لک ملاسما چیست؟ علت ایجاد + درمان قطعی ملاسما

دسته بندی ها : مقالات

ملاسما یکی از اختلال‌های شایع پوستی در زنان است و فقط 10 درصد مردان احتمال دارد که به این عارضه مبتلا شوند. ملاسما یک اختلال شایع پوستی است که به صورت لکه‌های خاکستری و قهوه‌ای روی پوست ایجاد می‌شود. انواع لک ملاسما به دنبال استفاده از لوازم آرایشی، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و عوامل ژنتیکی ایجاد می‌شوند. همچنین بین 15 تا 50 درصد زنان در دوران بارداری شاهد ایجاد لکه‌های قهوه‌ای در نواحی مختلف صورت همچون گونه‌ها، پشت لب، بینی و پیشانی هستند. درمان قطعی ملاسما با استفاده از تکنولوژی‌های به کار رفته در دستگاه‌های آر اف ویرچو امکان‌پذیر است. چند دقیقه به مطالعه این مطلب اختصاص دهید تا بدانیم علت لک ملاسما چیست و از چه راه‌هایی درمان می‌شود.

بررسی روش‌های درمان لک های ملاسما در بلاگ آفا طب

ملاسما؛ یک عارضه پوستی رایج همراه با لکه‌های قهوه‌ای

ملاسما صورت یک اختلال شایع پوستی است که به‌صورت لکه‌هایی از طیف رنگی خاکستری تا قهوه‌ای روی پوست ظاهر می‌شود. زنان معمولا در بازه سنی 20 تا 40 سالگی و در دوران بارداری به این عارضه مبتلا خواهند شد. لکه‌های ملاسما معمولا در نواحی مختلف صورت همچون بالای لب، بینی، پیشانی و گونه‌ها پدیدار می‌شوند. بیشتر زنان در دوران بارداری تحت تاثیر این مشکل قرار می‌گیرند.

ملاسماها انواع سطحی و عمیق دارند و رنگ این لکه‌ها در طول زمان و بسته‌به فصل و شرایط جغرافیایی، تیره و روشن می‌شود؛ بنابراین اگر با گذشت زمان یا بعد از پایان دوره بارداری، این لکه‌های از بین نرفتند برای حذف آن‌ها باید با مشورت پزشک متخصص از روش‌های ماندگار و قطعی همچون تکنولوژی‌های پیشرفته در انواع دستگاه جوانسازی پوست مثل لیزر اکسل وی و آر اف ویرچو کمک گرفت.

ملاسما چیست؛ نوعی عارضه پوستی شایع

دلایل ایجاد ملاسما؛ چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به ملاسما هستند؟

رنگ پوست، عوامل ژنتیکی و تغییرات هورمونی از شایع‌ترین دلایل ایجاد لکه‌های قهوه‌ای صورت یا لکه ملاسما هستند. به‌طورکلی افرادی که پوست روشنی دارند کمتر به ملاسما مبتلا می‌شوند. بررسی عوامل ژنتیکی هم نشان می‌دهد که احتمال بروز این عارضه در افرادی که یکی از خویشاوندان خونی آن‌ها به ملاسما مبتلا بوده، بیشتر است. عواملی همچون ماندن طولانی‌مدت در معرض نور خورشید و استفاده از مواد آرایشی نیز احتمال بروز ملاسما را افزایش می‌دهد.

یکی دیگر از دلایل ایجاد لکه‌های قهوه‌ای روی پوست صورت، تغییرات هورمونی است. به‌همین‌دلیل معمولا در دوران بارداری زنان شاهد پیدایش ملاسما در بخش‌های مختلفی از صورتشان خواهند بود. ایجاد لکه‌های قهوه‌ای روی صورت در دوران بارداری به حدی رایج است که به آن «ماسک بارداری» هم گفته می‌شود. این لکه‌ها در اکثر موارد با پایان دوران حاملگی به‌‌تدریج از بین می‌روند؛ اما در برخی موارد که ملاسماها منشا ژنتیکی دارند، استفاده از دستگاه‌هایی همچون دستگاه آر اف ویرچو به همراه درمان‌های دارویی یک روش مناسب برای حذف لکه‌های قهوه‌ای پوست محسوب می‌شوند.

درمان لک ملاسما چگونه انجام می‌شود؟

بعد از شناخت نوع عرضه پوستی و دلایل ایجاد ملاسما، باید بدانیم که بهترین روش‌های درمان لکه ملاسما چیست. در برخی موارد که محرک‌های خارجی همچون بارداری علت ایجاد ملاسما هستند، لکه‌های قهوه‌ای روی پوست صورت به‌طور طبیعی و بعد از پایان دوران حاملگی یا قطع مصرف قرص‌های ضد‌بارداری از بین می‌روند؛ اما در برخی موارد همچون قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا ابتلا به ملاسما به‌دلایل ژنتیکی، باید به‌دنبال راه و درمانی موثر برای رفع این ضایعه‌های پوستی باشید. بسیاری از دستگاه‌های جوانسازی پوست و انواع لیزر لک صورت به تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای برای حذف ملاسما مجهز هستند. در ادامه با انواع روش‌های درمانی موثر برای لکه های ملاسما از جمله استفاده از دستگاه میکرودرم ابریژن می‌پردازیم. 

درمان ملاسما با لیزر کیوسوییچ؛ یکی از بهترین روش‌های درمان لکه‌های قهوه‌ای

لیزر درمانی با استفاده از دستگاه کیوسوئیچ یکی از روش‌های موثر و دائمی برای درمان ملاسما و بهبود لکه‌های قهوه‌ای و تیرگی پوست است. این روش معمولا بعد از 4 جلسه، با نتیجه دلخواه همراه خواهد بود. لیزر یاقوتی در کیوسوئیچ یکی از بهترین روش‌ها برای از بین بردن انواع لک ملاسما با شکستن رنگدانه‌های تیره و روشن است. این دستگاه با تاباندن اشعه‌هایی با طول‌ موج 532 و 1064 نانومتر به عمق پوست، باعث ایجاد گرما و تحریک کلاژن‌سازی می‌شود.

با استفاده از دستگاه کیوسوییچ رنگ‌دانه‌ها و لکه‌های قهوه‌ای به‌ذرات بسیار ریزتری تبدیل می‌شوند و به‌مرور زمان (بین 1 تا 6 جلسه) به‌طورکامل از بین می‌روند. استفاده از دستگاه لیزر کیوسوئیچ علاوه‌بر درمان قطعی ملاسما و بهبود لکه‌های قهوه‌ای، برای رفع تیرگی‌های پوست، جوان‌سازی پوست، از بین بردن تتو و خالکوبی‌ها، از بین بردن خال‌های مادرزادی و برطرف کردن جای جوش هم کاربرد دارد. یک مزیت مهم درمان ملاسما با دستگاه کیوسوییچ بدون عارضه بودن این روش به شمار می‌رود.

درمان ملاسما با لیزر کیوسوییچ؛ یکی از بهترین روش‌های درمان لکه‌های قهوه‌ای

بهبود لکه‌های قهوه‌ای پوست و درمان ملاسما با تکنولوژی آی پی ال

در‌صورتی‌که به‌دلیل تابش شدید نور خورشید به ملاسما دچار شده‌اید یا لکه‌های دوران بارداری بعد از زایمان همچنان وجود دارند، بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. یکی از بهترین تکنولوژی‌هایی که پزشکان برای از بین بردن ملاسما و لکه‌های صورت تجویز می‌کنند، استفاده از سیستم‌های نوری شدید پالسی دستگاه ای پی ال است. این دستگاه به‌دلیل استفاده از طول موج‌های گوناگون، برای مقاصد مختلف همچون جوانسازی پوست، درمان لکه‌های پوستی و رفع موهای زائد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در دستگاه آی پی ال با استفاده از فلش‌های لامپ زنون، یک نور پیوسته و چند طول موجی برای نفوذ به عمق پوست و درمان لکه‌های پوستی ایجاد خواهد شد. پرتوهای نوری توسط سلول‌های رنگ‌دانه‌ای پوست جذب و به حرارت تبدیل می‌شوند. سپس حرارت ایجاد شده منجر‌به تخریب رنگدانه‌ها و لکه‌های قهوه‌ای می‌گردد. بعد از 1 تا 3 جلسه لکه‌ها به‌طور‌کامل از بین خواهند رفت.

خرید انواع دستگاه‌های رفع ملاسما از جمله آر اف ویرچو، میکرودرم ابریژن و دستگاه‌های مجهز به تکنولوژی آی پی ال به درمان ملاسما پوستی کمک می‌کنند. خرید این دستگاه‌ها از سایت‌ها یا نمایندگی‌های فروش تجهیزات کلینیک زیبایی امکان‌پذیر خواهد بود.

آی پی ال؛ یکی از تکنولوژی‌های نوین و بدون عارضه برای درمان ملاسما

فناوری IPRS در دستگاه ویرچو آر اف؛ روشی مناسب برای درمان ملاسما

یکی دیگر از راه‌های موثر برای درمان ملاسما استفاده از تکنولوژی دستگاه ویرچو آر اف است. این فناوری امکان کنترل توان، میزان تابش گرما و عمق نفوذ را به‌طور همزمان فراهم می‌کند. دستگاه ویرچو آر اف (Virtue RF) با برخورداری از فناوری IPRS قادر است تا جریان رادیوفرکانسی را در زیر سطح پوست بین 100 تا 7000 میلی‌ثانیه کنترل کند. به‌این‌ترتیب تاثیر درمانی برای از بین بردن ضایعات پوستی همچون ملاسما به حداکثر می‌رسد. همچنین تنوع هندپیس‌ها و نیدل‌ها نیز این دستگاه را به انتخابی مناسب برای درمان ملاسما و لکه‌های قهوه‌ای پوست صورت تبدیل کرده است.

درمان ملاسما با دستگاه میکرودرم ابریژن؛ رفع لکه‌ها با روش لایه‌برداری

استفاده از دستگاه میکرودرم ابریژن یکی دیگر از روش‌های موثر برای درمان ملاسما و رفع لکه‌های قهوه‌ای پوست است. در این روش با لایه‌برداری پوست شاهد جوانسازی پوست و از بین رفتن ملاسما و انواع لکه‌های پوستی از جمله کک و مک و جای جوش خواهیم بود. در این روش پزشک با استفاده از تجهیزات مخصوص لایه‌های اضافی و قدیمی را حذف می‌کند. با‌توجه‌به اینکه در روش میکرودرم ابریژن فقط لایه‌های قدیمی و مرده پوست حذف می‌شوند و پزشک از کرم مخصوص استفاده می‌کند، این روش کاملا بدون درد است.

استفاده از میکرودرم ابریژن؛ دستگاهی برای لایه‌برداری و از بین بردن لک‌های پوستی

استفاده از تکنولوژی‌های دستگاه‌های جوان‌سازی پوست؛ بهترین روش درمان ملاسما

در این مطلب با بررسی علت درمان ملاسما پرداختیم تا بدانیم بهترین راهکار درمانی برای هر نوع melasma چیست. لکه ملاسما صورت نوعی عارضه پوستی است که باعث ظاهر شدن لکه‌های قهوه‌ای تا خاکستری روی سطح پوست می‌شود. این عارضه ممکن است به صورت ژنتیک یا بر اثر عوامل خارجی مثل تابش نور خورشید و بارداری ایجاد شود.

در این مقاله به این سوال پاسخ دادیم که «ملاسما چیست». همچنین با راه‌های درمان ملاسما و از بین لکه‌های قهوه‌ای روی پوست به‌طور‌دقیق آشنا شدیم. در برخی موارد همچون بارداری این لکه‌ها به مرور زمان و به‌صورت طبیعی از بین می‌روند؛ اما در صورت ماندگاری و تشدید شدن لکه‌های بهتر است با مراجعه به پزشک متخصص یک روش موثر و قطعی را برای درمان ملاسما انتخاب کنید. درمان با لیزر و دستگاه‌هایی همچون لیزر کیوسوییچ و فناوری آی پی ال از بهترین روش‌های درمان لکه‌های قهوه‌ای پوست به حساب می‌آیند.

مراکز درمانی و کلینیک‌های تخصصی پوست و مو برای عرضه بهترین خدمات به مراجعه‌کنندگان می‌توانند دستگاه مورد‌نظر خود را از شرکت تجهیزات پزشکی پوست و زیبایی آفا تهیه کنند. پزشکان، متخصصان و صاحبان کلینیک‌های زیبایی از طریق تماس با کارشناسان این مرکز می‌توانند کلیه اطلاعات مورد‌نیاز در خصوص تهیه دستگاه مورد‌نظرشان را دریافت کنند.

شماره تماس مجموعه

با ما در ارتباط باشید واحد پشتیبانی آفا آماده پاسخگویی به سوالات شما کاربران گرامی است.

نظرات کاربران

نظرات شما برای آفا ارزشمند است. لطفاً نظرات خود را برای ما بنویسید.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “لک ملاسما چیست؟ علت ایجاد + درمان قطعی ملاسما”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *