آیا تیغ زدن صورت باعث ضخیم شدن مو میشود؟

دسته بندی ها : مقالات

یکی از محبوب‌ترین روش‌ها در بین مردان و زنان برای اصلاح مو زائد، استفاده از تیغ است. اما در عین حال بسیاری از افراد نیز باور دارند که استفاده مدام از تیغ، باعث ضخیم‌تر شدن و افزایش رشد مو می‌شود. مو‌های بدن هر شخصی با سرعت متفاوتی رشد می‌کند، اما آیا تیغ زدن باعث افزایش مو می شود؟ آیا تیغ زدن باعث ضخیم‌تر و تیره‌تر شدن مو می‌شود؟ اگر شما هم با چنین سوالی روبرو شدید، در ادامه این مقاله با آفا همراه باشید.

آیا تیغ زدن باعث افزایش مو می شود

افزایش رشد موها با تیغ زدن صورت؛ شایعه‌ای رایج

با اینکه تیغ زدن یکی از راه‌های ساده، سریع و البته موقتی برای خلاصی از مو زائد است، اما بسیاری از اشخاص به سراغ آن نمی‌روند. چراکه گمان می‌کنند تراشیدن مو زائد با تیغ باعث ضخیم‌تر شدن مو و رشد سریع آن می‌شود. اگر شما هم در این دسته قرار دارید و با پرسش آیا اصلاح صورت با تیغ باعث پرپشتی می‌شود، با ما همراه شوید.

باید بگوییم که علی‌رغم همه شایعات و باور‌های غلطی که درباره ارتباط زدن موهای بدن با تیغ و افزایش رشد آن وجود دارد، این دو اتفاق هیچ ارتباطی با هم ندارند. در واقع این تصور غلط توسط مطالعات بالینی انجام گرفته در سال 1928 از بین رفت. اما هنوز با وجود گذشت تقریبا 100 سال از این مطالعه، این باور غلط درباره تیغ وجود دارد. البته بازار شایعات درباره روش‌های نوین حذف مو زائد هم داغ است. به‌عنوان مثال، برخی از افراد گمان می‌کنند که با مراجعه به کلینیک زیبایی و استفاده از دستگاه های لیزر برای رفع مو زائد با مو‌های ضخیم و پرپشت‌تری مواجه خواهند شد. طبیعی است که این حرف نیز مانند ارتباط زدن مو با تیغ و افزایش آن، فقط شایعه و باوری غلط است.

آیا تیغ زدن باعث افزایش مو می شود

ارتباط تیغ زدن مو با افزایش ضخامت آن

در ابتدا باید این نکته را در نظر بگیرید که رشد و ضخامت‌ مو‌ها در همه قسمت‌های بدن یکسان است. پس تراشیدن و اصلاح مو هر نقطه از بدن با تیغ، نمی‌تواند در ضخامت یا رشد آن‌ها تاثیری بگذارد. اما بااین‌حال بسیاری از اشخاص گمان می‌کنند از بین بردن مو زائد با تیغ، باعث ضخیم‌تر شدن مو می‌شود. این گمان غلط به واقعیت رشد مجدد مو برمی‌گردد. مو‌های تراشیده نشده با تیغ، نوک بسیار نازکی دارند. هنگامی که مو اصلاح‌شده با تیع در جریان رشد قرار می‌گیرد و نوک آن از سطح پوست مشاهده می‌شود و فرد نوک و پایه ضخیم مو را می‌بیند. اگر پروسه از بین بردن موهای زائد کمی به عقب افتاده و مو فرصت رشد پیدا کند، فرد خواهد دید که مو‌ها دوباره به‌صورت نازک رشد خواهند کرد.

فواید تیغ زدن ریش

عوامل موثر دیگر بر ضخیم دیده شدن مو بعد از اصلاح با تیغ

البته در این قسمت نباید به زاویه برش مو توسط تیغ بی‌توجهی کرد. تیغ تار‌های مو را پهن برش می‌زند به همین دلیل با رویش مجدد، مو ضخیم‌تر به نظر می‌رسد. همچنین مو جدید و تازه رشد کرده در معرض بسیاری از عناصر طبیعی قرار نگرفته است. نور خورشید، صابون و شامپو و سایر منابع شیمیایی می‌توانند روی رنگ مو تاثیر بگذارند. همچنین سایه تیره نوک مو‌ها نیز می‌تواند شما را دچار شک و تردید کند؛ هرچه پوست ‌روشن‌تری داشته باشید، بیشتر متوجه رشد مو‌ها خواهید شد.

در هر حال با وجود روش‌های نوین برای رفع مو زائد مثل لیزر، استفاده از تیغ راهی قدیمی به نظر می‌رسد. ضمن اینکه مدت زمان رشد مو بعد از تیغ کوتاه و موقتی بوده و تاثیری دائمی روی مو‌ها ندارد. به شما توصیه می‌کنیم برای خلاصی از شر مو‌های زائد به کلینیک‌های معتبر مراجعه کنید. همه مطب‌ها و کلینیک‌های معتبر، دستگاه‌های بروز خود را از شرکت آفا تهیه می‌کنند. فناوری به‌کاررفته در این دستگاه‌ها می‌تواند ای پی ال، دایود و الکساندرایت باشد. شما می‌توانید برای برآورد هزینه و استعلام قیمت دستگاه لیزر الکساندرایت از طریق شماره 02188107070 با آفا در ارتباط باشید.

عوارض کوتاهی مو با تیغ

عوارض و معایب زدن موهای بدن با تیغ

تیغ زدن باعث افزایش مو و ضخیم‌تر شدن آن نمی‌شود، اما نمی‌توان از عوارض و معایب آن چشم‌پوشی کرد. برخی از عوارض جانبی احتمالی زدن مو با تیغ عبارت‌اند از:

 • تحریک و خارش پوست
 • ایجاد تاول و جوش
 • سوختن رد تیغ
 • احتمال ایجاد زخم
 • درماتیت تماسی

بااین‌حال از فواید تیغ زدن صورت می‌توانیم به راحتی و ارزان بودن این روش برای از بین بردن موهای زائد اشاره کنیم.

آشنایی با پروسه و چرخه رشد مو بعد از تیع زدن بدن

برای رسیدن به پاسخ دقیق‌تر پرسش آیا تیغ زدن باعث افزایش ریش می‌شود، باید ابتدا با چرخه رشد مو آشنا شویم. در اولین قدم باید بدانید که در حدود یک ماه طول می‌کشد تا مو‌های بدن به‌طورکامل رشد کند. به همین دلیل است که مو‌های بدن بسیار کوتاه‌تر از مو‌های سر است. ریشه مو با کمک پروتئین و خون تشکیل شده و در طی این پروسه از فولیکول و غدد چربی عبور می‌کند. سبوم تولیدشده در غدد چربی به رشد بهتر و بیشتر مو‌ها کمک می‌کنند.

هنگامی که مو از سطح پوست خارج می‌شود، سلول‌های آن دیگر زنده نخواهند بود. پس هنگامی که با تیغ شروع به اصلاح می‌کنید، در حقیقت مو‌های مرده روی سطح پوست را برش می‌زنید. اصلاح با تیغ مثل سایر روش‌های نوین حذف مو زائد نیست که روی ریشه و فولیکول مو تاثیر بگذارد. پس نمی‌تواند هیچ اثری هم روی رنگ، ضخامت و سرعت رشد آن بگذارد. در ابتدای مقاله به این موضوع اشاره کردیم که درباره لیزر مو زائد نیز شایعات و باور‌های غلطی وجود دارد. در مقالات تخصصی وبلاگ آفا بسیاری از این شایعات را بررسی و درستی و غلط بودن آن‌ها را توضیح دادیم. اگر می‌خواهید درباره این شایعات بهتر و بیشتر بدانید به شما توصیه می‌کنیم، مقاله علت زیاد شدن مو بعد از لیزر را مطالعه کنید.

نظرات در مورد تیغ زدن موی سر

بهره‌مندی از فواید تیغ زدن صورت با انجام روش صحیح آن

برای داشتن اصلاحی ایمن بدون عوارض جانبی، باید مراحلی که در ادامه گفته خواهد شد را دنبال کنید:

 • ابتدا ناحیه مورد نظر را خیس و مرطوب کنید.
 • از ژل یا لوسیون اصلاح استفاده کنید، تا به محافظت از پوست در برابر احتمال بریدگی‌ها و ایجاد زخم کمک کند.
 • اصلاح را با جهت رشد طبیعی مو انجام دهید، نه مخالف رشد مو.
 • از اصلاح سریع یا فشار دادن بیش از اندازه تیغ روی پوست خودداری کنید.
 • از تیغ‌های یکبار مصرف استفاده کنید.
 • برای کاهش التهاب و تحریک، پوست خود را با آب خنک بشویید.
 • از یک مرطوب کننده یا لوسیون پس از اصلاح استفاده کنید.

به شما توصیه می‌کنیم برای آشنایی با انواع روش‌های رفع مو زائد، مزایا و عوارضی که دارند سری به وبلاگ آفتاب فروزان آریا بزنید. مقالات آیا لیزر باعث نازایی میشود و اپیلاسیون بهتره یا لیزر را از دست ندهید و با خواندن آن‌ها بهترین روش برای رفع مو زائد را انتخاب کنید.

از بین بردن موهای زائد با دستگاه‌های لیزر آفا

در این مقاله به پرسش آیا تیغ زدن باعث ضخیم مو میشود پاسخ داده و باور‌های غلط درباره تیغ را از هر نظر بررسی کردیم. شما چه نظری درباره اصلاح صورت و بدن با تیغ دارید؟ تجربه خود را درباره این موضوع با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

با وجود راحتی و ارزان بودن از بین بردن موهای زائد با تیغ، این روش موقتی است و بعد از چند روز دوباره شاهد رشد موهای صورت و بدنتان خواهید بود. در دنیای امروز لیزر بهترین روش از بین بردن موهای زائد است. شرکت آفتاب فروزان آریا جدیدترین و مدرن‌ترین تجهیزات روز دنیا بدون کوچک‌ترین عوارضی را به کلینیک‌ها و مطب‌های زیبایی عرضه می‌کند. برای دریافت مشاوره رایگان با شماره‌های مندرج در سایت تماس بگیرید.

شماره تماس مجموعه

با ما در ارتباط باشید واحد پشتیبانی آفا آماده پاسخگویی به سوالات شما کاربران گرامی است.

نظرات کاربران

نظرات شما برای آفا ارزشمند است. لطفاً نظرات خود را برای ما بنویسید.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “آیا تیغ زدن صورت باعث ضخیم شدن مو میشود؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *