کربوکسی تراپی چیست؟ آشنایی با روش شگفت‌انگیز جوان‌سازی پوست

دسته بندی ها : مقالات

کربوکسی تراپی چیست و چگونه انجام می‌شود؟ اگر به پوستتان اهمیت می‌دهید، باید این سؤال را از خود بپرسید. carboxytherapy یک تکنیک فوق‌العاده کارآمد برای داشتن پوستی سالم و بدون چروک است. در کربوکسی تراپی از گاز کربن‌دی‌اکسید برای جوان‌سازی بافت خارجی بدن استفاده می‌شود. در این مقاله، درمان و ترمیم پوست با کربوکسی‌تراپی را به‌طورکامل معرفی کرده‌ایم. مطالعه مطلب زیر، آغاز خداحافظی با پوست خشک و چروک است.

آشنایی با کربوکسی تراپی؛ ترمیم پوست با کربن دی اکسید

کربوکسی تراپی؛ روشی جالب و کاربردی برای مراقبت مؤثر از پوست

متخصصان سلامت و زیبایی در طول تاریخ روش‌های مختلفی برای ترمیم پوست ارائه کرده‌اند. تکنولوژی‌های ارائه‌شده با خرید دستگاه های مراقبت از پوست تأثیرگذاری بالایی دارند. یکی از ترفندهای نه‌چندان پیچیده برای رسیدگی به پوست، کربوکسی تراپی (Carboxytherapy) نام دارد.

در روش درمان با استفاده از کربن‌دی‌اکسید، این گاز به زیر بافت پوست بدن تزریق می‌شود. از ابتدای ابداع درمان پوست با گاز CO2، پژوهشگران تحقیقات مختلفی روی این روش انجام داده‌اند. نتایج آزمایش‌ها حاکی از اثرگذاری خارق‌العاده و درمان سریع بودند.

متخصصان زیبایی از کربوکسی تراپی در بخش‌های مختلف بدن برای جوان‌سازی پوست استفاده می‌کنند. این تکنولوژی فقط برای افزایش شادابی پوست نیست و برای آسیب‌های مختلف نیز کاربرد دارد. کربوکسی تراپی برای درمان لک صورت، جای جوش، گودی اطراف چشم یا حتی سلولیت نیز انجام می‌شود.

تزریق کربن دی اکسید به پوست در کربوکسی تراپی

تزریق کربن دی اکسید به پوست در کربوکسی تراپی

تاریخچه استفاده از کربوکسی تراپی برای درمان و ترمیم پوست

بیشتر روش‌های مراقبت از پوست جدید هستند و از تکنولوژی روز بهره می‌برند. پیشرفت علم، روش‌های جدیدی برای مراقبت از بدن ارائه کرده است. برخلاف تکنولوژی‌های مدرن جوانسازی پوست، کربوکسی تراپی یک تکنیک قدیمی در علم پزشکی است. این روش که با نام کربن‌دی‌اکسید تراپی (CDT) نیز شناخته می‌شود، برای اولین‌بار در دهه 1930 توسط فرانسوی‌ها ابداع شد.

برخی از محققان در فرانسه تأثیر مثبت آبِ غنی از کربن دی اکسید روی پوست را مشاهده کردند. افراد مبتلا به زخم سطحی و پوست آسیب‌دیده با شنا در آب حاوی درصد بالای CO2 به‌سرعت درمان شدند. کربوکسی تراپی پس از ابداع به مرور زمان رونق گرفت. پزشکان متخصص از این تکنیک برای درمان بیماری‌های عروقی استفاده کردند. CarboxyTherapy اولین‌بار حدود 30 سال پیش برای زیباسازی پوست استفاده شد.

تاریخچه کربوکسی تراپی در سلامت پوست

تاریخچه کربوکسی تراپی در سلامت پوست

کربوکسی تراپی غیر تهاجمی چگونه انجام می‌شود؟ روشی با استفاده از فرایند طبیعی بدن

برای پاسخ به سؤال «کربوکسی تراپی چیست؟» باید نحوه عملکردش را بررسی کنیم. تکنولوژی‌های زیبایی با استفاده از انواع دستگاه جوانسازی پوست بسیار متنوع هستند. در روش کربوکسی تراپی، گاز کربن‌دی‌اکسید به لایه‌های زیرین بافت پوست تزریق می‌شود. گاز پس از انتشار موضعی، فرایند ترمیم پوست را آغاز می‌کند.

بیشتر حجم گاز پس از واکنش با آب و خون بافت به بی‌کربنات تبدیل می‌شود که نوعی اسید است. بدن برای خنثی کردن اسید زیر پوست، خون‌رسانی موضعی را آغاز می‌کند. افزایش خون‌رسانی با گشاد شدن رگ‌ها و عروق کوچک همراه است. در یک اثر دومینویی، فاکتور رشد توسط سلول‌های بدن تولید می‌شود. این ماده شدت و حجم خون‌رسانی را افزایش می‌دهد.

نتیجه مکانیزم‌های مختلف، افزایش سوزاندن چربی در بافت و آغاز فرایندهای ترمیمی است. گاز دی‌اکسیدکربن توسط سلول‌های بدن انسان تولید می‌شود. در حقیقت، سلول‌های بدن، CO2 را به‌عنوان محصول جانبی فعالیتشان تولید می‌کنند.

به‌همین‌دلیل، کربوکسی تراپی به‌عنوان روش جوان‌سازی غیرتهاجمی پوست شناخته می‌شود. در این تکنولوژی خبری از تزریق ماده شیمیایی نیست. گاز از طریق یک سوزن که به دستگاه تنظیم‌کننده و کپسول دی‌اکسیدکربن متصل است، توسط پزشک وارد بدن می‌شود.

نحوه تأثیر کربوکسی تراپی روی پوست 

نحوه تأثیر کربوکسی تراپی روی پوست

بررسی راز مدت ماندگاری کربوکسی تراپی؛  وابسته به تعداد جلسات و فعالیت بدنی

مدت ماندگاری هر روش درمانی با زمان کار روی پوست رابطه مستقیم دارد. استفاده از تکنولوژی‌های مختلف برای ترمیم پوست معمولاً در بازه چندماهه تأثیرش را نشان می‌دهد. برخلاف تکنیک‌های سفید شدن پوست در سه روز، برای جوانسازی پوست با کربوکسی تراپی به زمان بیشتری نیاز است.

حداقل تعداد جلسات کربوکسی تراپی باتوجه‌به ناحیه موردنظر و نوع آسیب پوست 4 تا 10 جلسه است. جلسات در بازه‌های حداکثر چهار هفته‌ای انجام می‌شوند. کربوکسی تراپی برای ترمیم پوست حدود 4 تا 6 ماه ماندگاری دارد. برای موارد درمانی مثل سلولیت، با تغذیه و فعالیت بدنی مناسب، ماندگاری به چند سال می‌رسد.

تعداد جلسات؛ مؤثر در مدت ماندگاری کربوکسی تراپی

تعداد جلسات؛ مؤثر در مدت ماندگاری کربوکسی تراپی

معرفی انواع کربوکسی تراپی؛ درمان پوست با گاز CO2 در بخش‌های مختلف بدن

کربوکسی تراپی پوست در نواحی مختلف بدن مثل صورت و اطراف چشم، شکم و زیر بغل انجام می‌شود. تکنولوژی CDT در نقاط مختلف بدن یا برای افزایش رطوبت پوست و شادابی یا برای ترمیم آسیب‌های مختلف به‌کارگرفته می‌شود. برای آنکه بدانیم کربوکسی تراپی چیست باید با انواع مختلف این تکنیک آشنا شویم:

1- کربوکسی تراپی صورت؛ مقابله با آثار پیری در چهره

کربوکسی تراپی صورت آثار پیری و چین و چروک پوست را در این ناحیه از بین می‌برد. همچنین تأثیر عواملی محیطی مثل نور آفتاب، جوش، لک و زخم نیز با تزریق به صورت کاهش پیدا می‌کند. افزایش خاصیت کشسانی پوست در این ناحیه، مهم‌ترین تأثیر Carboxytherapy است.

2- کربوکسی تراپی مو؛ راهکاری برای مبارزه با طاسی

پزشک متخصص در کربوکسی تراپی مو، گاز CO2 را به ریشه فولیکول تزریق می‌کند. خون‌رسانی به ریشه مو باعث التیام فولیکول‌های آسیب‌دیده خواهد شد. کربوکسی تراپی در ناحیه سر موجب رشد بهتر و افزایش ضخامت مو می‌شود. افراد مبتلا به ریزش مو از کربن دی اکسید تراپی برای رشد مجدد موها استفاده می‌کنند.

3- کربوکسی تراپی دور چشم؛ رفع تیرگی پوست اطراف چشم‌ها

کربوکسی تراپی پوست در ناحیه دور چشم طرفداران بسیاری دارد. گردش کند و ضعیف جریان خون زیر چشم‌ها باعث تیرگی پوست این ناحیه می‌شود. تزریق CO2 اکسیژن‌رسانی به مویرگ‌های اطراف چشم و کلاژن‌سازی را تقویت می‌کند. رفع تیرگی دور چشم با کربوکسی تراپی معمولاً 6 ماه ماندگاری دارد.

کربوکسی تراپی دور چشم برای ترمیم پوست 

کربوکسی تراپی دور چشم برای ترمیم پوست

4- کربوکسی تراپی شکم؛ جوان‌سازی پوست با کاهش وزن

لاغری یکی از دغدغه‌های بزرگ همه انسان‌هاست. چربی‌های موضعی پهلو و شکم به‌سختی از بین می‌روند. کربوکسی تراپی در سوزاندن چربی ناحیه شکمی و ترمیم پوست این ناحیه تأثیر دارد. تزریق CO2 هرگز نمی‌تواند جای روش‌های اصلی لاغری را بگیرد.

5- کربوکسی تراپی برای سلولیت؛ از بین بردن چربی انباشته‌شده در نقاط مختلف بدن

از بین بردن چربی‌های انباشته بدن که با نام سلولیت شناخته می‌شوند، کار راحتی نیست. درست مثل کربوکسی تراپی شکم، تزریق کربن دی اکسید به سلولیت، موجب ترکیدن سلول‌های چربی می‌شود. درمان سلولیت با کربوکسی تراپی بی‌خطر است و ظاهر پوست را کاملاً اصلاح می‌کند.

6- کربوکسی تراپی بیکینی؛ رفع چروک و تیرگی پوست

کربوکسی تراپی بیکینی یا ناحیه شرمگاهی یک تکنیک برای افزایش گردش خون و مویرگ‌سازی است. تزریق گاز کربن دی اکسید به ناحیه زنانه باعث تقویت کلاژن‌ها می‌شود و از تیرگی و افتادگی پوست جلوگیری می‌کند.

عوارض کربوکسی تراپی چیست؟ ترمیم پوست با کمترین آثار جانبی

بسیاری از افراد می‌دانند که کربوکسی تراپی چیست، اما از آن ترس دارند. بیماران پوستی که به دنبال استفاده از تکنولوژی‌های جوان‌سازی پوست هستند، معمولاً نگران عوارض هستند. در مواقعی مثل استفاده از دستگاه لیزر آی پی ال فقط عوارض ساده مثل قرمزی و سوزش ایجاد می‌شود. کربوکسی تراپی نیز مثل سایر تکنولوژی‌ها به‌جز کبودی محل تزریق، عارضه خاصی ندارد.

کبود شدن محل تزریق گاز کربن دی اکسید برای جوان‌سازی پوست در نواحی دور چشم اتفاق نمی‌افتد. دست‌ و پا بیشتر مستعد کبودی هستند. سایر عوارض جزئی مثل درد خفیف یا احساس خارش در محل تزریق موقتی هستند. عوارض موقتی به‌ندرت رخ می‌دهد و پس از چند ساعت برطرف می‌شوند.

برخی از افراد هم بابت سمی بودن گاز کربن‌دی‌اکسید برای بدن نگران هستند. همان‌طورکه در بخش قبل اشاره کردیم، CO2 به‌طور طبیعی توسط بدن تولید می‌شود و در خون جریان دارد. گاز کربن دی اکسید در فرایند تنفس توسط ریه دفع می‌شود. تزریق گاز نیز با دستگاه فشار و نظارت پزشک انجام می‌شود تا مقدار اضافه وارد بدن نشود.

کبودی، شدیدترین عارضه کربوکسی تراپی پوست 

کبودی، شدیدترین عارضه کربوکسی تراپی پوست

حس خوب داشتن پوست لطیف و شاداب با کربوکسی تراپی

در این مقاله سعی کردیم پاسخ کاملی به پرسش «کربوکسی تراپی چیست؟» دهیم. جوانسازی، ترمیم و رفع تیرگی پوست در نواحی مختلف بدن با تزریق گاز کربن دی اکسید انجام می‌شود. کربوکسی تراپی یک روش بی‌خطر برای پوست سر، صورت، شکم و پهلو، زیر بغل، ران و بیکینی است که روزبه‌روز به طرفدارانش افزوده می‌شود. کربوکسی تراپی فقط یک روش از تکنولوژی‌های مختلف ترمیم پوست است.

شرکت آفتاب فروزان آریا (آفا) با نزدیک به دو دهه تجربه در زمینه فروش انواع تجهیزات پزشکی روز دنیا فعالیت می‌کند. تکنولوژی‌های پیشرفته آفا برای جوان‌سازی پوست، نتایج شگفت‌انگیزی به همراه خواهد داشت. حالا نوبت شماست تا نظر ارزشمندتان درباره روش‌های ترمیم پوست را در بخش زیر بیان کنید. کارشناسان مجرب آفا آماده پاسخگویی و مشاوره به خوانندگان گرامی هستند.

شماره تماس مجموعه

با ما در ارتباط باشید واحد پشتیبانی آفا آماده پاسخگویی به سوالات شما کاربران گرامی است.

نظرات کاربران

نظرات شما برای آفا ارزشمند است. لطفاً نظرات خود را برای ما بنویسید.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کربوکسی تراپی چیست؟ آشنایی با روش شگفت‌انگیز جوان‌سازی پوست”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *