ظاهر شدن اولین چروک در سنین جوانی، درست زمانی که در حال لذت بردن از زندگی هستید، یک غافلگیری ناخوشایند است. برخی از افراد با مشاهده این علائم نسبت به گذر سریع عمر احساس اضطراب پیدا می‌کنند! همین موضوع سبب شده است تا کمپانی‌های تولیدکننده محصولات آرایشی و بهداشتی، بیش از پیش بر روی خواص ضد پیری و معجزه‌آسا بودن محصولات خود تأکید کنند. با یک نگاه به ترکیبات محصولات آرایشی و بهداشتی جدید، متوجه شهرت آنتی اکسیدان‌ها خواهید شد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله تأثیر آنتی اکسیدان بر پوست را بررسی کرده و نحوه عملکرد آن برای بهبود وضعیت پوست را توضیح دهیم.
اگر برای شما هم این سؤال پیش آمده است که چرا کمپانی‌های محصولات آرایشی و بهداشتی تا این حد درباره وجود آنتی اکسیدان در محصولات خود صحبت می‌کنند، ادامه این مقاله را از دست ندهید. در ادامه این مطلب توضیح می‌دهیم که آنتی اکسیدان چیست و چه تأثیری بر پوست دارد.

آنتی اکسیدان چیست؟ آشنایی با مفهوم رادیکال‌های آزاد

پیش از بررسی چیستی آنتی اکسیدان‌ها و فواید آنتی اکسیدان‌ها برای پوست، ابتدا باید با مفهوم رادیکال‌های آزاد آشنا شویم. هنگامی که پوست بدن در معرض عوامل مختلفی مانند آلودگی هوا، دود سیگار، اشعه ماوراء بنفش، باکتری‌ها و ویروس‌ها قرار می‌گیرد، نسبت به آن‎ها واکنش نشان می‌دهد. این واکنش‌ها سبب تولید مولکول‌هایی ناپایدار به نام رادیکال آزاد می‌شوند. رادیکال‌های آزاد برای رسیدن به تعادل، به سایر مولکول‌ها حمله کرده و با سرقت الکترون از آن‌‌ها به تعادل می‌رسند. در اثر واکنش‌های رادیکال‌های آزاد با سلول‌های سالم پوست، با پدیده‌ای به نام اکسیداسیون مواجه می‌شوید؛ درست مانند اتفاقی که برای پوست موز یا سیب خرد شده در هوای آزاد رخ می‌دهد. در این میان آنتی اکسیدان‌ها با اهدای الکترون‌‌‌های خود به رادیکال‌های آزاد، از آسیب رسیدن به سلول‌های بدن و باز شدن منافذ پوستی جلوگیری می‌کنند.

رفع لک و چین‌وچروک با مصرف آنتی اکسیدان

فواید آنتی اکسیدان‌‌ها برای پوست؛ آنتی اکسیدان‌ها چگونه به بهبودی پوست کمک می‌کنند؟

آنتی اکسیدان‌‌ها بر سلامت پوست و بهبودی وضعیت آن تأثیرگذار هستند. در ادامه با بررسی فواید آنتی اکسیدان‌ها برای پوست، به توضیح این مطلب می‌پردازیم که آنتی اکسیدان‌ها چگونه به بهبود پوست کمک می‌کنند.

۱. محافظت در برابر رادیکال‌های آزاد؛ مهم‌ترین تأثیر آنتی اکسیدان بر پوست

اولین تأثیر آنتی اکسیدان بر پوست، محافظت از آن در برابر رادیکال‌های آزاد است. آنتی‌اکسیدان‌ها با اهدای الکترون‌های خود به رادیکال‌های آزاد ناپایدار، از تخریب سلول‌های پوستی توسط آن‌ها جلوگیری می‌کنند. همین موضوع سبب تقویت پوست و بهبود وضعیت آن می‌شود. علاوه‌بر تأثیر آنتی اکسیدان‌ها بر پوست، به کمک بهترین دستگاه لیزر کیوسوییچ می‌توان به درمان منافذ باز، لیفتینگ، افزایش قوام پوست و جوان‌سازی پوست کمک بسیاری کرد.

جوان‌سازی پوست با لیزر کیوسوئیچ و مصرف آنتی اکسیدان

۲. محافظت از پوست در برابر تابش نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش

همه آنتی اکسیدان‌ها خواص ضد التهابی دارند. همین موضوع سبب کاهش پاسخ التهابی پوست در اثر تابش اشعه‌های مضر خورشید می‌شود؛ همچنین آنتی اکسیدان‌ها از آفتاب سوختگی جلوگیری کرده و با تقویت سلول‌های پوست، سپر محافظتی قوی در برابر پیر شدن پوست در اثر آسیب‌های ناشی از اشعه ماوراء بنفش ایجاد می‌کنند.

یکی دیگر از روش‌های مدرن مؤثر شناخته شده برای جوان‌سازی پوست، استفاده از دستگاه میکرودرم ابریژن است. در این روش، لایه‌های قدیمی پوست به کمک دستگاه میکرودرم ابریژن برداشته شده و همین لایه‌برداری عمیق به جوان‌سازی پوست کمک شایانی می‌کند.

جوان‌سازی پوست با دستگاه میکرودرم ابریژن

۳. افزایش شادابی و روشن شدن پوست؛ یکی از خواص آنتی اکسیدان

رادیکال‌های آزاد و قرار گرفتن مکرر در معرض نور خورشید، می‌تواند باعث ایجاد تغییراتی در تولید ملانین پوست شود. ملانین در واقع همان رنگدانه‌های پوست است که باعث ایجاد لکه‌های تیره و ناهمواری روی پوست می‌شود. آنتی اکسیدان‌ها با محافظت از پوست در برابر نور خورشید، می‌توانند از تولید غیرطبیعی رنگدانه‌های پوست جلوگیری کنند. علاوه‌بر تأثیر فوق‌العاده مصرف آنتی اکسیدان بر شادابی پوست، برای درمان قطعی لک صورت می‌توان از انواع لیزر و تجهیزات پزشکی مدرن استفاده کرد.

۳. افزایش کلاژن سازی؛ یکی از تأثیرات قوی‌ترین آنتی اکسیدان برای پوست

یکی از مزایای آنتی اکسیدان‌ها برای پوست، تحریک آن برای کلاژن سازی بیشتر است. کلاژن یکی از اجزای سازنده پوست بوده و بر کیفیت بافت آن تأثیر بسیاری دارد. این ماده خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش داده و به حفظ رطوبت آن کمک می‌کند. آنتی اکسیدان‌ها با تحریک پوست برای کلاژن سازی، از پیری و ایجاد لک روی صورت جلوگیری خواهد کرد.

۴. خواص ضد پیری؛ معجزه‌ای برای کاهش علائم افزایش سن

اکسیداسیون پوست با شکستن ساختار کلاژن‌ها، ترمیم پوست را متوقف کرده و باعث التهاب آن می‌شود. نتیجه این اتفاقات به‌صورت خطوط ریز، چین‌وچروک، شل شدن پوست، جوش و آکنه و لکه‌های پوستی خود را نشان می‌دهند. آنتی اکسیدان‌ها با از بین بردن رادیکال‌های آزاد، به پیشگیری و کنترل این علائم کمک می‌‌کنند و سرعت روند پیری پوست را کاهش می‌دهند.

علاوه‌بر مصرف آنتی اکسیدان برای کاهش آثار پیری و لک‌های صورت، می‌توان درمان پیسی با لیزر را یکی از بهترین روش‌های مدرن ترمیم پوست در نظر گرفت.

درمان پیسی با لیزر و مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها

۶. افزایش قدرت ترمیم بافت پوست؛ تأثیر آنتی اکسیدان بر پوست

آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند جریان خون را در پوست افزایش داده و سبب بهبود وضعیت ترمیم آن شوند. التهابات پوستی نیز روند ترمیم پوست را مختل می‌کنند و آنتی اکسیدان‌ها با کاهش التهاب پوست، به آن کمک می‌کنند که خود را ترمیم کند. افزایش قدرت ترمیم پوست، می‌تواند به دلیل تأثیر آنتی اکسیدان‌ها بر افزایش کلاژن سازی پوست نیز باشد.

آنتی‌ اکسیدان‌ها با تأثیرات مثبتی که روی پوست دارند، به‌عنوان راه حلی مناسب برای سفيد كردن پوست بدن شناخته می‌شوند. با تأثیرات فوق‌العاده‌ای که مصرف آنتی اکسیدان‌ها بر پوست می‌گذارد، طبیعی است که رسانه‌ها و کمپانی‌های تولیدکننده محصولات آرایشی و بهداشتی، بر وجود این ماده بسیار تأکید می‌کنند.

منابع دریافت آنتی اکسیدان‌ها؛ آنتی اکسیدان‌های گیاهی

برای دریافت مقادیر کافی از آنتی اکسیدان‌ها منابع بسیاری وجود دارد. در ادامه مهم‌ترین منابع دریافت این ماده مؤثر را معرفی می‌کنیم.

  • مواد غذایی طبیعی حاوی ویتامین‌های C، E، A و نیاسینامید (ویتامین B).
  • چای سبز؛ قوی‌ترین آنتی اکسیدان طبیعی
  • آجیل و غلات
  • سبزیجات تازه و میوه‌هایی مانند تمشک، انواع توت، سیب و انگور
  • مکمل‌های حاوی آنتی اکسیدان
  • محصولات آرایشی و بهداشتی مراقبت از پوست حاوی آنتی اکسیدان

تأمین این ماده از روش‌های گوناگونی ممکن است. برای بهره بردن از تأثیر آنتی اکسیدان بر پوست، حتماً نیازی به پرداخت هزینه‌های گزاف برای خرید محصولات مراقبت از پوست حاوی این ماده ندارید؛ آنتی اکسیدان به‌راحتی از طریق منابع غذایی طبیعی قابل‌دریافت است.

قوی‌ترین آنتی اکسیدان برای پوست؛ آنتی اکسیدان‌ها

جوان‌سازی پوست با مصرف آنتی اکسیدان‌ها و تجهیزات مدرن پزشکی

در این مقاله درباره تأثیر آنتی اکسیدان بر پوست و چگونگی کمک این ماده به بهبود وضعیت پوست صحبت کردیم. آنتی اکسیدان یک ماده مؤثر بسیار قوی برای کاهش روند سرعت پیری پوست و افزایش شادابی صورت است. علاوه‌بر مصرف این ماده، روش‌های مدرن بسیاری برای کمک به جوان‌سازی پوست وجود دارد. دستگاه‌های پیشرفته و تجهیزات پزشکی بسیار قوی برای این منظور وجود دارد. مراکز درمانی و کلینیک‌های زیبایی می‌توانند برای خرید این تجهیزات با مجموعه آفا در تماس باشند. برای خرید مجهزترین دستگاه‌های پزشکی می‌توانید به بخش فروشگاهی این سایت سر بزنید یا با شماره ۰۲۱۸۸۱۰۷۰۷۰ تماس بگیرید.