ضایعات عروقی

دسته بندی : درمانی

رفع ضایعات عروقی و پوستی را می‌توان به ساده‌ترین روش انجام داد. بسیاری از افراد از بچگی به‌دنبال رفع مشکل لک‌ها و رگ‌های خونی هستند که بر روی پوست آن‌ها ایجاد شده است؛ این افراد می‌توانند با استفاده از لیزرهای مخصوص، مشکل خود را با روشی سریع و بدون عوارض خاصی رفع کنند. در این مقاله سعی کردیم تا روش از بین بردن ضایعات عروقی به همراه لیزر، عوارض این روش و نکات مراقبتی که باید رعایت کنید را، به شما توضیح دهیم.

ضایعات عروقی

آیا می‌دانستید که بیش از 50 درصد از خانم‌های بالای 18 سال دچار ضایعات عروقی پوستی در بدن خود هستند؟ این مشکل حتی می‌تواند به‌صورت مادرزادی در بدن یک فرد وجود داشته و در بزرگسالی مشکلاتی را از نظرِ اجتماعی برای فرد ایجاد کند؛ البته جای نگرانی نیست و شما می‌توان به‌راحتی، زیبایی را به پوست خود بازگردانید.

اصولاً وجود لک، قرمزی یا رگ‌های خونی سیاه در زیر پوست، نشان از وجود ضایعات عروقی هستند. بیمارانی که دچار این مشکل می‌شوند، می‌توانند با چند جلسه درمانی که توسط لیزرهای مخصوص انجام می‌شود، ضایعات عروقی پوست خود را از بین برده و دیگر بابت این مشکل افسوس نخورند. تا آخر این مقاله همراه آفا باشید، تا به راهکارهای رفع ضایعات عروقی پوست و انواع آن بپردازیم.

ضایعات عروقی چیست؟ چه عواملی در ایجاد آن‌ دخیل است؟

ضایعات پوستی در بدن شامل لک، زخم، توده و رگ‌های خونی هستند، که بر روی پوست ایجاد می‌شوند. در اکثر مواقع این مشکل با نمایش رگ‌های خونی بر روی پوست ایجاد شده و زیبایی آن‌را از بین می‌برد. این مشکل زمانی بدتر می‌شود که این لکه‌ها یا رگ‌های خونی، بر روی صورت مشاهده شوند. این مسئله می‌تواند به‌شدت بر روی اعتمادبه‌نفس فرد تأثیرگذار باشد.

ضایعات عروقی در زمان آسیب دیدن رگ‌های خونی یا گشادشدن آن‌ها ایجاد می‌شود و می‌تواند بافت پیوندی پوست را نازک کرده و لک‌ها یا رگ‌های خونی سیاه یا قرمزی را بر روی پوست به نمایش دربیاورد.

ضایعات عروقی از نوع رگ خونی سیاه بر روی پا

عموماً این مشکل به‌صورت مادرزادی رخ می‌دهد ولی به‌دلیل پیری، صدمات نور خورشید، بارداری، یبوست و یا ورزش‌های سنگین نیز، می‌تواند پدیدار شود؛ البته در برخی موارد این ضایعات زیر پوستی، بدون نیاز به هیچ درمانی نیز از بین می‌روند.

معرفی انواع ضایعات عروقی و دلیل تشکیل شدن آن‌ها

ضایعات عروقی بدن و پوست به سه گروه اصلی تقسیم‌بندی می‌شوند که شامل موارد زیر هستند:

  1. ضایعه‌هایی که شدت جریان خون در آن‌ها زیاد بوده و باعث گشادشدن رگ‌های خونی و نمایش آن‌ها زیرپوست می‌شود.
  2. ضایعه‌های عروقی که شدت جریان خون در این نواحی کمتر از حالت عادی بوده و باعث ایجاد مشکلاتی مانند لک سالمون و ماه‌گرفتگی می‌شود.
  3. ضایعه‌های عروقی مختلط

هرکدام از این 3 گروه دارای چند نوع ضایعه پوستی بوده، که ازجمله مهم‌ترین آن‌ها شامل خال‌های عنکبوتی، رگ‌های ریز کنار بینی، واریس پوستی و ضایعه‌هایی با شیوع بسیار کم هستند. تمامی این لک‌ها، رگ‌های خونی و خال‌ها را می‌توان توسط لیزرهایی که مخصوص رفع ضایعات عروقی پوست هستند، از بین برد؛ که در ادامه به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت.

درمان ضایعات عروقی با لیزر؛ دستگاه‌ها چه عملکردی بر روی پوست خواهند داشت؟

لیزر ضایعات عروقی، باهدف قرار دادن رگ‌های خونی، توسط اشعه‌های رنگی مختلفی که از خود تولید می‌کند، می‌تواند مشکل ضایعات عروقی پا، صورت، دست و دیگر قسمت‌های بدن را حل کند.

مراحل رفع مشکل ضایعات پوستی بر روی صورت

در هنگام درمان، زمانی که اشعه لیزر به پوست اصابت می‌کند، پرتو نور توسط هموگلوبین خون جذب شده و رگ‌های خونی به‌طور قابل‌توجهی گرم می‌شوند. این عمل باعث التهاب در دیواره‌های داخلی شده و در نتیجه باعث بسته شدن رگ‌هایی که گشاد شدند، می‌شود. این ضایعات نیز بسته به میزان بزرگ بودنشان پس از چند جلسه یا گذشت چند روز، کاملاً از بین می‌روند.

نکته قابل‌توجه اینجاست که لیزرهای مناسب برای درمان ضایعات عروقی، فقط رگ‌های خونی که در زیرِ پوست هستند را از بین برده و بافت‌های اطراف این رگ‌ها را تحت تأثیر قرار نمی‌دهند.

عوارض رفع ضایعات عروقی پوست توسط لیزر

در صورتیکه درمان ضایعات پوستی توسط یک پزشک حرفه‌ای صورت نگیرد، احتمال تاول زدن، تغییر رنگ یا ایجاد شدن زخم بر روی پوست وجود دارد. از عوارض جانبی نیز می‌توان به قرمزی پوست و کبودی‌های کوتاه‌مدتی اشاره کرد، که پس از چند روز کاملاً رفع می‌شوند.

مراقبت‌های بعد از درمان و رفع ضایعات پوستی

عموماً پس از درمان بیماری‌های پوستی توسط لیزر، بیمار بایستی پوست خود را از نور مستقیم خورشید دور نگه‌داشته و به‌صورت مداوم از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کند. همچنین در صورتی که پوست دچار تورم و قرمزی شده باشد، می‌توان با استفاده از کمپرس یخ، این مشکل را به‌مرور زمان حل کرد.

گذاشتن یخ بر روی ناحیه درمان شده

میزان موفقیت درمان ضایعات عروقی پوست توسط لیزر چه قدر است؟

راه‌حل اصلی درمان ضایعاتی که در زیرپوست به وجود آمده توسط لیزر بوده و بایستی با از بین بردن رگ‌های خونی یا رفع گشادی آن‌ها، درمان را انجام داد. اصولاً موفقیت در رفع این مشکل، بستگی به قطر ضایعه و میزان عمر آن‌ها دارد و هرچه قدر که سطحی‌تر باشند، زودتر از بین خواهند رفت.

ضایعات عروقی که در این مقاله اشاره شد، مانند خال‌های عنکبوتی، ماه‌گرفتگی، قرمزی گونه یا کنار بینی و دیگر موارد ازجمله مشکلاتی هستند که می‌توان آن‌ها را در طی یک یا چند جلسه توسط لیزر رفع کرد.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی، یکی از موثرترین لیزرها برای درمان انواع ضایعات عروقی، لیزر اکسل وی می‌باشد که نتایج درمانی قابل توجهی را در برداشته است.

شما همراهان عزیز درصورتی که سوال یا ابهامی درباره‌ی دستگاه‌های لیزر رفع ضایعات عروقی و کارکرد آن‌ها دارید، می‌توانید با شماره 02188107070 تماس گرفته و از مشاوره کارشناسان آفا بهره‌مند شوید.