لیزر CO2 فرکشنال

لیزر CO2 fractional یکی از مدرن‌ترین و تاثیرگذارترین فناوری‌های لیزر مرتبط با جوان‌سازی و درمانی است. تاثیرات شگفت‌انگیز لیزر co2 باعث شده که بسیاری از کلینک‌های تخصصی و پزشکان استفاده از دستگاه‌های تولیدشده مرتبط فناوری سی او تو فرکشنال را به مراجعان خود توصیه کنند. در ادامه به صورت کامل و دقیق با فناوری لیزر co2 فرکشنال کاربردها، بهترین دستگاه‌ها و عوارض استفاده از آن آشنا می‌شویم.

لیزر CO2 فرکشنال

لیزر co2 فرکشنال چیست؟

در پاسخ به سوال لیزر co2 چیست باید بگوییم که لیزرهای CO2 fractional با ایجاد ستون‌های تخریبی (microscopic thermal injury zone)  در پوست، عمل لایه‌برداری را انجام می‌دهند. به دلیل سالم بودن بافت‌های اطراف ترمیم، عمل لایه‌برداری سریع‌تر انجام شده و عوارض لیزر co2 را به حداقل می‌رساند. علاوه‌بر لایه‌برداری به‌دلیل ایجاد حرارت در مجاورت ستون‌های تخریبی، استفاده از آر اف فرکشنال موجب افزایش سرعت بازسازی سلولی و تحریک کلاژن‌سازی می‌شود. اين سيستم‌ها از سال 2004 موفق به اخذ تاييديه FDA شدند. این تاییدیه و نظرات مثبت متخصصان،CO2 فرکشنال را به یکی از بهترین گزینه‌ها در انتخاب لیزرهای جوانسازی و درمانی پوست تبدیل کرده است. ليزر co2 برای رفع چین و چروک (wrinkle)، ضايعات پيگمانته، جوانسازی پوست (resurfacing)، درمان ملاسما و رفع اسكار آكنه استفاده می‌شود.

لیزرهای co2 فرکشنال به دو صورت استمپی و اسکنری هستند که در سیستم‌های استمپی به‌دلیل اعمال تمامی دات‌ها در یک زمان و بالابردن حرارت موضعی امکان انجام درمان در ضایعات هایپر پیگمانی با ریسک بالاتری همراه خواهد بود.

در سیستم‌های اسکنری، توسط اسکنر که حاوی دو آینه که روی دو موتور بسیار حساس و دقیق قرار گرفته اند، ستون‌های تخریبی به صورت متوالی در پوست ایجاد شده و با استفاده از الگوهای مختلف تابشی امکان درمان ضایعات بسیاری در همه تایپ‌های پوستی امکان پذیر است. از جمله برتری‌های لیزر co2 فرکشنال، استفاده موتورهای اسکنر بسیار قدرتمند و با کیفیت است. به کمک این قابلیت امکان تغییر فاصله بین دات‌ها و افزایش سطح لایه‌برداری شده، وجود خواهد داشت.

co2 فرکشنال

لیزر سی او دو چگونه کار می‌کند؟ آشنایی با فناوری دستگاه co2 فرکشنال

از سال‌ها پیش استفاده از لیزر دی اکسید کربن برای درمان استفاده می‌شود. CO2 فرکشنال را می‌توان نسل جدید لیزرهای دی اکسید کربن (لیزر فرکشنال دی اکسید کربن) به حساب آورد. لیزر سی او تو با استفاده از انرژی نوری بسیار کوتاه پالس (UltraPulsed) کار می‌کنند. با توجه کوتاه بودن پالس لیزر، آسیب‌ها و عوارض استفاده از لیزر سی او تو فرکشنال به حداقل کاهش می‌یابد.

چهار مد مختلف لیزر Co2 فرکشنال

در لیزر سی او دو فرکشنال، از گاز دی اکسید کربن به عنوان ماده فعال استفاده می‌شود. این لیزرها طول موج 10600 نانومتر را ساطع می‌کند. با توجه به جذب مناسب آب در این طول موج، آب کروموفر مورد نظر بوده که لیزر فرکشنال را در گروه لیزرهای لایه‌بردار (Ablative) قرار می‌دهد. امروزه لیزرهای Co2 به‌صورت چهار مُد Super Pulse، CW با پهنای پالس در حد میلی‌ثانیه (Continuous Wave)، Ultra Pulse پهنای پالس در حد میکروثانیه و در نهایت مُد فرکشنال (Fractional) به صورت تخصصی توسط متخصصان استفاده می‌شود.

دستگاه فرکشنال co2

کاربرد لیزر co2فرکشنال چیست؟

لیزر CO2 fractional  کاربردهای درمانی بسیار زیادی دارد. از لیزر co2 برای لک صورت، جای جوش و از بین بردن زگیل هم استفاده می‌شود. مهم‌ترین کاربردهای لیزر سی او تو فرکشنال به شرح زیر است:

 • درمان هایپرپیگمنتیشن (لکه‌های تیره‌ی پوست)
 • از بین بردن چین و چروک‌ها
 • درمان جای زخم یا اسکار ناشی از آسیب‌ها، جوش‌ها و آکنه‌ها
 • درمان شل شدگی و افتادگی پوست

CO2 fractional یکی از برترین فناوری‌های از بین بردن چین و چروک است. با استفاده از این لیزر می‌توان تمام چین‌ و چروک‌ها را از بین برده و جوان‌تر به نظر برسید. یکی از رایج‌ترین جاهای زخم بر روی پوست، جای اسکار و جوش است. با استفاده از لیزر فرکشنال co2 برای درمان جای جوش، به راحتی می‌توانید این آسیب‌ها را از بین برده و فرآیند جوانسازی را به انجام برسانید. شما حتی می‌توانید از لیزر co2 برای جای بخیه و رفع کامل آن نیز استفاده کنید.

کاربرد درمانی لیزر co2 برای پوست چیست؟

 • درمان جای جوش
 • درمان جای خال
 • درمان لک صورت
 • درمان زگیل تناسلی
 • از بین بردن کک و مک
 • لایه‌برداری و جوان‌سازی پوست
 • لابیا پلاستی
عوارض لیزر فرکشنال co2

مراقبت‌های قبل و بعد از لیزر co2 fractional

برای اینکه بهترین نتیجه در پروسه درمان و استفاده از لیزر سی او تو فرکشنال حاصل شود، 5 پیشنهاد داریم که بهتر است آن‌ها را رعایت کنید. تجربه سال‌ها حضور آفتاب فروزان آریا در صنعت تجهیزات پزشکی پشتوانه این پیشنهادات است و رعایت آن‌ها می‌تواند به درمان بهتر کمک کند.

 1. پیش از انجام لیزر سی او دو فرکشنال از حضور مستقیم در معرض نور خورشید و استفاده از لوازم برنزه‌کننده پرهیز کنید.
 2. در صورتی که از کرم‌های ضد پیری استفاده می‌کنید، یک ماه پیش از co2 لیزر، استفاده از این مواد را قطع کنید.
 3. معمولاً پس از co2 لیزر، محل درمان قرمز و متورم می‌شود. نگران این موضوع نباشید، با گذشت چند ساعت این قرمزی و التهاب برطرف خواهد شد.
 4. حداقل تا یک هفته پس از لیزر سی او تو فرکشنال در معرض نور خورشید قرار نگیرید و از لوازم آرایشی استفاده نکنید.
 5. در صورت التهاب پوستی و قرمز بودن محل لیزر co2 فرکشنال، توصیه می‌شود به هیچ وجه به کندن یا خاراندن پوست نپردازید. این کار التهاب پوست را بیشتر می‌کند.

تعداد جلسات درمانی در لیزر فرکشنال co2

پیش از استفاده از لیزر سی او تو فرکشنال، پزشک برای جلوگیری از ایجاد حس درد از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند. مدت زمان استفاده از لیزر co2 فرکشنال عموماً 30 دقیقه است که بسته به نظر پزشک متخصص می‌تواند افزایش پیدا کند. معمولاً 3 تا 4 جلسه برای رسیدن به نتیجه مطلوب کفایت می‌کند.

پس از چند جلسه، تاثیر لیزر فرکشنال co2 مشخص می‌شود؟

برای تاثیرگذاری لیزر co2فرکشنال باید حداقل 2 هفته صبر کنید. معمولاً از هفته دوم درمان، به تدریج متوجه تاثیر مثبت استفاده از لیزر فرکشنال خواهید شد. با گذشت زمان این تاثیر بیشتر شده و آن را کاملاً احساس خواهید کرد.

 لیزر سی او تو فرکشنال

بهترین دستگاه لیزر co2 فرکشنال چیست؟

دستگاه‌های مختلفی از لیزرCO2 فرکشنال استفاده می‌کنند. در حال حاضر یکی از برترین دستگاه‌هایی که از تکنولوژی لیزر سی او تو فرکشنال استفاده می‌کند، دستگاه‌های موراکسل و فایراکسل است. پیشنهاد می‌کنیم با مراجعه به صفحه بهترین دستگاهCO2 فرکشنال به صورت کامل با این دستگاه‌ها و نحوه کار آن‌ها آشنا شوید. لازم به ذکر است که واردات و عرضه هر دو دستگاه لیزر فرکشنال توسط شرکت آفتاب فروزان آریا، آفا در ایران انجام می‌شود.

عوارض لیزر co2 فرکشنال چیست؟

نتایج مطالعات و بررسی‌ها نشان داده که عوارض لیزر co2 فرکشنال محدود بوده و معمولاً بین 2 تا 4 هفته از بین می‌رود. این عوارض خفیف شامل موارد زیر است:

 • درد بسیار خفیف و قابل تحمل هنگام و پس از استفاده از لیزر سی او تو فرکشنال
 • قرمزی پوست در استفاده از این دستگاه بسیار شایع بوده و به سرعت رفع می‌شود.
 • ایجاد تورم در محل لیزرco2 که بعد از یک روز استفاده برطرف خواهد شد.
 • اگر پس از گذشتن چند ساعت از انجام لیزر سی او دو فرکشنال احساس سفت شدن پوست همراه با سوزش را داشتید، نگران نباشید؛ این اتفاق بسیار شایع بوده و قابل رفع است.
 • در برخی موارد، پوست شما پوسته پوسته شده که این عارضه هم پس از مدت زمانی کوتاه رفع خواهد شد.
 • گاهی اوقات پس از لیزر co2 فرکشنال فشار خون افزایش یا کاهش می‌یابد که این عارضه به ندرت اتفاق می‌افتد.

اگر بخواهیم عوارض لیزر CO2 fractional را با دیگر لیزرها مقایسه کنیم، این عوارض بسیار کوتاه مدت و گذرا هستند.

ليزر co2

دستگاه co2 فرکشنال؛ معجزه مشترک پزشکی و مهندسی

دستگاه co2 فرکشنال را باید معجزه مشترک پزشکی و مهندسی دانست. لیزر فرکشنال می‌تواند بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات پوستی را از بین برده و پوستی کاملاً شفاف به شما هدیه دهد. در این مقاله تمام اطلاعات مرتبط با لیزر CO2 fractional را در اختیار شما گذاشتیم، اما با توجه به تخصصی بودن موضوع پیشنهاد می‌کنیم اگر سوال یا تجربه‌ای در استفاده از لیزرCO2 فرکشنال دارید، در زیر همین صفحه برای ما بنویسید. متخصصان ما به سوالات تخصصی شما پاسخ می‌دهند. تجربیات شما نیز به مخاطبان آفا کمک می‌کنند که دقیق‌تر با لیزر CO2 Fractional آشنا شوند. منتظر نظرات ارزشمند شما هستیم.

سوالات متداول

به مهم‌ترین سوالات درباره این تکنولوژی پاسخ داده‌ایم!

01لیزر CO2 فرکشنال چیست؟

فناوری CO2 فرکشنال یکی از مدرن‌ترین و تاثیرگذارترین فناوری‌های لیزر مرتبط با جوان‌سازی و درمانی است. در لیزرهای  CO2 fractional با ایجاد ستون‌های تخریبی (microscopic thermal injury zone) در پوست عمل لایه‌برداری صورت می‌گیرد.

02لیزرCO2 فرکشنال برای چه درمان‌هایی مناسب است؟
 1. لیفت صورت وسفت تر شدن پوست
 2. از بین بردن ترک بدن (استرچ مارک)
 3. از بین بردن جای اسکار و جای زخم آکنه
 4. برطرف کردن آکنه‌ی کیستی
 5. از بین بردن خطوط و چین و چروک‌های ظریف
 6. لایه‌برداری و جوان‌سازی پوست
 7. لیفت پوست گردن، رفع غبغب، رفع خط خنده (خطوط کنار بینی) و کاهش چروک‌های دور لب
 8. رفع زائده‌های پوستی، آفتاب سوختگی و لکه‌های پوستی و روشن کردن پوست صورت
 9. بهبود روزاسه
03عوارض استفاده از لیزر CO2 فرکشنال چیست؟

لیزر CO2 فرکشنال عوارض شدیدی به دنبال ندارد. برخی عوارض مثل قرمزی محل لیزرشده، درد و سوزش پس از چند ساعت استفاده از این لیزر طبیعی است و برطرف می‌شود.