستم ایمنی هضم می‌شوند. لیزر کیوسوئیچ تنها برای پاک کردن تتو کاربرد ندارد و برای رفع انواع لکه‌های پوستی و جوانسازی پوست هم استفاده می‌شود.

به دلیل اینکه عمل از بین بردن خالکوبی با لیزر، یک نوع جراحی زیبایی محسوب می‌شود، شامل بیمه نخواهد بود. پاک کردن تتو با لیزر کیوسوئیچ برای افراد باردار، شیرده و اشخاصی که از ضعف سیستم ایمنی رنج می‌برند توصیه نشده و این عزیزان باید از دیگر روش های پاک کردن تاتو استفاده کنند.

2.     آر اف سرجیکال؛ جراحی که خالکوبی را پاک میکند!

در این روش، ناحیه تتو شده با کمک جراحی برداشته شده و دو لبه پوست برای ترمیم زخم، به یکدیگر بخیه می‌شوند. میزان موثر بودن آر اف سرجیکال، کاملا به مهارت جراح و البته به اندازه ناحیه تتو که باید برداشته شود بستگی دارد. مهم‌ترین عارضه برداشتن تتو با جراحی، با وجود تمام مراقبت‌ها، ماندن جای زخم و آوردن گوشت اضافی در پوست است. بیمار برای بهبود کامل زخم با روش برداشتن تتو با جراحی، نیاز به طی کردن یک دوره نقاهت طولانی دارد.

3.     درم ابریژن، روشی موثر اما پرعوارض برای پاک کردن‌تتو

با کمک روش درم ابریژن، پوست ناحیه تاتو شده با کمک دستگاه مخصوص تراشیده می‌شود. پاک کردن‌تتو با درم ابریژن عوارض مختلفی دارد، اصلی‌ترین آن بیماری هایپرپیگمانتاسیون و افتادن لکه‌های تیره، روی ناحیه‌ای است که تاتو تراشیده شده است. عفونت کردن ناحیه تاتو، پاک نشدن کامل تاتو و ماندن جای زخم از دیگر عوارض استفاده از روش درم ابریژن است.

تعداد جلسات پاک کردن تاتو با لیزر به چه عواملی بستگی دارد؟

پاک کردن تاتو با لیزر، تک جلسه نیست و بیمار باید پس از هر جلسه، دوره نقاهتی دو الی سه روزه را طی کند. پس لیزر روشی ایده‌آل برای پاك كردن تاتو در يك جلسه نیست. تعداد جلسات پاک کردن تتو با لیزر کیوسوئیچ، به مدت زمان گذشته از خالکوبی، اندازه تتو و رنگ آن بستگی دارد. نوع و رنگ پوست و میزان نفوذ رنگدانه‌ها به پوست هم از عوامل مهم پاک کردن خالکوبی است.

پاک کردن تتو تک رنگ و کوچک با لیزر کیوسوئیچ، به نسبت تتو بزرگ و چند رنگ، به تعداد جلسات درمانی کمتری نیاز دارد.

نکات مراقبتی مهم، قبل و بعد از پاک کردن تاتو با لیزر

  • تا چند هفته قبل از جلسه لیزر، در معرض نور شدید خورشید قرار نگرفته و خود را برنزه نکنید.
  • یک روز قبل از پاک کردن تاتو با لیزر، ناحیه مورد نظر را اصلاح کنید.
  • هرگونه مواد آرایشی را از روی محل تاتو، پاک کنید.
  • بعد از اتمام جلسه پاک کردن خالکوبی، برای جلوگیری یا کاهش ورم و درد، در روز چند مرتبه از کمپرس سرد استفاده کنید.
  • در چند روز اول پس از جلسه درمان، به دقت از محل تحت درمان مراقبت کرده و با پماد‌های مخصوص برای از بین بردن قرمزی تاتو اقدام کنید. از خاراندن و دست کشیدن روی پوست لیزر شده بپرهیزید.
  • تا التیام کامل زخم پاک کردن تاتو با لیزر، از شنا کردن و خوابیدن در وان گرم دوری کنید.
  • اگر تاول، عفونت و جوش‌های پوستی در ناحیه لیزر شده مشاهده می‌کنید؛ باید به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

شما چه نظری درباره از بین بردن خالکوبی دارید؟

پاک کردن تاتو تا چند سال پیش بسیار دردناک و البته کم اثر بود. اما پیشرفت شگفت‌انگیز دستگاه‌های تخصصی پزشکی باعث شده که امروزه به‌راحتی بتوان با استفاده از روش‌های متفاوت، برای پاک کردن تتو اقدام کرد. در این مقاله روش‌های مختلف پاک کردن تاتو را بررسی کردیم. اما اگر همچنان سوال یا ابهامی در خصوص از بین بردن خالکوبی دارید، آن را با در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. متخصصان آفتاب فروزان آریا به سوالات شما در رابطه با پاک کردن خالکوبی پاسخ می‌دهند.