رفع موهای زائد

دسته بندی : زیبایی

از بین بردن موهای زائد برای همیشه غیرممکن نیست! همه افراد در طول زندگی با مشکل موهای زائد مواجه هستند. رشد موهای زائد بهداشت شخصی و جنسی افراد را به خطر می‌اندازد. بسیاری از بانوان و آقایان به دنبال روشی برای رفع موهای زائد برای همیشه و به طور کاملاً موثر هستند. در این مقاله به صورت کامل علل ایجاد موهای زائد و راه‌های رفع موهای زائد را بررسی می‌کنیم.

رفع موهای زائد

مو‌ی انسان در طول زندگی رشد و ظاهر متفاوتی دارد. در کودکی مو‌ی انسان نرم و لطیف است؛ اما با افزایش سن، مو‌ها متراکم‌تر می‌شوند. برخی از انسان‌ها به دلیل شرایط ژنتیکی که دارند، پر مو هستند. برخی نیز ممکن است در ابتدای جوانی خود، دچار ریزش موی شدید و در نهایت کچلی شوند. اما موهای زائد در بدن و صورت داستان متفاوتی دارند. مو های زائد در دوره‌های مختلف ایجاد می‌شوند و علل متفاوتی نیز دارند. به دلیل اینکه مو‌های زائد ظاهر ما را تحت شعاع قرار می‌دهد، همه افراد به نوعی به دنبال راهی برای از بین بردن مو های زائد خود هستند. در ادامه این مطلب به بررسی علت‌های ایجاد این نوع مو و روش های رفع دائمی موهای زائد می‌پردازیم.

موی زائد چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟

موهای زائد، موهایی ضخیم و تیره هستند که تقریبا برای همه ناخوشایند است و ظاهری نامطلوب ایجاد می‌کند. موهای زائد در کشاله ران، کمر، باسن، گلو، قفسه سینه، صورت، اطراف ناف، روی گوش و در نواحی مختلف دیگری از بدن ممکن است رشد کنند. رفع مو زائد بخصوص برای خانم‌ها، تبدیل به دغدغه‌ای مهم شده است؛ چرا که بعضی از افراد به دلایل شرایط هورمونی و ژنتیکی که دارند ممکن است دچار پر مویی نیز باشند. در ادامه به برخی از دلایل پرمویی و افزایش مو زائد اشاره می‌کنیم:

1.     افزایش سطح هورمون‌های مردانه در خانم‌ها

بدن انسان ممکن است در طول زندگی بار‌ها دچار اختلالات به‌خصوص در بخش هورمون‌ها شود. اختلال هورمونی در خانم‌ها به دلایل بلوغ، بارداری، یائسگی و… بیشتر از مردان است. هیپوفیز یا غدد فوق کلیوی می‌تواند به‌ ترشحات بیش از حد هورمون‌های مردانه بیانجامد و یکی از دلایل ایجاد مو‌های زائد در خانم‌ها باشد. اختلال در غدد فوق کلیوی همانند بزرگ شدن این غدد یا وجود تومور در این غده‌ها که منجر به سندروم کوشینگ می‌شود نیز می‌تواند، علت موهاي زائد دور سينه زنان باشد. همچنین هورمون‌های مرتبط با تولید آندروژن مثل تومور‌های غیر سرطانی که پرولاکتین ‌ترشح می‌کنند نیز می‌تواند از دلایل تغییرات هورمونی و در نتیجه رشد مو های زائد باشد. زنان دارای مقداری هورمون‌ مردانه در بدن خود هستند و اختلال در این هورمون‌ها، با رشد موهای زائد در نواحی مختلف بدن همراه خواهد بود.

2.     سندروم تخمدان پلی کیستیک؛ رشد مو‌های ضخیم

سندروم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان، یکی از شایع‌ترین مشکلات در خانم‌ها است که منجر به افزایش مداوم مو های زائد، پر مویی یا هیرسوتیسم می‌شود. مو‌های زائد در حالت عادی مثل پرز هستند؛ اما هیرسوتیسم می‌تواند به صورت خفیف، متوسط یا شدید بروز کرده و درمان مو زائد را سخت کند.

3.     علائم هیرسوتیسم؛ علت موهاي زائد دور سينه زنان

زنانی که به هیرسوتیسم مبتلا هستند، در ابتدا ممکن است در پشت لب، کناره‌های صورت، چانه، اطراف نوک سینه، پایین شکم و… نشانه‌هایی از مو‌های زائد را در دوران بلوغ یا بعد از آن ببینند. این علائم نشان از هیرسوتیسم خفیف می‌دهد. نوع شدید این بیماری نیز می‌تواند رشد مو‌های زائد در نواحی بالای شکم، قسمت جناغ سینه و شانه‌ها را در پی داشته باشد.

جهت تشخیص هیرسوتیسم حتما باید به پزشک متخصص مراجعه شود و میزان آندروژن در بدن فرد اندازه‌گیری شود. اگر فردی دارای علائمی که ذکر شد باشد، لازم است که برای ارزیابی بیشتر و اندازه‌گیری میزان آندروژن به پزشک متخصص مراجعه کند و آزمایش‌های مرتبط را انجام دهد. ممکن است در کنار علائم ذکر شده، فرد نشانه‌های دیگری نیز داشته باشد. از دیگر علائم می‌توان به افزایش رشد مو‌های زائد، تغییر سیکل قاعدگی‌، بی‌نظمی و یا عدم وجود سیکل قاعدگی اشاره کرد.

4.     مصرف دارو‌های خاص و ابتلا به چاقی؛ علل رشد موهای زائد بدن زنان

قرص‌های جلوگیری از بارداری، کورتون‌ها و هورمون‌ها منجر به پدید آمدن موهای زائد بدن زنان می‌شوند. همچنین زنانی که به چاقی مفرط دچارند و چربی زیادی دارند، در معرض تنبلی تخمدان و اختلالاتی هورمونی قرار دارند و به همین دلیل لازم است که برای بررسی بیشتر و درمان به پزشک متخصص مراجعه کنند.

 رفع موهای زائد

راه‌های از بین بردن موهای زائد برای همیشه چیست؟

تا اینجا با علت‌های ایجاد موهای زائد آشنا شدیم؛ اما حدس می‌زنیم بیشتر افراد به جای اینکه به علل ایجاد موهای زائد توجه کنند، به دنبال روشی برای از بین بردن مو زائد هستند. در ادامه شما را با رایج‌ترین راه‌های از بین بردن موهای زائد برای همیشه آشنا خواهیم کرد:

الکترولیز؛ درمانی نصف و نیمه برای از بین بردن موهای زائد!

الکترولیز یکی از روش های رفع موهای زائد است. در این روش، از طریق یک سوزن، جریان برق مختصر و کنترل شده‌ای به فولیکول مو وارد و مو زائد طی فرایندی از بدن جدا می‌شود.

این روش خیلی در میان افراد محبوب نیست! شاید بپرسید چرا؟! پاسخ وقت گیر بودن روش، احتمال اثربخشی 15 تا 50 درصدی در هر جلسه درمانی و همچنین احتمال ابتلا به عوارض ناخوشایندی نظیر زخم‌های بزرگ و مقاوم به درمان است.

تجویز دارو برای رفع مو زائد صورت و بدن

بدن هر شخصی دارای ویژگی‌های متفاوتی است و با توجه به علل رشد مو‌های زائد، می‌توان استراتژی‌های متفاوتی را برای درمان و رفع مو زائد در نظر گرفت. مهم‌ترین دارو‌هایی که برای کاهش موهای زائد تجویز می‌شوند، عبارتند از: سیپروترون استات و اسپیرونولاکتون.

لیزر؛ درمانی پایدارتر برای رفع دائمی موهای زائد

برای درمان موضعی مو‌های زائد راه‌های زیادی مثل تراشیدن مو، استفاده از موبر، چسب‌های سفیدکننده، ‌بند انداختن و استفاده از موم وجود دارد. اما اگر به فکر از بین بردن دائمی موهای زائد هستید باید لیزر را انتخاب کنید.

یکی از بهترین و موثر‌ترین روش‌های رفع موهای زائد، استفاده از تکنولوژی لیزر است. در این روش با استفاده از لیزر، از بین بردن فولیکول مو به طور کامل انجام و امکان رشد مو‌های زائد در آن ناحیه خاص، از بین می‌رود. برای از بین بردن موهای زائد برای همیشه، لیزر باید در چند مرحله و طی چند ماه انجام ‌شود. نتیجه استفاده از این روش در اغلب مواقع، به شرط شرکت در تمامی جلسات لیزر درمانی، نسبت به روش‌های دیگر موفقیت‌آمیز و دائمی‌تر است. مشکل اصلی درمان لیزر این است که هزینه نسبتا زیادی به بیمار تحمیل می‌کند و فقط پزشکانی که مجوز دارند قادر به انجام لیزر درمانی هستند.

از بین بردن موهای زائد برای همیشه

لیزر چگونه باعث رفع دائمی موهای زائد بدن و صورت می‌شود؟

معمولا دو هفته بعد از لیزر برای از بین بردن مو زائد، نتیجه آرام آرام مشخص شده و در فواصل 1.5 تا 2 ماه، مو‌ها دوباره رشد می‌کنند. هنگامی‌که حدود 40 تا 50 درصد مو‌های قبلی که لیزر شده، رشد کرد؛ زمان مناسب برای انجام مجدد لیزر و از بین بردن موی زائد است. این فاصله می‌تواند بین 1.5 تا 2 ماه باشد. معمولا با انجام 4 تا 7 جلسه لیزر، بیمار به نتایج مطلوب می‌رسد.

بعد از لیزر، در برخی موارد ریزش موهای زائد فوری انجام می‌گیرد؛ ولی اغلب مو‌ها در عرض 2 هفته از بین ‌می‌روند. در حال حاضر، رفع همیشگی موهای زائد بطور کامل وجود ندارد؛ ولی در بین روش‌های موجود، لیزر از همه مؤثرتر و دائمی‌تر بوده و در حدود 90% از مو زائد را از بین می‌برد. لازم به ذکر است که همه مو‌های زائد در اثر لیزر، به صورت دائمی از بدن حذف نمی‌شوند. ممکن است بعد از لیزر نیز موی زائد مجدداً رشد کند. اما نکته‌ی بسیار مهم این است که بعد از لیزر، فرد با کاهش موهای زائد مواجه شده یا حالت آن‌ها بسیار نازک و کرکی می‌شود.

سیستم‌های لیزر با انتخاب طول موج‌های مناسب در ناحیه‌ای نسبتاً وسیع در آن واحد تعداد زیادی از فولیکول‌های مو (ریشه‌های مو) را مورد هدف قرار می‌دهد. مکانیسم اثر لیزر، هدف قرار دادن ملانین (رنگ تیره مو) به وسیله طول موجی خاص، از اشعه است که باعث ایجاد حرارت شده و متعاقبا تخریب سلول‌های زاینده مو در ناحیه فولیکول صورت می‌گیرد.

لیزر و تاثیر آن در رفع موهای زائد برای همیشه

بررسی‌ها نشان داده که بعد از یک جلسه لیزر درمانی، قسمت‌های مختلف فولیکول مو بدون تغییر باقی مانده‌اند و انرژِی لیزر بیش از تخریب به تغییرات عملکردی در سلول‌های بنیادی فولیکول‌های مو منجر می‌شود. اکثر محققین معتقدند کلمه دائمی به معنی کاهش تعداد مو‌ها پس از انجام لیزر درمانی در مدت طولانی‌تر از فاز کامل رشد فولیکول مو، در هر منطقه از بدن می‌باشد. اگر پس از پایان این مدت رویش مجدد مو‌ها رخ ندهد، می‌توان نتیجه گرفت آسیب غیرقابل بازگشت در فولیکول مو ایجاد شده است.

اکثر پزشکان معتقدند، هرچقدر پوست بیمار روشن‌تر و مو‌های زائدش تیره‌تر باشد، احتمال اثربخشی لیزر در از بین موهای زائد بیشتر می‌شود. علاوه بر مو، پوست هم رنگ خود را از ملانین می‌گیرد و پوست تیره با ملانین بیشتر می‌تواند انرژی لیزر بیشتری جذب کند که منجر به آسیب پوستی و بی‌رنگی آن می‌شود. مو‌های ضخیم و مشکی بهترین هدف برای هر لیزر هستند و به راحتی از بین می‌روند. در واقع هدف اشعه، ملانین فولیکول است و اگر مو سفید، بور و قهوه‌ای روشن باشد، به دلیل اینکه به اندازه کافی ملانین ندارد مناسب این روش نیست و اشعه جذب آن نشده و رفع مو زائد به درستی انجام نمی‌گیرد.

لیزر مطمئن‌ترین روش برای رفع موهای زائد برای همیشه است؛ چرا که فقط جهت نفوذ در ریشه مو طراحی شده و به همین دلیل برای قسمت‌های مختلف بدن عامل مخربی محسوب نمی‌شود.

رفع موهای زائد با استفاده از دستگاه های لیزر آفا

شرکت آفا 16 سال است که جهت کمک به جامعه پزشکی همراه تیم مجرب و تخصصی خود آمده است که در زمینه‌ی تامین، طراحی و تولید دستگاه‌های پزشکی همیار پزشکان باشد. آفا با ارائه دستگاه‌های مختلفی برای رفع موهای زائد همچون لیزر الکس اکسنتو، اکسل اچ آر و سلن امکان دستیابی به درمان با اثر بخشی بسیار چشمگیر و سریع را فراهم آورده است. لازم به ذکر است که دستگاه‌های گفته شده تنها بخش محدودی از محصولات شرکت آفا هستند. پزشکان و کلنیک‌های تخصصی زیبایی و درمانی برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه بهترین دستگاه‌های لیزر موهای زائد می‌توانند با شماره تلفن 02188107070 تماس بگیرید.