عوارض بلفاروپلاستی چیست؟ بررسی خطرات و عوارض عمل بلفاروپلاستی

دسته بندی ها : مقالات

وقتی صحبت از پیری به میان می‌آید اکثر افراد به شل شدن پوست بدن و افتادن چین‌و‌چروک روی صورت فکر می‌کنند. درست است که خطوط عمیق افتاده روی پوست صورت و بدن، تنها نشانه‌های آمدن پیری نبوده و این بخش از زندگی روی تمام ارگان‌ها و عضو‌های بدن تاثیر می‌گذارد؛ اما چشم‌ها و دیگر اعضای صورت، بیشترین توجه‌ها را به خود جلب می‌کنند. به همین دلیل است که اکثر اشخاص دوست دارند، جوانی و زیبایی پوست صورت خود را حفظ کنند.

عوارض بلفاروپلاستی چیست

یکی از بهترین تکنیک‌های زیبایی، برای درمان افتادگی پلک و از بین بردن چین‌و‌چروک دور چشم، بلفاروپلاستی است. اما بسیاری از متقاضیان این عمل، به دلیل برخی شایعات و باور‌ها از این تکنیک زیبایی می‌ترسند. اگر شما هم در این گروه قرار دارید، با ما همراه شوید زیرا می‌خواهیم به پرسش عوارض بلفاروپلاستی چیست پاسخ دهیم.

عمل بلفاروپلاستی چیست؟

قرار گرفتن در معرض تابش نور شدید خورشید، بالا رفتن سن و وراثت تنها برخی از دلایل افتادن چین‌و‌چروک روی چشم و افتادگی پلک هستند. ظاهر شدن اولین نشانه‌های پیری در کنار چشم، به دلیل نازک بودن پوست این ناحیه رخ می‌دهد. شاید در گذشته برای افتادن چروک و از بین رفتن شادابی مهم‌ترین عضو صورت درمانی وجود نداشت، اما حالا بهترین روش درمان چروک دور چشم، عمل بلفاروپلاستی است.

این عمل در دسته جراحی‌های زیبایی قرار گرفته و انجام آن از نظر پزشک ضرورتی ندارد. اما باید به این نکته هم اشاره کرد که بیشترین تاثیر را برای برگرداندن جوانی و شادابی به چشم دارد. افتادگی، پف و چروک پلک بالایی و پایینی، رفع تضعیف عضلات و کیسه‌های چربی متورم برخی از مواردی است که عمل بلفاروپلاستی قادر به درمان آن‌ها است. عمل بلفاروپلاستی در شصت الی نود دقیقه انجام شده و به بستری شدن نیازی ندارد.

عمل بلفاروپلاستی، باید در کلینیک‌های معتبر و توسط پزشکان باتجربه با دستگاه‌هایی جدید انجام شود. مطب‌های مجهز و استاندارد، آخرین دستگاه‌های بروز و فناوری‌های جدید را از شرکت تجهیزات پزشکی آفا تهیه می‌کنند. آفا با بیش از 15 سال سابقه در زمینه تولید تجهیزات پزشکی، مدرن‌ترین دستگاه‌های زیبایی و پزشکی کشور را عرضه می‌کند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره، با شماره تلفن 02188107070 تماس حاصل کنید.

عوارض بلفاروپلاستی با لیزر

عمل بلفاروپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

در مرحله اول بلفاروپلاستی پزشک متخصص ابتدا پلک‌ها را دقیق معاینه کرده و وضعیت سلامت چشم بیمار را چک می‌کند. سپس بعد از تشخیص ضرورت انجام جراحی پلک، بی‌حسی موضعی روی ناحیه موردنظر جراحی اعمال خواهد شد. پس از بی‌حسی کامل، پزشک متخصص در عمل بلفاروپلاستی پلک بالا، برای نماندن جای برش، روی چین پلک برش خواهد زد. در این مرحله جراح، تمامی کیسه‌های چربی و پوست اضافی را برداشته و بعد با کمک نخ مخصوص، ناحیه مورد نظر را بخیه می‌زند.

در عمل بلفاروپلاستی پلک پایین، جراح باید برش را در ناحیه پشت پلک تحتانی زده و چربی‌های اضافی را برداشته یا آن‎ها را پخش کند. برش‌های زده شده در این ناحیه بسیار ظریف و کوچک بوده و برای بخیه نیز، از بخیه جذب شونده یا چسب پوستی استفاده می‌شود.

عمل بلفاروپلاستی چیست

عوارض بلفاروپلاستی چیست؟ بررسی عوارض بلفاروپلاستی پلک پایین و بالا

نباید فراموش کرد که عمل بلفاروپلاستی، در حساس‌ترین و ظریف‌ترین ناحیه صورت و بدن انجام شده و مانند بسیاری از روش‌های زیبایی و عمل‌های جراحی دارای یکسری عوارض است. البته با انتخاب یک پزشک متخصص و ماهر و طی کردن دوره نقاهت به درستی، می‌توان این عوارض را تا حدود زیادی کاهش داد. در کنار عمل بلفاروپلاستی و از بین بردن افتادگی چشم، می‌توانید از روش‌هایی چون لیزر فرکشنال co2 برای جوانسازی دوباره پوست صورت استفاده کنید. لیزر فرکشنال co2 از انرژی نوری بسیار کوتاه پالس استفاده می‌کنند. در ادامه به برخی از عوارض و خطرات ناشی از عمل بلفاروپلاستی می‌پردازیم:

تورم، خون مردگی و کبودی

کبودی، خون‌مردگی و تورم از شایع‌ترین عوارض عمل بلفاروپلاستی در طی چند روز اول است. میزان تورم و کبودی می‌تواند به حدی باشد که حتی پلک زدن را با مشکل مواجه کند. در طی این مدت برای از بین بردن سریع‌تر کبودی‌ها، از خوردن دارو‌های ضد انعقاد خون بپرهیزید. بهتر است در روز‌های اول پس از جراحی، از کمپرس آب یخ استفاده کنید.

کرم ترمیم کننده بعد از بلفاروپلاستی

خشکی و احساس سوزش

یکی دیگر از عارضه‌های عمل بلفاروپلاستی، به خشکی چشم و تحریک پذیری بالای آن برمی‌گردد. در این مدت چشم قرمز شده و به شدت می‌سوزد. برای کنترل و رفع این شرایط، پزشک استفاده از برخی قطره‎های چشم را برای بیمار تجویز خواهد کرد. لازم به ذکر است که بیمار در طی این مدت، برای جلوگیری از تحریک پوست یا چشم، باید از خاراندن یا مالش چشم‌ها خودداری کند.

در مواردی پزشک متخصص با برداشتن پوست اضافی، شادابی و جوانی را دوباره به صورت برمی‌گرداند. اما اگر در این پروسه زیاده‌روی کرده و پوست را بیش از حد برش دهد، بیمار بعد از عمل قادر نخواهد بود چشمان خود را ببندد. این عارضه، خشک شدن چشم را به همراه خواهد داشت. اگر پزشک پوست برداشته شده را در گاز مرطوب نگهداری کند، می‌تواند از آن تا یک هفته پس از عمل برای پیوند دوباره به پلک و ترمیم استفاده کند.

یکی از دستگاه‌هایی که بلفاروپلاستی غیرتهاجمی را ارائه کرده و افتادگی پلک بالا و پایین را درمان می‌کند، دستگاه پلاسما فرکشنال است. این دستگاه توسط شرکت آفتاب فروزان آریا در ایران عرضه می‌شود.

خون‌ریزی، عفونت و اسکار

نادر‌ترین عارضه بعد از عمل بلفاروپلاستی، عفونت بخیه در پلک بالا و پایین است. این عارضه اغلب به دلیل رعایت نکردن اصول مراقبتی، طی نکردن درست دوره نقاهت و در معرض آلودگی قرار گرفتن زخم‌ها رخ می‌دهد. همچنین اگر برش‌هایی که پزشک متخصص در طی جراحی بلفاروپلاستی روی پلک بالا و پایین می‌زند نامتقارن باشند، ظاهر پلک و چشم ناهنجار می‌شود. به همین دلیل باید پزشک باید از تخصص و مهارت کافی در این زمینه برخوردار بوده و در زدن برش و بخیه زدن، تجربه زیادی داشته باشد. اگر برش‌ها به درستی زده نشده یا بیمار بعد از جراحی، اصول مراقبتی را به درستی رعایت نکرده باشد، احتمال ایجاد اسکار و جای زخم در پلک بیشتر می‌شود.

ورم بعد از عمل بلفاروپلاستی

تصحیح بیش از حد پلک پایین و فرورفتگی

یکی از عوارض بلفاروپلاستی پلک پایین، برداشتن کامل کیسه چربی و تصحیح بیش از حد پلک پایین است. در چنین شرایطی قرمزی داخل چشم بیمار دیده شده و چشم‌ها حالتی فرورفته پیدا خواهد کرد. پزشک برای بهبود وضعیت بیمار و رفع فرورفتگی، چربی به پلک پایین تزریق خواهد کرد.

تاری دید و بینایی ضعیف

طبیعی است که تا چند روز پس از جراحی بلفاروپلاستی، بیمار تاری دید را تجربه کند. این عارضه موقت بوده و برای بهبود سریع آن، نباید به چشمان خود فشار آورده یا آن‎ها را مالش دهید. فقط باید برای مدتی کوتاه چشم به تلویزیون یا گوشی ندوزید.

مراقبت‌های قبل و بعد از عمل بلفاروپلاستی

از لیزر رفع موهای زائد گرفته تا عمل بلفاروپلاستی، برای اینکه عوارض هر روش و عمل زیبایی را به حداقل برسانید، باید یکسری اصول مراقبتی را انجام دهید.

 • در هفته‌های اول جراحی، به هیچ عنوان از لنز استفاده نکنید.
 • در هنگام خواب، ارتفاع زیر سر را افزایش دهید.
 • از نوشیدن الکل در طی دوره نقاهت بپرهیزید.
 • غذا‌های سالم و سبک را در رژیم غذایی خود گنجانده و مصرف نمک را کاهش دهید.
 • در چند روز اول عمل جراحی، برای کاهش تورم و خون‌مردگی از کمپرس آب سرد استفاده کنید.
 • در هفته اول جراحی به هیچ عنوان به گوشی و تلویزیون چشم ندوزید و به چشم استراحت دهید.
 • تا مدت زمان مشخص شده توسط پزشک، از مواد آرایشی مخصوص چشم استفاده نکنید.
 • بیمار تا دو هفته نباید ورزش و فعالیت سنگینی انجام دهد.
 • در هنگام خروج از خانه، از کلاه و عینک آفتابی استفاده کنید.
عکس قبل و بعد عمل افتادگی پلک

عوارض بلفاروپلاستی و برگشت به زندگی نرمال

به طور معمول عوارض بلفاروپلاستی، چندان طولانی نبوده و در اکثر بیماران بعد از یک الی دو هفته محو می‌شود. اگر قصد انجام چنین عملی را دارید، باید حتما از پزشک خود مشورت گرفته و از خطرات احتمالی عمل بلفاروپلاستی آگاه شوید. اگر سوال یا تجربه خاصی در مورد عمل بلفاروپلاستی دارید، خوشحال می‌شویم آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

شماره تماس مجموعه

با ما در ارتباط باشید واحد پشتیبانی آفا آماده پاسخگویی به سوالات شما کاربران گرامی است.

نظرات کاربران

نظرات شما برای آفا ارزشمند است. لطفاً نظرات خود را برای ما بنویسید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • Arezo mohammadi پاسخ دهید
  1402.02.28

  من بیست روز قبل عمل بلفاروپلاستی سنتی که مقدارپوست اضافه برداشته میشه داشتم و الان خوب شده ولی یک چشم در پلک و مژه به وضوح حس کمتری داره ، لطفا راهنمایی کنید این مورد طبیعیه یا نیاز هست پیگیری و درمان بشه،ممکنه عواقبی داشته باشه؟

  • مدیر سایت پاسخ دهید
   1402.03.08

   با سلام و احترام
   بهتر است در این زمینه با پزشک متخصص مشورت کنید.