بررسی دلایل ایجاد سلولیت در بدن و راه‌های درمان آن

دسته بندی ها : مقالات

حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد زنان و مردان در سراسر دنیا، سلولیت را تجربه کرده‌اند. فرقی ندارد چاق باشید یا لاغر، هر فردی با این مشکل روبه‌رو می‌شود. به‌طور‌کلی، سلولیت به حالتی گفته می‌شود که بافت چربی در زیر پوست رسوب می‌کند و بافت پرتقالی یا پنیری شکل به وجود می‌آورد.

باتوجه‌به همه این توضیحات چرا سلولیت ایجاد میشود و بروز این مشکل پوستی به چه عواملی بستگی دارد؟ اگر قصد دارید در‌مورد دلایل ایجاد سلولیت بیشتر بدانید، به خواندن این مطلب ادامه دهید. در پایان مطالعه این مطلب می‌توانید از راه‌های مختلف درمان سلولیت و میزان اثر‌بخشی هر‌ یک آگاه شوید.

سلولیت چیست و علل ایجاد آن

کم‌تحرکی و افزایش شدت سلولیت در پا

سلولیت در خانم‌ها و آقایان دیده می‌شود؛ ولی در خانم‌ها به‌دلیل نوع تجمع چربی، میزان عضلات و عوامل هورمونی حدود ۸۰ درصد بیشتر از آقایان رخ می‌دهد. دلیل اصلی ایجاد سلولیت مشخص نیست، ولی عوامل مختلفی وجود دارد که باعث افزایش این مشکل می‌شود. یکی از این عوامل، میزان تحرک در افراد است.

افرادی که در طول روز فعالیت کمی دارند و بیشتر ساعات روز را نشسته‌اند، احتمال ایجاد سلولیت در آن‌ها بیشتر است. نداشتن تحرک موجب تغییر در نظم هورمون‌ها، کاهش عضلات و در نتیجه افزایش بافت چربی در زیر پوست می‌شود.

برای رفع این مشکل و کاهش سلولیت پشت ران، کافی است در روز ۴۵ دقیقه از زمان خود را صرف ورز‌ش‌های هوازی مانند پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری کنید تا افزایش جریان خون در پا‌ها بیشتر شود.

افرادی که مستعد سلولیت هستند، باید ورزش‌های هوازی بیشتری انجام دهند. این ورزش‌ها با افزایش جریان خون باعث شکستن رسوبات چربی در زیر پوست می‌شوند؛ ولی این نکته را فراموش نکنید که ورزش، روشی قطعی برای درمان کامل سلولیت نیست.

علت ایجاد انواع سلولیت در پا‌ها و شکم

رژیم غذایی و چاقی؛ تجمع سموم در بافت‌ پوست

سلولیت با چاقی ارتباطی ندارد. در افراد لاغر نیز سلولیت در پاها یا بالای ران‌ها دیده می‌شود؛ ولی با افزایش وزن، سلولیت با شدت بیشتری ظاهر خواهد شد. لیستی از غذاهایی که باعث ایجاد عارضه پوست پرتقالی می‌شود، وجود ندارد؛ ولی مصرف برخی از مواد غذایی موجب بروز التهاب و تجمع سموم در بافت‌ پوست می‌شود.

برای مثال، با مصرف کربوهیدرات تصفیه‌شده، چربی، مایعات و سموم زیر پوست می‌ماند و از تخلیه سموم توسط غدد لنفاوی جلوگیری می‌شود. همین امر یکی از اصلی‌ترین دلایل تجزیه کلاژن، کاهش خاصیت الاستیسیته پوست و بروز سلولیت به حساب می‌آید. برای رفع این مشکل، بهتر است از دستگاه لاغری موضعی آر اف رافوس استفاده شود.

کربوهیدرات تصفیه‌شده در نان سفید، آرد، برنج، نوشیدنی‌های شیرین و کیک‌ها وجود دارد که بهترین جایگزین آن در رژیم غذایی، پروتئین و انواع آمینو‌اسید ضروری بدن است. این مواد غذایی به تخلیه سموم و افزایش سطح کلاژن در پوست کمک می‌کند.

تغذیه مناسب برای کاهش سلولیت و کنترل آن

روش زندگی و عادت‌های مضر؛ سیگار و شدت سلولیت‌ها

سبک زندگی نقش پر‌رنگی در سلامت پوست دارد. منظور از سبک زندگی، مقدار خواب کافی، میزان آب مصرفی در روز و عادت‌های ناسالم مانند سیگار کشیدن است. با نوشیدن آب کافی در طول روز، سموم بدن به‌طور‌کامل دفع می‌شود و در زیر پوست باقی نمی‌ماند.

سیگار کشیدن به‌طورمستقیم روی سلولیت نقش ندارد؛ ولی با افزایش سن، باعث بد‌تر‌ شدن آن می‌شود. زیرا نیکوتین موجود در سیگار، موجب انقباض عروق می‌شود. با بسته شدن عروق و کاهش اکسیژن‌رسانی به سایر اندام‌ها، روند کلاژن‌سازی کند شده و پوست زودتر پیر می‌شود.

به‌دلیل مواد شیمیایی استیلن، آمونیاک، بنزن و فرمالدئید و متانول درون دود سیگار، بافت همبند پوست آسیب می‌بیند و ظاهر سلولیت به‌مرور زمان بد‌تر می‌شود. فقط یک‌ راه برای حل مشکل وجود دارد و آن هم ترک سیگار است.

حتی انتخاب لباس نیز در سلولیت تاثیر دارد. پوشیدن شلوار‌ها و لباس زیر تنگ به‌مدت طولانی موجب اختلال در گردش خون می‌شود. همین امر اکسیژن‌رسانی را کاهش می‌دهد و احتمال ایجاد سلولیت افزایش می‌یابد.

افزایش سن و کاهش ساخت کلاژن‌های طبیعی

سن، مهم‌ترین عامل ایجاد سلولیت در خانم‌ها است. با افزایش سن و آغاز دوران یائسگی، بدن با تغییرات شدیدی مواجه می‌شود. تغییرات هورمونی، تجزیه کلاژن‌ها و کاهش انعطاف‌پذیری پوست و تحلیل توده عضلانی از جمله تغییراتی است که معمولا زنان زودتر از مردان هم‌سن خود با آن‌ها مواجه می‌شوند.

در این حالت، می‌توان از امکاناتی که تکنولوژی در اختیار ما قرار داده است، بهره‌مند شد و با استفاده از دستگاه کویتیشن، برای شکستن رسوبات چربی در زیر پوست اقدام کرد. این روش کاملاً غیر‌تهاجمی است و برای افرادی که پوست آن‌ها به‌طور طبیعی امکان بازسازی کلاژن را ندارد، مناسب‌تر است.

افزایش سن؛ یکی از علل بروز سلولیت

ژنتیک و اختلالات هورمونی؛ قومیت اصلی‌ترین عامل ایجاد سلولیت

طبق مطالعات انجام‌شده، ژنتیک مهم‌ترین دلیل یافت‌شده برای ایجاد سلولیت است. برای مثال، خانم‌هایی با پوست سفید بیشتر دچار سلولیت می‌شوند. بنابراین، بیشترین آمار مربوط به زنان اروپایی است. در واقع، ژنتیک به همراه فاکتور‌هایی مانند متابولیسم بدن، نحوه توزیع چربی در زیر پوست،‌ قومیت و میزان گردش خون، روی پیشرفت سلولیت نقش مهمی دارند.

ژنتیک یعنی اگر شما دچار سلولیت هستید، مطمئناً در خانواده، سایر افراد نیز این مشکل را دارند. راهی برای جلوگیری از سلولیت ناشی از ژنتیک نیست. فقط می‌توان با استفاده از دستگاه‌هایی مانند ترواسکالپ که سلول‌های چربی را از بین می‌برند، درصد بالایی از بافت‌ رسوبی زیر پوست را از بین برد.

ژنتیک؛ علت ایجاد سلولیت در بدن

راه‌های درمان پوست پرتقالی چیست؟ آشنایی با قاتل سلولیت

سلولیت تهدیدی برای سلامتی بدن به حساب نمی‌آید. خانم‌ها از سن ۲۵ سال با این عارضه پوستی مواجه می‌شوند. حتی ممکن است برخی افراد در نوجوانی نیز این مشکل را داشته باشند. ابتلای ۸۰ تا ۹۰ درصدی خانم‌ها به سلولیت نشان‌دهنده همه‌گیری آن در میان زنان سراسر جهان است.

اگر از ظاهر پوست خود راضی نیستید، با مراجعه به پزشک برای درمان سلولیت اقدام کنید. امروزه روش‌های متعددی برای درمان سلولیت به وجود آمده است که چند نمونه آن را ذکر کرده‌ایم:

  • اندرمولوژی و تکنولوژی آر اف
  • استفاده از تکنولوژی لیزر
  • روش سابسیژن
  • کربوکسی‌تراپی
  • رادیو‌تراپی

پزشکان متخصص پوست با خرید دستگاه میکرودرم ابریژن، بعد از اندازه‌گیری شدت سلولیت مراجعه‌کننده، لایه‌برداری پوست را برای تحریک کلاژن‌سازی انجام می‌دهند. قبل از مراجعه به کلینیک پوست، از تخصص پزشک و استاندارد دستگاه‌های به‌کاررفته در کلینیک برای درمان سلولیت مطمئن شوید.

روش‌های درمانی کلینیکی قاتل سلولیت

ترمیم پوست و از بین بردن سلولیت با دستگاه‌های تخصصی آفا

در این مقاله به سوال «چرا سلولیت به وجود می‌آید» پاسخ دادیم. ژنتیک، میزان تحرک، عادت‌های زندگی و رژیم غذایی در بروز سلولیت نقش دارند. ولی هنوز دلیل اصلی این مشکل پیدا نشده است. ازآن‌جایی‌که بیشتر خانم‌ها سلولیت را تجربه کرده‌اند و مشکلی در سلامت ایجاد نمی‌کند، درمان آن اجباری نیست.

اما اگر از ظاهر پوست خود ناراضی هستید، با مراجعه به پزشک متخصص می‌توانید برای درمان اقدام کنید. مهم‌ترین نکته برای افزایش اثر‌بخشی روش‌های درمانی، ماهر بودن پزشک و کیفیت دستگاه است. شرکت آفا با وارد کردن بهترین دستگاه‌های درمان سلولیت به ایران با گواهینامه معتبر بین‌المللی، قدمی بزرگ برای از بین بردن سلولیت برداشته است.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر یا دریافت مشاوره خرید، با شماره 02188107070 تماس بگیرید تا کارشناسان شرکت آفتاب فروزان شما را راهنمایی کنند.

شماره تماس مجموعه

با ما در ارتباط باشید واحد پشتیبانی آفا آماده پاسخگویی به سوالات شما کاربران گرامی است.

نظرات کاربران

نظرات شما برای آفا ارزشمند است. لطفاً نظرات خود را برای ما بنویسید.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “بررسی دلایل ایجاد سلولیت در بدن و راه‌های درمان آن”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *