لیزر جای جوش؛ برای داشتن پوستی صاف و بی‌نقص

دسته بندی ها : مقالات

کمتر کسی را می‌توان دید که در دوره نوجوانی و جوانی، با جوش و آکنه فعال دست و پنجه نرم نکرده باشد. جوش و آکنه، به اندازه کافی روی زیبایی و اعتمادبه‌نفس افراد تاثیر می‌گذارد. مسئله آزاردهنده زمانی اتفاق می‌افتد که این جوش‌ها جای خود را به فرورفتگی‌ها، لکه‌ها و اسکار بدهند.

در سال‌های نه چندان دور، درمان جای جوش امکان‌پذیر نبود و افراد باید با آن کنار می‌آمدند؛ اما اکنون با وجود لیزر جای جوش، بقایای اسکار و آکنه به‌راحتی قابل حذف هستند. این مقاله از آفا برای شناخت بیشتر لیزر جوش صورت و پاسخ به سوال «ایا لیزر برای جوش خوب است یا نه؟» نوشته شده است.

ایا لیزر برای جوش خوب است

یکی از شایع‌ترین بیماری‌های پوستی، ایجاد فرورفتگی و اسکار بعد از درمان جای جوش صورت است. این بیماری پوستی زمانی ایجاد می‌شود که آکنه تا عمق پوست نفوذ کرده و به بافت و لایه‌های درونی آن آسیب جدی وارد کرده باشد. پوست بدن پس از رفع آکنه برای ترمیم بافت آسیب‌دیده تلاش می‌کند؛ این اقدام به تولید سلول منجر می‌شود. اگر این تولید بیش از حد یا حتی کمتر از میزان استاندارد انجام بگیرد، اسکار آکنه یا جای جوش روی صورت ایجاد می‌شود. در واقع می‌توان گفت که نوع اسکار آکنه، به میزان تولیدی سلول ها در  لایه اپیدرم و همچنین میزان کلاژن‌ها در آن ناحیه بستگی دارد.

لیزر جوش صورت؛ چه اشخاصی به اسکار آکنه مبتلا می‌شوند؟

بسیاری از افراد بعد از درمان آکنه فعال و ازبین‌رفتن آن‌ها، به اسکار آکنه دچار می‌شوند. مواردی که اشاره خواهیم کرد، ریسک ابتلا به اسکار آکنه را افزایش می‌دهند:

 • با ابتلای فرد به آکنه‌های التهابی که شامل پاپول و جوش‌های چرکی با پایه‌های صورتی و قرمز است، احتمال اسکار آکنه نیز بالا‌تر می‌رود. زیرا این جوش‌ها به بافت‌های عمیقی از پوست نفوذ می‌کنند و به لایه‌های آن آسیب می‌رسانند.
 • زمانی که برای درمان آکنه التهابی اقدامی انجام نشود، التهاب‌ها طولانی خواهند شد؛ این موضوع ریسک ایجاد اسکار را افزایش می‌دهد.
 • فشار دادن و به اصطلاح ترکاندن جوش‌های التهابی، باعث ایجاد اسکار آکنه خواهد شد.
 • عامل وراثت و داشتن نزدیکی خونی با افرادی که سابقه اسکار جوش را داشته‌اند.

کلیه موارد بالا ممکن است در ابتدا باعث ازبین‌رفتن اعتمادبه‌نفس افراد و تغییر نه‌چندان خوب در صورت آن‌ها شود، اما جای هیچ‌گونه نگرانی نیست. با لیزر جای جوش با دستگاه‌های پیشرفته در کلینیک‌های پوست، زیبایی صورت شما مجددا باز می‌گردد.

لیزر برای جای جوش؛ آیا روشی برای درمان اسکار آکنه وجود دارد؟

برای درمان جای جوش صورت، اسکار فرورفته و برجسته آکنه، روش‌های متعددی وجود دارد. جراحی اسکار آکنه، سفت کردن پوست وسابسیژن برخی از راه‌های درمانی اسکار فرورفته هستند. تزریق اینترفرون و استفاده از برخی کرم‌ها هم از سایر راه‌های رفع اسکار آکنه برجسته هستند. موثر‌ترین و ساده‌ترین راه برای درمان اسکار آکنه، روش غیر تهاجمی لیزر جوش صورت با استفاده از لیزر های جوانسازی و درمانی  است. فراموش نکنید که فقط متخصصین و پزشکان پوست و زیبایی قادر به پیشنهاد بهترین لیزر برای جای جوش و راه درمان برای اسکار به شما هستند.

لیزر جای جوش فرکشنال

لیزر صورت برای جای جوش چگونه عمل می‌کند؟

لیزر‌ها به پرتو‌های نور قوی و طول موج‌های یکسان محدود می‌شوند. این پرتو‌ها با تابیدن روی پوست، سلول‌های فیبروپلاست را تحریک می‌کنند؛ فیبروپلاست‌ها وظیفه سرعت بخشیدن به روند ترمیم را دارند و در نهایت الاستین و کلاژن از بین‌رفته در فرایند تشکیل اسکار را بازسازی می‌کنند. لیزر جوش صورت برای درمان لک حاصل از جوش یا حتی هیپرپیگمانتاسیون هم به کار می‌رود و محدود به اسکار آکنه نیست. برای درمان جای جوش صورت و اسکار آکنه، از دو روش لیزر تخریبی و غیر تخریبی استفاده می‌شود:

لیزر جای جوش تخریبی؛ بهترین روش برای رفع اسکار

در لیزر تخریبی بافت‌های آسیب دیده، لایه برداری می‌شوند؛ در این روش لیزر درمانی، لایه رویی محل اسکار به‌طورکامل برداشته می‌شود. دوره نقاهت لیزر تخریبی در حدود هفت الی ده روز بوده و با عوارضی مانند قرمزی موقت پوست همراه است. شایع‌ترین لیزر تخریبی، لیزر Erbium YAG و لیزر co2 است. لیزر تخریبی بافت کلاژن زیر پوست را سفت می‌کند و موثر‌ترین روش برای بهبود جای جوش است.

لیزر جوش صورت غیر تخریبی؛ با دوره نقاهت کوتاه!

لیزر غیر تخریبی نسبت به لیزر تخریبی، دوره نقاهت کوتاه‌تری دارد؛ البته نکته مثبت آن این است که بافت پوست را از بین نمی‌برد. در این لیزر جای جوش با حرارت دادن به سطح پوست، تحریک و افزایش کلاژن انجام می‌گیرد؛ درنتیجه سلول‌های تازه، بافت آسیب دیده با اسکار را درمان می‌کنند. رایج‌ترین نوع لیزر غیر تخریبی، لیزر NDYAG است. در ادامه به معرفی برخی از روش‌های درمانی لیزر می‌پردازیم.

برترین لیزر جای جوش؛ آر اف فرکشنال 

یکی از بهترین روش‌ها برای درمان جای جوش صورت و بدن با لیزر، استفاده از آر اف فرکشنال است. این روش  با دستگاه آر اف اسکارلت بیشتر برای افرادی با اسکار‌های سطحی و جای جوش‌های کم عمق توصیه می‌شود. آر اف فرکشنال، هیچ زخمی روی سطح پوست بیمار ایجاد نمی‌کند و تنها عارضه‌ موقت آن، قرمزی پوست برای چند روز است. فرد بیمار می‌تواند بدون هیچ مشکلی در ناحیه درمان شده، به انجام امور روزمره خود بپردازد. لازم به ذکر است که برای گرفتن پاسخ از این روش درمانی، باید آن را 3 تا 6 جلسه تکرار کرد.

لیزر جوش صورت و حذف اسکار با دستگاه ND-YAG 

لیزر ND-YAG با طول موج 1064 نانومتر، می‌تواند به لایه‌های عمیق پوست بیمار نفوذ کند. عوارض روش لیزر ND-YAG  بسیار خفیف بوده و در موارد نادر، با قرمزی پوست همراه است. در این روش درمانی هم بیمار، نیازی به استراحت و طی کردن دوره نقاهت ندارد. تعداد جلسات لیزر جای جوش با دستگاه ND-YAG، در اغلب موارد سه جلسه است و باید هر دو هفته یک‌بار تکرار شود.

درمان جای جوش با لیزر؛ استفاده از میکرونیدلینگ برای درمان اسکار

 میکرونیدلینگ یک راه ساده دیگر است که برای درمان چین و چروک صورت هم به کار می‌رود. در این روش سوزن‌های بسیار ریزی بر سطح پوست تماس پیدا می‌کنند تا با ایجاد سوراخ‌هایی بسیار کوچک، باعث تحریک و افزایش کلاژن‌سازی شوند. میزان اثربخشی این روش، به عمق سوراخ‌های ایجاد شده روی پوست بستگی دارد؛ البته ممکن است با توجه به تشخیص پزشک برای تسریع روند درمان، مقداری پلاسمای غنی شده نیز به پوست بیمار تزریق شود. در میکرونیدلینگ بیمار باید دوره نقاهتی سه روزه را طی کند. استفاده از دستگاه میکرودرم برای درمان جای جوش نیز تاثیر فوق العاده ای دارد که می توانید در روش درمانی خود از آن بهره بگیرید.

هزینه لیزر صورت برای جای جوش

عوارض لیزر جای جوش صورت؛ ایا لیزر برای جوش خوب است؟

لیزر صورت برای درمان جای جوش صورت نیز مانند سایر روش‌های درمانی، عوارض موقتی دارد که به شدت وخامت اسکار، مهارت پزشک و نوع پوست شما بستگی خواهد داشت. به طور کلی عوارض موقت لیزر عبارتند از:

 • خارش و قرمزی پوست
 • تغییر رنگ (سیاهی یا سفیدی) غیر معمول ناحیه درمانی
 • کبودی و تورم ناحیه لیزر شده

همانطور که اشاره شد، کلیه این عوارض موقتی هستند و با رعایت مراقبت‌های بعد از لیزر، بعد از مدتی برطرف می‌شوند. شما نیز برای گرفتن بهترین نتیجه باید به متخصصین زیبایی باتجربه مراجعه کنید.

بهترین سن برای لیزر جای جوش و مراجعه به پزشک

بعد از گذراندن سن بلوغ و درمان بیماری آکنه فعال، زیباجویان می‌توانند برای درمان جای جوش‌های قدیمی و جدید با لیزر اقدام کنند. اگر با وجود رد شدن از سن بلوغ، بیمار همچنان به آکنه فعال مبتلا است، ابتدا باید برای درمان جوش صورت خود اقدام کند. لیزر صورت برای جای جوش با وجود آکنه فعال، تنها شرایط پوست را بدتر می‌کند.

پس در پاسخ آیا لیزر برای جوش خوب است باید بگوییم، لیزر درمانی برای بیماری که هنوز مبتلا به آکنه فعال است و جوش‌های چرکی و دردناک روی صورت ایشان زده می‌شود به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود.

لیزر جای جوش

هزینه لیزر جای جوش صورت چقدر است؟

هزینه لیزر درمانی، بسته به اینکه لیزر تخریبی انتخاب شده باشد یا غیر تخریبی می‌تواند متفاوت باشد. البته عوامل دیگری مانند اندازه و مساحت محل درمان، شدت و میزان اسکار و تعداد جلسات درمانی هم می‌توانند روی هزینه تاثیرگذار باشند.

اقدامات مراقبتی قبل و بعد از لیزر صورت برای جای جوش

برای گرفتن بهترین نتیجه از لیزر برای درمان جای جوش صورت لازم است برخی اقدامات انجام شوند. این موارد هم پیش از درمان و هم پس از آن باید رعایت شوند. از جمله:

 • از چند هفته قبل از لیزر جوش صورت، استفاده از دارو‌هایی مانند آسپرین را قطع کنید.
 • حداقل از سه هفته قبل از لیزر برای جای جوش، خوردن الکل و کشیدن سیگار را کنار بگذارید.
 • حداقل از دو هفته قبل از لیزر جای جوش، استفاده از محصولات پوستی گلیکولیک اسید یا حاوی رتینوئید را کنار بگذارید.
 • به‌هیچ‌عنوان پوست خود را تیره نکرده و از حمام آفتاب خودداری کنید.
 • تا حداکثر دو هفته پس از لیزر جوش صورت، از استفاده محصولات آرایشی خودداری کنید.
 • تا سه هفته پس از لیزر صورت برای جوش یعنی تا زمانی‌ برطرف شدن کامل التهاب‌های لیزر، از حمام آفتاب خودداری کنید.

فراموش نکنید که در فواصل زمانی مشخص شده توسط دکتر، به ایشان مراجعه کرده و دارو‌های تجویزی را به طور منظم مصرف کنید. از این طریق می‌توانید با آسودگی‌خاطر منتظر گرفتن بهترین نتیجه و صاف شدن پوستتان باشید.

لیزر صورت برای جای جوش

با کیفیت‌ترین دستگاه‌های لیزر برای جای جوش و جوانسازی را از آفا بخواهید!

در این مطلب به سوال «ایا لیزر برای جوش خوب است؟» پاسخ دادیم و شما را با نحوه تشکیل اسکار، جای جوش و روش‌های رفع آن با لیزر آشنا کردیم. اکنون می‌دانید که لیزر، برای از بین بردن جای جوش و اسکار آکنه بهترین شیوه است.

اگر پزشک هستید و برای کلینیک معتبر خود به‌دنبال دستگاه‌های استاندارد جوانسازی می‌گردید، ما به شما شرکت آفا را توصیه می‌کنیم. آفتاب فروزان آریا بهترین و مدرن‌ترین دستگاه‌های لیزر، زیبایی و پزشکی کشور را عرضه می‌کند. پزشکان، و مدیران کلنیک‌های تخصصی و زیبایی برای تهیه دستگاه‌های آفا با شماره تلفن 02188107070 تماس حاصل کنند.

شماره تماس مجموعه

با ما در ارتباط باشید واحد پشتیبانی آفا آماده پاسخگویی به سوالات شما کاربران گرامی است.

نظرات کاربران

نظرات شما برای آفا ارزشمند است. لطفاً نظرات خود را برای ما بنویسید.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “لیزر جای جوش؛ برای داشتن پوستی صاف و بی‌نقص”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *