شاید تا‌به‌حال اصطلاح پاهای توت فرنگی را نشنیده باشید، اما مطمئناً چنین پاهایی را از نزدیک دیده‌اید. پاهای‌توت فرنگی چیست و چه زمانی چنین عارضه‌ای برای پاهای شما پدید می‌آید؟ در این مقاله شما را با عارضه پای توت فرنگی و عواملی که باعث به وجود آمدن این عارضه می‌شود، آشنا خواهیم کرد. همه ما به‌دنبال این هستیم که پوستی شفاف و یک‌دست داشته باشیم. پس اگر می‌خواهید بهترین روش‌های ممکن برای درمان پاهای توت‌فرنگی را بدانید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

منظور از پاهای توت‌فرنگی چیست؟

زمانی‌که پوست پا ظاهر دانه‌دانه‌ داشته باشد در اصطلاح به آن پاهای توت فرنگی گفته می‌شود. این دانه‌های کوچک و سیاه‌رنگ که به دانه‌های روی پوست توت فرنگی شباهت دارند، زمانی دیده می‌شوند که منافذ پوستی توسط مواد زائد، چربی یا باکتری مسدود شده باشند.

علامت اصلی این عارضه، پدیدار شدن نقطه‌های کوچک قرمز یا سیاه روی پوست است. عارضه پای توت فرنگی فقط بر ظاهر پوست شما تاثیر می‌گذارد و با درد یا خارش و سوزش همراه نیست. کسانی‌که از دستگاه لیزر برای حذف موهای زائد استفاده می‌کنند، معمولا به چنین عارضه‌ای دچار نخواهند شد.

چه عواملی باعث می‌شوند به عارضه پاهای توت‌فرنگی دچار شویم؟

پاهای توت فرنگی عارضه تقریبا رایجی است که معمولا به‌خاطر مشکلات پوستی به وجود می‌آید. در صورتی‌که منافذ پوست مسدود شوند، احتمال بروز این عارضه بیشتر می‌شود. در واقع زمانی‌که فولیکول‌های مو، چربی یا باکتری‌ها، منافذ پوستی را مسدود می‌کنند، یک نقطه سیاه‌رنگ بر روی منافذ پدیدار می‌شود. این نقطه‌ها که در همه جای پوست پخش شده‌اند، ظاهری همچون توت‌فرنگی به پاهای شما می‌دهد. این پدیده یک عارضه پوستی است که در اثر مشکلات مختلف، مثل اصلاح موهای زائد، خشکی پوست، انسداد منافذ یا فولیکولیت به‌وجود می‌آید و نمی‌توان آن را بیماری دانست. کلینیک‌های تخصصی پوست و زیبایی با خرید لیزر الکساندرایت، خدمات بسیار خوبی برای از بین بردن موهای زائد عرضه می‌کنند. در نتیجه شما با مراجعه به کلینیک‎های زیبایی به‌روز و معتبر، دیگری نیازی به استفاده مداوم از تیغ یا اپیلاسیون نخواهید داشت.

اصلاح موهای زائد؛ یکی از متداول‌ترین دلایل پاهای توت فرنگی

اصلاح موهای زائد یکی از دلایل رایجی است که باعث می‌شود پاهای شما با نقطه‌های سیاه و قرمز پوشیده شود. بعد از اصلاح موها، منافذ پوستی باز می‌شوند. در نتیجه منافذ پوست شما در معرض تماس با مواد زائد، چربی یا باکتری‌ها قرار می‌گیرد. در صورتی‌که پاهای خود را با تیغ‌های کند یا قدیمی اصلاح کنید، احتمال ابتلا به عارضه پای توت‌فرنگی بیشتر نیز می‌شود. همچنین اگر در زمان اصلاح مو با تیغ، پوست پا مرطوب نشود، احتمال ابتلا به فولیکولیت (عفونت فولیکول‌های مو) نیز بیشتر می‌شود. فولیکولیت خود یکی از دلایل ابتلای پوست به عارضه پاهای توت‌فرنگی است.

خیلی از افراد به دلیل ترسی که از درد لیزر دارند، استفاده از تیغ را برای اصلاح موهای زائد انتخاب می‌کنند. اما فراموش نکنید، که بیشتر این افراد مشکل پوستی پای توت فرنگی را دارند. شما می‌توانید از کمپرس یخ یا ژل‌های بی‌حس کننده، برای کاهش درد لیزر استفاده کنید.

استفاده از تیغ، رایج‌ترین علت پاهای توت‌فرنگی

مشاهده پاهای توت‌فرنگی به‌خاطر ابتلا به فولیکولیت

منظور از فولیکولیت، عفونی شدن فولیکول‌های مو است. این عارضه به دلیل ورود مواد زائد و باکتری به فولیکول مو به وجود می‌آید. اصلاح موی پا با تیغ، اپیلاسیون، پوشیدن لباس تنگ و مالش پوست، مهم‌ترین عوامل ابتلا به فولیکولیت هستند. این عارضه در ابتدا خودش را به شکل برآمدگی‌های قرمز روی پوست نشان می‌دهد و بعد از مدتی به نقطه‌های سیاه‌رنگ تبدیل می‌شوند.

پوست توت فرنگی و پوست پرتقال (سلولیت)، دو عارضه‌ای هستند که اغلب خانم‌ها به آن دچار می‌شوند. یک روش موثر برای درمان سلولیت و پای توت‌فرنگی، استفاده از روش‌های غیرتهاجمی است. برای مثال شما می‌توانید برای درمان سلولیت از دستگاه‌هایی نظیر دستگاه لیپولکس استفاده کنید.

خشکی پوست؛ عامل تشدید کننده پای توت فرنگی

در واقع نمی‌توان گفت که خشکی پوست عاملی است که باعث ایجاد نقطه‌های قرمز یا سیاه روی پوست می‌شود. اما زمانی ‌که پوست خشک باشد، حساسیت آن هم بیشتر است. در نتیجه اگر موی پا با تیغ اصلاح شود، خشکی پوست باعث تحریک و سوزش خواهد شد و این موضوع احتمال ابتلا به عارضه پای توت فرنگی را تشدید می‌کند. همچنین پوست‌هایی که خشک هستند، منافذ مسدود شده با لکه‌های سیاه را بیشتر نشان می‌دهند.

باتوجه‌به اینکه لیزر موهای زائد در بارداری روش توصیه شده‌ای نیست، مجبور هستیم که از روش‌های دیگری برای از بین بردن موهای زائد استفاده کنیم. بهترین کار این است که با روش‌های مراقبتی جلوی خشک شدن پوست را بگیرید.

خشکی پوست، عامل تشدید کننده پای توت فرنگی

لیزر،‌ یکی از روش‌های موثر برای درمان پاهای توت فرنگی

راه‌های مختلفی برای درمان پاهای توت فرنگی وجود دارد. این روش‌ها معمولا خانگی و ساده هستند. افراد بدون مراجعه به پزشک می‌توانند از شر این لکه‌های مزاحم خلاص شوند و پوستی صاف و یک‌دست داشته باشند.

یکی از بهترین کارهایی که می‌توان برای بهبود پاهای توت‌فرنگی انجام داد، استفاده از لیزر به جای تیغ، برای از بین بردن موهای زائد است. اگرچه باور تاثیر تیغ بر رشد مو، رد می‌شود اما استفاده از تیغ منافذ پوست را باز می‌کند. در نتیجه احتمال عفونی شدن فولیکول مو و ابتلا به پای توت فرنگی افزایش می‌یابد. اگر به‌خاطر ابتلا به بیماری خاص، نمی‌توانید از لیزر استفاده کنید، بهترین کار برای پیشگیری از عارضه پای توت فرنگی، تعویض تیغ در بازه‌های زمانی کوتاه است.

یکی از عواملی که احتمال ابتلا به پای توت‌فرنگی را تشدید می‌کند، خشکی شدید پوست است. با مراقبت‌های ساده، همچون استفاده از کرم اصلاح، لایه‌برداری و استفاده از کرم مرطوب‌کننده و لوسیون، می‎توانید از خشک شدن پوست جلوگیری کنید.

استفاده از لیزر به جای تیغ، برای جلوگیری از عارضه پاهای توت‌فرنگی

آفا؛ عرضه‌کننده بهترین دستگاه‌های لیزر در سراسر ایران

در این مقاله عواملی که باعث به وجود آمدن پاهای توت فرنگی می‌شوند را بررسی و بهترین کارهایی که برای جلوگیری از ابتلا به این عارضه می‌توان انجام داد را معرفی کردیم. بهتر است برای جلوگیری از باز شدن منافذ پوست و فولیکولیت، روش‌های قدیمی برای اصلاح موهای زائد را کنار بگذارید. استفاده از لیزر جایگزین مناسبی برای تیغ و اپیلاسیون خواهد بود. در کنار این مورد، مراقبت از پوست و آب‌رسانی به آن را فراموش نکنید.

شرکت آفتاب فروزان آریا، با سال‌ها تجربه در زمینه تولید و واردات تجهیزات پزشکی زیبایی، آماده عرضه خدمات و فروش به‌روزترین دستگاه‌های لیزر به مراکز و کلینیک‌های زیبایی است. برای ارتباط با مجموعه آفا می‌توانید با شماره ۰۲۱۸۸۱۰۷۰۷۰ اگر تجربه‌ای درباره پای توت فرنگی و روش‌های از بین بردن آن دارید، در قسمت نظرات دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.