می‌خواهید برای از بین بردن مو‌های زائد، از لیزر استفاده کنید. اما سوال اینجاست که  آیا لیزر موهای زائد دائمی است ؟ ذهن شما را درگیر کرده و با تمام تحقیق و پرس و جو، نتوانسته‌اید به پاسخی درست برسید. پس اگر به دنبال اطلاعاتی برای لیزر مو هستید و می‌خواهید یکبار برای همیشه بدانید، لیزر موهای زائد چقدر دوام دارد؛ با آفا همراه باشید.

لیزر موهای زائد چگونه است؟

قبل از اینکه به پاسخ پرسش آیا لیزر موهای زائد برگشت پذیر است بپردازیم، باید در مورد چگونگی عملکرد لیزر بدانیم. در لیزر، پرتو‌های لیزر رنگدانه‌های موجود در مو را هدف قرار می‌دهند. لیزر توسط ساقه مو جذب شده و به فولیکول مو می‌رسد. حرارت بالای پرتو لیزر، فولیکول مو را داغ کرده و از بین می‌برد. فولیکول‌ها که در زیر پوست قرار گرفته‌اند، مسئولیت تولید مو‌های جدید بدن را بر عهده دارند. با نابودی فولیکول، مو نیز دیگر توانایی رشد دوباره نخواهد داشت.

اما چرا با یکبار لیزر، تمام مو‌های زائد بدن از بین نمی‌رود؟ مو یک چرخه رشد مشخص دارد، مویی که به تازگی برداشته شده و در زیر پوست در حال استراحت است، برای لیزر قابل رویت نیست.

یعنی اگر هنگام لیزر مو‌های زائد، فولیکول مو در حال استراحت باشد پرتو لیزر قادر به از بین بردن آن نیست. به همین دلیل است که بعد از اتمام اولین جلسه لیزر، جلسات دیگری برای لیزر با فواصل زمانی معین مشخص می‌شود.

لیزر موهای زائد

تعداد جلسات لیزر موهای زائد چقدر است؟

مشخص کردن تعداد جلسات لیزر، به نوع پوست، منطقه لیزر، حجم مو‌های زائد، سن و میزان هورمون بستگی دارد. اغلب اوقات برای خانم‌ها شش تا هشت جلسه و برای مردان ده الی دوازده جلسه توصیه می‌شود. بیشتر افراد بعد از کاهش مو‌های زائد بدن، تعداد جلسات تعیین شده را به پایان نرسانده و درمان را نیمه کاره رها می‌کنند. در چنین شرایطی حدود 70 الی 90 درصد از مو‌های زائد بدن، از بین رفته اما فرد به طور دائمی جواب نگرفته است.

آیا لیزر موهای زائد عوارض دارد؟

پرتوی لیزر برای رسیدن به فولیکول مو، از اپیدرم عبور میکند و مقداری هم جذب آن می‌شود. با جذب پرتو لیزر به اپیدرم که دارای رنگدانه پوستی است، بعد از لیزر عوارضی مانند سوختگی، خارش، التهاب و قرمزی روی پوست ایجاد می‌شود. اما تمام عوارض، موقتی بوده و بعد از گذشت چند ساعت از بین می‌روند.

امکان سوختگی و صدمه پوستی بعد از لیزر، برای افرادی که پوستی تیره دارند یا سولاریوم کرده‌اند بسیار زیاد است. پس این دسته از افراد باید از لیزر پرهیز کرده و قبل از هر کاری، ابتدا با یک پزشک متخصص پوست مشورت کنند.(در حال حاضر تنها لیزر اندیگ کوترا امکان انجام لیزر برای این افراد را دارد) رفع موهای زائد با لیزر توسط افراد غیر متخصص، برای افرادی با پوست تیره، می‌تواند سوختگی‌های شدید با لک‌های همیشگی به همراه بیاورد.

افراد مبتلا به بیماری لوپوس و پورفیری، به دلیل واکنش شدیدی که پوست بدنشان نسبت به لیزر نشان می‌دهد، نباید سراغ این روش برای از بین بردن مو‌های زائد بروند. حالا که در مورد لیزر اطلاعات لازم را کسب کرده‌اید، باید به اصلی‌ترین پرسش یعنی آیا لیزر موهای زائد برگشت پذیر است برسیم.

رفع موهای زائد با لیزر

آیا لیزر موهای زائد دائمی است؟

پرتو‌ها در لیزر موهای زائد، فولیکول یا پیاز مو را از بین می‌برند، اما پوست و هورمون شما دوباره فولیکول‌های تازه می‌سازد. برای ریشه کن کردن کامل فولیکول‌ها، متخصص تعداد جلسات لیزر با فواصل مشخص را برای شما تجویز می‌کند.

بعد از شرکت در تمام جلسات، اگر برای یکسال مو‌های بخش‌های لیزر شده در نیامده و رشد نکند؛ لیزر مو‌های زائد دائمی محسوب می‌شود. مگر اینکه فرد دچار اختلالات هورمونی و غددی شده باشد؛ که در این صورت بدن فولیکول‌های تازه در زیر پوست می‌سازد.

برای گرفتن جواب و از بین رفتن تمام مو‌های زائد، باید در تمام جلساتی که متخصص تعیین می‌کند شرکت و پروسه درمان را کامل کنید.

هزینه لیزر موهای زائد بدن چقدر است؟

هزینه لیزر مو‌های زائد بدن، به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ تعداد جلسات تعیین شده، محدوده مشخص شده برای لیزر، میزان رشد دوباره مو. قیمت لیزر مو‌های زائد، به نسبت اینکه چه شخصی با چه میزان مهارت و دانشی و با چه دستگاهی لیزر درمانی را انجام دهد می‌تواند متفاوت باشد.

مراقبت‌های پوستی قبل و بعد از لیزر

  • از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و تا چند ماه در معرض تابش شدید نور خورشید قرار نگیرید.
  • نیازی به بلند کردن مو‌ها نیست، چند روز قبل از لیزر مو‌های بدن را با تیغ اصلاح کنید.
  • رفع مو‌های زائد، با شرکت در جلسه اول امکان پذیر نیست. نمی‌توان تمام مو‌ها را در یک جلسه از بین برد.
  • برای گرفتن نتیجه و کامل شدن درمان، باید در تمام جلسات شرکت کنید.
  • در هنگام لیزر مو‌های زائد، باید از عینک مخصوصی که پزشک به شما می‌دهد استفاده کنید؛ زیرا نور لیزر برای چشم خطرناک است.
  • با توجه به فولیکول‌های در حال رشد، بهترین زمان برای فاصله جلسات  در حدود 6 الی 8 هفته خواهد بود. در این مدت مو‌های زیر پوست و در حال استراحت، رشد کرده و لیزر آن‌ها را از بین می‌برد.
  • مو‌های تیره به نسبت مو‌های قهوه‌ای، بلوند و روشن، زودتر و بهتر به لیزر پاسخ می‌دهند. پوست‌های تیره هم به نسبت پوست‌های روشن، سخت‌تر و دیر‌تر به لیزر نتیجه می‌دهند.
  • بعد از جلسات لیزر درمانی، محدوده لیزر شده را به کرم ضد آفتاب آغشته کنید.
  • اگر سابقه بیماری پوستی دارید، دارو‌های خاصی مصرف می‌کنید یا باردار هستید قبل از انجام لیزر با پزشک متخصص خود مشورت کنید.
رفع موهای زائد با لیزر

لیزر مو‌های زائد چه مزایایی دارد؟

لیزر مو‌های زائد بدن، به نسبت سایر روش‌های از بین بردن موی زائد قابل قبول تر و دارای نتایج بهتری است. یکی از بهترین دستگاه‌ها برای رفع موی زائد، لیرز الکساندرایت است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خرید این دستگاه با قیمت مناسب می‌توانید، به سایت آفتاب فروزان آریا مراجعه کنید.

اثر بخشی لیزر، بسیار بالا بوده و معمولا بعد از سه ماه فرد می‌تواند تاثیر پرتو لیزر را روی میزان مو‌های بدن مشاهده کند. با لیزر موی زائد، دیگر خبری از مو‌های زیرپوستی که بعد از اصلاح در ناحیه مورد نظر ظاهر می‌شوند نخواهد بود.

در این مقاله به شما گفتیم که لیزر موهای زائد چقدر دوام دارد و باید در چند جلسه برای رسیدن به درمان قطعی شرکت کنید. اگر شما هم تجربه‌ای در زمینه لیزر موی زائد دارید، حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.