استفاده کردن از دستگاه لیزر برای حذف موهای زائد، در سال‌های اخیر با استقبال گسترده‌ای مواجه شده است؛ به‌گونه‌ای که بسیاری از افراد سایر روش‌های حذف موهای زائد را کنار گذاشته و از انواع دستگاه لیزر برای از بین بردن موهای زائد بدن استفاده می‌کنند. بعد از لیزر کردن موها، تا مدت‌ها می‌توانید از داشتن بدنی بدون مو لذت ببرید؛ ولی برای جلوگیری از رشد مجدد موها، هر چند وقت یکبار باید جلسات یادآور لیزر را انجام داد.

شارژ لیزر موهای زائد، رشد فولیکول‌هایی که از لیزر جان سالم به در برده‌اند را متوقف می‌کند؛ بنابراین لازم است بعد از پایان درمان، به‌صورت منظم جلسات شارژ لیزر را پشت سر بگذارید. اگر از پاسخ سؤال «شارژ لیزر موهای زائد از چه زمانی شروع می شود؟»، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

آشنایی با کارکرد لیزر؛ لیزر چگونه موهای زائد را از بین می‌برد؟

پیش از بررسی موضوع شارژ لیزر موهای زائد، بهتر است با روند از بین بردن موهای زائد به کمک لیزر آشنا شوید. در از بین بردن موهای زائد بدن به کمک انواع دستگاه لیزر، از جمله دستگاه لیزر آی پی ال، اشعه لیزر با پالس بالا به سمت منطقه موردنظر برای حذف موها تابیده می‌شود. فولیکول‌های مو که مسئول رشد موها هستند، این اشعه‌ها را به خود جذب می‌کنند. بر اثر حرارت ایجاد شده به واسطه جذب اشعه لیزر، فولیکول‌های مو تخریب شده و از بین می‌روند.

با از بین رفتن فولیکول‌ها، موهای زائد دیگر توانایی رشد ندارند و به همین ترتیب، لیزر باعث از بین رفتن موهای زائد می‌شود؛ ولی نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که فقط با یک جلسه، همه فولیکول‌ها از بین نمی‌روند؛ برخی از فولیکول‌ها از اشعه لیزر جان سالم به در می‌برند و برخی نیز پس از تخریب، ترمیم می‌شوند. به همین دلیل به جلسات شارژ لیزر نیاز خواهید داشت.

تعداد جلسات لیزر موهای زائد برای از بین رفتن فولیکول‌های مو

فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد؛ متناسب با الگوی رشد و ناحیه تحت درمان

فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد به الگوی رشد موهای فرد و ناحیه تحت درمان بستگی دارد. پیش از شروع درمان، پزشک درباره این موضوع به شما مشاوره می‌دهد. به‌طورکلی، فاصله بین جلسات لیزر به شکل زیر در نظر گرفته می‌شود:

  • حدود ۵ تا ۶ هفته فاصله بین جلسه اول و دوم
  • حدود ۶ هفته فاصله بین جلسه دوم و سوم
  • حدود ۲ ماه فاصله بین سایر جلسات

در نواحی خاصی از بدن که رشد موها به عوامل هورمونی بستگی دارد، ممکن است فواصل زمانی کمتری بین جلسات در نظر گرفته شود. تعداد جلسات لیزر لازم برای هر فرد متفاوت است و عوامل مختلفی بر تعداد جلسات تأثیر می‌گذارند، مانند: سن، رنگ پوست و مو، ناحیه تحت درمان و رعایت نکات ضروری بعد از لیزر. یکی از بهترین دستگاه‌های لیزر که برای انواع رنگ پوست و مو، کاربرد دارد، لیزر الکساندرایت است. مراکز زیبایی و کلینیک‌های زیبایی برای خرید دستگاه لیزر الکساندرایت می‌توانند با مجموعه آفا در تماس باشند.

تمدید لیزر موهای زائد بعد از پایان درمان با لیزر الکساندرایت

زمان شارژ لیزر موهای زائد از چه موقع شروع می‌شود؟ بعد از پایان دوره اول درمان

تعداد جلسات لیزر برای هر فرد متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ بنابراین هر فرد بعد از اتمام جلسه‌های ضروری لیزر، برای اطلاع از زمان شارژ لیزر موهای زائد باید با پزشک مشورت کند. به‌طورکلی، تعداد جلسات درمانی لیزر برای افراد مختلف برای نواحی مختلف بدن بین ۶ تا ۸ جلسه برای خانم‌ها و بین ۷ تا ۱۰ جلسه برای آقایان به طول می‌انجامد. این مقدار به‌صورت میانگین در نظر گرفته شده و برای افراد مختلف و نواحی مختلف بدن متفاوت است.

بعد از اتمام جلسات لیزر به منظور از بین بردن موهای زائد و از بین رفتن بخش عظیمی از موهای بدن، با مشورت پزشک خود می‌توانید برای زمان دوره شارژ لیزر تصمیم بگیرید. معمولاً به‌صورت میانگین، افراد هر ۳ تا ۱۲ ماه بسته به چرخه رشد موهای زائد و نتیجه درمان لیزر، باید جلسات تمدید لیزر موهای زائد را انجام دهند.

اهمیت شارژ لیزر موهای زائد؛ چرخه رشد موهای بدن

برای درک بهتر اهمیت پشت سر گذاشتن جلسات تمدید لیزر موهای زائد، باید با چرخه رویش موهای بدن آشنا شوید. به‌طورکلی، رشد موهای بدن در ۳ فاز اتفاق می‌افتد که در زیر به تفصیل آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

  • فاز رشد (Anagen): در فاز رشد، فولیکول‌های مو در حال فعالیت و رشد هستند. حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از موهای بدن چند روز در هر ماه در این حالت قرار دارند. موهایی که در فاز آناژن قرار دارند، همان موهایی هستند که تحت تأثیر اشعه لیزر قرار گرفته و از بین می‌روند.
  • فاز انتقال (Catagen): در فاز کاتاژن رشد موها متوقف می‌شود، موها از حالت فعال به حالت منفعل تغییر شرایط می‌دهند. این حالت فقط ۲ تا ۳ هفته به طول می‌انجامد. حدود ۵ درصد از موهای بدن همیشه در این حالت قرار دارند. در این وضعیت، فولیکول‌های مو کوچک‎تر می‌شوند و موهای نازک‌تری رشد می‌کنند.
  • فاز استراحت :(Telogen) فاز نهایی رشد موهای بدن فاز تلوژن است. در این زمان موهای زائد بدن شروع به ریختن کرده و فولیکول‌‌های مو برای شروع یک چرخه جدید تحریک می‌شوند. طول مرحله استراحت برای موهای سر حدود ۱۰۰ روز و برای سایر قسمت‌های بدن کاملاً متفاوت است. حدود ۱۰ درصد از فولیکول‌های مو در هر زمان در فاز تلوژن قرار دارند.

با در نظر گرفتن چرخه رشد موهای بدن، متوجه می‌شویم که لیزر موهای زائد با انواع دستگاه‌ها، مانند دستگاه لیزر دایود، فقط در دوره آناژن تأثیرگذار است؛ به همین دلیل در یک جلسه یا تعداد کمی از جلسات لیزر، همه موها از بین نمی‌روند و باید شارژ لیزر را جدی گرفت. با تکرار جلسات، موهای جدیدی که روی نواحی مختلف بدن ظاهر می‌شوند نیز از بین می‌روند و شما می‌توانید برای همیشه از شر موهای زائد خلاص شوید.

عدم برگشت موهای زائد بعد از لیزر موهای زائد با دستگاه دایود

تعداد جلسات شارژ لیزر؛ چند بار باید لیزر موهای زائد را تمدید کرد؟

تعداد دقیق جلسات شارژ لیزر، به نتیجه‌ای که از دوره درمان اولیه گرفته‎اید، ناحیه تحت درمان و رنگ پوست و مو بستگی دارد. به‌طورکلی، برای گرفتن بهترین نتیجه، پس از تکمیل دوره اولیه درمان، هر ۳ تا ۱۲ ماه یکبار، باید جلسات شارژ لیزر را تکرار کنید. فاصله زمانی بین جلسات شارژ لیزر، طبق نظر پزشک تعیین می‌شود. برای این که تجربه ناخوشایندی از لیزر نداشته باشید، کم دردترین دستگاه لیزر را انتخاب کنید. از انواع دستگاه‌های لیزر که کمترین میزان درد را هنگام درمان ایجاد می‌کنند، به لیزر دایود، الکساندرایت و اندیگ می‌توان اشاره کرد.

نوع دستگاهی که برای لیزر موهای زائد انتخاب می‌کنید، تأثیر به‌سزایی در نتیجه‌گیری و به تبع آن، تعداد جلسات شارژ لیزر خواهد داشت. استفاده از دستگاه‌‌های به‌روز و پیشرفته، روند درمان و نتیجه‌گیری از لیزر موهای زائد را تسریع کرده و تعداد جلسات تمدید لیزر را کاهش می‌دهد.

کاهش تعداد جلسات شارژ لیزر با دستگاه‌ لیزر پیشرفته

گرفتن بهترین نتیجه از لیزر موهای زائد با دستگاه‌های پیشرفته آفا

در این مقاله درباره جلسات شارژ لیزر موهای زائد و اهمیت آن صحبت کردیم. باتوجه‌به این که رشد موها در دوره‌های متفاوتی رخ می‌دهد، لازم است که جلسات لیزر را به‌صورت منظم انجام دهید. با این کار، موهایی که در فاز انتقال یا استراحت هستند و پس از مدتی به فاز رشد می‌رسند نیز با انجام جلسات لیزر در فواصل زمانی متفاوت، از بین خواهند رفت. تمدید لیزر موهای زائد، باعث از بین رفتن دائمی موهای زائد شده و لذت بردن از پوستی بدون مو و شفاف را برای شما به همراه خواهد داشت. با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته و به‌روز، نتیجه‌ درمان را سریع‌تر مشاهده می‌کنید و تعداد جلسات تمدید لیزر موهای زائد نیز کاهش می‌یابد.

مراکز درمانی و کلینیک‌های زیبایی، برای خرید پیشرفته‌ترین و جدیدترین انواع دستگاه لیزر، می‌توانند با مجموعه آفا در تماس باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دستگاه‌های لیزر در آفا، به بخش محصولات در سایت سر بزنید یا با شماره ۰۲۱۸۸۱۰۷۰۷۰ تماس بگیرید.