ملاسما چیست؟ + بررسی درمان لکه های قهوه ای

دسته بندی ها : مقالات

ملاسما یکی از اختلال‌های شایع پوستی در زنان است. زیرا فقط 10 درصد مردان احتمال دارد که به این عارضه مبتلا شوند. در مقابل زنان به دلایل مختلفی همچون استفاده از لوازم آرایشی، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و عوامل ژنتیکی به ملاسما مبتلا می‌شوند. همچنین بین 15 تا 50 درصد زنان در دوران بارداری شاهد ایجاد لکه‌های قهوه‌ای در نواحی مختلف صورت همچون گونه‌ها، پشت لب، بینی و پیشانی هستند. در این مقاله به شما خواهیم گفت که ملاسما چیست و عوامل تاثیرگذار بر ایجاد این عارضه پوستی را به‌طوردقیق مورد بررسی قرار می‌دهیم. همچنین اگر این لکه‌ها به مرور زمان از بین نرفته‌اند و به‌دنبال روشی موثر و قطعی برای درمان ملاسما هستید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

بررسی کامل راه‌های درمان ملاسما

ملاسما؛ یک عارضه پوستی رایج همراه با لکه‌های قهوه‌ای

ملاسما به‌طورکلی یک اختلال شایع پوستی است که به‌صورت لکه‌هایی از طیف رنگی خاکستری تا قهوه‌ای روی پوست ظاهر می‌شود. زنان معمولا در بازه سنی 20 تا 40 سالگی و در دوران بارداری به این عارضه مبتلا خواهند شد. لکه‌های ملاسما معمولا در نواحی مختلف صورت همچون بالای لب، بینی، پیشانی و گونه‌ها پدیدار خواهند شد. بیشتر زنان در دوران بارداری تحت تاثیر این مشکل قرار می‌گیرند.

ملاسماها انواع سطحی و عمیق دارند و رنگ این لکه‌ها در طول زمان و بسته‌به فصل و شرایط جغرافیایی، تیره و روشن می‌شود؛ بنابراین اگر با گذشت زمان یا بعد از پایان دوره بارداری، این لکه‌های از بین نرفتند برای حذف آن‌ها باید با مشورت پزشک متخصص از روش‌های ماندگار و قطعی همچون تکنولوژی‌های پیشرفته در دستگاه جوان سازی پوست کمک گرفت.

آشنایی با ملاسما؛ لکه‌های قهوه‌ای روی صورت

دلایل ایجاد ملاسما؛ چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به ملاسما هستند؟

رنگ پوست، عوامل ژنتیکی و تغییرات هورمونی از شایع‌ترین دلایل ایجاد لکه‌های قهوه‌ای صورت یا ملاسما هستند. به‌طورکلی افرادی که پوست روشنی دارند کمتر به ملاسما مبتلا می‌شوند. بررسی عوامل ژنتیکی هم نشان می‌دهد که احتمال بروز این عارضه در افرادی که یکی از خویشاوندان خونی آن‌ها به ملاسما مبتلا بوده بیشتر است. عواملی همچون ماندن طولانی‌مدت در معرض نور خورشید و استفاده از مواد آرایشی نیز احتمال بروز ملاسما را افزایش می‌دهد.

یکی دیگر از دلایل ایجاد لکه‌های قهوه‌ای روی پوست صورت، تغییرات هورمونی است. به‌همین‌دلیل معمولا در دوران بارداری زنان شاهد پیدایش ملاسما در بخش‌های مختلفی از صورتشان خواهند بود. ایجاد لکه‌های قهوه‌ای روی صورت در دوران بارداری به حدی رایج است که به آن «ماسک بارداری» هم گفته می‌شود. این لکه‌ها در اکثر موارد با پایان دوران حاملگی به‌‌تدریج از بین می‌روند؛ اما در برخی موارد که ملاسماها منشا ژنتیکی دارند، استفاده از دستگاه‌هایی همچون دستگاه میکرودرم ابریژن به همراه درمان‌های دارویی یک روش مناسب برای حذف لکه‌های قهوه‌ای پوست محسوب می‌شوند.

درمان ملاسما؛ آشنایی با بهترین روش‌ها برای رفع لکه‌های قهوه‌ای صورت

در برخی موارد که محرک‌های خارجی همچون بارداری علت ایجاد ملاسما هستند، لکه‌های قهوه‌ای روی پوست صورت به‌طور طبیعی و بعد از پایان دوران حاملگی یا قطع مصرف قرص‌های ضد‌بارداری از بین می‌روند؛ اما در برخی موارد همچون قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا ابتلا به ملاسما به‌دلایل ژنتیکی، باید به‌دنبال راه و درمانی موثر برای رفع این ضایعه‌های پوستی باشید. بسیاری از دستگاه‌های جوانسازی پوست و انواع لیزر لک صورت به تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای برای حذف ملاسما مجهز هستند. در ادامه با این روش‌های درمانی موثر و در اکثر موارد دائمی به‌طورکامل آشنا خواهیم شد.

درمان ملاسما با لیزر کیوسوییچ؛ یکی از بهترین روش‌های درمان لکه‌های قهوه‌ای

لیزر درمانی یکی از روش‌های موثر و دائمی برای درمان ملاسما و بهبود لکه‌های قهوه‌ای و تیرگی پوست است. معمولا بعد از 4 جلسه، مراجعه‌کنندگان نتایج درمانی و اثرات بهبود را به‌طورکامل مشاهده خواهند کرد. دستگاه لیزر کیوسوییچ یکی از تکنولوژی‌های نوین و پیشرفته‌ای است که با هدف درمان هر‌گونه لک و کک‌ومک ساخته شد. این دستگاه با تاباندن اشعه‌هایی با طول‌ موج 532 و 1064 نانومتر به عمق پوست، باعث ایجاد گرما و تحریک کلاژن‌سازی می‌شود.

با استفاده از دستگاه کیوسوییچ رنگ‌دانه‌ها و لکه‌های قهوه‌ای به‌ذرات بسیار ریزتری تبدیل می‌شوند و به‌مرور زمان (بین 1 تا 6 جلسه) به‌طورکامل از بین می‌روند. استفاده از لیزر کیوسوییچ علاوه‌بر حذف ملاسما و بهبود لکه‌های قهوه‌ای، برای رفع تیرگی‌های پوست، جوان‌سازی پوست، از بین بردن تتو و خالکوبی‌ها، از بین بردن خال‌های مادرزادی و برطرف کردن جای جوش هم کاربرد دارد. یک مزیت مهم درمان ملاسما با دستگاه کیوسوییچ بدون عارضه بودن آن است.

لیزر کیوسوییچ، روشی برای درمان ملاسما

بهبود لکه‌های قهوه‌ای پوست و درمان ملاسما با تکنولوژی آی پی ال

در‌صورتی‌که به‌دلیل تابش شدید نور خورشید به ملاسما دچار شده‌اید یا لکه‌های دوران بارداری بعد از زایمان همچنان وجود دارند، بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. یکی از بهترین تکنولوژی‌هایی که پزشکان برای از بین بردن ملاسما و لکه‌های صورت تجویز می‌کنند، استفاده از سیستم‌های نوری شدید پالسی دستگاه ای پی ال است. این دستگاه به‌دلیل استفاده از طول موج‌های گوناگون، برای مقاصد مختلف همچون جوانسازی پوست، درمان لکه‌های پوستی و رفع موهای زائد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در دستگاه آی پی ال با استفاده از فلش‌های لامپ زنون، یک نور پیوسته و چند طول موجی برای نفوذ به عمق پوست و درمان لکه‌های پوستی ایجاد خواهد شد. پرتوهای نوری توسط سلول‌های رنگ‌دانه‌ای پوست جذب و به حرارت تبدیل می‌شوند. سپس حرارت ایجاد شده منجر‌به تخریب رنگدانه‌ها و لکه‌های قهوه‌ای می‌گردد. بعد از 1 تا 3 جلسه لکه‌ها به‌طور‌کامل از بین خواهند رفت.

آی پی ال؛ یکی از تکنولوژی‌های نوین و بدون عارضه برای درمان ملاسما

فناوری IPRS در دستگاه ویرچو آر اف؛ روشی مناسب برای درمان ملاسما

یکی دیگر از راه‌های موثر برای درمان ملاسما استفاده از تکنولوژی دستگاه ویرچو آر اف است. این فناوری امکان کنترل توان، میزان تابش گرما و عمق نفوذ را به‌طور همزمان فراهم می‌کند. دستگاه ویرچو آر اف (Virtue RF) با برخورداری از فناوری IPRS قادر است تا جریان رادیوفرکانسی را در زیر سطح پوست بین 100 تا 7000 میلی‌ثانیه کنترل کند. به‌این‌ترتیب اثرات درمانی برای از بین بردن ضایعات پوستی همچون ملاسما به حداکثر می‌رسد. همچنین تنوع هندپیس‌ها و نیدل‌ها نیز این دستگاه را به انتخابی مناسب برای درمان ملاسما و لکه‌های قهوه‌ای پوست صورت تبدیل کرده است.

درمان ملاسما با دستگاه میکرودرم ابریژن؛ رفع لکه‌ها با روش لایه‌برداری

استفاده از دستگاه میکرودرم ابریژن یکی دیگر از روش‌های موثر برای درمان ملاسما و رفع لکه‌های قهوه‌ای پوست است. در این روش با لایه‌برداری پوست شاهد جوانسازی پوست و از بین رفتن ملاسما و انواع لکه‌های پوستی از جمله کک و مک و جای جوش خواهیم بود. در این روش پزشک با استفاده از تجهیزات مخصوص لایه‌های اضافی و قدیمی را حذف می‌کند. با‌توجه‌به اینکه در روش میکرودرم ابریژن فقط لایه‌های قدیمی و مرده پوست حذف می‌شوند و پزشک از کرم مخصوص استفاده می‌کند، این روش کاملا بدون درد است.

میکرودرم ابریژن؛ راهی سریع برای از بین بردن ملاسما

استفاده از تکنولوژی‌های دستگاه‌های جوان‌سازی پوست؛ بهترین روش درمان ملاسما

در این مقاله به این سوال پاسخ دادیم که «ملاسما چیست». همچنین با راه‌های درمان ملاسما و از بین لکه‌های قهوه‌ای روی پوست به‌طور‌دقیق آشنا شدیم. در برخی موارد همچون بارداری این لکه‌ها به مرور زمان و به‌صورت طبیعی از بین می‌روند؛ اما در صورت ماندگاری و تشدید شدن لکه‌های بهتر است با مراجعه به پزشک متخصص یک روش موثر و قطعی را برای درمان ملاسما انتخاب کنید. درمان با لیزر و دستگاه‌هایی همچون لیزر کیوسوییچ و فناوری آی پی ال از بهترین روش‌های درمان لکه‌های قهوه‌ای پوست به حساب می‌آیند.

مراکز درمانی و کلینیک‌های تخصصی پوست و مو برای عرضه بهترین خدمات به مراجعه‌کنندگان می‌توانند دستگاه مورد‌نظر خود را از شرکت تجهیزات پزشکی پوست و زیبایی آفا تهیه کنند. پزشکان، متخصصان و صاحبان کلینیک‌های زیبایی از طریق تماس با کارشناسان این مرکز می‌توانند کلیه اطلاعات مورد‌نیاز در خصوص تهیه دستگاه مورد‌نظرشان را دریافت کنند.

شماره تماس مجموعه

با ما در ارتباط باشید واحد پشتیبانی آفا آماده پاسخگویی به سوالات شما کاربران گرامی است.

نظرات کاربران

نظرات شما برای آفا ارزشمند است. لطفاً نظرات خود را برای ما بنویسید.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “ملاسما چیست؟ + بررسی درمان لکه های قهوه ای”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *