آشنایی با فرق دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت؛ مقایسه مزایا و کاربردها

دسته بندی ها : مقالات

روش رفع مو‌های زائد با لیزر روزبه‌روز در حال پیشرفت و دگرگونی است! امروزه برای حذف مو‌های زائد دستگاه‌های جدید و مدرنی وجود دارد که این کار را سریع‌تر و بدون عارضه انجام می‌دهند. اگر لیزر را به‌عنوان راهی دائمی برای ازبین‌بردن مو‌های زائد خود انتخاب کرده‌اید، باید در مورد دستگاه‌های مربوطه تحقیق کنید. معروف‌ترین دستگاه‌های لیزر مو‌های زائد الکس و دایود هستند که در سال‌های اخیر در کلینیک‌های معتبر مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه با ما همراه باشید، تا تفاوت دستگاه الکس و دایود را بدانید.

تفاوت دستگاه الکس و دایود

لیزر دایود بهتره یا الکساندرایت؟ نحوه عملکرد دستگاه Diode

اکثر کسانی که به‌دنبال روش‌هایی برای رفع موهای زائد خود هستند، حتما نام دستگاه لیزر الکس و دایود را شنیده‌اند. ما در این مطلب قصد داریم به مقایسه دستگاه های لیزر الکس و دایود بپردازیم تا از این طریق تصمیم‌گیری را در این زمینه برای شما  آسان‌تر کنیم. دایود یا الکساندرایت؟ در پایان مقاله به پاسخ خود خواهید رسید.

لیزر دایود پرتو‌های نور را در دامنه مرئی مادون قرمز تولید کرده و از تکنولوژی نیمه رسانا استفاده می‌کند. طول موج پرتو‌هایاین لیزر 800 الی 810 نانومتر هستند. در لیزر diode، پرتو نور در یک اندازه باریک روی کروموفور پوست تابیده می‌شود. لیزر دایود به نسبت سایر لیزر‌ها، به عمق بیشتری از پوست نفوذ می‌کند و ملانین (رنگدانه) زیادی را به خود جذب می‌کند. لیزر دایود با امکان تنظیم طول پالس و انرژی، بسیار کاربردی است؛ ایرانیان و افرادی با پوست تیره از دایود لیزر داریو بهترین نتیجه را می‌گیرند.

لیزر دایود با استفاده از یک پرتو شعاع نوری و گرمایی، به طور مستقیم روی فولیکول مو تابیده و روی ملانین آن متمرکز می‌شود. رنگدانه مو این نور را به خود جذب کرده و آن را به گرما تبدیل می‌کند؛ در نتیجه فولیکول مو نیز از بین رفته و دیگر رشد نمی‌کند. این پرتو‌ها مستقیم روی فولیکول مو، تاثیر می‌گذارد و هیچ آسیبی به بافت پوست نمی‌رساند. می‌توان گفت نور قرمز مطلق لیزر دایود، تاثیر‌گذار‌ترین نور روی سلول‌های مو است.

لیزر دایود برای کدام قسمت‌های بدن کاربرد دارد؟

تکنولوژی Diode بسیار نوین و پیشرفته است؛ به دلیل فناوری به‌کاررفته در دستگاه لیزر دایود ، می‌توان از این تکنولوژی برای لیزر سرتاسر بدن استفاده کرد. در ادامه به اصلی‌ترین مناطقی که جوابدهی لیزر دایود در آن‌ها بیشتر است می‌پردازیم:

 • بیکینی
 • صورت (بالای لب، چانه و ریش)
 • پا
 • سینه
 • کمر
 • زیر بغل

پیشرفته بودن دایود باعث شده که زیباجویان هنگام معالجه با این لیزر، درد بسیار کمی را احساس کنند. موی نواحی حساس بدن مانند بیکینی، کشاله ران و پشت ساق پا را به‌راحتی و بدون نیاز به بی‌حسی از طریق لیزر Diode حذف کنید.

لیست مزایای استفاده از لیزر دایود؛ از خنک‌کنندگی بالا تا تعداد جلسات کم

دستگاه مدرن و پیشرفته دایود با لیزرهای قدیمی تفاوت‌های فراوانی دارد. هرچقدر که تکنولوژی بیشتر پیشرفت می‌کند، بسیاری از کارها نیز با سهولت بیشتری انجام می‌گیرد. مزایای رفع موهای زائد با لیزر diode عبارت است از:

 • عمق نفوذ بیشتر به پوست به نسبت سایر دستگاه‌ها
 • پالس یکنواخت
 • خنک کنندگی سطح پوست
 • قابل استفاده برای پوست‌های تیره
 • دوره نقاهت و درمان کوتاه
 • تعداد جلسات کمتر
 • آسیب دیدگی و عارضه کمتر

لیزر دایود عملکرد سریع‌تری به نسبت سایر دستگاه‌های لیزر دارد. این امر موجب کوتاه‌تر شدن پروسه درمان و صرفه‌جویی در زمان زیباجویان و کلینیک‌های زیبایی شود. همیشه دستگاه‌های لیزر حذف موهای زائد را از شرکت‌های معتبر و شناخته‌شده خریداری کنید؛ از این طریق مرکز زیبایی شما نیز به‌دلیل خدمات عالی و رضایت مراجعین، معروف خواهند شد.

هزینه لیزر با دستگاه دایود

استفاده از لیزر دایود مناسب چه افرادی است؟

در ادامه توضیح تفاوت دستگاه الکس و دایود، به تیپ‌های پوستی مناسب لیزر diode می‌رسیم. خوشبختانه دستگاه دایود یک راه امن و موثر برای رفع مو‌های زائد محسوب شده و به‌طورتقریبی برای کلیه افراد با هر رنگ پوستی مناسب است. جوابدهی لیزر دایود برای افرادی با رنگ پوست روشن و مو تیره بیشتر و سریع‌تر است؛ این افراد به تعداد جلسات کمتری نیاز دارند. نباید فراموش کرد که پوست‌های تیره، انرژی بیشتری از لیزر را جذب می‌کنند؛ بنابراین متخصصین برای جلوگیری از آسیب به پوست این افراد باید از انرژی کمتری استفاده کنند. همین موضوع باعث می‌شود که تعداد جلسات درمانی برای پوست‌های تیره، بیشتر از پوست‌های روشن باشد.

تعداد جلسات درمان با لیزر دایود چقدر است؟

معمولا تعداد جلسات درمان با لیزر دایود در حدود 6 الی 10 جلسه بوده و باید در فواصل زمانی معینی انجام شود. زمان هر یک از این جلسات نیز می‌تواند بین 30 دقیقه تا یک ساعت طول بکشد. شایان ذکر است که تعداد جلسات بسته به رشد فولیکول مو، سن، جنسیت و ناحیه تحت درمان متفاوت خواهد بود.

آمادگی و مراقبت‌های قبل و بعد؛ برای جوابدهی لیزر دایود

حتما یک روز از قبل انجام لیزر، باید مو‌های ناحیه تحت درمان را اصلاح کنید؛ همچنین یک ماه قبل از شروع لیزر، از سولاریم و برنزه کردن پرهیز کنید. حداقل یک ماه قبل از شروع لیزر، از کندن مو‌های منطقه موردنظر به‌وسیله اپیلاسیون، اپیلیدی و موچین خودداری کنید. آثار هرگونه مواد آرایشی، نرم کننده، لوسیون و عطر را از لدن خود پاک کنید. به‌منظور رعایت نکات ایمنی، پزشک معالج خود را از سابقه درمانی و دارو‌های مصرفی آگاه کنید. قرمزی و التهاب ناحیه تحت درمان طبیعی موقتی است؛ اما برای رفع آن  از کمپرس آب سرد استفاده کنید. در معرض نور شدید خورشید قرار نگیرید و حتما از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید. تا هنگام برطرف نشدن کامل التهاب‌های پوستی، از پوشیدن لباس‌های تنگ خودداری کنید. تا 24 ساعت از رفتن به استخر، سونا و دوش گرفتن خودداری کنید. در همه طول مدت درمان از برنزه کردن و سولاریم بپرهیزید.

عوارض استفاده از لیزر Diode موقتی است

پس از معالجه با لیزر دایود ممکن از تغییراتی در محل درمان رخ دهد. تغییر در رنگدانه‌های پوست، التهابات پوستی، خارش و قرمزی از جمله مواردی هستند که در افراد با پوست حساس بروز می‌کنند. باید بگوییم که کلیه این موارد طبیعی و موقتی هستند و نهایتا پس از ۲ روز کاملا از بین خواهند رفت. لیزر Diode نیز مانند سایر روش‌های درمانی، یک‌سری عوارض زودگذر دارد؛ اما لازم نیست نگرانی بابت این عوارض داشته باشید. همه آن‌ها موقتی هستند و پس از اتمام جلسه درمانی از بین خواهند رفت.

فرق دستگاه لیزر الکس و دایود

لیزر الکسانداریت چیست و چگونه کار می‌کند؟

یکی دیگر از دستگاه های شناخته شده و مطرح در زمینه حذف موهای زائد، دستگاه لیرز الکساندرایت است. این لیزر با ارسال پرتو‌هایی خاص از کریستالی به نام الکسانداریت (منبع لیزر) اقدام به حذف مو‌های زائد می‌کند. این کریستال شبیه به سنگ یاقوت است و در گذشته در جواهرسازی از آن استفاده می‌شد؛ اما حالا به عنوان منبع لیزر دستگاه الکسانداریت به کار می‌رود.

طول موج این دستگاه‌ها 755 نانومتر بوده و نور لیزر آن متمایل به سرخ و در محدوده مادون قرمز است. از این دستگاه حتی برای پاک کردن تتو و برداشتن ضایعات پوستی نیز استفاده می‌کنند. مکانیزم از بین بردن مو زائد در دستگاه الکسانداریت به‌این‌صورت است: پرتو لیزر منتشر شده بر سطح پوست تابیده می‌شود، سپس این پرتوها به گرما تبدیل می‌شوند؛ این حرارت و افزایش دما باعث تخریب فولیکول مو خواهد شد. در این پروسه، فقط فولیکول مو هدف قرار می‌گیرد و به سایر بخش‌های پوست آسیبی نمی‌رسد.

دستگاه لیزر الکسانداریت چه کاربردی دارد؟

دستگاه لیزر الکسانداریت فقط برای برای حذف مو‌های زائد به کار نمی‌رود! بلکه برای درمان بسیاری از بیماری‌های پوستی نیز می‌توان روی این لیزر حساب کرد. درمان لک و ماه گرفتگی از کاربرد‌های دیگر دستگاه لیزر الکس در کنار رفع مو‌های زائد هستند. به‌طورکلی لیزر الکسانداریت برای افرادی با پوست‌های روشن به‌کار می‌رود. هنگام استفاده از Alex برای افرادی با پوست تیره، حتما باید از سیستم خنک کننده استفاده شود.

لیزر الکسانداریت چه مزایایی دارد؟ نتیجه‌گیری در کوتاه‌ترین زمان

در ادامه مقایسه دستگاه های لیزر و اطلاع از تفاوت دستگاه الکس و دایود، لازم است به مزایای استفاده از دستگاه لیزر الکس نیز اشاره کنیم:

 • درد قابل تحمل و بسیار کم
 • مناسب کل بدن
 • مناسب پوست‌های روشن
 • مجهز به سیستم خنک کننده
 • مشاهده نتیجه در زمانی کوتاه

کلیه این موارد، در کلینیک‌های زیبایی و درمانگ‌های تخصصی معتبر حاصل می‌شوند. توجه داشته باشید که برای بهره‌گیری از کلیه مزایای لیزرها مراکز زیبایی معتبر را انتخاب کنید. با انجام تحقیق اصولی و پرس‌وجو از اهل فن، یک انتخاب عالی داشته باشید.

انواع دستگاه لیزر الکساندرایت

تعداد جلسات مورد نیاز برای لیزر الکسانداریت چقدر است؟

به‌طورمعمول برای از بین بردن مو‌های زائد با لیزر الکسانداریت، به 3 الی 10 جلسه نیاز است. البته این میزان هم به سن، تراکم، نازک یا ضخیم بودن مو بستگی دارد. اغلب بیماران بعد از 3 جلسه با لیزر الکسانداریت، از این روش درمانی نتیجه می‌گیرند.

استفاده از دستگاه لیزر الکس عوارضی هم دارد؟

این روش نیز مانند سایر روش‌های استفاده از لیزر برای از بین بردن مو زائد، حساسیت‌ها و عوارضی کوتاه مدت و موقتی برای بیمار ایجاد می‌کند. التهاب، قرمز شدن و تغییر رنگ پوست برخی از عوارض موقتی لیزر الکسانداریت هستند.

در نظر داشته باشید که شما باید علاوه‌بر درمان مو‌های زائد، به زیبایی و جوانسازی پوست خود نیز توجه داشته باشید.

هزینه لیزر با دستگاه الکس

معرفی و بررسی تفاوت دستگاه الکس و دایود

حالا که با تفاوت دستگاه الکس و دایود آشنا شدید، با خیال راحت برای از بین بردن مو زائد با لیزر اقدام کنید. شایان ذکر است که زیباجویان عزیز باید در انتخاب کلینیک زیبایی دقت لازم را به‌خرج دهند وسایر پروسه درمان را به نیروی متخصص با دستگاه‌های پیشرفته خود بسپارند. اکثر کلینیک‌های معتبر و استاندارد برای تهیه پیشرفته‌ترین دستگاه‌های لیزر به  شرکت فروش تجهیزات کلینیک زیبایی آفا  مراجعه می‌کنند. شرکت آفتاب فروزان آریا با بیش از 15 سال سابقه، بهترین خدمات را در این زمینه به مشتریان خود ارائه می‌کند. مدیران کلینیک‌ها و پزشکان حوزه زیبایی برای تهیه دستگاه‌های آفا با شماره تلفن 02188107070 تماس حاصل کنند.

شماره تماس مجموعه

با ما در ارتباط باشید واحد پشتیبانی آفا آماده پاسخگویی به سوالات شما کاربران گرامی است.

نظرات کاربران

نظرات شما برای آفا ارزشمند است. لطفاً نظرات خود را برای ما بنویسید.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “آشنایی با فرق دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت؛ مقایسه مزایا و کاربردها”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *