تفاوت اسکین تگ و زگیل تناسلی در علت، علائم و درمان

دسته بندی ها : مقالات

اسکین تک و زگیل تناسلی دو ضایعه پوستی کاملا متفاوت هستند. بااین‌حال، افراد متعددی که شناخت درست و اطلاعات کافی در مورد بیماری پوستی اسکین تگ ندارند، آن را با زگیل تناسلی اشتباه می‌گیرند. در واقع اسکین تگ‌ها، ضایعات پوستی بی‌خطری هستند که مسری نبوده و در نقاط مختلفی از بدن ایجاد می‌شوند. به علت شباهت بسیار زگیل تناسلی با اسکین تگ، امکان تشخیص این دو بیماری پوستی در بعضی موارد سخت بوده و فقط پزشک با برخی آزمایش‌ها، قادر به تشخیص آن‌ها خواهد بود. البته اسکین تگ و زگیل تناسلی در موارد بسیاری با یکدیگر متفاوت هستند؛ شما می‌توانید برای شناخت و تشخیص فرق اسکین تگ با زگیل تناسلی به نکات ذکرشده در ادامه توجه کنید.

اسکین تگ و زگیل تناسلی چه فرقی باهم دارند؟

شکل ظاهری اسکین تگ و زگیل تناسلی چه شباهتی به یکدیگر دارند؟

در مورد تفاوت دو بیماری شایع پوستی اسکین تگ و زگیل تناسلی باید گفت اسکین تگ‌ها گرد و نرم هستند. این ضایعات پوستی روی سطح پوست نیستند و ریشه دارند؛ در واقع اسکین تگ‌ها روی یک پایه رشد می‌کنند و معمولا به‌صورت آویزان روی پوست خواهند بود. اسکین تگ تناسلی تقریبا کوچک و شبیه بادکنک‌های فرورفته هستند که رنگی شبیه پوست یا تیره‌تر دارند.

زگیل تناسلی بر خلاف اسکین تگ روی سطح پوست ایجاد می‌شود. در واقع این ضایعات پوستی، ظاهری صاف و کمی برجسته دارند که عامل به وجود آمدنشان، نوعی ویروس (HPV) است.

زگیل تناسلی و اسکین تگ هر دو با تجهیزات زیبایی مانند لیزر و گاها عمل‌های جراحی از بین رفته و قابل‌درمان هستند که در ادامه روش‌های درمان این دو بیماری پوستی را شرح خواهیم داد.

اسکین تگ و زگیل تناسلی چه شکلی هستند؟ 

علائم اسکین تگ و زگیل تناسلی؛ مقایسه این دو بیماری پوستی

در مقایسه با علائم اسکین تگ و زگیل تناسلی می‌توان گفت هر دو بیماری پوستی ممکن است به‌صورت یک برآمدگی و خوشه‌ای رشد کنند. با گذشت زمان نیز، ممکن است اطراف اسکین تگ‌ها و زگیل‌های به‌وجود آمده، تعداد بیشتری نیز ظاهر شوند.

اسکین تگ روی پوست به سرعت رشد می‌کند اما پس از اولین مراحل رشد، تغییر چندانی در آن‌ها رخ نمی‌دهد. البته رنگ اسکین تگ ممکن است پس از مدتی از رنگ پوست به رنگ قهوه‌ای تیره یا روشن تغییر یابد.

زگیل تناسلی بر خلاف اسکین تگ ها به رنگی صورتی، قهوه‌ای و یا رنگ پوست هستند. این ضایعات پوستی ممکن است پس از مدتی از بین روند و بعدها به‌صورت لکه ظاهر شوند.

با دستگاه‌های متعددی می‌توان این نوع ضایعات پوستی را از بین برد که یکی از آن‌ها دستگاه لیزر CO2 فرکشنال است. قیمت دستگاه لیزر CO2 فرکشنال با توجه به برند و سال ساخت آن متفاوت است ک در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

رنگ و شکل اسکین تگ تناسلی

عوامل بروز بیماری پوستی اسکین تگ و زگیل تناسلی چه تفاوتی باهم دارند؟

علت به وجود آمدن اسکین تگ و زگیل تناسلی دلایل مختلفی دارد و چندین عامل می‌تواند خطر ابتلا به این بیماری‌های پوستی را افزایش دهد.

رایج‌ترین عوامل به‌وجود آمدن اسکین تگ تناسلی

ایجاد اسکین تگ در بدن و رشد آن در نواحی گوناگون پوست عوامل متعددی دارد. این عوامل به وجود‌آورنده در بدن‌ افراد مختلف، با یکدیگر تفاوت دارند. رایج‌ترین عوامل بروز اسکین تگ شامل موارد زیر می‌شوند:

 • پوشیدن لباس تنگ: اصطکاک مکرر و بیش از اندازه بین لباس و پوست ممکن است گاهی باعث رشد اسکین تگ در آن ناحیه شود.
 • بارداری: تغییر در سطح هورمون‌ها در دوران بارداری خطر ابتلا به اسکین تگ را افزایش می‌دهد.
 • ژنتیک: اگر فردی در یک خانواده مبتلا به اسکین تگ باشد، امکان بروز این ضایعه‌ها روی پوست سایر اعضای خانواده نیز وجود دارد.
 • مقاربت جنسی: تماس‌های پوستی در طول رابطه جنسی، یکی از دلایل انتقال اسکین تگ از یک فرد به دیگری است.
 • چاقی: تعریق بیش از اندازه در نواحی چین خورده در دوران چاقی سبب بروز اسکین تگ خواهد شد.

تعداد بسیاری از افراد بزرگسال به این ضایعه پوستی دچار می‌شوند که می‌توانند با روش‌های درمانی مختلف و مراقبت‌های پس از آن، این مشکل را درمان کنند. خصوصا در مراقبت های بعد از لیزر CO2 باید دقت کافی داشت تا پوست به‌صورت کامل بهبود پیدا کند.

علل بروز زگیل تناسلی چیست؟

بر خلاف اسکین تگ‌ها، اصلی‌ترین علل بروز زگیل تناسلی، ویروس است. ویروس HPV یا پاپیلومای انسانی که نوعی عفونت مقاربتی است، باعث ایجاد زگیل در بدن خواهد شد. این ویروس که بیش از 100 نوع از آن شناسایی شده است، مسری بوده و هفته‌ها و ماه‌ها قبل از بروز زگیل، در بدن ایجاد می‌شود. عموما 50 درصد از افرادی که از نظر جنسی فعال هستند، دچار این بیماری پوستی شده و ممکن است در نهایت به ویروس HPV مبتلا شوند.

چه عاملی باعث بروز زگیل تناسلی می‌شود؟  

اسکین تگ و زگیل تناسلی در کدام بخش بدن ظاهر می‌شوند؟

زگیل‌ها عموما در همه جای بدن رشد می‌کنند. 40 نوع از زگیل‌ها هستند که اطراف ناحیه تناسلی رشد می‌کنند. زگیل‌های تناسلی در زنان، بیشتر در ناحیه داخلی و خارجی آلت تناسلی و در مردان معمولا در قسمت بالای آلت تناسلی ایجاد خواهند شد.

اسکین تگ‌ها اغلب در ناحیه‌ای از بدن ایجاد می‌شوند که در معرض تعریق بیشتری باشد؛ مانند گردن، زیربغل و کشاله ران. البته اسکین تگ‌ها یا خال‌های گوشتی نیز هم‌چون زگیل‌های تناسلی، در برخی موارد در نواحی تناسلی هم رشد خواهند کرد.

اسکین تگ در کدام قسمت بدن ایجاد می‌شود؟

راه‌های درمان اسکین تگ و زگیل تناسلی چه فرقی باهم دارند؟

ممکن است گاهی زگیل‌ها و اسکین تگ‌ها نیازی به درمان نداشته باشند؛ مگر اینکه اسکین تگ‌ها باعث بروز حساسیت شوند و زگیل‌ها نیز منجربه سرطان دهانه رحم در زنان شوند. در این خصوص باید با پزشک معالج خود مشورت کرده و او باتوجه‌به شدت بیماری، درمان خال گوشتی و زگیل تناسلی را تشخیص داده و روش مناسبی را تجویز کند.

عموما برای درمان زگیل تناسلی، پزشک ابتدا داروهای حاوی ترکیبات آنتی ویروس تجویز می‌کند تا به کاهش علائم و جلوگیری از آن کمک کند. در مواردی که علائم تشدید شد و زگیل‌ها در نواحی متعددی رشد کردند، معمولا راه درمانی لیزر پیشنهاد می‌شود.

برای درمان اسکین تگ‌ها نیز از جراحی، لیزر، کرایوتراپی و انعقاد استفاده می‌شود. در کرایوتراپی، پزشک از ماده نیتروژن برای منجمد کردن برجستگی‌ها استفاده می‌کند. در انعقاد نیز پزشک می‌تواند از یک حلقه سیم داغ برای بریدن زائده‌ها طی یک عمل جراحی برقی الکتروشیمیایی استفاده کند. در کلیه روش‌ها پوست پس از مدت کوتاهی بهبود یافته و اثری از لک نخواهد بود.

راه های درمان اسکین تگ و زگیل تناسلی

چگونه از ابتلا به زگیل و اسکین تگ تناسلی پیشگیری کنیم؟

هنوز هم دلیل اصلی ایجاد اسکین تگ‌ها روی پوست و نواحی مختلف بدن مشخص نیست؛ بنابراین راه دقیقی برای پیشگیری از این بیماری پوستی نیز تشخیص داده نشده است. برای جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی، پزشکان راه‌های مختلفی را توصیه کرده‌اند که عبارت‌اند از:

 • واکسیناسیون
 • رابطه جنسی ایمن (رعایت بهداشت کامل به‌وسیله کاندوم)

واکسن HPV خطر ابتلا به زگیل تناسلی و همچنین سرطان دهانه رحم را در زنان کاهش می‌دهد. توصیه می‌شود پیش از 25 سالگی این واکسن را در سه دوز تزریق کنید؛ زیرا تاثیر بیشتری خواهد داشت. البته افراد بالای 25 سال نیز می‌توانند واکسن را تزریق کنند.

ناگفته نماند که در دوران درمان زگیل تناسلی، به‌هیچ عنوان از دستگاه هایفو واژینال استفاده نکنید؛ همچنین اگر از لحاظ جنسی فعال هستید، از میزان آن بکاهید تا دوره درمان شما پایان یافته و دیگر خبری از زگیل و خال گوشتی نباشد.

واکسن HPV زگیل تناسلی

بهترین دستگاه‌ها برای لیزر و درمان زگیل و اسکین تگ تناسلی در آفا

اسکین تگ‌ها و زگیل‌های تناسلی از ضایعات پوستی هستند که تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر داشته و در برخی موارد باید با انجام آزمایش‌هایی به تشخیص آن‌ها پی برد. فرق اسکین تگ با زگیل تناسلی در شکل ظاهری، علت به‌وجود آمدن، راه درمان و پیشگیری است. نکته مشترک و شباهت این دو بیماری نیز در یکی از روش‌های درمان آن‌هاست. هر دو بیماری پوستی را می‌توان از طریق لیزر درمان کرد که در مطالعه فوق به طور مفصل به شرح آن پرداختیم. لیزر زگیل تناسلی و اسکین تگ باید تحت نظر پزشک و ازطریق بهترین و با‌کیفیت‌ترین دستگاه‌ها انجام شود. پس از آن نیز با مراقبت های بعد از لیزر زگیل تناسلی دوره درمان کامل می‌شود.

برای تهیه دستگاه‌های لیزر باکیفیت، با مناسب‌ترین قیمت، می‌توانید به فروشگاه اینترنتی آفا مراجعه کنید. کلینیک‌های معتبر، به‌روز‌ترین و جدید‌ترین دستگاه‌های خود را از شرکت آفا تهیه می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه‌های لیزر و جوانسازی پوست می‌توانید به برای مشاوره در مورد خرید دستگاه با شماره 02188107070 تماس بگیرید.

شماره تماس مجموعه

با ما در ارتباط باشید واحد پشتیبانی آفا آماده پاسخگویی به سوالات شما کاربران گرامی است.

نظرات کاربران

نظرات شما برای آفا ارزشمند است. لطفاً نظرات خود را برای ما بنویسید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 1401.12.16

  مرسی و برای سوال من جواب خوبی بود

  • مدیر سایت پاسخ دهید
   1402.01.15

   با سلام. خوشحالیم که مطالب برای شما مفید بوده