رفع موهای زائد

دسته بندی : زیبایی

رفع موهای زائد غیرممکن نیست! همه افراد در طول زندگی با مشکل موهای زائد مواجه هستند. رشد موهای زائد بهداشت شخصی و جنسی افراد را به خطر می‌اندازد. بسیاری از بانوان و آقایان به دنبال روشی برای رفع موهای زائد برای همیشه و به طور کاملاً موثر هستند. در این مقاله به صورت کامل علل ایجاد موهای زائد و راه‌های از بین بردن موهای زائد را بررسی می‌کنیم.

مو‌های انسان در طول زندگی رشد و ظاهر متفاوتی دارند. در کودکی مو‌های انسان نرم و لطیف هستند اما هر چه انسان بزرگتر می‌شود مو‌ها  متراکم‌تر می‌شوند. برخی از انسان‌ها به دلیل شرایط ژنتیکی پر مو هستند و برخی نیز ممکن است در ابتدای جوانی خود کچل شوند. اما مو‌های زائد داستان متفاوتی دارند. این مو‌ها در دوره‌های مختلف ایجاد و علل متفاوتی می‌توانند داشته باشند. به دلیل اینکه مو‌های زائد ظاهر ما انسان‌ها را با توجه به شرایط اجتماعی و فرهنگی امروزه، تحت شعاع قرار می‌دهد، همه به نوعی می‌خواهند از دست مو‌های زائد خود خلاص شوند در این مقاله به بررسی علل اصلی و راه‌های رفع موهای زائد می‌پردازیم.

مو‌های زائد چیست؟

مو‌های زائد ضخیم و تیره هستند و برای همه ظاهری ناخوشایند ایجاد می‌کنند. مو‌های زائد معمولا در صورت، کمر، کشاله ران، باسن، گلو، قفسه سینه، اطراف ناف، روی گوش و در نواحی مختلف دیگری از بدن ممکن است رشد کنند. رفع این مو‌های زائد بخصوص برای خانم‌ها دغدغه‌ای مهم شده است چرا که بعضی از افراد به دلایل شرایط هورمونی و ژنتیکی که دارند ممکن است دچار پر مویی نیز باشند و مو‌های زائد نیز چالشی جدی برای این افراد باشد.

چرا مو‌های زائد ایجاد می‌شود؟

مو‌های زائد معمولا بعد از بلوغ افزایش چشمگیری پیدا می‌کنند. پرمویی همانطور که اشاره شد علاوه بر عوامل ارثی، جغرافیایی و منطقه تولد می‌تواند نشانه‌ی یک بیماری نیز باشد. رشد مو‌های زائد هم به صورت طبیعی و هم به صورت علل زمینه‌ای ممکن است به وجود بیاید در صورتی که عللی را برای موهای زائد خود نمی‌یابید حتما به متخصص مربوطه مراجعه کنید.

افزایش سطح هورمون‌های مردانه در خانم‌ها:

بدن انسان ممکن است در طول زندگی بار‌ها دچار اختلال به خصوص در بخش هورمون‌ها شود. اختلال هورمونی در خانم‌ها به دلایل بلوغ، بارداری، یائسگی و… بیشتر از مردان است. هیپوفیز یا غدد فوق کلیوی می‌تواند به‌ترشحات بیش از حد هورمون‌های مردانه بیانجامد و یکی از دلایل مو‌های زائد در خانم‌ها باشد. اختلال درغدد فوق کلیوی همانند بزرگ شدن این غدد یا وجود تومور در این غده‌ها که منجر به سندرم کوشینگ می‌شود نیز می‌تواند از علل پر مویی در زنان باشد. همچنین هورمون‌های مرتبط با تولید آندروژن مثل تومور‌های غیر سرطانی که پرولاکتین ‌ترشح می‌کنند نیز می‌تواند از دلایل تغییرات هورمونی و در نتیجه رشد مو‌های زائد باشد. زنان حاوی مقداری هورمون‌های مردانه در بدن خود هستند و اختلال در این هورمون‌ها با رشد مو‌های زائد در نواحی مختلف بدن همراه خواهد بود.

سندروم تخمدان پلی کیستیک:

سندروم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان یکی از شایع‌ترین مشکلات در خانم‌ها است که منجر به افزایش مداوم مو‌های زائد، پر مویی و یا هیرسوتیسم می‌شود. مو‌های زائد در حالت عادی مثل پرز هستند اما هیرسوتیسم می‌تواند به صورت خفیف، متوسط یا شدید بروز کند.

علائم هیرسوتیسم:

زنانی که به هیرسوتیسم مبتلا هستند در ابتدا ممکن است در پشت لب، کناره‌های صورت، چانه، اطراف نوک سینه، پایین شکم و… خود نشانه‌های از مو‌های زائد را در دوران بلوغ یا بعد از آن ببینند این علائم نشان از هیرسوتیسم خفیف می‌دهد. نوع شدید این بیماری نیز می‌تواند رشد مو‌های زائد در نواحی بالای شکم قسمت جناغ سینه و شانه‌ها در پی داشته باشد.

جهت تشخیص هیرسوتیسم حتما باید به پزشک متخصص مراجعه شود و میزان آندروژن در بدن فرد اندازه‌گیری شود. اگر فردی دارای علائمی که برشمردیم است و رشد مو‌های زائد و بطور کلی پرمویی‌اش در حال افزایش سریع و سیکل قاعدگی‌اش مدام در حال تغییر، بی‌نظمی و یا عدم وجود سیکل قاعدگی است لازم است که برای ارزیابی بیشتر و اندازه‌گیری میزان آندروژن به پزشک متخصص مراجعه و آزمایش‌های مرتبط را انجام دهد.

مصرف دارو‌های ضد بارداری و چاقی از علل پر مویی:

قرص‌های جلوگیری از بارداری، کورتون‌ها و هورمون‌ها منجر به پدید آمدن مو‌های زائد می‌شوند. همچنین زنانی که به چاقی مفرط دچارند و چربی زیادی دارند در معرض تنبلی تخمدان و اختلالاتی هورمونی قرار دارند و به همین دلیل لازم است که برای بررسی و درمان به پزشک متخصص مراجعه کنند.

راه‌های درمان رفع مو‌های زائد چیست؟

تا اینجا با ایجاد رشد موهای زائد آشنا شدیم اما حدس می‌زنیم بیشتر افراد به جای اینکه به علل ایجاد موهای زائد توجه کنند به دنبال روشی برای رفع همیشگی موهای زائد بدن خود هستند. در ادامه رایج‌ترین روش‌های رفع موهای زائد را بررسی می‌کنیم.

الکترولیز؛ درمانی نصف و نیمه!

در این روش، از طریق یک سوزن، جریان برق مختصری به فولیکول مو وارد و مو زائد طی فرایندی از بدن جدا می‌شود. اما به دلیل اینکه این روش وقت گیر ست و احتمال اثربخشی 15 تا 50 درصدی در هر جلسه درمانی دارد و ممکن است هر از گاهی منجر به عوارض ناخوشایندی از جمله زخم‌های بزرگ و مقاوم به درمان شود، استفاده کمتری می‌شود.

تجویز دارو برای از بین بردن مو‌های زائد:

بدن هر شخصی دارای ویژگی‌های متفاوتی است و با توجه به علل رشد مو‌های زائد، می‌توان استراتژی‌های متفاوتی را برای درمان در نظر گرفت. مهم‌ترین دارو‌هایی که برای حذف مو‌های زائد تجویز می‌شوند، عبارتند از: سیپروترون استات و اسپیرونولاکتون.

راه‌های درمان موضعی مو‌های زائد:

مهمترین روش‌های درمان موضعی، تراشیدن مو، استفاده از موبر، چسب‌های سفیدکننده، ‌بند انداختن و استفاده از موم است.

لیزر؛ درمانی پایدارتر برای حذف مو‌های زائد:

یکی از بهترین و موثر‌ترین روش رفع مو‌های زائد استفاده از تکنولوژی لیزر است. در این روش با استفاده از لیزر، فولیکول مو‌های زائد کاملاً تخریب می‌شود و امکان رشد مو‌های زائد در آن ناحیه خاص از بین می‌رود. این درمان در چند مرحله و طی چند هفته انجام می‌شود. نتیجه استفاده از این روش در اغلب مواقع، نسبت به روش‌های دیگر موفقیت‌آمیز و دائمی‌تر است. مشکل اصلی لیزر این است که هزینه زیادی به بیمار تحمیل می‌کند و فقط پزشکانی که مجوز دارند قادر به انجام لیزر درمانی هستند.

لیزر چگونه باعث حذف مو‌های زائد می‌شود؟

 معمولا دو هفته بعد از انجام لیزر مو‌ها ریزش پیدا می‌کنند و در فواصل 5/1 تا 2 ماه مو‌ها دوباره رشد می‌کنند هنگامیکه حدود 40 تا 50 درصد مو‌های قبلی که لیزر شده، رشد کرد؛ زمان مناسب برای انجام مجدد لیزر است. این فاصله می‌تواند بین1.5  تا 3 ماه باشد. معمولا با انجام 4 تا 7 جلسه لیزر بیمار به نتایج مطلوب می‌رسد. بعد از لیزر، برخی مو‌ها فوراً می‌افتند ولی اغلب مو‌ها در عرض 2 هفته از بین ‌می‌روند. در حال حاضر، هیچ روش قاطعی برای درمان کامل و دائمی مو‌های زائد وجود ندارد؛ ولی در بین روش‌های موجود، لیزر از همه مؤثرتر و دائمی‌تر است. لازم به ذکر است همه مو‌های زاید در اثر لیزر به صورت دائمی از بدن حذف نمی‌شوند. ممکن است بعد از لیزر نیز مو‌ها مجدداً رشد کنند. اما نکته‌ی بسیار مهم این است که بعد از لیزر، رشد مو‌های زائد بسیار کم است و در اکثر موارد، این مو‌ها کرکی و نرم هستند.

سیستم‌های لیزر با انتخاب طول موج‌های مناسب در ناحیه‌ای نسبتاً وسیع در آن واحد تعداد زیادی از فولیکول‌های مو (ریشه‌های مو) را مورد هدف قرار می‌دهد. مکانیسم اثر لیزر هدف قرار دادن ملانین (رنگ تیره مو) به وسیله طول موج خاص از اشعه است که باعث ایجاد حرارت شده و متعاقبا تخریب سلول‌های زاینده مو در ناحیه فولیکول صورت می‌گیرد.

بررسی‌های علمی درباره درمان لیزر:

بررسی‌ها نشان داده شده‌اند، بعد از یک جلسه درمانی قسمت‌های مختلف فولیکول مو بدون تغییر باقی مانده‌اند و انرژِی لیزر بیش از تخریب به تغییرات عملکردی در سلول‌های بنیادی فولیکول‌های مو منجر می‌شود. اکثر محققین معتقدند کلمه دائمی به معنی کاهش تعداد مو‌ها پس از انجام لیزر درمانی در مدت طولانی‌تر از فاز کامل رشد فولیکول در هر منطقه از بدن می‌باشد. اگر پس از پایان این مدت رویش مجدد مو‌ها رخ ندهد می‌توان نتیجه گرفت آسیب غیرقابل بازگشت در فولیکول مو ایجاد شده است.

اکثر پزشکان معتقدند، هرچقدر پوست بیمار روشن تر و مو‌های زائدش تیره‌تر باشد احتمال اثربخشی لیزر بیشتر می‌شود. علاوه بر مو پوست هم رنگ خود را از ملانین می‌گیرد و پوست تیره با ملانین بیشتر می‌تواند انرژی لیزر بیشتری جذب کند که منجر به آسیب پوستی و بی‌رنگی آن می‌شود. مو‌های ضخیم و مشکی بهترین هدف برای هر لیزر هستند و به راحتی از بین می‌روند؛ ولی مو‌های سفید تا کنون جوابی نگرفته‌اند. در واقع هدف اشعه، ملانین فولیکول است و اگر مو سفید، بور و قهوه‌ای روشن باشد، به دلیل اینکه به اندازه کافی ملانین ندارد مناسب این روش نیست چون اشعه به راحتی جذب آن نمی‌شود.

لیزر مطمئن‌ترین روش در بر طرف کردن مو‌های زائد بدن است؛ چرا که فقط جهت نفوذ در ریشه مو طراحی شده و به همین دلیل برای قسمت‌های مختلف بدن عامل مخربی محسوب نمی‌شود.

حذف مو‌های زائد با استفاده از دستگاه های لیزر آفا:

آفا 16 سال است که جهت کمک به جامعه پزشکی همراه تیم مجرب و تخصصی خود آمده است که در زمینه‌ی تامین طراحی و تولید دستگاه‌های پزشکی همیار پزشکان باشد. آفا با ارائه سه دستگاه لیزر Accento (اکسنتو)، Excel HR، Selene (سلن) امکان دستیابی به درمانی با اثر بخشی بسیار چشمگیر و سریع را فراهم آورده است. پزشکان و کلنیک‌های تخصصی زیبایی و درمانی برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه بهترین دستگاه‌های لیزر موهای زائد می‌توانند با شماره تلفن 02188107070 تماس بگیرید.