درمان میخچه پا با 5 راهکار اساسی!

دسته بندی ها : مقالات

میخچه پا عارضه‌ای شایع است که در هر سنی رخ می‌دهد. این عارضه به دلیل رشد بیش از حد لایه‌های بیرونی پوست (اپیدرم) ایجاد می‌شود. میخچه‌ها معمولاً در کف پا، انگشتان پا و کناره‌های ناخن رشد می‌کنند. میخچه ممکن است قرمز، ملتهب و دردناک باشد. روش‌های تهاجمی و غیرتهاجمی مختلفی برای درمان میخچه وجود دارد. درمان میخچه پا به عوامل مختلفی مانند اندازه و محل میخچه، شدت درد و ترجیحات بیمار بستگی دارد. در این مقاله، به بررسی ۵ راهکار اساسی برای درمان میخچه پا می‌پردازیم.

شرح موثرترین روش‌های درمان میخچه پا در وبلاگ آفاطب

۱. پلاسما تراپی؛ روشی مدرن و مؤثر برای درمان میخچه پا

پلاسماتراپی یکی از روش‌های مدرن و مؤثر برای درمان میخچه پا است. در این روش از انرژی پلاسما برای تحریک ترمیم و بازسازی بافت‌های آسیب دیده استفاده می‌شود. در فرآیند درمان میخچه پا با پلاسما تراپی، انرژی الکتریکی به شکل پلاسما از به‌ صورت فرکشنال به پوست منتقل می‌شود که بیشترین کنترل انتشار حرارتی در عمق پوست را نیز دارد.

پس از برخورد قوس پلاسما با پوست، تصعید (Sublimation) بخشی از لایه اپیدرم و تحریک درم اتفاق می‌افتد. این موضوع، بهبود ساختار کلاژنی، افزایش Turn Over سلولی و تحریک فیبروبلاست‌ها را به‌‌دنبال خواهد داشت. درمان میخچه پا از طریق پلاسماتراپی غیرتهاجمی و بدون درد و خونریزی است و باید در مطب پزشک انجام شود. این روش به‌دلیل سرعت بسیار بالا در بهبودی و بدون نیاز به عمل جراحی، به یک انتخاب مناسب برای درمان میخچه پا تبدیل شده است.

برخورد قوس پلاسما با پوست در روش درمان موثر میخچه پا با پلاسما تراپی

۲. تکنولوژی لیزر CO2 Fractional؛ پیشرفته‌ترین روش‌ لیزری برای درمان میخچه

لیزر CO2 Fractional یکی از پیشرفته‌ترین روش‌های لیزری برای درمان میخچه پا است. این روش با برداشتن لایه‌های مختلف پوست و تحریک لایه‌های زیرین برای تولید کلاژن، بافت‌های آسیب دیده را ترمیم می‌کند. لیزرهای CO2 fractional با در نظر گرفتن مولکول‌های آب به عنوان بافت هدف و از طریق ایجاد ستون‌های تخریبی (Microscopic Thermal Injury Zone) در پوست، عمل لایه‌برداری را انجام می‌دهند. علاوه‌بر لایه‌برداری، ایجاد حرارت در مجاورت ستون‌های تخریبی، باعث افزایش سرعت بازسازی سلولی و تحریک کلاژن سازی شده که به همین دلیل از سایر سیستم‌های لایه‌برداری بسیار موثرتر عمل می‌کند.

در روش CO2 به‌دلیل سالم بودن بافت بین این ستون‌ها، ترمیم سریع‌تر انجام شده و عوارض جانبی به حداقل خواهد رسید. مالکان مراکز درمانی می‌توانند با مقایسه عملکرد و قیمت دستگاه پلاسما و CO2 Fractional یکی از آن‌ها را برای تجهیز مرکز خود خریداری کنند. از سوی دیگر، افراد برای درمان میخچه پا با استفاده از CO2 باید به مراکز زیبایی و لیزر مجهز به این دستگاه مراجعه کنند.

استفاده از تکنولوژی لیزر CO2 Fractional برای درمان میخچه

۳. آر اف سرجیکال؛ جایگزینی بافت‌های جدید به‌جای بافت‌های آسیب‌دیده

آر اف سرجیکال نوعی روش درمانی موثر برای از بین بردن میخچه پا است. در این روش، بافت‌های آسیب دیده از بین می‌رود و بافت‌های جدید جایگزین می‌شود. در حقیقت این سیستم‌ها، نسل جدید تکنولوژی آر اف سرجیکال است که با بالا بردن فشار آب میان بافتی به جای تولید حرارت در داخل سلول از تخریب و صدمه زدن به بافت جلوگیری می‌کنند؛ بنابراین احتمال ایجاد اسکار روی پوست با آن‌ها کمتر است. در فناوری آر اف سرجیکال، دو الکترود با ابعاد مختلف به یک‌دیگر متصل می‌شوند که یکی از آن‌ها هم به‌صورت پروب و دیگری از جنس پلیت رسانا است. پلیت رسانا در  نزدیک‌ترین ناحیه به محل میخچه قرار می‌گیرد.

از آنجایی که سطح مقطع پروب نسبت به سطح مقطع پلیت بسیار کوچک‌تر است، باعث ایجاد اختلاف چگالی و ایجاد گرما و در نتیجه تخریب بافت زیر الکترود می‌شود. آر اف سرجیکال برای درمان میخچه پا در مطب پزشک انجام خواهد شد؛ ازاین‌رو، برای استفاده از این روش درمانی باید به مراکز مجهز به دستگاه‌های با تکنولوژی آر اف سرجیکال مراجعه کنید. همچنین اگر مرکز زیبایی دارید، پیشنهاد می‌کنیم عملکرد و قیمت دستگاه آر اف سرجیکال را بررسی کرده و در صورت نیاز برای تجهیز مرکز خود تهیه کنید.

درمان موثر میخچه پا؛ ایجاد اختلاف چگالی و ایجاد گرما در روش آر اف سرجیکال

۴. چسب میخچه؛ روش درمانی ساده برای میخچه‌های کوچک

استفاده از چسب میخچه یکی از راهکارهای دیگر برای درمان میخچه پا است. چسب میخچه، ۴۰٪ اسید سالیسیلیک دارد و غلظت آن به‌گونه‌ای است که به نواحی سالم پوست آسیب نمی‌زند. این چسب یک پد توخالی دایره شکل دارد که میخچه در بخش خالی آن قرار می‌گیرد. پس از محاصره میخچه با چسب، اسید آن آزاد می‌شود و میخچه را رفع می‌کند.

استفاده از چسب به‌عنوان یک روش ساده برای میخچه‌های کوچک مناسب خواهد بود. چسب میخچه را می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه کنید. درصورتی‌که میخچه شما بزرگ است، پیشنهاد می‌کنیم درباره استفاده از لیزر co2،‌ آر اف سرجیکال و سایر دستگاه‌های موثر با پزشک متخصص مشورت کنید.

۵. استفاده از روش‌های خانگی؛ رفع میخچه‌های کوچک

سرکه سیب یک ماده طبیعی است که به نرم شدن و از بین رفتن میخچه کمک بسیاری می‌کند. برای استفاده از سرکه سیب، پنبه‌ای را به این ماده آغشته کنید و روی میخچه قرار دهید. پنبه را با باند ببندید و بگذارید یک شب بماند. همچنین روغن کرچک به‌عنوان یک ماده طبیعی برای درمان میخچه‌ای کوچک مورداستفاده قرار می‌گیرد. سنگ پا نیز نوعی راهکار خانگی برای رفع میخچه پا خواهد بود. در این روش با ساییدن و از بین بردن لایه‌های بیرونی پوست کم کم میخچه از بین خواهد رفت.

توجه داشته باشید روش‌های درمانی خانگی میخچه، خالبرداری یا هر مشکل پوستی دیگری، معمولا مناسب برای عارضه‌های کوچک و خفیف بوده و نیازمند زمان بیشتری برای درمان است. ازاین‌رو، درصورتی‌که عارضه شما بزرگ و قدیمی است برای درمان کامل آن باید از روش‌های لیزر co2، پلاسماتراپی و سایر روش‌های غیرتهاجمی استفاده کنید.

روش‌های خانگی؛ موثر برای درمان میخچه‌های کوچک

استفاده از دستگاه‌های به‌روز و درمان‌های پزشکی برای درمان میخچه پا

درمان میخچه پا به عوامل مختلفی بستگی دارد. در برخی موارد، می‌توان با استفاده از روش‌های خانگی میخچه را درمان کرد. در موارد دیگر، ممکن است نیاز به درمان‌های پزشکی مانند پلاسما تراپی، لیزر CO2 Fractional، آر اف سرجیکال یا چسب میخچه باشد. برای درمان میخچه‌های بزرگ باید ابتدا با پزشک متخصص مشورت کنید و سپس بهترین راه درمان را انتخاب کنید.

به‌طورکلی، درمان‌های پزشکی راه‌حل سریع و قطعی برای درمان میخچه پا هستند و نسبت به درمان‌های خانگی تاثیر سریع‌تر و بیشتری دارند. درمان‌های پزشکی هم برای تاثیر بیشتر باید با به‌روزترین دستگاه‌ها و تکنولوژی‌ها انجام شود. برای تجهیز مراکز درمانی و زیبایی خود به دستگاه‌های نام‌ برده در این مقاله پیشنهاد می‌کنیم دستگاه‌های به‌روز آفا را در سایت مشاهده کنید. با استفاده از دستگاه‌های به‌روز رضایت مراجعین خود را تا حد بسیاری افزایش خواهید داد.

شماره تماس مجموعه

با ما در ارتباط باشید واحد پشتیبانی آفا آماده پاسخگویی به سوالات شما کاربران گرامی است.

نظرات کاربران

نظرات شما برای آفا ارزشمند است. لطفاً نظرات خود را برای ما بنویسید.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “درمان میخچه پا با 5 راهکار اساسی!”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *