تیرگی پوست بعد از لیزر موهای زائد؛ نکاتی که هرگز بازگو نشده‌اند

دسته بندی ها : مقالات

درحال‌حاضر استفاده از لیزر صورت و بدن یکی از بهترین راه‌ها برای رهایی از مو‌های زائد است. لیزر روشی غیر تهاجمی و ایمن است؛ اما ممکن است مانند سایر روش‌های زیبایی، عوارض خفیفی نیز داشته باشد. عده زیادی می‌پرسند که آیا لیزر پوست را سفید میکند ؟باید بگوییم که تغییر رنگ و ایجاد لکه‌های تیره و روشن روی پوست از عوارض نادر درمان با لیزر است. چنانچه شما نیز قصد لیزر مو‌های زائد را دارید، اما تغییر رنگ پوست بعد از لیزر نگرانتان کرده با ما همراه شوید تا به پاسخ پرسش «آیا لیزر پوست را تیره میکند؟» برسید.

آیا لیزر پوست را تیره میکند

نور لیزر با یک طول موج خاص، در مدت‌زمان کوتاه و معینی بر سطح پوست و مو‌ها تابیده می‌شود. این پرتوها هیچ‌گونه آسیبی به بافت پوست نمی‌زنند و فقط روی فولیکول‌های مو تأثیر می‌گذارد. ملانین‌ها (رنگدانه) درون ساقه و فولیکول مو، انرژی تابشی لیزر را به خود جذب کرده و آن را به انرژی گرمایی تبدیل می‌کند. با افزایش دمای مو ریشه مو هم می‌سوزد.

لازم به ذکر است که لیزر صورت و بدن فقط قابلیت سوزاندن فولیکول‌های واقع شده در دوره رشد را دارد. برای از بین بردن سایر ریشه‌های مو که در دوره‌های بعدی وارد سیکل رشد می‌شوند، باید جلسات لیزر را تکرار کرد.

با استفاده از دستگاه لیزر مو‌های زائد ممکن است افراد در هر ماه یا هر دو ماه یک‌بار به جلسه ترمیمی نیاز پیدا کنند. نکته حائز اهمیت این است که ازبین‌رفتن 90 درصد از مو‌های زائد و رسیدن به نتیجه مطلوب در گرو شرکت در کلیه جلسات درمانی لیزر است.

لیزر صورت و بدن؛ آیا لیزر پوست تیره را روشن میکند؟

برخی افراد از لیزر و عوارض جانبی آن می‌ترسند؛ زیرا فکر می‌کنند که تاثیر نامطلوبی روی بدن می‌گذارد. یکی از این عوارض که دغدغه بسیاری از افراد نیز محسوب می‌شود، تیره شدن پوست بعد از لیزر است. به همین دلیل، روزانه پزشکان و متخصصین در کلینیک‌های زیبایی با سوال «علت تیرگی بیکینی بعد از لیزر چیست؟» روبه‌رو می‌شوند.

در پاسخ به پرسش آیا لیزر پوست را تیره میکند یا خیر ابتدا باید بگوییم که این روش حذف موهای زائد در حالت عادی پوست را تیره نمی‌کند. در برخی موارد لیزر باعث روشن شدن پوست در برخی نقاط تیره بدن شده است. تیره شدن پوست بعد از لیزر در صورتی رخ می‌دهد که این پروسه باعث سوختگی شود. در ادامه، این موضوع را از چند جهت بررسی خواهیم کرد.

علت تیرگی بیکینی بعد از لیزر؛ آیا لیزر پوست را تیره میکند؟

اگر لیزر مو‌های زائد توسط پزشک متخصص یا کادر درمان حرفه‌ای با دوز و قدرت مناسب انجام بگیرد، پروسه لیزر بدون عوارض جانبی خواهد بود. لازم یه یادآوری است که در برخی موارد خاص، لیزر نیز مانند سایر راه‌های درمانی و زیبایی عوارض موقتی دارد.

در توضیح چگونگی عملکرد لیزر گفتیم که پرتو‌ها روی فولیکول مو واقع در زیر اپیدرم تاثیر می‌گذارند. در پروسه درمان، پرتو باید از لایه اپیدرم و ملانین (رنگدانه) روی آن عبور کند. ملانین‌ها مقداری از پرتو لیزر را جذب خود می‌کنند؛ به همین دلیل است که در برخی مواقع بعد از لیزر، عارضه‌هایی مانند سوختگی سطحی، تیرگی پوست، خارش و درد رخ می‌دهد. این عوارض کاملا طبیعی هستند و حداقل 2 ساعت و حداکثر 2 روز دوام دارند.

آیا لیزر باعث روشن شدن پوست میشود

جلوگیری از تیرگی پوست بعد از لیزر موهای زائد؛ برنزه و سولاریم ممنوع!

افراد متقاضی رفع موهای زائد با لیزر صورت بدن لازم است که مدتی از برنزه و سولاریوم دوری کنند. آفتاب گرفتن و برنزه کردن قبل از لیزر باعث تغییر رنگ و تیرگی پوست خواهد شد. در صورت سوختگی بر اثر آفتاب می‌توانید راهکار های ارائه شده در مقاله ” درمان آفتاب سوختگی و تیرگی پوست ” را مطالعه کنید.

توجه و دقت کادر درمان هنگام لیزر پوست تیره؛ آیا لیزر باعث تیرگی پوست میشود؟

اپراتورهای حاذق کلینیک‌های زیبایی و کادر درمان باتجربه باید به ویژگی‌های پوست بیمار توجه کنند. رنگ مو و نوع پوست عوامل تعیین کننده تعداد جلسات و قدرت لیزر مورد استفاده هستند. فراموش نکنید که احتمال سوختگی پوست و عوارض لیزر پوست تیره بیشتر است.

علت تیرگی بیکینی بعد از لیزر؛ استفاده از دستگاه‌های قدیمی

برخی اشخاص تجربه‌های دردناکی از جلسات لیزر موهای زائد خود دارند. علت این دردها استفاده از دستگاه‌های قدیمی در گذشته است. تا چند سال قبل دستگاه‌های لیزر صورت و بدن از تکنولوژی بالایی برخوردار نبودند و باعث سوختگی می‌شدند.

امروزه در مراکز شناخته شده زیبایی از لیزر مو‌های زائد پشرفته و کم دردترین دستگاه لیزر و دستگاه های جوانسازی و زیبایی مدرن استفاده می‌شود. این لیزرهای تأیید شده و معتبر نسبت به دستگاه‌های قدیمی مزایای بیشتر و معایب کمتری دارند. امروزه برای رفع مو‌های زائد بدن، دستگاه‌های مختلفی وجود دارد و اپراتور لیزر باید دستگاه را با توجه به رنگ مو و تیپ پوستی زیباجویان انتخاب کند.

دستگاه co2 فرکشنال یکی از پیشرفته ترین و موثر ترین دستگاه های جوانسازی و زیبایی پوست است که تاثیر زیادی در میزان روشن شدن پوست و رفع تیرگی ناشی از لیزر دارد. کلینیک آفا از این دستگاه برای خدمات جوانسازی و زیباتر شدن پوست شما استفاده می‌کند.

ابتلا به بیماری‌ها و حساسیت‌های پوستی؛ آیا لیزر باعث روشن شدن پوست میشود؟

اگر فرد متقاضی، به بیماری و حساسیت‎‌های پوستی مبتلا باشد دچار عوارض لیزر و تیرگی رنگ پوست خواهد شد. اشخاص مبتلا به بیماری‌های پوستی باید ابتدا از یک متخصص پوست مشورت بگیرند. از این طریق احتمال تیرگی پوست بعد از لیزر موهای زائد به حداقل خود خواهد رسید.

علت تیرگی بیکینی بعد از لیزر

مراقبت‌های قبل و بعد از لیزر صورت و بدن؛ دوری از آفتاب و لایه‌بردارها

تا این قسمت از مقاله متوجه شدیم که تیرگی پوست بعد از لیزر موهای زائد در درجه اول به رنگ پوست و سپس به نوع دستگاه‌ها و تجربه پزشک متخصص بستگی دارد. لازم است برخی نکات را نیز با شما در میان قرار دهیم تا پس از لیزر صورت و بدن نتیجه رضایت‌بخشی داشته باشید:

  • قبل از لیزر مو‌های زائد، حداقل 4 هفته از سولاریم و آفتاب گرفتن بپرهیزید.
  • برای اصلاح مو‌های زائد، قبل از لیزر فقط باید از تیغ استفاده کنید.
  • تا یک ماه قبل از لیزر از هیچ داروی لایه برداری استفاده نکنید.
  • در صورت بارداری یا اقدام برای بارداری، استفاده از لیزر ممنوع است.
  • تا 24 ساعت بعد از لیزر دوش گرفتن ممنوع است.
  • بلافاصله بعد از اتمام جلسه لیزر، برای ناحیه مورد نظر از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
  • اگر لیزر صورت انجام داده‌اید، تا 48 ساعت از آرایش بپرهیزید.

بد نیست بدانید که برای گرفتن نتیجه کامل از لیزر، باید در کلیه جلسات شرکت کنید. زیرا با نصفه رها کردن درمان نه‌تنها وقت و هزینه خود را تلف می‌کنید، بلکه آسیب جدی به پوست خود وارد خواهید کرد.

نگران تیرگی پوست بعد از لیزر موهای زائد نباشید!

در این مقاله به سوال «آیا لیزر باعث سفیدی پوست میشود» پاسخ دادیم و دلایل علمی و اثبات شده آن را برای شما عزیزان شرح دادیم. اکنون شما می‌دانید که لیزر در حالت عادی باعث تیرگی پوست نخواهد شد؛ مگر در صورت بروز موارد نادری که نام بردیم. تیره شدن پوست بعد از لیزر، از عوارض بسیار نادر این روش زیبایی است و حداکثر تا 2 روز با شما خواهد بود. کلینیک‌های زیبایی برای پیشگیری از عوارض لیزر و ارائه خدمات مناسب، بهتر است از دستگاه‌های به‌روز و جدید استفاده کنند.

اگر برای مراکز زیبایی خود به‌دنبال دستگاه‌هایی با کیفیت و قابلیت‌های ویژه هستید، به شما شرکت آفتاب فروزان آریا را پیشنهاد می‌کنیم. شرکت آفا با بیش از 15 سال سابقه در زمینه تجهیزات پزشکی بهترین خدمات را به شما ارائه خواهد کرد.

شماره تماس مجموعه

با ما در ارتباط باشید واحد پشتیبانی آفا آماده پاسخگویی به سوالات شما کاربران گرامی است.

نظرات کاربران

نظرات شما برای آفا ارزشمند است. لطفاً نظرات خود را برای ما بنویسید.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “تیرگی پوست بعد از لیزر موهای زائد؛ نکاتی که هرگز بازگو نشده‌اند”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *