پاک کردن تتو

دسته بندی : درمانی

 توجه به زیبایی بدن همواره مورد توجه افراد قرار داشته است. یکی از روش‌های ایجاد جذابیت و زیبایی خالکوبی و تتو بر روی بدن است. تتو قدمتی بسیار بالا داشته و افراد بنا به سلایق خود طرح‌های مختلفی را روی بدن خود خالکوبی می‌کنند. اما مساله اینجاست که به دلایل مختلفی مثل قدیمی شدن یا خسته شدن از یک طرح، فرد بخواهد خالکوبی خود را پاک کند. تا چند سال پیش این کار بسیار دردناک و سخت بود. اما امروزه روش‌های مختلفی برای پاک کردن تتو وجود دارد. در این مقاله از آفا، به صورت کامل روش‌های موثر درمان تتو و پاک کردن خالکوبی را بررسی می‌کنیم. با آفتاب فروزان آریا همراه باشید.

تتو ریموال:

از گذشته‌های دور تا به امروز، خالکوبی و تاتو طرفداران فراوانی داشته است. یادآوری یک خاطره، باور داشتن به یک نماد و حتی پوشاندن جای سوختگی برخی از انگیزه‌ها و دلایل تتو کردن است. تتو به معنای ایجاد طرح دائمی روی پوست است، در تعدادی از کلینیک‌های تخصصی زیبایی انجام می‌شود. متخصص در کلینیک جوهر تتو را از طریق سوزن مخصوص، به لایه دوم پوست تزریق می‌کند.

تا چند سال پیش نقش تاتو و خالکوبی، همیشگی به نظر می‌آمد و راهی برای خلاصی از آن وجود نداشت. برخی از آرایشگران و تاتوکاران، با کمک مواد همرنگ، تاتو را به طور موقت کاور کرده و عده‌ای دیگر نیز، پیلینگ شیمیایی و کرایو سرجری و برخی جراحی‌های دیگر را پیشنهاد می‌دانند. هیچکدام از این روش‌ها نمی‌توانند تتو را به طور کامل پاک کرده و به حد کافی موثر باشند. تحقیقات نشان داده که در آمریکا حداقل 28% افراد، در ماه اول از تاتو زدن پشیمان شده و به دنبال راهی برای از بین بردن آن هستند.

سریع‌ترین و مطمئن‌ترین روش پاک کردن تاتو چیست؟

روش‌های مختلفی برای پاک کردن تاتو وجود دارد، که در ادامه به مقایسه آن‌ها با یکدیگر می‌پردازیم.

 Laser

روش پاک کردن تتو با لیزر، به دلیل اینکه هیچگونه جراحت و لایه برداری روی پوست انجام نمی‌شود در گروه غیر تهاجمی قرار می‌گیرد. لیزر با کمک اشعه‌ها، رنگدانه‌های زیر پوست را شکسته و به سلو‌ل‌های اطراف آن آسیب چندانی نمی‌رساند. لیزرها با جذب اختصاصی رنگدانه‌های تتو، بهترین روش برای پاک کردن تاتو هستند.

در روش  Laser  برای پاک کردن تتو، ابتدا جراح یا متخصص پوست با شما صحبت کرده و بعد از بررسی سابقه پزشکی، اطلاعاتی از قبیل تعداد جلسات لازم برای ریموو تاتو را خواهد داد. قبل از پاک کردن تتو با لیزر، محل خالکوبی شده با ژل مخصوص بی حس می‌شود. بعد از بی حسی پوست، پزشک با توجه به رنگ تاتو نوع لیزر کیوسوئیچ را انتخاب می‌کند.

امروزه لیزر‌های کیوسوئیچ، به دلیل عارضه کمتر و اثر بخشی بیشتر بهترین روش برای از بین بردن خالکوبی هستند. در این روش پالس لیزری در مدت زمانی کوتاه، به پوست تابیده می‌شود. با تاباندن اشعه لیزر کیوسوئیچ که یک میلیاردم ثانیه دوام دارد، رنگ تاتو به ذرات کوچک تبدیل شده و بعد از چند جلسه، این ذرات رنگ با کمک سیستم ایمنی هضم می‌شوند. لیزر کیوسوئیچ تنها برای پاک کردن تتو کاربرد ندارد و برای رفع انواع لکه‌های پوستی و جوانسازی پوست هم استفاده می‌شود.

به دلیل اینکه عمل پاک کردن تتو با لیزر، یک نوع جراحی زیبایی محسوب می‌شود، شامل بیمه نخواهد بود.  پاک کردن تتو با لیزر کیوسوئیچ برای افراد باردار و شیرده و اشخاصی که از ضعف سیستم ایمنی رنج می‌برند توصیه نمی‌شود.

rf surgical

در این روش، ناحیه تتو شده با کمک جراحی برداشته شده و دو لبه پوست برای ترمیم زخم، بهم بخیه می‌شوند. میزان موثر بودن این روش، کاملا به مهارت جراح و البته به اندازه ناحیه تتو که باید برداشته شود بستگی دارد. مهم‌ترین عارضه این جراحی، با وجود تمام مراقبت‌ها، ماندن جای زخم و آوردن گوشت اضافی در پوست است. بیمار برای بهبود کامل زخم با این روش، نیاز به طی کردن یک دوره نقاهت طولانی دارد.

Dermabrasion، روشی موثر اما پرعوارض:

با کمک روش Dermabrasion، پوست ناحیه تتو شده با کمک دستگاه مخصوص تراشیده می‌شد. این روش درمانی عوارض مختلفی دارد، اصلی‌ترین آن بیماری هایپرپیگمانتاسیون و افتادن لکه‌های تیره، روی ناحیه‌ای است که تتو تراشیده شده است. عفونت کردن ناحیه تتو، پاک نشدن کامل تتو و ماندن جای زخم از دیگر عوارض استفاده از روش Dermabrasion است.

تعداد جلسات پاک کردن تاتو با لیزر به چه عواملی بستگی دارد؟

پاک کردن تاتو با لیزر، تک جلسه نیست و بیمار باید پس از هر جلسه، دوره نقاهتی دو الی سه روزه را طی کند. تعداد جلسات پاک کردن تتو با لیزر کیوسوئیچ، به مدت زمان گذشته از خالکوبی، اندازه تتو و رنگ آن بستگی دارد. نوع و رنگ پوست و میزان نفوذ رنگدانه‌ها به پوست هم از عوامل مهم است.

پاک کردن تتو تک رنگ و کوچک با لیزر کیوسوئیچ، به نسبت تتو بزرگ و چند رنگ، به تعداد جلسات درمانی کمتری نیاز دارد.

نکات مراقبتی مهم، قبل و بعد از لیزر تتو:

  • تا چند هفته قبل از جلسه لیزر، در معرض نور شدید خورشید قرار نگرفته و خود را برنزه نکنید.
  • یک روز قبل از پاک کردن تتو با لیزر، ناحیه مورد نظر را اصلاح کنید.
  • هرگونه مواد آرایشی را از روی محل تتو، پاک کنید.
  • بعد از اتمام هر جلسه، برای جلوگیری یا کاهش ورم و درد، در روز چند مرتبه از کمپرس سرد استفاده کنید.
  • در چند روز اول پس از جلسه، به دقت از محل تحت درمان مراقبت کرده و با پماد‌های مخصوص از قرمزی آن بکاهید. از خاراندن و دست کشیدن روی پوست لیزر شده بپرهیزید
  • تا التیام کامل زخم، از شنا کردن و خوابیدن در وان گرم دوری کنید.
  • اگر تاول، عفونت و جوش‌های پوستی در ناحیه لیزر شده مشاهده می‌کنید؛ باید به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

در خصوص پاک کردن تتو سوال دارید؟ از متخصصان آفا بپرسید:

پاک کردن تتو تا چند سال پیش بسیار دردناک و البته کم اثر بود. اما پیشرفت شگفت‌انگیز دستگاه‌های تخصصی پزشکی باعث شده که امروز به راحتی بتوان با استفاده از روش‌های متفاوت، تتو را پاک کرد. در این مقاله روش‌های مختلف پاک کردن تتو را بررسی کردیم. اما اگر همچنان سوال یا ابهامی در خصوص پاک کردن تتو دارید، در زیر همین صفحه بنویسید. متخصصان آفتاب فروزان آریا به سوالات شما پاسخ می‌دهند.